Date: May.19.2003

Giant Five #2 - Ganny Two-Four

Ganaraska Forest Centre, Monday, 19 May 2003, Allan Hawley - Time Keeper
Categories
Ten Kilometer Under 12 years Male, 12-15 years Male, Female, Open Age Male,
Twenty Kilometer Under 20 Male, Female, 20-29 years Male, Female, 30-39 years Male, Female, 40-49 years Male, Female, 50+ Male,
Fourty Kilometer 40 years and Over, or Under 20 years Male, 20-39 years Male, Female,

Rider Summary for Giant Five #2 - Ganny Two-Four
Monday, 19 May 2003 Number of Riders = 210

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 17
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 4
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 0
Number of Riders without license# assigned = 48

CATEGORY                                  REGISTERED DNS DNF DSQ
Ten Kilometer Under 12 years Male                9    0   0   0
Ten Kilometer 12-15 years Male                  13    0   0   0
Ten Kilometer 12-15 years Female                 2    0   0   0
Ten Kilometer Open Age Male                     22    0   0   0
Twenty Kilometer Under 20 Male                  28    0   4   0
Twenty Kilometer Under 20 Female                 4    1   0   0
Twenty Kilometer 20-29 years Male               13    0   1   0
Twenty Kilometer 20-29 years Female              2    1   1   0
Twenty Kilometer 30-39 years Male               26    2   2   0
Twenty Kilometer 30-39 years Female              8    0   0   0
Twenty Kilometer 40-49 years Male               29    0   0   0
Twenty Kilometer 40-49 years Female              3    0   0   0
Twenty Kilometer 50+ Male                        7    0   1   0
Fourty Kilometer 40 years and Over Male         22    0   2   0
Fourty Kilometer 20-39 years Male               17    0   6   0
Fourty Kilometer 20-39 years Female              3    0   0   0
Fourty Kilometer or Under 20 years Male          2    0   0   0

Giant Five #2 - Ganny Two-Four

Ganaraska Forest Centre

[email protected]: 10h34, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 11.68 Km, 2 Laps 9 Entrants

Ten Kilometer Under 12 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1    634 Emile Cabardos  from Cobourg/Castleton            53:09.66       13.18  3m10 49m59
2    647 Alain Cabardos  Beta Bike Club                    54:42.72  1m33 12.81  3m13 51m29
3    592 Brandon Howes   Beta Bike Club / Lindsay          59:15.00  6m05 11.83  3m27 55m47
4    654 Kyle Rupay      from Peterborough               1:12:18.06 19m08  9.69  3m28 1h08m
5    606 Luc Archambault from Port Hope                  1:14:41.63 21m31  9.38  3m29 1h11m
6    613 Kole Grundy                                     1:17:42.88 24m33  9.02  3m35 1h14m
7    676 Clayton Linton  from Cobourg                    1:17:49.77 24m40  9.00  3m34 1h14m
8    663 Luke Winn       from Port Hope                  1:25:39.51 32m29  8.18  3m33 1h22m
9    689 Ben Slute                                       2:21:26.53 1h28m  4.95  5m15 2h16m
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h34, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 11.68 Km, 2 Laps 13 Entrants

Ten Kilometer 12-15 years Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1    600 Matthew McCartney from Kingston                     43:17.17       16.19  2m29 40m47
2    447 Evan Fishlock     from Port Hope                    43:46.57 29.40 16.01  2m46 41m00
3    416 Bennett Winn      Team McBride - Fitfix/PortHope    43:51.32 34.15 15.98  2m45 41m06
4    453 Ian MacKenzie     from Cobourg                      45:15.53  1m58 15.48  2m43 42m31
5    578 Joel Burtch       from Ponty Pool                   46:42.30  3m25 15.00  3m19 43m22
6    637 Mackenzie Lloyd   from Stirling                     47:26.45  4m09 14.77  2m38 44m48
7    492 Jeremy Sculthorpe from Port Hope                    52:27.02  9m09 13.36  3m03 49m23
8    678 Karson Linton     from Cobourg                      52:44.99  9m27 13.29  2m52 49m52
9    694 Tyler Tukendorf   from Port Hope                    53:46.24 10m29 13.03 53m46  .000
10   496 Chris Thompson    from Lakefield                  1:01:02.00 17m44 11.48  3m07 57m54
11   627 Oliver Denure     from Lindsay                    1:09:49.79 26m32 10.04  3m49 1h06m
12   653 Drew Saunders     Beta Bike Club / Cobourg        1:24:13.53 40m56  8.32  3m09 1h21m
13   550 Kaleb Smith                                       1:28:24.14 45m06  7.93  3m40 1h24m
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h34, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 11.68 Km, 2 Laps 2 Entrants

