Gary Fisher Enduro Series - Ganaraska Gear Grinder

Ganaraska Forest Centre, Sunday, 8 June 2003, Allan Hawley - Time Keeper
Categories
Enduro Kids 6 years and Under Male, Female, 7-8 years Male, Female, 9-10 years Male, Female, 11-12 years Male, Female,
25 Km Enduro 13-14 years Male, Female, 15-16 years Male, 15-18 years Female, 17-18 years Male, Female, Clydesdale 200 lbs+ Male, 19-29 years Male, Female, 30-34 years Male, Female, 35-39 years Male, Female, 40-44 years Male, 45-49 years Male, 40+ years Female, 50+ years Male,
50 Km Enduro 15-16 years Male, 17-18 years Male, 19-29 years Male, Female, 30-34 years Male, 35-39 years Male, 30-39 years Female, 40-44 years Male, 45-49 years Male, 40+ years Female, 50+ years Male,

Rider Summary for Gary Fisher Enduro Series - Ganaraska Gear Grinder
Sunday, 8 June 2003 Number of Riders = 331

Number of Riders with the same Name
1. Bennett Winn, 571:KDM, PortHope = 302:SBM, PortHope
2. John Adams, 63:LSM, Toronto = 342:SVM, Pickering
3. Kevin Massicotte, 387:SBM, Scarborough = 570:KDM, Scarborough
4. Kyle Smith, 287:SVM, Toronto = 285:SSM, Oakville
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 17
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 7
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 0
Number of Riders without license# assigned = 108

CATEGORY                                  REGISTERED DNS DNF DSQ
Enduro Kids 6 years and Under Male 5 1 0 0
Enduro Kids 6 years and Under Female 2 0 0 0
Enduro Kids 7-8 years Male 7 0 0 0
Enduro Kids 7-8 years Female 1 0 0 0
Enduro Kids 9-10 years Male 10 0 0 0
Enduro Kids 9-10 years Female 2 0 0 0
Enduro Kids 11-12 years Male 10 0 0 0
Enduro Kids 11-12 years Female 1 0 0 0
25 Km Enduro 13-14 years Male 7 0 0 0
25 Km Enduro 13-14 years Female 1 0 0 0
25 Km Enduro 15-16 years Male 9 0 1 0
25 Km Enduro 15-18 years Female 1 0 0 0
25 Km Enduro 17-18 years Male 4 0 0 0
25 Km Enduro 17-18 years Female 2 0 0 0
25 Km Enduro Clydesdale 200 lbs+ Male 8 0 0 0
25 Km Enduro 19-29 years Male 20 1 0 0
25 Km Enduro 19-29 years Female 8 1 0 0
25 Km Enduro 30-34 years Male 24 1 1 0
25 Km Enduro 30-34 years Female 10 0 0 0
25 Km Enduro 35-39 years Male 18 0 1 0
25 Km Enduro 35-39 years Female 6 0 0 0
25 Km Enduro 40-44 years Male 29 0 0 0
25 Km Enduro 45-49 years Male 25 0 0 0
25 Km Enduro 40+ years Female 3 0 0 0
25 Km Enduro 50+ years Male 12 0 0 0
50 Km Enduro 15-16 years Male 2 0 1 0
50 Km Enduro 17-18 years Male 2 1 0 0
50 Km Enduro 19-29 years Male 14 0 2 0
50 Km Enduro 19-29 years Female 3 0 1 0
50 Km Enduro 30-34 years Male 22 1 1 0
50 Km Enduro 35-39 years Male 18 1 3 0
50 Km Enduro 30-39 years Female 9 0 2 0
50 Km Enduro 40-44 years Male 15 0 1 0
50 Km Enduro 45-49 years Male 14 0 2 0
50 Km Enduro 40+ years Female 1 0 0 0
50 Km Enduro 50+ years Male 6 0 1 0

Gary Fisher Enduro Series - Ganaraska Gear Grinder

Ganaraska Forest Centre

[email protected]: 13h18, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 2.7 Km, 5 Entrants

Enduro Kids 6 years and Under Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 562 Kevin Slack from k 16:14.41 9.98 6
2 545 Will Summers 17:45.11 1m30 9.13 6
3 546 Kyle Sweeney from Barrie 19:38.02 3m23 8.25 5
4 551 Aidan Webster from Kitchener 22:16.60 6m02 7.27 5
542 Ethan Perkins from Brampton Did Not Start 6
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 13h18, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 2.7 Km, 2 Entrants

Enduro Kids 6 years and Under Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 531 Cassandra Booton 22:15.25 7.28 6
2 547 Riley Sweeney from Barrie 30:04.50 7m49 5.39 4
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 13h18, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 2.7 Km, 7 Entrants

