Giant Five #3 - Durham Dirtdigger

Durham Forest, Sunday, 20 July 2003, Allan Hawley - Time Keeper
Categories
Ten Kilometer Under 12 years Male, 12-15 years Male, Female, Open Age Male, Female,
Twenty Kilometer Under 20 Male, Female, 20-29 years Male, Female, 30-39 years Male, Female, 40-49 years Male, Female, 50+ Male,
Fourty Kilometer 40 years and Over, or Under 20 years Male, Female, 20-39 years Male, Female,

Rider Summary for Giant Five #3 - Durham Dirtdigger
Sunday, 20 July 2003 Number of Riders = 193

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 10
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 16
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 0
Number of Riders without license# assigned = 35

CATEGORY                                  REGISTERED DNS DNF DSQ
Ten Kilometer Under 12 years Male 7 0 1 0
Ten Kilometer 12-15 years Male 11 1 0 0
Ten Kilometer 12-15 years Female 2 1 0 0
Ten Kilometer Open Age Male 3 1 0 0
Ten Kilometer Open Age Female 1 0 0 0
Twenty Kilometer Under 20 Male 28 1 1 0
Twenty Kilometer Under 20 Female 2 1 0 0
Twenty Kilometer 20-29 years Male 10 1 2 0
Twenty Kilometer 20-29 years Female 2 0 0 0
Twenty Kilometer 30-39 years Male 31 4 1 0
Twenty Kilometer 30-39 years Female 7 0 1 0
Twenty Kilometer 40-49 years Male 36 2 2 0
Twenty Kilometer 40-49 years Female 4 1 0 0
Twenty Kilometer 50+ Male 6 0 0 0
Fourty Kilometer 40 years and Over Male 15 2 1 0
Fourty Kilometer 20-39 years Male 17 0 1 0
Fourty Kilometer 20-39 years Female 5 0 0 0
Fourty Kilometer or Under 20 years Male 5 1 0 0
Fourty Kilometer or Under 20 years Female 1 0 0 0

Giant Five #3 - Durham Dirtdigger

Durham Forest

[email protected]: 10h39, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 11 Km, 2 Laps 7 Entrants

Ten Kilometer Under 12 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 647 Alain Cabardos Beta Bike Club 49:36.73 13.30 3m49 45m47
2 489 Alex Telfer from Courtice 50:06.19 29.45 13.17 3m51 46m15
3 634 Emile Cabardos from Cobourg/Castleton 50:06.47 29.73 13.17 4m02 46m03
4 606 Luc Archambault from Port Hope 58:20.88 8m44 11.31 4m12 54m08
5 686 Clayton Linton from Cobourg 1:06:32.63 16m55 9.92 4m15 1h02m
6 495 Eli Woodham from Omemee 2:12:59.77 1h23m 4.96 6m13 2h06m
663 Luke Winn from Port Hope DNF 1 Lap ToGo 4m18
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h39, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 11 Km, 2 Laps 11 Entrants

Ten Kilometer 12-15 years Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 600 Matthew McCartney from Kingston 39:20.81 16.77 3m19 36m01
2 672 Ian MacKenzie from Cobourg 40:19.78 58.96 16.37 3m21 36m58
3 416 Bennett Winn Team McBride - Fitfix/PortHope 43:40.78 4m19 15.11 3m35 40m05
4 429 Karson Linton from Cobourg 44:32.99 5m12 14.81 3m36 40m56
5 637 Mackenzie Lloyd from Stirling 45:32.68 6m11 14.49 3m29 42m03
6 546 Kyle Mandigo Uxbridge CC / Mitchell 48:04.85 8m44 13.73 3m43 44m21
7 591 Cameron Laton from Cambridge 54:40.80 15m19 12.07 4m11 50m29
8 502 Chris Thompson from Lakefield 54:55.93 15m35 12.01 4m00 50m55
9 505 Cameron Semple from Toronto 1:03:42.43 24m21 10.36 4m09 59m33
10 492 Jesse-Luis Woodham from Omemee 1:06:18.92 26m58 9.95 4m31 1h01m
627 Oliver Denure from Lindsay Did Not Start
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h39, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 11 Km, 2 Laps 2 Entrants

Ten Kilometer 12-15 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED LAP 1 LAP 2
1 461 Marissa Wopereis from Cobourg 49:30.12 13.33 3m38 45m51
623 Carly Denure from Lindsay Did Not Start
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h39, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 11 Km, 2 Laps 3 Entrants