Ten Kilometer 12-15 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1    576 Marissa Wopereis from Cobourg                      55:25.39       12.64  2m59 52m26
2    623 Carly Denure     from Lindsay                    1:25:48.62 30m23  8.17  3m57 1h21m
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h34, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 11.68 Km, 2 Laps 22 Entrants

Ten Kilometer Open Age Male

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2
1    681 Al Rose             from Cobourg                      42:49.55       16.36  2m50 39m59
2    680 Aaron Rose                                            45:14.56  2m25 15.49  2m31 42m43
3    567 Jamie Ruttan        from Harrowsmith                  46:38.56  3m49 15.02  2m47 43m50
4    570 Kevin Bradt         from Oshawa                       46:51.18  4m01 14.96  2m53 43m57
5    679 David Procea                                          47:23.85  4m34 14.79  2m36 44m47
6    645 Steve Martin        from Blackstock                   47:25.21  4m35 14.78  2m39 44m46
7    544 Scott Irvine        from Peterborough                 47:38.60  4m49 14.71  2m40 44m58
8    546 Kyle Mandigo        Uxbridge CC / Mitchell            50:20.17  7m30 13.92  2m54 47m25
9    539 Leigh Runk          from Lindsay                      51:48.02  8m58 13.53  2m48 48m59
10   693 Barry Tukendorf     from Port Hope                    53:47.15 10m57 13.03  3m00 50m46
11   677 Kim Linton                                            54:04.48 11m14 12.96  3m12 50m51
12   675 Ken Slack           from Port Hope                    55:54.05 13m04 12.54  3m02 52m52
13   405 Ric Irvine          from Peterborough                 55:59.78 13m10 12.52  3m38 52m20
14   557 Andrew Denure       from Lindsay                      58:35.15 15m45 11.96  3m16 55m18
15   652 Aaron Saunders      from Cobourg                    1:01:03.33 18m13 11.48  3m18 57m45
16   540 Don Gunn            from Oshawa                     1:03:43.81 20m54 11.00  3m43 1h00m
17   518 Jason T.E. Piecowye from Newtonville                1:03:45.55 20m55 10.99  3m36 1h00m
18   491 Gregory Smith                                       1:11:32.04 28m42  9.80  3m41 1h07m
19   406 Glenn Golaz         from Cobourg                    1:17:47.15 34m57  9.01  3m37 1h14m
20   662 Greg MacDonald      from Beaverton                  1:19:55.06 37m05  8.77  3m44 1h16m
21   691 Robert Rupay        from Peterborough               1:29:35.31 46m45  7.82  3m30 1h26m
22   641 Allan McLean        from Whitby                     1:36:14.72 53m25  7.28  4m28 1h31m
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h22, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 28 Entrants