Enduro Kids 7-8 years Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 559 Matthew Jefferey from Pickering 13:23.78 12.09 7
2 558 Nicholas Bradt 14:56.24 1m32 10.85 8
3 567 Sean Forsyth from Toronto 14:56.24 1m32 10.85 8
4 536 Michael Flatman Cycle Solutions / Toronto 15:13.55 1m49 10.64 8
5 533 Niilo Cooper Cycle Solutions / Scarborough 16:07.82 2m44 10.04 8
6 539 Nicholas Koetje from Cobourg, PQ 17:16.20 3m52 9.38 7
7 564 Ben Slute 17:21.69 3m57 9.33 7
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 13h18, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 2.7 Km, 1 Entrants

Enduro Kids 7-8 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 556 Kelly Siobhan 22:14.13 7.29 7
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 13h18, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 5.4 Km, 2 Laps 10 Entrants

Enduro Kids 9-10 years Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 560 Jacob Spence Cycle Solutions 18:42.89 17.31 9m16 9m26 10
2 565 Stuart Loney from Bolton 18:48.16 5.272 17.23 9m10 9m37 11
3 569 Jason Massicotte from Scarborough 20:09.78 1m26 16.07 9m41 10m28 10
4 541 Clayton Linton from Cobourg 20:58.49 2m15 15.45 10m05 10m52 10
5 543 Noah Summers from Sharon 22:55.11 4m12 14.14 11m25 11m29 10
6 553 Luke Winn from Port Hope 23:40.89 4m57 13.68 11m05 12m35 10
7 548 Kyle Tiley 24:53.06 6m10 13.02 12m05 12m47 9
8 537 Adam Hinspeger-Fox 29:24.28 10m41 11.02 14m20 15m04 9
9 534 Evan Elliott from Fonthill 33:02.59 14m19 9.81 16m05 16m57 9
10 554 Eli Woodham from Omemee 38:18.94 19m36 8.46 16m55 21m23 9
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 13h18, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 5.4 Km, 2 Laps 2 Entrants

Enduro Kids 9-10 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 532 Deanna Booton from Bolton 24:07.32 13.43 11m07 12m59 10
2 544 Rachel Summers from Sharon 31:51.14 7m43 10.17 14m57 16m54 9
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 13h18, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 8.1 Km, 3 Laps 10 Entrants

Enduro Kids 11-12 years Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE
1 571 Bennett Winn Team McBride - Fitfix/PortHope 27:51.85 17.44 8m31 9m40 9m40 12
2 566 Michael Kolar from Toronto 27:57.00 5.148 17.39 8m38 9m35 9m43 11
3 570 Kevin Massicotte from Scarborough 28:11.43 19.58 17.24 8m51 9m24 9m55 12
4 538 David Kahn from Campbellcroft 30:29.18 2m37 15.94 9m47 10m33 10m07 11
5 550 Tyler Tukendorf from Port Hope 32:04.91 4m13 15.15 9m48 11m07 11m09 12
6 557 Kevin Gautreau 39:34.29 11m42 12.28 12m26 13m35 13m32 13
7 555 Jesse-Luis Woodham from Omemee 40:23.38 12m31 12.03 11m27 13m20 15m36 12
8 535 Ryan Elliott from Fonthill 41:51.09 13m59 11.61 12m25 13m53 15m32 11
9 540 Eliot Leyenhorst from Kingston 45:06.65 17m14 10.77 12m24 16m05 16m36 11
------ The following riders did less laps ------ 10 568 Taylor Forsyth from Toronto 30:34.17 10.60 14m23 16m11 11
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 13h18, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 8.1 Km, 3 Laps 1 Entrants

Enduro Kids 11-12 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE
1 549 Jena Tilley 56:38.37 8.58 15m47 19m16 21m34 11
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 7 Entrants

25 Km Enduro 13-14 years Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 376 Timothy Crosby Ziggy`s Cycling Club Inc. 1:28:18.29 17.80 14
2 264 Ian MacKenzie from Cobourg 1:36:38.99 8m20 16.26 13
3 387 Kevin Massicotte from Scarborough 1:38:54.15 10m35 15.89 12
4 302 Bennett Winn Team McBride - Fitfix/PortHope 1:46:35.29 18m17 14.75 12
5 259 Karson Linton from Cobourg 1:47:14.04 18m55 14.66 13
6 231 Chris Durish from Stirling 1:53:18.96 25m00 13.87 14
7 314 Kyle Langdon from Oshawa 2:01:09.39 32m51 12.97 12
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 1 Entrants

25 Km Enduro 13-14 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 411 Stacey Forbes 3:25:28.89 7.65 10
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 9 Entrants

25 Km Enduro 15-16 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 337 Adam Bradshaw from Innisfil 1:24:56.64 18.51 16
2 394 Joel Burtch from Ponty Pool 1:30:53.59 5m56 17.30 15
3 346 Jon Kinsie from Kitchedner 1:32:34.54 7m37 16.98 15
4 255 Lane Lefor from Kitchener 1:33:53.63 8m56 16.74 15
5 384 Mark Onderwater from Lakefield 1:36:36.82 11m40 16.27 15
6 351 Scott Wagner from Kitchener 1:48:53.91 23m57 14.44 15
7 269 Adam Mokros from Oshawa 1:57:31.12 32m34 13.38 16
8 235 Geoffery Fagan from Grimsby 2:19:28.84 54m32 11.27 16
208 Nicholas Best from Toronto Did Not Finish 15
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 1 Entrants

