Giant Five #4 - Bethany Bell Ringer

Bethany, Monday, 1 Sept. 2003, Allan Hawley - Time Keeper
Categories
Ten Kilometer Under 12 years Male, 12-15 years Male, Female, Open Age Male, Female,
Twenty Kilometer Under 20 Male, Female, 20-29 years Male, 30-39 years Male, Female, 40-49 years Male, Female, 50+ Male,
Fourty Kilometer 40 years and Over, or Under 20 years Male, 20-39 years Male, Female,

Rider Summary for Giant Five #4 - Bethany Bell Ringer
Monday, 1 Sept. 2003 Number of Riders = 165

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 7
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 12
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 0
Number of Riders without license# assigned = 22

CATEGORY                                  REGISTERED DNS DNF DSQ
Ten Kilometer Under 12 years Male 9 0 1 0
Ten Kilometer 12-15 years Male 18 0 0 0
Ten Kilometer 12-15 years Female 2 0 0 0
Ten Kilometer Open Age Male 9 1 0 0
Ten Kilometer Open Age Female 2 0 0 0
Twenty Kilometer Under 20 Male 23 2 1 0
Twenty Kilometer Under 20 Female 3 1 0 0
Twenty Kilometer 20-29 years Male 9 1 0 0
Twenty Kilometer 30-39 years Male 29 4 2 0
Twenty Kilometer 30-39 years Female 3 0 0 0
Twenty Kilometer 40-49 years Male 25 3 1 0
Twenty Kilometer 40-49 years Female 2 0 0 0
Twenty Kilometer 50+ Male 4 0 0 0
Fourty Kilometer 40 years and Over Male 8 0 1 0
Fourty Kilometer 20-39 years Male 7 0 0 0
Fourty Kilometer 20-39 years Female 3 0 1 0
Fourty Kilometer or Under 20 years Male 7 0 0 0
Fourty Kilometer or Under 20 years Female 2 0 0 0

Giant Five #4 - Bethany Bell Ringer

Bethany

[email protected]: 10h36, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 10 Km, 9 Entrants

Ten Kilometer Under 12 years Male

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED
1 651 Griffin Dixon from Scarborough 43:11.06 13.89
2 634 Emile Cabardos from Cobourg/Castleton 49:23.70 6m12 12.15
3 606 Luc Archambault from Port Hope 50:03.45 6m52 11.99
4 647 Alain Cabardos Beta Bike Club 55:40.67 12m29 10.78
5 562 Sean O`Connor from Ajax 56:47.51 13m36 10.56
6 426 Kyle Rupay from Peterborough 58:27.10 15m16 10.26
7 495 Eli Woodham from Omemee 2:01:23.04 1h18m 4.94
8 496 Adam Hinsperger-Fox from Omemee 2:01:25.21 1h18m 4.94
597 Luke Winn Team McBride - Fitfix Did Not Finish
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h36, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 10 Km, 18 Entrants

Ten Kilometer 12-15 years Male

PL PLATE NAME                 AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED
1 552 Patrick Nolin-Bernie from Vankleek Hill, PQ 34:37.35 17.33
2 600 Matthew McCartney from Kingston 36:01.80 1m24 16.65
3 554 Ian MacKenzie from Cobourg 36:10.63 1m33 16.59
4 572 Brett Snider from Lindsay 36:29.68 1m52 16.44
5 416 Bennett Winn Team McBride - Fitfix/PortHope 38:27.07 3m49 15.60
6 408 Kyle Fry from Minden/Bethany 39:50.37 5m13 15.06
7 578 Joel Burtch from Ponty Pool 39:55.39 5m18 15.03
8 571 Jeremy Sculthorpe from Port Hope 42:13.11 7m35 14.21
9 637 Mackenzie Lloyd from Stirling 42:30.26 7m52 14.12
10 498 Dylan Calberry from Stirling 42:47.86 8m10 14.02
11 429 Karson Linton from Cobourg 43:48.99 9m11 13.69
12 561 Paul Clinton from Barrie 45:31.62 10m54 13.18
13 585 James Wilcox from Orleans 45:38.69 11m01 13.14
14 414 Cameron Laton from Cambridge 46:30.77 11m53 12.90
15 497 Matthew Casson from Orangeville 53:42.19 19m04 11.17
16 627 Oliver Denure from Lindsay 55:34.25 20m56 10.80
17 530 Cameron Semple from Toronto 56:44.77 22m07 10.57
18 502 Chris Thompson from Lakefield 1:00:23.28 25m45 9.94
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h36, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 10 Km, 2 Entrants