Twenty Kilometer Under 20 Male

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    538 Joel Runk        from Lindsay                    1:13:31.50       18.25  2m20 35m51 35m18
2    415 Zachary Winn     Team McBride - Fitfix           1:13:33.32 1.823 18.24  2m22 35m33 35m36
3    601 Hayden Boucher   from Uxbridge                   1:20:12.37  6m40 16.73  2m33 38m17 39m20
4    482 Billy Toms       from Ennismore                  1:20:53.14  7m21 16.59  2m39 38m24 39m48
5    617 Darryl McGrath   from Janetville                 1:21:39.10  8m07 16.43  2m26 38m46 40m25
6    561 Daniel Bouffard  Team McBride - Fitfix           1:24:47.17 11m15 15.82  2m35 37m38 44m33
7    523 Dylan Potts      from Scarborough                1:24:51.53 11m20 15.81  2m43 41m37 40m31
8    612 Ryan Ciana       from Campbellcroft              1:25:16.46 11m44 15.73  2m49 40m13 42m13
9    560 Thomas Smallma   from Garden Hill                1:25:17.73 11m46 15.73  2m54 40m09 42m14
10   543 Tim Haan         Beta Bike Club / Orono          1:25:26.28 11m54 15.70 41m02 16m23 27m59
11   573 Joshua MacAulay  from Pickering                  1:27:39.93 14m08 15.30  2m45 41m33 43m20
12   537 Skylar Papousek  from Renfrew                    1:28:29.42 14m57 15.16  2m57 40m33 44m58
13   577 Marty Wopereis   from Cobourg                    1:30:37.35 17m05 14.80  3m01 44m06 43m28
14   580 Ian Whatley                                      1:30:57.75 17m26 14.75  2m50 42m56 45m10
15   547 Jordan Mandigo   from Mitchell                   1:31:47.28 18m15 14.62  2m25 42m34 46m46
16   553 Mark Onderwater  from Lakefield                  1:32:45.28 19m13 14.46  2m53 44m14 45m37
17   446 Troy Toms        from Ennismore                  1:32:47.91 19m16 14.46  2m58 44m25 45m24
18   624 Simon Denure     from Lindsay                    1:34:52.20 21m20 14.14  2m54 44m23 47m34
19   631 Jeremy Lauzon    from Oshawa                     1:35:42.52 22m11 14.02  2m45 43m54 49m02
20   411 James Westington from Bewdley                    1:36:19.51 22m48 13.93  2m48 45m15 48m15
21   505 Doug Halthon     from Lakefield                  1:43:29.78 29m58 12.96  8m54 41m49 52m45
22   571 Brian Paul       from Thornhill                  1:56:00.63 42m29 11.56  3m23 57m35 55m01
23   620 Blake White      from Peterborough               2:04:07.20 50m35 10.81  3m28 58m15 1h02m
24   616 Russell McGrath  from Janetville                 2:23:57.17 1h10m  9.32  3m05 1h09m 1h10m
     648 David Laferriere from Oshawa                    DNF 2 LapsToGo           2m56            
     520 Ben Wilkins      from Lakefield                 DNF 1 Lap ToGo           3m13 1h06m      
     517 Charles Cabardos Bicycles Plus / Cobourg        DNF 1 Lap ToGo           2m21 40m44      
     545 Jeremy Jordan    from Cameron                   DNF 1 Lap ToGo           2m42 43m05      
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h22, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 4 Entrants

Twenty Kilometer Under 20 Female

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    509 Kelly Bietola      Northern Cycling Club           1:31:19.74       14.69  3m01 44m04 44m13
2    558 Jacqueline Pashley from Blackstock                 1:36:10.38  4m50 13.95  3m04 44m58 48m07
3    445 Charlotte Batty    Bay Cycle/3Rox Racing/Brooklin  2:01:50.28 30m30 11.01  3m27 52m36 1h05m
     611 Andrea Ciana       from Cambellcroft              Did Not Start                            
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h22, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 13 Entrants