25 Km Enduro 15-18 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 356 Sonya Hones from Kitchener 1:48:24.62 14.50 16
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 4 Entrants

25 Km Enduro 17-18 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 333 Thomas Smallman from Garden Hill 1:24:01.37 18.71 17
2 223 Ryan Ciana from Campbellcroft 1:30:02.53 6m01 17.46 18
3 369 Tim Haan Beta Bike Club / Orono 1:38:46.10 14m44 15.92 17
4 322 Jordan Mandigo from Mitchell 2:03:14.06 39m12 12.76 18
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 2 Entrants

25 Km Enduro 17-18 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 210 Kelly Bietola Northern Cycling Club 1:37:29.24 16.13 17
2 282 Ashley Robinson from Breslau 1:58:07.66 20m38 13.31 17
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 8 Entrants

25 Km Enduro Clydesdale 200 lbs+ Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 371 Ed Downey True North Cycles / West Hill 1:30:19.54 17.40 37
2 304 Will Winn Team McBride - Fitfix 1:32:02.03 1m42 17.08 46
3 310 Simon Dearing from London 1:33:54.24 3m34 16.74 42
4 263 Andy Luukkonen 1:36:08.33 5m48 16.35 32
5 203 Erin Bale from Lefroy 1:40:16.26 9m56 15.68 38
6 417 Ian Dyck from Peterborough 1:52:51.63 22m32 13.93 27
7 229 Jamie Di Natale from Newmarket 1:55:04.04 24m44 13.66 32
8 419 Jeff Stevenson 2:19:30.96 49m11 11.27 34
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 20 Entrants

25 Km Enduro 19-29 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 285 Kyle Smith Cyclepath Oakville / Oakville 1:14:04.57 21.22 20
2 354 Ryan Smith KHS Bicycles Canada / Cobourg 1:19:49.56 5m44 19.69 22
3 367 Andrew Cross Northern Cycling Club/Toronto 1:25:21.50 11m16 18.42 20
4 326 Joe Stickan from Port Hope 1:27:47.43 13m42 17.91 22
5 378 Jon Brohman 1:33:13.64 19m09 16.86 24
6 320 Jeremy Blyth from Uxbridge 1:39:36.14 25m31 15.78 20
7 268 Kris Millar Caledon Cycling Club 1:43:41.04 29m36 15.16 28
8 382 Jerry Smiarowsk from Etobicoke 1:43:54.67 29m50 15.13 27
9 317 Sean Whitelock from Uxbridge 1:44:13.71 30m09 15.08 21
10 316 Jay St. John 1:47:49.76 33m45 14.58 21
11 368 Josh Richmond 1:48:24.62 34m20 14.50 29
12 243 Jason Hanam from Huntsville 1:48:27.17 34m22 14.49 26
13 318 Shawn White from Sunderland 1:51:05.90 37m01 14.15 20
14 400 Brian Paul from Thornhill 1:56:43.13 42m38 13.47 19
15 279 Matthew Perry from Peterborough 1:59:34.84 45m30 13.15 23
16 294 Mike Sutton from London 2:00:34.45 46m29 13.04 25
17 217 Robert Burgess from Toronto 2:02:43.35 48m38 12.81 26
18 246 Ben Hendriks from Burlington 2:05:00.32 50m55 12.58 25
19 409 Ryan MacLean 2:22:13.36 1h08m 11.05 24
277 David Paradis from Mississauga Did Not Start 19
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 8 Entrants

25 Km Enduro 19-29 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 306 Ingrid Zschogner from Rosseau 1:42:00.15 15.41 25
2 365 Anna Rybczynski 1:44:48.93 2m48 15.00 26
3 300 Angela Webster from Kitchener 1:48:10.53 6m10 14.53 28
4 343 Heather Gray from Toronto 1:48:47.84 6m47 14.45 24
5 329 Jennifer Murray 2:00:31.35 18m31 13.04 26
6 390 Erika Sorensen 2:05:05.28 23m05 12.57 26
7 204 Monique Baril from Toronto 2:20:10.16 38m10 11.21 24
242 Elizabeth Graham from Toronto Did Not Start 19
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 24 Entrants