Ten Kilometer Open Age Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 405 Ric Irvine from Peterborough 50:04.54 13.18 4m06 45m57
2 641 Allan McLean from Whitby 1:21:52.03 31m47 8.06 5m02 1h16m
544 Scott Irvine from Peterborough Did Not Start
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h39, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 11 Km, 2 Laps 1 Entrants

Ten Kilometer Open Age Female

PL PLATE NAME                  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1 493 Corinne Jones-Woodham from Omemee 1:27:50.05 7.51 5m20 1h22m
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h26, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 28 Entrants

Twenty Kilometer Under 20 Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 684 Joel Runk from Lindsay 1:06:20.46 18.99 3m01 31m33 31m45
2 415 Zachary Winn Team McBride - Fitfix 1:06:45.63 25.17 18.87 3m02 31m33 32m09
3 687 Adam Tops Bay Cycle/3Rox Racing/Whitby 1:06:52.51 32.05 18.84 2m55 31m52 32m04
4 617 Darryl McGrath from Janetville 1:12:35.67 6m15 17.36 3m16 34m22 34m56
5 484 Marty Wopereis from Cobourg 1:12:45.28 6m24 17.32 3m12 34m20 35m12
6 543 Tim Haan Beta Bike Club / Orono 1:14:36.11 8m15 16.89 3m14 35m27 35m53
7 547 Jordan Mandigo from Mitchell 1:14:50.01 8m29 16.84 3m11 35m45 35m53
8 601 Hayden Boucher from Uxbridge 1:16:42.12 10m21 16.43 3m16 35m41 37m43
9 482 Billy Toms from Ennismore 1:16:53.43 10m32 16.39 3m13 35m09 38m30
10 578 Joel Burtch from Ponty Pool 1:19:09.97 12m49 15.92 3m31 37m26 38m11
11 662 Andrew Bray from Port Perry 1:20:30.95 14m10 15.65 3m32 37m44 39m14
12 612 Ryan Ciana from Campbellcroft 1:21:11.53 14m51 15.52 3m13 38m20 39m37
13 545 Jeremy Jordan from Cameron 1:21:20.49 15m00 15.49 3m17 39m23 38m39
14 509 Michael Kolar from Toronto 1:21:56.96 15m36 15.38 3m25 38m24 40m07
15 659 Leigh Runk from Lindsay 1:23:11.84 16m51 15.14 3m23 38m44 41m03
16 624 Simon Denure from Lindsay 1:23:27.60 17m07 15.10 3m26 39m50 40m10
17 452 Kevin Massicotte from Scarborough 1:24:20.54 18m00 14.94 3m36 39m57 40m46
18 652 John David Levine from Toronto 1:26:50.28 20m29 14.51 3m35 40m08 43m06
19 446 Troy Toms from Ennismore 1:29:47.82 23m27 14.03 3m40 40m17 45m49
20 411 James Westington from Bewdley 1:31:33.51 25m13 13.76 3m18 44m57 43m17
21 631 Jeremy Lauzon from Oshawa 1:32:52.71 26m32 13.57 3m41 42m22 46m48
22 620 Blake White from Peterborough 1:42:33.59 36m13 12.29 4m14 49m31 48m47
23 508 Matthew Pidutti from Toronto 1:43:06.93 36m46 12.22 3m39 46m57 52m30
24 648 David Laferriere from Oshawa 1:51:10.83 44m50 11.33 3m33 53m37 53m59
25 447 Jason Massicotte from Scarborough 1:51:57.13 45m36 11.25 4m34 52m01 55m21
26 616 Russell McGrath from Janetville 1:59:02.49 52m42 10.58 4m00 56m01 59m00
538 Mark Onderwater from Lakefield Did Not Start 3m28
586 Charles Cabardos Bicycles Plus / Cobourg DNF 1 Lap ToGo 3m04 53m28
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h26, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 2 Entrants

Twenty Kilometer Under 20 Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 661 Alyssa Muise Gears Racing .com/Mississauga 1:25:02.01 14.82 3m24 39m50 41m46
611 Andrea Ciana from Cambellcroft Did Not Start
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h26, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 10 Entrants