Ten Kilometer 12-15 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED
1 461 Marissa Wopereis from Cobourg 41:18.63 14.52
2 623 Carly Denure from Lindsay 1:02:14.12 20m55 9.64
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h36, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 10 Km, 9 Entrants

Ten Kilometer Open Age Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED
1 546 Kyle Mandigo Uxbridge CC / Mitchell 42:21.57 14.16
2 405 Ric Irvine from Peterborough 45:33.43 3m11 13.17
3 559 Andrew Denure from Lindsay 46:29.63 4m08 12.90
4 648 David Laferriere from Oshawa 52:14.04 9m52 11.49
5 511 William Gilroy from Utopia 58:13.05 15m51 10.31
6 581 Derrick Gillard from Alliston 59:11.29 16m49 10.14
7 430 Robert Rupay from Peterborough 1:02:32.96 20m11 9.59
8 641 Allan McLean from Whitby 1:20:37.65 38m16 7.44
544 Scott Irvine from Peterborough Did Not Start
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h36, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 10 Km, 2 Entrants

Ten Kilometer Open Age Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED
1 565 Laurie Gain from Barrie 47:30.49 12.63
2 591 Linda Batch from Mississauga 1:06:43.49 19m13 8.99
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h28, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 20 Km, 2 Laps 23 Entrants

Twenty Kilometer Under 20 Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 415 Zachary Winn Team McBride - Fitfix 1:05:40.92 18.27 32m31 33m09
2 617 Darryl McGrath from Janetville 1:09:20.56 3m39 17.31 33m38 35m41
3 452 Glenn Burton Northern Cycling Club 1:09:24.29 3m43 17.29 33m32 35m51
4 484 Marty Wopereis from Cobourg 1:10:11.74 4m30 17.10 34m24 35m47
5 482 Billy Toms from Ennismore 1:10:40.79 4m59 16.98 34m47 35m52
6 601 Hayden Boucher from Uxbridge 1:11:47.79 6m06 16.71 34m45 37m02
7 543 Tim Haan Beta Bike Club / Orono 1:13:39.74 7m58 16.29 35m23 38m16
8 547 Jordan Mandigo from Mitchell 1:14:22.79 8m41 16.13 36m49 37m33
9 590 Evan Fishlock from Port Hope 1:16:21.63 10m40 15.71 36m58 39m22
10 652 Connor Dixon Bay Cycle/3Rox Racing 1:16:23.11 10m42 15.71 38m45 37m37
11 624 Simon Denure from Lindsay 1:16:57.69 11m16 15.59 37m56 39m01
12 592 Andrew Bray from Port Perry 1:17:52.25 12m11 15.41 37m55 39m56
13 538 Mark Onderwater from Lakefield 1:19:01.86 13m20 15.18 38m47 40m14
14 518 Ian Whatley from Lakefield 1:19:07.98 13m27 15.16 39m05 40m02
15 545 Jeremy Jordan from Cameron 1:20:03.16 14m22 14.99 38m33 41m29
16 446 Troy Toms from Ennismore 1:25:31.67 19m50 14.03 41m46 43m45
17 620 Blake White from Peterborough 1:34:53.61 29m12 12.65 43m19 51m33
18 411 James Westington from Bewdley 1:36:10.36 30m29 12.48 47m22 48m47
19 616 Russell McGrath from Janetville 1:57:37.34 51m56 10.20 59m08 58m29
20 492 Jesse-Luis Woodham from Omemee 1:59:42.31 54m01 10.02 56m26 1h03m
612 Ryan Ciana from Campbellcroft Did Not Start
631 Jeremy Lauzon from Oshawa Did Not Start
589 Paul Watson Beta Bike Club DNF 1 Lap ToGo 51m23
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h28, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 20 Km, 2 Laps 3 Entrants