25 Km Enduro 30-34 years Male

PL PLATE NAME                   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 344 Dennis Elgie from Toronto 1:21:03.92 19.39 30
2 375 Scott Adams Toronto Police `Trail Hogs` 1:21:08.35 4.427 19.37 32
3 389 Rick McEachran from Kingston 1:22:56.02 1m52 18.95 30
4 215 Stuart Bricknell Impala Cycles / Oshawa 1:26:30.20 5m26 18.17 31
5 348 Peter Keiller from Tottenham 1:26:58.05 5m54 18.08 32
6 358 Gary Serra from Toronto 1:27:39.75 6m35 17.93 32
7 339 Adam Yurkin from Ajax 1:31:52.74 10m48 17.11 32
8 297 Gary Wade from Oakville 1:33:14.19 12m10 16.86 33
9 206 Scott Bentley from Markham 1:35:13.71 14m09 16.51 33
10 271 Scott Mount from Palgrave 1:39:37.16 18m33 15.78 33
11 252 Peter Lang 1:40:09.89 19m05 15.69 32
12 237 David Farrar from Oakville 1:44:36.36 23m32 15.03 32
13 289 Dan Stager from Huntsville 1:46:53.03 25m49 14.71 32
14 205 David Bendo 1:47:30.90 26m26 14.62 34
15 251 Steve Kolbuc from Oakville 1:47:49.97 26m46 14.58 34
16 249 Demetrios Jim Vandekas from Toronto 1:48:04.59 27m00 14.55 33
17 296 Scott Veniot from Peterborough 1:48:08.93 27m05 14.54 33
18 220 Norm Chew from Toronto 1:51:01.40 29m57 14.16 33
19 342 John Adams from Pickering 1:55:53.38 34m49 13.56 33
20 281 Kyle Roberts from Toronto 1:57:25.96 36m22 13.39 31
21 315 Chris Robert 2:02:17.09 41m13 12.86 32
22 216 Cary Brown from Oshawa 2:11:20.17 50m16 11.97 30
287 Kyle Smith from Toronto Did Not Finish 33
228 Morgan Dennis from Toronto Did Not Start 33
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 10 Entrants

25 Km Enduro 30-34 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 381 Shannon Tucker Gears Racing .com/Streetsville 1:30:20.54 17.40 34
2 372 Christine Stiles from Scarborough 1:36:58.37 6m37 16.21 34
3 345 Rebecca Meier 1:42:51.83 12m31 15.28 31
4 395 Sarah Caylor 1:47:35.09 17m14 14.61 33
5 212 Barb Bond from Peterborough 1:54:12.23 23m51 13.76 33
6 290 Tracy Stager from Huntsville 1:56:54.16 26m33 13.45 32
7 207 Shannon Bentley from Markham 1:58:26.71 28m06 13.27 31
8 414 Melissa Gross from Bolton 2:08:37.13 38m16 12.22 32
9 301 Tara Wingrave from Barrie 2:18:10.87 47m50 11.38 32
10 283 Adrienne Ross from Peterborough 2:59:27.22 1h29m 8.76 32
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 18 Entrants

25 Km Enduro 35-39 years Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 396 James Morton from Toronto 1:20:32.55 19.52 38
2 312 Darin Pearce from Scarborough 1:27:35.24 7m02 17.95 38
3 213 Brian Booton from Bolton 1:30:45.05 10m12 17.32 39
4 334 Paul Jenkin from Peterborough 1:31:23.28 10m50 17.20 37
5 240 Roger Gallant from Bowmanville 1:34:29.19 13m56 16.64 39
6 284 Neil Simons from Unionville 1:36:35.48 16m02 16.27 38
7 330 Chris Darling from Oshawa 1:38:32.72 18m00 15.95 38
8 388 Daniel Poon from Oshawa 1:40:13.77 19m41 15.68 37
9 267 Todd McIntosh from Toronto 1:41:21.96 20m49 15.51 39
10 398 Kevin Bradt from Oshawa 1:43:22.57 22m50 15.21 38
11 218 James Capobianco from Toronto 1:46:00.85 25m28 14.83 35
12 233 Brian Englefield from Brantford 1:46:52.94 26m20 14.71 36
13 295 Barry Tukendorf from Port Hope 1:48:12.99 27m40 14.53 38
14 416 Greg Elmhurst from Keene 1:49:59.92 29m27 14.29 35
15 227 Ted Correa from Kingston 1:53:26.02 32m53 13.86 35
16 319 Ron Gautreau from Oshawa 1:54:00.21 33m27 13.79 39
17 248 Glenn Jefferey from Ajax 2:07:50.88 47m18 12.30 37
238 David Flatman Cycle Solutions / Toronto Did Not Finish 39
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 6 Entrants

25 Km Enduro 35-39 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 266 Mary Martini CycleSolutions:GORBA / Guelph 1:50:01.08 14.29 38
2 335 Kim Adie Beta Bike Club/Fenelon Falls 1:53:25.35 3m24 13.86 36
3 406 Sarah Linton 2:00:42.51 10m41 13.02 36
4 391 Lynn Kostuch 2:05:08.62 15m07 12.56 36
5 328 Suzanne McDonald 2:20:14.56 30m13 11.21 36
6 288 Sarah Sparks 3:21:55.11 1h31m 7.79 36
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 29 Entrants