Twenty Kilometer 20-29 years Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 497 Tanner Utronki from Renfrew 1:10:35.02 17.85 3m08 33m34 33m51
2 691 Andrew Cross Northern Cycling Club 1:12:18.01 1m42 17.43 3m10 34m25 34m41
3 555 Joe Stickan from Port Hope 1:12:43.98 2m08 17.32 3m07 34m23 35m13
4 408 Pete Watson from Dunsford/Lindsay 1:15:51.09 5m16 16.61 3m25 35m44 36m40
5 613 Scott Luscombe from Pickering 1:19:12.47 8m37 15.91 3m00 37m44 38m27
6 655 Radek Swiderski from Scarborough 1:24:16.88 13m41 14.95 3m34 40m12 40m30
7 696 Brad McCutcheon 1:25:03.73 14m28 14.81 9m27 37m12 38m24
643 Paul Leendertse from Waterloo Did Not Start
654 Lukasz Swiderski from Scarborough DNF 1 Lap ToGo 23h58 1h08m
681 Adam Berent from Toronto DNF 1 Lap ToGo 3m53 1h02m
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h26, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 2 Entrants

Twenty Kilometer 20-29 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 580 Heather Gray from Toronto 1:23:26.02 15.10 3m30 39m07 40m48
2 575 Hannah Parish Fly Gurlz / Toronto 1:37:04.55 13m38 12.98 3m57 46m26 46m41
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h31, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 31 Entrants

Twenty Kilometer 30-39 years Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 581 Dennis Elgie from Toronto 1:08:32.94 18.38 3m01 32m16 33m14
2 677 Terry Dean Team Lifesavers / Whitby 1:08:44.03 11.09 18.33 3m03 32m27 33m12
3 585 Jube Leonard from Keswick 1:11:20.21 2m47 17.66 3m00 33m22 34m57
4 582 Gary Serra from Toronto 1:12:36.97 4m04 17.35 3m09 34m28 34m59
5 453 Jeff Gosselin Team Lifesavers / Toronto 1:13:25.30 4m52 17.16 3m05 34m21 35m59
6 609 Stuart Bricknell Impala Cycles / Oshawa 1:13:30.57 4m57 17.14 3m15 34m21 35m53
7 618 Darin Pearce from Scarborough 1:15:32.20 6m59 16.68 3m17 35m01 37m13
8 568 Michel Simard from Stouffville 1:16:06.57 7m33 16.56 3m23 36m09 36m33
9 526 Scott Bentley from Markham 1:17:02.51 8m29 16.35 3m31 36m03 37m27
10 653 David Vanderploeg Uxbridge CC / Bolton 1:18:29.03 9m56 16.05 4m00 37m10 37m18
11 683 James Morton from Toronto 1:19:01.17 10m28 15.95 2m59 32m36 43m25
12 565 Jonathan Skelcher Team McBride - Fitfix/Toronto 1:19:33.04 11m00 15.84 3m32 37m30 38m29
13 645 Steve Martin from Blackstock 1:21:54.17 13m21 15.38 3m20 39m44 38m49
14 535 Tom Toms from Bridgenorth 1:22:11.99 13m39 15.33 4m04 38m35 39m32
15 642 Marc Berube from Fenelon Falls 1:22:49.18 14m16 15.21 3m12 33m29 46m07
16 510 Rene Abel from Toronto 1:24:57.50 16m24 14.83 4m09 39m45 41m02
17 569 Shawn McBride from Hamilton 1:25:52.18 17m19 14.67 3m54 40m31 41m26
18 507 Marc Levesque from Oakville 1:27:08.68 18m35 14.46 3m54 40m16 42m57
19 514 Marc Nagy from Brooklin 1:27:40.41 19m07 14.37 4m22 40m37 42m40
20 483 John Strikwerda from Kitchener 1:30:41.55 22m08 13.89 4m08 42m38 43m54
21 463 Francois Dagneau from Toronto 1:31:02.14 22m29 13.84 3m27 42m55 44m38
22 567 John Adams from Pickering 1:31:45.40 23m12 13.73 4m07 42m35 45m02
23 564 Grant Boyden from Port Perry 1:36:45.80 28m12 13.02 23h52 57m45 46m40
24 487 Scot McColl from Milton 1:36:49.11 28m16 13.01 3m51 45m50 47m06
25 678 Adam Weissengruber from Toronto 1:39:38.44 31m05 12.65 3m51 48m17 47m30
26 638 Jason Redlarski from Oshawa 1:46:37.73 38m04 11.82 5m07 47m39 53m50
633 Michael Chad from Ajax Did Not Start
548 Jamie Millette Team Lifesavers/Peterborough Did Not Start
614 Steve Pridie from Oshawa Did Not Start
549 Bruce Renoux Did Not Start
666 Robert Lemoire from Campbellford DNF 1 Lap ToGo 3m36 42m45
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h31, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 7 Entrants