Twenty Kilometer Under 20 Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED LAP 1 LAP 2
1 640 Meghan Dixon Bay Cycle/3Rox Racing 1:30:40.72 13.23 43m55 46m45
2 599 Kaitlyn Walker 1:58:37.93 10.12 55m38 1h02m
611 Andrea Ciana from Cambellcroft Did Not Start
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h28, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 20 Km, 2 Laps 9 Entrants

Twenty Kilometer 20-29 years Male

PL PLATE NAME                 AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 550 Tanner Utronki from Renfrew 1:08:19.97 17.56 33m40 34m39
2 555 Joe Stickan from Port Hope 1:08:43.35 23.38 17.46 33m36 35m06
3 447 Thomas Huller Team McBride - Fitfix/Oshawa 1:09:20.06 1m00 17.31 33m46 35m33
4 506 Pete Watson from Dunsford/Lindsay 1:10:39.97 2m20 16.98 34m46 35m53
5 588 Andrew Cross Northern Cycling Club / Ajax 1:11:45.30 3m25 16.72 35m30 36m15
6 556 Christopher Spalding from Brampton 1:12:02.00 3m42 16.66 35m44 36m17
7 469 Dave Nash 1:20:54.87 12m34 14.83 38m44 42m10
8 486 Dave Miller from Brooklin 1:28:20.77 20m00 13.58 45m17 43m03
643 Paul Leendertse from Waterloo Did Not Start
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h32, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 20 Km, 2 Laps 29 Entrants

Twenty Kilometer 30-39 years Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 560 Dennis Elgie from Toronto 1:09:45.36 17.20 34m36 35m08
2 563 Don Gain from Barrie 1:12:25.44 2m40 16.57 35m34 36m50
3 567 Rob Meeuwse from Barrie 1:12:25.44 2m40 16.57 35m44 36m41
4 609 Stuart Bricknell Impala Cycles / Oshawa 1:13:05.83 3m20 16.42 36m11 36m54
5 618 Darin Pearce from Scarborough 1:15:45.57 6m00 15.84 37m21 38m23
6 569 Jonathan Skelcher Team McBride - Fitfix/Toronto 1:16:16.33 6m30 15.73 37m28 38m47
7 489 Robert Lemoire from Campbellford 1:16:46.54 7m01 15.63 37m23 39m23
8 535 Tom Toms from Bridgenorth 1:17:00.16 7m14 15.58 38m28 38m31
9 520 Daniel Poon from Oshawa 1:18:35.34 8m49 15.27 38m45 39m50
10 510 Marc Levesque from Oakville 1:20:35.81 10m50 14.89 39m42 40m53
11 584 David Henderson from Courtice 1:20:58.78 11m13 14.82 40m12 40m46
12 483 John Strikwerda Waterloo CC/The Flying Dogs 1:24:13.30 14m27 14.25 41m44 42m29
13 645 Steve Martin from Blackstock 1:24:21.21 14m35 14.23 39m59 44m21
14 491 Adam Yurkin from Ajax 1:24:23.32 14m37 14.22 39m44 44m39
15 517 Evan Glazer from North York 1:24:57.00 15m11 14.13 39m41 45m15
16 653 Marc Nagy from Brooklin 1:27:48.34 18m02 13.67 44m12 43m35
17 570 Chris Beath from Oakville 1:28:35.85 18m50 13.54 43m20 45m14
18 638 Jason Redlarski from Oshawa 1:28:42.23 18m56 13.53 43m38 45m03
19 526 Scott Bentley from Markham 1:28:46.53 19m01 13.52 43m53 44m53
20 568 John Adams from Pickering 1:29:25.75 19m40 13.42 44m50 44m34
21 586 Shea Gilroy from Barrie 1:29:57.38 20m12 13.34 44m09 45m47
22 532 Scott Veniot from Peterborough 1:30:16.82 20m31 13.29 43m50 46m25
23 521 Grant Boyden from Scarborough 1:33:38.39 23m53 12.82 46m02 47m35
633 Michael Chad from Ajax Did Not Start
548 Jamie Millette Team Lifesavers/Peterborough Did Not Start
614 Steve Pridie from Oshawa Did Not Start
549 Bruce Renoux Did Not Start
642 Marc Berube from Fenelon Falls Did Not Finish
493 Terry Dean Team Lifesavers / Whitby Did Not Finish
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h32, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 20 Km, 2 Laps 3 Entrants