25 Km Enduro 40-44 years Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 293 Mark Summers Newmarket Eagles CC / Sharon 1:17:00.36 20.41 40
2 270 Ian Montford from Toronto 1:22:54.12 5m53 18.96 42
3 275 Rich Olynyk Pedal Performance / Whitby 1:22:54.89 5m54 18.96 42
4 262 Peter Loney from Bolton 1:25:55.30 8m54 18.30 41
5 201 Don Andringa from Oshawa 1:27:02.10 10m01 18.06 41
6 241 David Girolametto from Oakwood 1:28:09.04 11m08 17.83 43
7 407 Steve Hewitt from Ajax 1:30:52.51 13m52 17.30 42
8 256 Ron Leyenhorst from Kingston 1:31:33.85 14m33 17.17 41
9 403 Dean Lindsay from Courtice 1:31:41.67 14m41 17.14 43
10 247 Herb Hunter from Whitby 1:35:03.47 18m03 16.54 44
11 325 Mark Boehnke from Claremont 1:36:05.90 19m05 16.36 44
12 410 Dave Jefferey from Pickering 1:36:07.47 19m07 16.35 41
13 331 Marcel Lafantaisie 1:38:12.69 21m12 16.01 40
14 413 Reid Sheppard from Scarborough 1:39:05.13 22m04 15.87 43
15 362 Nelson Parada from Ajax 1:40:39.50 23m39 15.62 43
16 226 Neil Cooper Cycle Solutions / Scarborough 1:41:56.44 24m56 15.42 42
17 232 Scott Elliott from Fonthill 1:45:20.80 28m20 14.92 40
18 273 Robert Nokes from Whitby 1:47:55.20 30m54 14.57 41
19 383 Tom Onderwater from Lakefield 1:48:37.20 31m36 14.47 44
20 385 Paul Murquis 1:50:31.23 33m30 14.22 43
21 404 Jeff Durish 1:50:48.09 33m47 14.19 43
22 360 Frank Mena 1:51:46.70 34m46 14.06 40
23 332 John Wootton from Whitby 1:53:53.84 36m53 13.80 44
24 280 Sarto Provenzano from Oshawa 1:55:58.49 38m58 13.55 43
25 211 Doug Biggs Guelph Off-Road Bicycle Ass 1:57:12.33 40m11 13.41 41
26 313 Vince Langdon from Toronto 2:01:08.57 44m08 12.98 40
27 250 Dan Jones from Aurora 2:01:47.79 44m47 12.91 44
28 219 Jerry Carey from Oshawa 2:10:48.98 53m48 12.02 43
29 412 Norm Forbes 3:25:29.69 2h08m 7.65 42
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 25 Entrants

25 Km Enduro 45-49 years Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 244 Richard Harris Northern Cycling Club 1:19:04.10 19.88 47
2 374 Barry Near Sports Swap / Toronto 1:21:50.51 2m46 19.21 49
3 278 Robert Perkins from Brampton 1:23:43.19 4m39 18.78 48
4 347 Steve Wallace from Port Hope 1:30:07.63 11m03 17.44 48
5 272 Kerry Murchie from Pickering 1:31:21.22 12m17 17.21 46
6 349 Dave Chesher from Port Hope 1:35:08.98 16m04 16.52 49
7 386 Robert Massicotte from Scarborough 1:36:38.02 17m33 16.27 47
8 379 Steven Rose Uxbridge CC / Scarborough 1:37:07.71 18m03 16.18 48
9 357 Wayne Slute from Oshawa 1:37:33.51 18m29 16.11 45
10 309 Mark Linford from Ajax 1:38:43.27 19m39 15.92 46
11 209 John Bietola Northern Cycling Club 1:45:21.01 26m16 14.92 48
12 222 Peter Christensen from Victoria, British C 1:47:33.81 28m29 14.61 45
13 236 John Fagan from Grimsby 1:47:58.66 28m54 14.56 46
14 254 Bruce Lefor from Kitchener 1:49:18.57 30m14 14.38 47
15 234 Corey Fagan from Beamsville 1:53:38.88 34m34 13.83 45
16 352 Thomas Smith from Cobourg 1:54:39.83 35m35 13.71 49
17 408 Stephen Clarke from Barrie 1:55:04.88 36m00 13.66 45
18 402 Edward Paul Uxbridge CC / Thornhill 1:55:05.05 36m00 13.66 49
19 261 Kim Linton from Cobourg 1:56:02.87 36m58 13.55 47
20 239 Ron Fox 2:00:31.83 41m27 13.04 45
21 323 Mark Mandigo from Mitchell 2:00:57.37 41m53 13.00 46
22 225 Derek Collins Uxbridge CC / Uxbridge 2:13:23.82 54m19 11.78 47
23 224 Dan Coholan from Toronto, PQ 2:18:37.07 59m32 11.34 45
24 393 Steven Woodham 2:40:40.18 1h21m 9.78 46
25 415 Peter Spence 2:44:27.99 1h25m 9.56 47
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 3 Entrants