Twenty Kilometer 30-39 years Female

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 605 Shannon Tucker Gears Racing .com/Streetsville 1:18:06.31 16.13 3m14 36m23 38m28
2 595 Heather Fedash from Toronto 1:23:36.76 5m30 15.07 4m12 38m20 41m03
3 644 Kim Adie Beta Bike Club/Fenelon Falls 1:33:04.80 14m58 13.54 4m06 43m55 45m03
4 486 Claudia Van Vtiet from Uxbridge 1:33:26.29 15m19 13.48 3m53 41m27 48m05
5 527 Shannon Bentley from Markham 1:36:50.69 18m44 13.01 4m20 45m26 47m03
6 498 Tara Wingrave from Barrie 1:49:49.19 31m42 11.47 5m07 50m28 54m13
541 Jacquelyn Burton Fly Gurlz / Vaughan DNF 1 Lap ToGo 4m26 57m47
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h31, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 36 Entrants

Twenty Kilometer 40-49 years Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 602 Peter Hennessy from Cobourg 1:10:13.90 17.94 3m06 32m46 34m21
2 587 Gordon Avann Skiis And Biikes / Keswick 1:10:23.64 9.738 17.90 3m36 33m16 33m30
3 656 Len Harris from Oshawa 1:12:08.98 1m55 17.46 3m21 33m38 35m08
4 607 John MacKillop from Toronto 1:12:23.14 2m09 17.41 3m44 34m28 34m10
5 589 Glen Geddes from Toronto 1:13:21.97 3m08 17.17 3m16 34m47 35m18
6 542 Don Andringa from Oshawa 1:13:30.57 3m16 17.14 3m08 34m34 35m47
7 694 Barney Kerr Northern Cycling Club/Oshawa 1:13:57.02 3m43 17.04 3m51 35m08 34m56
8 619 Dwight Couchman from Peterborough 1:14:43.38 4m29 16.86 3m43 35m04 35m54
9 572 Steve Wallace from Port Hope 1:16:12.53 5m58 16.53 3m46 36m07 36m18
10 430 Herb Hunter from Whitby 1:16:55.05 6m41 16.38 3m30 36m01 37m23
11 615 Dean Lindsay from Courtice 1:17:06.86 6m52 16.34 23h58 42m04 36m54
12 563 James Carruthers Caledon Cycling Club/Brampton 1:18:35.67 8m21 16.03 3m48 37m24 37m22
13 639 Jim Wopereis from Cobourg 1:18:36.50 8m22 16.03 3m10 36m59 38m26
14 628 Kerry Murchie from Pickering 1:18:52.34 8m38 15.98 3m49 37m12 37m50
15 670 Dick Zandstra from Trenton 1:18:53.46 8m39 15.97 4m18 36m41 37m53
16 445 Steve Brown Brantford Cyclepath/St. George 1:21:40.04 11m26 15.43 3m42 37m32 40m25
17 506 Steven Ross from Scarborough 1:21:57.83 11m43 15.37 4m23 38m47 38m46
18 537 Tom Onderwater from Lakefield 1:22:22.30 12m08 15.30 3m35 38m55 39m51
19 478 Patrick Ferrier from Claremont 1:23:23.95 13m10 15.11 3m51 38m33 40m58
20 579 Anthony Whetham from Ajax 1:24:07.38 13m53 14.98 3m34 41m25 39m07
21 593 Marc Belanger from Toronto 1:24:29.57 14m15 14.91 4m00 39m40 40m48
22 597 Angus Smith 1:25:13.80 14m59 14.78 3m56 39m57 41m19
23 588 Greg Warner from Peterborough 1:30:18.90 20m05 13.95 4m11 40m46 45m21
24 629 Peter O`Rourke from Calabogie 1:31:03.53 20m49 13.84 4m18 42m58 43m46
25 577 Mark Mandigo Woodstock Cycling Club 1:31:24.93 21m11 13.78 3m41 44m25 43m18
26 511 Reid Sheppard from Scarborough 1:31:51.75 21m37 13.72 3m40 37m16 50m54
27 592 John Wootton from Whitby 1:32:08.23 21m54 13.68 4m14 42m58 44m55
28 685 Edward Paul Uxbridge CC / Thornhill 1:32:35.60 22m21 13.61 4m18 42m56 45m20
29 689 Kim Linton from Cobourg 1:35:21.23 25m07 13.21 4m10 41m30 49m40
30 496 Ron Fox from Omemee 1:36:15.05 26m01 13.09 4m19 45m26 46m28
31 646 Clem Laferriere from Oshawa 1:39:31.79 29m17 12.66 4m18 44m55 50m17
32 596 Paul Crowther from Whitby 1:52:06.58 41m52 11.24 4m18 47m11 1h00m
608 Bill Weick Did Not Start
632 Marc Lauzon from Oshawa Did Not Start
626 Ray Denure from Lindsay DNF 2 LapsToGo 3m50
576 Vit Vaculik from Hamilton DNF 1 Lap ToGo 3m28 42m14
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h31, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 4 Entrants