Twenty Kilometer 30-39 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 605 Shannon Tucker Gears Racing .com/Streetsville 1:17:35.30 15.47 38m49 38m46
2 527 Shannon Bentley from Markham 1:28:47.12 11m11 13.52 43m52 44m54
3 644 Kim Adie Beta Bike Club/Fenelon Falls 1:30:48.13 13m12 13.22 44m48 46m00
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h32, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 20 Km, 2 Laps 25 Entrants

Twenty Kilometer 40-49 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 602 Peter Hennessy from Cobourg 1:07:04.52 17.89 32m49 34m14
2 607 John MacKillop from Toronto 1:09:42.36 2m37 17.22 34m51 34m50
3 579 John Bietola Northern Cycling Club 1:11:39.21 4m34 16.75 35m08 36m30
4 619 Dwight Couchman from Peterborough 1:13:40.53 6m36 16.29 36m27 37m13
5 542 Don Andringa from Oshawa 1:13:47.66 6m43 16.26 36m08 37m39
6 596 Dick Zandstra from Trenton 1:16:59.25 9m54 15.59 38m00 38m58
7 626 Ray Denure from Lindsay 1:18:33.31 11m28 15.28 38m41 39m51
8 529 Richard Hislop from Toronto 1:19:39.76 12m35 15.06 40m00 39m39
9 628 Kerry Murchie from Pickering 1:20:03.22 12m58 14.99 39m43 40m20
10 537 Tom Onderwater from Lakefield 1:22:26.78 15m22 14.55 39m40 42m46
11 531 Reid Sheppard from Scarborough 1:22:31.48 15m26 14.54 39m55 42m35
12 610 Mark Ciana from Campbellcroft 1:22:33.66 15m29 14.53 41m30 41m03
13 523 Steven Rose Uxbridge CC / Scarborough 1:24:35.93 17m31 14.18 43m59 40m36
14 441 Jim Fry from Minden/Bethany 1:27:14.04 20m09 13.76 42m02 45m11
15 505 Greg Warner from Peterborough 1:28:30.78 21m26 13.56 43m36 44m53
16 629 Peter O`Rourke from Calabogie 1:29:14.23 22m09 13.45 44m11 45m02
17 582 Kim Linton from Cobourg 1:30:23.39 23m18 13.28 43m22 47m00
18 499 Paul Crowther from Whitby 1:31:57.10 24m52 13.05 46m04 45m52
19 575 Mark Mandigo Woodstock Cycling Club 1:34:09.08 27m04 12.75 46m19 47m49
20 573 John Wootton from Whitby 1:35:14.63 28m10 12.60 46m51 48m22
21 646 Clem Laferriere from Oshawa 1:35:17.36 28m12 12.59 46m46 48m30
632 Marc Lauzon from Oshawa Did Not Start
615 Dean Lindsay from Courtice Did Not Start
608 Bill Weick Did Not Start
525 Phil Semple from Toronto DNF 1 Lap ToGo 53m00
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h32, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 20 Km, 2 Laps 2 Entrants

Twenty Kilometer 40-49 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 625 Susan Denure from Lindsay 1:18:51.71 15.22 38m44 40m07
2 630 Annice O`Rourke from Calabogie 1:32:44.69 13m52 12.94 46m17 46m26
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h32, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 20 Km, 2 Laps 4 Entrants

Twenty Kilometer 50+ Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 604 Lou Marles from Peterborough 1:19:05.02 15.17 38m43 40m21
2 504 Jim Best from Scarborough 1:23:03.11 3m58 14.45 40m28 42m35
3 534 Cam McFarlane from Oshawa 1:27:20.65 8m15 13.74 43m54 43m26
4 635 Richard Ash from Ajax 1:33:01.41 13m56 12.90 45m49 47m11
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h24, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 40 Km, 4 Laps 15 Entrants