25 Km Enduro 40+ years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 253 Barbara Lant from Aurora 1:35:14.92 16.50 42
2 274 Kendra Olsen from Bolton 1:58:26.27 23m11 13.27 43
3 230 Xenia Di Natale from Newmarket 2:34:29.95 59m15 10.17 49
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h45, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 26.2 Km, 12 Entrants

25 Km Enduro 50+ years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED AGE
1 392 Stephen Baker from Uxbridge 1:25:24.55 18.41 55
2 418 Tom Ruppel from Uxbridge 1:25:36.54 11.99 18.36 63
3 366 Jan Kocemba from Oshawa 1:27:17.22 1m52 18.01 60
4 276 Andre Ouimet from Georgetown 1:35:21.37 9m56 16.49 59
5 373 Ronald Near Sports Swap / Toronto 1:36:50.83 11m26 16.23 63
6 245 Fred Hayes from Mississauga 1:47:22.22 21m57 14.64 55
7 370 Lloyd Abell from Oshawa 1:47:57.44 22m32 14.56 52
8 200 Lou AltoBelli from Mississauga 1:48:16.94 22m52 14.52 60
9 202 Richard Ash from Ajax 1:50:33.99 25m09 14.22 62
10 359 David May from Port Hope 1:54:40.90 29m16 13.71 56
11 265 Jim Mansfield from Mississauga 2:14:38.56 49m14 11.68 61
12 361 John Swart from Fonthill 2:36:45.00 1h11m 10.03 53
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 2 Entrants

50 Km Enduro 15-16 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 69 Richard Bell from Wescam 3:24:29.44 15.37 1h35m 1h49m 16
26 Task Ison from Toronto DNF 1 Lap ToGo 2h01m 15
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 2 Entrants

50 Km Enduro 17-18 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 17 Quinn Hanam Ziggy`s Cycling Club Inc. 3:34:03.59 14.69 1h29m 2h04m 17
56 David Wilk Team McBride - Fitfix/Waterloo Did Not Start 17
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 14 Entrants

50 Km Enduro 19-29 years Male

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 55 Zachary Wheeler Peterborough Racing Club 2:22:51.15 22.01 1h10m 1h12m 29
2 14 Jeff Ferguson Cyclepath Oakville / Oakville 2:39:29.33 16m38 19.71 1h19m 1h20m 20
3 101 Wendell Challenger from Kingston 2:46:51.57 24m00 18.84 1h20m 1h26m 27
4 68 Michael Vieira from Kingston 2:49:32.46 26m41 18.54 1h22m 1h26m 22
5 93 Danny Souter from Orillia 2:58:33.91 35m42 17.61 1h15m 1h42m 22
6 103 Simon Smith Team Hardwood Hills/Minesing 2:59:26.80 36m35 17.52 1h26m 1h32m 26
7 111 Andrew Willing 3:07:24.01 44m32 16.78 1h26m 1h41m 24
8 85 Paul Meier 3:07:27.78 44m36 16.77 1h19m 1h47m 28
9 42 Andrew Rees from North Bay 3:13:29.96 50m38 16.25 1h27m 1h46m 25
10 53 Eric van Beurden from Toronto 3:14:13.95 51m22 16.19 1h35m 1h38m 24
11 108 Louis Belanger from Toronto 3:18:55.69 56m04 15.80 1h33m 1h44m 29
12 74 Mark Dabek 3:45:41.56 1h22m 13.93 1h43m 2h01m 29
99 Jamie Pogson Pedal Performance / Whitby DNF 1 Lap ToGo 1h20m 28
63 John Adams from Toronto DNF 1 Lap ToGo 1h36m 23
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 3 Entrants

50 Km Enduro 19-29 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 61 Nicola Woerns from Kitchener 3:21:54.91 15.57 1h32m 1h49m 24
2 5 Sarah Bonikowsky from Orangeville 3:24:52.50 2m57 15.35 1h38m 1h45m 21
50 Vanessa Speers Lanterne Rouge / Toronto DNF 1 Lap ToGo 2h15m 29
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 22 Entrants