Twenty Kilometer 40-49 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 630 Annice O`Rourke from Calabogie 1:33:02.61 13.54 5m07 42m06 45m49
2 693 Krista Fry 1:38:26.12 5m23 12.80 5m07 46m20 46m58
3 499 Michaela Wolf from Toronto 2:30:30.14 57m27 8.37 5m07 1h11m 1h14m
625 Susan Denure from Lindsay Did Not Start 4m00
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h31, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 21 Km, 3 Laps 6 Entrants

Twenty Kilometer 50+ Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1 688 Cyril Gibb from Agincourt 1:17:17.69 16.30 3m19 36m19 37m38
2 658 Andre Ouimet from Georgetown 1:19:08.02 1m50 15.92 3m43 37m12 38m12
3 660 Ronald Near Sports Swap / Toronto 1:19:09.22 1m51 15.92 3m38 36m50 38m39
4 604 Lou Marles from Peterborough 1:20:59.37 3m41 15.56 3m37 38m50 38m31
5 469 Jim Best from Scarborough 1:22:09.22 4m51 15.34 3m57 38m51 39m20
6 635 Richard Ash from Ajax 1:37:47.47 20m29 12.88 4m18 45m26 48m02
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h20, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 41 Km, 5 Laps 20 Entrants

Fourty Kilometer 40 years and Over, or Under 20 years Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5 AGE
1 406 Ben Dawson Team McBride - Fitfix 2:05:26.83 19.61 2m59 29m43 30m48 31m12 30m43 18
2 664 Andrew Wilson Bay Cycle/3Rox Racing 2:16:40.65 11m13 18.00 3m07 32m51 33m24 34m10 33m06 15
3 692 Thomas MacKay Cycle Solutions / Toronto 2:17:11.72 11m44 17.93 3m05 32m28 33m02 34m13 34m20 45
4 695 Kevin Johnstone Uxbridge CC / Ajax 2:17:21.83 11m54 17.91 3m01 32m56 33m23 34m11 33m48 18
5 584 Rich Olynyk Pedal Performance / Whitby 2:17:31.25 12m04 17.89 3m08 32m38 33m42 34m07 33m55 42
6 522 Harold Crapp from Peterborough 2:18:34.82 13m07 17.75 3m22 32m58 34m26 33m55 33m51 40
7 441 Steve Baker from Uxbridge 2:22:18.00 16m51 17.29 3m17 33m50 34m16 35m03 35m49 5
8 503 John Bietola Northern Cycling Club 2:23:30.53 18m03 17.14 3m07 33m17 35m46 34m58 36m21 48
9 667 Wayne Floreani from Toronto 2:26:54.01 21m27 16.75 3m04 34m15 34m53 35m44 38m56 41
10 571 Blair Taylor Team McBride - Fitfix/Ashburn 2:29:39.62 24m12 16.44 3m10 35m09 35m52 37m13 38m13 16
11 682 Peter Dobson from Whitby 2:35:30.01 30m03 15.82 3m19 33m58 34m33 41m41 41m57 45
12 651 Doug Snodgrass from Kitchener 2:38:34.21 33m07 15.51 3m23 36m27 38m19 38m50 41m32 40
13 425 Will Winn Team McBride - Fitfix 2:39:42.60 34m15 15.40 3m36 37m04 38m02 39m34 41m24 46
14 669 Geoffrey Smith Team Hardwood Hills / Gilford 2:46:30.41 41m03 14.77 3m42 39m14 39m50 41m35 42m07 58
15 501 Robert Massicotte from Scarborough 2:49:01.46 43m34 14.55 3m41 38m12 41m44 42m40 42m42 47
16 697 Blair Lewis from Lemonville 3:01:04.38 55m37 13.59 3m39 43m56 44m00 47m07 42m20 43
610 Mark Ciana from Campbellcroft Did Not Start 45
603 Greg Hall from Peterborough Did Not Start 43
622 Cory Hancock Bay Cycle/3Rox Racing Did Not Start 15
485 Gordon Wyatt from Newmarket DNF 2 LapsToGo 3m52 42m52 47m36 59
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h20, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 41 Km, 5 Laps 17 Entrants