Fourty Kilometer 40 years and Over, or Under 20 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 AGE
1 522 Derek Zandstra Bay Cycle/3Rox Racing/Trenton 2:06:18.58 19.00 31m10 31m41 31m08 32m18 19
2 508 Mark Batty Bay Cycle/3Rox Racing/Brooklin 2:06:18.58 19.00 30m50 31m58 31m13 32m15 17
3 406 Ben Dawson Team McBride - Fitfix 2:07:47.34 1m28 18.78 31m09 31m41 32m03 32m52 18
4 501 Kyle Douglas Bay Cycle/3Rox Racing/Ashburn 2:13:55.02 7m36 17.92 31m08 32m05 33m56 36m45 17
5 564 Colin Frizzell Pedal Performance / Pickering 2:15:33.48 9m14 17.70 31m57 33m29 33m32 36m33 18
6 622 Cory Hancock Bay Cycle/3Rox Racing 2:21:38.70 15m20 16.94 33m32 35m27 35m48 36m50 15
7 514 Walter Furlan from Hamilton 2:22:10.12 15m51 16.88 33m48 36m08 36m04 36m08 42
8 587 Harold Crapp from Peterborough 2:26:24.97 20m06 16.39 37m21 35m27 36m38 36m57 40
9 603 Greg Hall from Peterborough 2:27:11.09 20m52 16.31 36m00 36m51 36m58 37m20 43
10 513 Peter Dobson from Whitby 2:27:54.54 21m35 16.23 36m38 36m36 37m31 37m08 45
11 425 Will Winn Team McBride - Fitfix 2:33:12.29 26m53 15.67 36m56 38m20 38m43 39m11 46
12 639 Jim Wopereis from Cobourg 2:33:14.73 26m56 15.66 36m33 38m49 38m51 39m00 43
13 453 Don Bernie from Vankleek Hill 2:34:09.25 27m50 15.57 37m30 38m43 39m01 38m53 46
14 553 Daniel Bouffard Team McBride - Fitfix 2:41:12.13 34m53 14.89 35m37 36m41 40m47 48m06 16
577 Clive Powsey from Bowmanville Did Not Finish 45
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h24, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 40 Km, 4 Laps 7 Entrants

Fourty Kilometer 20-39 years Male

PL PLATE NAME                      AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 AGE
1 595 Matt Douglas Bay Cycle/3Rox Racing/Ashburn 2:06:18.58 19.00 30m42 32m05 31m05 32m25 20
2 698 Mike The Captain Clarkson Skiis And Biikes / Brampton 2:10:29.95 4m11 18.39 33m20 32m41 32m16 32m10 39
3 650 Michael LeBlanc Impala Cycles / Courtice 2:18:11.23 11m52 17.37 33m10 34m30 35m26 35m04 39
4 503 Norman Jay Arsenault from Belleville 2:21:50.61 15m32 16.92 33m56 35m44 36m00 36m09 33
5 558 Steve Ferguson Team McBride - Fitfix 2:24:32.91 18m14 16.60 34m18 35m54 36m29 37m50 24
6 593 James Morton from Toronto 2:28:17.13 21m58 16.18 35m46 36m33 37m23 38m34 38
7 557 Michael McMahon Team McBride - Fitfix 3:06:53.30 1h00m 12.84 43m58 46m28 48m25 48m01 30
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h24, Monday, 1 Sept. 2003, Event#:A4, 40 Km, 4 Laps 3 Entrants

Fourty Kilometer 20-39 years Female

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1 463 Heather Morrissey Team McBride - Fitfix 2:29:56.43 16.01 35m38 37m06 37m30 39m40
2 485 Heather Gray from Toronto 2:48:39.43 18m42 14.23 39m45 41m08 43m23 44m21
636 Mary-Ellen Ash Bay Cycle/3Rox Racing / Ajax Did Not Finish
Allan Hawley - Time Keeper


Ontario Cycling Association
1185 Eglinton Ave., E., Ste. 408
North York, Ontario
Canada   M3C 3C6
Phone: (416) 426-7242
Fax: (416) 426-7349
Email: [email protected]
Website: www.ontariocycling.org