50 Km Enduro 30-34 years Male

PL PLATE NAME                    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 115 Jeff Weber Gears Racing .com / Waterloo 2:22:45.94 22.02 1h10m 1h12m 31
2 77 Paul Loughran Bicycles Plus / Oshawa 2:28:05.84 5m19 21.23 1h12m 1h15m 30
3 83 Peter Meier 2:39:14.91 16m28 19.74 1h16m 1h22m 30
4 94 Norman Jay Arsenault from Belleville 2:40:52.39 18m06 19.54 1h18m 1h22m 33
5 34 Mike Mokros Bicycles Plus / Oshawa 2:44:05.12 21m19 19.16 1h20m 1h24m 31
6 127 Steven Smith from Caledon East 2:46:41.43 23m55 18.86 1h22m 1h24m 33
7 43 Dérick Rousseau Caledon Cycling Club/Brampton 2:51:30.74 28m44 18.33 1h19m 1h32m 33
8 32 Ron MacNeil from Markham 2:57:37.80 34m51 17.70 1h24m 1h33m 33
9 105 Delko Dozen 3:01:18.93 38m32 17.34 1h24m 1h36m 30
10 35 Vitek Mokros Bicycles Plus / Oshawa 3:08:38.11 45m52 16.67 1h26m 1h42m 34
11 89 Reiner Grouen int Woud 3:09:01.52 46m15 16.63 1h30m 1h38m 31
12 81 Jason Kocho Bicycles Plus / Oshawa 3:13:40.16 50m54 16.23 1h28m 1h45m 33
13 72 Dominique Quesnel from Toronto 3:18:08.89 55m22 15.87 1h35m 1h43m 31
14 100 Shawn Blackburn from Toronto 3:21:15.84 58m29 15.62 1h35m 1h46m 31
15 118 James Harkness from Toronto 3:22:08.94 59m23 15.55 1h36m 1h45m 31
16 12 Aaron Duquette from North Bay 3:34:37.28 1h11m 14.65 1h40m 1h54m 33
17 9 Barry Cox from Toronto 3:47:57.16 1h25m 13.79 1h45m 2h02m 33
18 41 Joe Prodan from Maple 3:53:09.57 1h30m 13.48 1h45m 2h07m 34
19 2 Erin Bennett from Chicago, IL 4:02:22.04 1h39m 12.97 1h44m 2h18m 33
20 33 Michael McMahon Team McBride - Fitfix 4:35:03.43 2h12m 11.43 1h59m 2h36m 30
109 Ross Sikora DNF 1 Lap ToGo 1h35m 30
45 Brad Sharron from Maple Did Not Start 37
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 18 Entrants

50 Km Enduro 35-39 years Male

PL PLATE NAME                      AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 75 Mike The Captain Clarkson Skiis And Biikes / Brampton 2:40:03.60 19.64 1h17m 1h22m 39
2 44 Gordon Ruder from Bolton 2:40:43.12 39.51 19.56 1h18m 1h22m 38
3 91 Michael LeBlanc Impala Cycles / Courtice 2:45:40.28 5m36 18.98 1h17m 1h27m 39
4 119 Brian Priebe from Waterloo 2:47:40.31 7m36 18.75 1h22m 1h24m 37
5 106 John Tennikat from Hamilton 2:49:38.33 9m34 18.53 1h20m 1h29m 39
6 7 Rob Campbell from Peterborough 2:55:09.50 15m05 17.95 1h24m 1h30m 36
7 88 Marc Berube from Fenelon Falls 3:02:23.80 22m20 17.24 1h26m 1h36m 36
8 16 Jeff Graham from Guelph 3:07:45.41 27m41 16.75 1h32m 1h35m 36
9 76 Jason Dear from Toronto 3:10:27.64 30m24 16.51 1h29m 1h40m 35
10 70 William Dainty Caledon Cycling Club / Whitby 3:10:38.24 30m34 16.49 1h29m 1h41m 35
11 66 Ross Beggs 3:18:09.68 38m06 15.87 1h30m 1h48m 39
12 65 Les Jani 3:20:58.32 40m54 15.64 1h30m 1h50m 39
13 27 John Jordan from Toronto 3:50:05.02 1h10m 13.66 1h40m 2h09m 37
14 18 Michael Hawrelak 4:02:22.04 1h22m 12.97 1h44m 2h18m 37
31 David MacLeod Lanterne Rouge / Don Mills DNF 1 Lap ToGo 1h59m 39
97 Frank Portella DNF 1 Lap ToGo 2h01m 36
36 Nigel Moo Choy from Markham Did Not Start 35
47 Tom Smeh from Toronto DNF 1 Lap ToGo 1h47m 35
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 9 Entrants

50 Km Enduro 30-39 years Female

PL PLATE NAME                 AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 121 Kim Haagmans-Hawke Team Lifesavers / Oshawa 3:06:53.72 16.82 1h29m 1h37m 38
2 124 Monique Coll-Cox from Campbellcroft 3:18:15.78 11m22 15.86 1h34m 1h43m 39
3 4 Marcia Blaschke Fly Gurlz / Peterborough 3:18:16.32 11m22 15.86 1h34m 1h43m 31
4 52 Stephanie Tuck VeloClub l`Ouest de Montreal 3:25:39.50 18m45 15.29 1h38m 1h46m 34
5 11 Christine Dingman VeloClub l`Ouest de Montreal 3:40:32.75 33m39 14.26 1h43m 1h56m 33
6 37 Ingrid Parn Musgrave from Willowdale 3:42:45.85 35m52 14.11 1h48m 1h54m 31
7 29 Barbara King from Unionville 3:45:39.32 38m45 13.93 1h45m 1h59m 36
107 Jennifer Grimm from Toronto DNF 1 Lap ToGo 1h51m 32
39 Roslyn Prisco from North Bay DNF 1 Lap ToGo 1h40m 36
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 15 Entrants