Fourty Kilometer 20-39 years Male

PL PLATE NAME                      AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5 AGE
1 574 Paul Loughran Bicycles Plus / Oshawa 2:05:03.48 19.67 2m57 29m33 30m13 30m44 31m34 30
2 665 Dan Marshall from Markham 2:07:54.02 2m50 19.23 2m55 29m46 31m02 32m06 32m03 28
3 675 Justin Rogers Pedal Performance / Pickering 2:08:47.57 3m44 19.10 3m08 30m11 31m34 32m06 31m46 28
4 640 Steven Smith from Caledon East 2:09:12.20 4m08 19.04 3m00 30m34 31m50 32m26 31m20 33
5 512 Matthew Richter AO Bikes + Boards Racing 2:09:35.98 4m32 18.98 2m54 30m23 33m22 32m03 30m53 29
6 599 Jamie Pogson Pedal Performance / Whitby 2:10:10.09 5m06 18.90 3m04 30m13 31m28 32m17 33m06 28
7 590 Glenn Cameron KHS Bicycles Canada/Newmarket 2:10:53.56 5m50 18.79 2m58 30m47 31m52 32m11 33m03 33
8 698 Mike The Captain Clarkson Skiis And Biikes / Brampton 2:12:29.38 7m25 18.57 3m05 32m35 31m39 32m18 32m50 39
9 650 Michael LeBlanc Impala Cycles / Courtice 2:13:10.25 8m06 18.47 3m12 31m56 31m46 32m45 33m29 39
10 668 John Tennikat from Hamilton 2:15:54.40 10m50 18.10 3m15 31m49 32m56 34m09 33m43 39
11 573 Norman Jay Arsenault from Belleville 2:16:42.68 11m39 17.99 3m07 32m12 32m43 34m07 34m31 33
12 657 Thomas Huller Team McBride - Fitfix/Oshawa 2:17:48.38 12m44 17.85 3m02 32m57 33m22 34m12 34m13 24
13 491 Gary Jones from Montreal, PQ 2:19:40.01 14m36 17.61 3m07 32m56 34m31 33m49 35m16 38
14 673 Jason Kocho Bicycles Plus / Oshawa 2:20:59.01 15m55 17.45 3m07 33m43 34m28 34m43 34m55 33
15 676 Louis Belanger from Toronto 2:44:13.79 39m10 14.98 3m24 40m32 40m18 40m09 39m49 29
16 570 Andrew Clark from Burlington 2:45:31.83 40m28 14.86 3m11 38m43 41m36 41m33 40m27 34
679 Brent Lowes from Toronto DNF 2 LapsToGo 3m08 34m08 34m02 35
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h20, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 41 Km, 5 Laps 5 Entrants

Fourty Kilometer 20-39 years Female

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5
1 674 Celine Foreht Skiis And Biikes / Toronto 2:26:31.95 16.79 3m20 36m29 34m34 35m47 36m18
2 680 Diana Joness Toronto Police `Trail Hogs` 2:28:00.23 1m28 16.62 3m16 36m31 35m28 36m23 36m19
3 671 Kim Haagmans-Hawke Team Lifesavers / Oshawa 2:34:14.22 7m42 15.95 3m13 36m35 35m48 38m50 39m46
4 636 Mary-Ellen Ash Bay Cycle/3Rox Racing / Ajax 2:36:34.91 10m02 15.71 5m56 37m04 37m00 37m51 38m42
5 414 Amy Dawson from Kingston 3:02:03.54 35m31 13.51 3m45 42m19 43m33 45m02 47m21
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h20, Sunday, 20 July 2003, Event#:A3, 41 Km, 5 Laps 1 Entrants

Fourty Kilometer 40 years or Over, or Under 20 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5 AGE
1 504 Kelly Bietola Northern Cycling Club 2:47:56.01 14.65 3m34 39m58 41m40 41m14 41m27 17
Allan Hawley - Time Keeper
Ontario Cycling Association
1185 Eglinton Ave., E., Ste. 408
North York, Ontario
Canada   M3C 3C6
Phone: (416) 426-7242
Fax: (416) 426-7349
Email: [email protected]
Website: www.ontariocycling.org