50 Km Enduro 40-44 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 54 Ken Waring from Caledon 2:42:27.03 19.35 1h19m 1h23m 40
2 10 Harold Crapp from Peterborough 2:58:36.02 16m08 17.60 1h20m 1h37m 40
3 19 Hugh Hill Team Hardwood Hills 2:59:23.42 16m56 17.53 1h28m 1h31m 41
4 13 Keith Evans Beta Bike Club / Lindsay 3:06:04.25 23m37 16.90 1h32m 1h33m 44
5 62 Mike Smolak 3:11:09.65 28m42 16.45 1h32m 1h38m 40
6 84 Paul Johnson 3:16:28.89 34m01 16.00 1h36m 1h40m 44
7 102 Wayne Floreani from Toronto 3:17:38.35 35m11 15.91 1h30m 1h46m 41
8 117 David Parsons from Lindsay 3:26:44.01 44m16 15.21 1h34m 1h52m 43
9 49 Grant Snyder from Kingston 3:29:34.55 47m07 15.00 1h34m 1h55m 44
10 51 Chris Sviklys from Bolton 3:30:14.48 47m47 14.95 1h38m 1h52m 40
11 95 John MacKillop from Toronto 3:33:14.31 50m47 14.74 1h27m 2h05m 44
12 64 Steve Norman 3:49:00.91 1h06m 13.73 1h35m 2h13m 40
13 123 Ian Ball from Uxbridge 3:52:22.03 1h09m 13.53 1h46m 2h05m 42
14 30 John H Larsen from Waejers 3:55:41.83 1h13m 13.34 1h48m 2h07m 42
28 David Kelly DNF 1 Lap ToGo 1h50m 41
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 14 Entrants

50 Km Enduro 45-49 years Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 38 Clive Powsey from Bowmanville 2:43:33.51 19.22 1h20m 1h23m 45
2 92 Heinz Hones Ziggy`s Cycling Club Inc. 3:01:02.20 17m28 17.37 1h26m 1h34m 47
3 96 Peter Dobson from Whitby 3:04:04.99 20m31 17.08 1h26m 1h37m 45
4 126 Barry Harding from Whitby 3:11:43.61 28m10 16.40 1h33m 1h38m 45
5 71 Graham Rutherford from Whitby 3:11:45.48 28m11 16.40 1h31m 1h40m 45
6 98 Barney Kerr Northern Cycling Club/Oshawa 3:13:06.62 29m33 16.28 1h31m 1h41m 49
7 110 Graham Loeb from Lindsay 3:14:27.24 30m53 16.17 1h34m 1h40m 46
8 87 Rocklyn Copithorn from Stouffville 3:17:33.86 34m00 15.91 1h34m 1h42m 48
9 24 Stacey Ison from Toronto 3:19:15.02 35m41 15.78 1h40m 1h39m 45
10 8 Mark Ciana from Campbellcroft 3:19:17.05 35m43 15.78 1h35m 1h43m 45
11 23 Jordan Ison from Toronto 3:19:17.05 35m43 15.78 1h40m 1h39m 45
12 6 Brian Bronzovich from Maple 3:43:29.31 59m55 14.07 1h43m 1h59m 46
22 Derek Hughes from Mississauga Did Not Finish 47
114 Jeff Charendoff DNF 1 Lap ToGo 2h16m 46
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 1 Entrants

50 Km Enduro 40+ years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 15 Tanya Flemming Fly Gurlz / Toronto 3:30:31.84 14.93 1h41m 1h49m 46
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h30, Sunday, 8 June 2003, Event#:C2, 52.4 Km, 2 Laps 6 Entrants

50 Km Enduro 50+ years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 AGE
1 3 Dunnery Best from Toronto 2:52:08.30 18.26 1h24m 1h27m 51
2 122 Damian Wiechula from Toronto 3:00:00.99 7m52 17.47 1h26m 1h33m 53
3 113 Cyril Gibb from Agincourt 3:23:13.91 31m05 15.47 1h37m 1h45m 53
4 21 Michael Holmes from Mississauga 3:24:11.21 32m02 15.40 1h39m 1h44m 58
5 48 Geoffrey Smith Team Hardwood Hills / Gilford 3:25:09.70 33m01 15.32 1h39m 1h45m 58
73 Jim Best from Scarborough DNF 1 Lap ToGo 1h37m 51
Allan Hawley - Time Keeper


Ontario Cycling Association
1185 Eglinton Ave., E., Ste. 408
North York, Ontario
Canada   M3C 3C6
Phone: (416) 426-7242
Fax: (416) 426-7349
Email: [email protected]
Website: www.ontariocycling.org