Twenty Kilometer 20-29 years Male

PL PLATE NAME                  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    666 Mike Harris           Northern Cycling Club           1:16:28.58       17.54  2m32 36m49 37m06
2    555 Joe Stickan           from Port Hope                  1:16:29.69 1.117 17.54  2m37 36m40 37m11
3    521 Tanner Utronki        from Renfrew                    1:19:07.26  2m38 16.96  2m35 38m27 38m03
4    643 Paul Leendertse       from Waterloo                   1:19:21.21  2m52 16.91  2m25 37m24 39m31
5    502 Andrew Cross          Northern Cycling Club/Toronto   1:20:13.68  3m45 16.72  2m34 39m23 38m15
6    674 Tom Wojcik            from Port Perry                 1:21:09.34  4m40 16.53  2m40 38m35 39m53
7    673 John Lamly                                            1:23:08.92  6m40 16.13  2m38 39m20 41m09
8    660 Kyle Archambault      from North Bay                  1:25:20.14  8m51 15.72  2m54 40m59 41m26
9    525 Anthony Dalla-Vicenza from Keswick                    1:27:12.12 10m43 15.38  3m00 41m00 43m11
10   487 Gord Pick             from Peterborough               1:28:23.74 11m55 15.18  2m55 40m53 44m35
11   489 Matthew McMurray      from Cobourg                    1:29:54.83 13m26 14.92  3m01 41m56 44m56
12   498 Bill Graham           Bay Cycle/3Rox Racing/Ashburn   1:35:37.62 19m09 14.03  2m37 45m52 47m07
     565 Matthew Perry         from Peterborough              DNF 1 Lap ToGo           2m59 40m02      
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h22, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 2 Entrants

Twenty Kilometer 20-29 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    511 Laura MacPherson from Peterborough               1:06:19.24       20.23  3m02 1h03m      
     511 Laura MacPherson from Peterborough              DNF 1 Lap ToGo           3m02 1h03m      
     636 Mary-Ellen Ash   Bay Cycle/3Rox Racing / Ajax   Did Not Start                            
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h28, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 26 Entrants

Twenty Kilometer 30-39 years Male

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    650 Michael LeBlanc   Impala Cycles / Courtice        1:12:19.06       18.55  2m09 34m51 35m18
2    692 Scott Adams       Toronto Police `Trail Hogs`     1:16:29.46  4m10 17.54  2m33 37m22 36m34
3    618 Darin Pearce      from Scarborough                1:20:44.20  8m25 16.62  2m38 38m44 39m21
4    568 Gary Serra        from Toronto                    1:21:00.65  8m41 16.56  2m27 38m51 39m41
5    485 Robert Lemoire    from Campbellford               1:21:41.88  9m22 16.42  2m35 38m42 40m24
6    587 John Sharkey      from St. Catharines             1:21:42.39  9m23 16.42  2m25 39m21 39m55
7    642 Marc Berube       from Fenelon Falls              1:23:46.24 11m27 16.02  2m24 42m51 38m29
8    664 David Vanderploeg Uxbridge CC / Bolton            1:24:07.62 11m48 15.95  3m18 41m11 39m37
9    609 Stuart Bricknell  Impala Cycles / Oshawa          1:25:07.49 12m48 15.76  2m54 42m04 40m07
10   530 Evan Glazer       from North York                 1:35:13.53 22m54 14.09  3m17 45m27 46m28
11   535 Tom Toms          from Bridgenorth                1:37:42.66 25m23 13.73  3m24 45m41 48m36
12   686 Roman Gula        from Toronto                    1:40:27.38 28m08 13.36  3m15 47m15 49m56
13   534 Roger Gallant     from Bowmanville                1:40:58.95 28m39 13.29  3m05 43m52 54m00
14   514 Lee Cattell                                       1:41:14.36 28m55 13.25  3m06 45m53 52m14
15   671 Greg Elmhurst     from Keene                      1:42:40.43 30m21 13.07  3m27 47m19 51m52
16   559 Rodney Van Dyke   from Port Hope                  1:44:07.90 31m48 12.88  3m25 47m14 53m27
17   510 Scott Veniot      from Peterborough               1:44:36.85 32m17 12.82  2m50 50m53 50m53
18   584 Steve Schmidlin   from Newmacket                  1:44:48.84 32m29 12.80  3m34 55m04 46m09
19   497 Gary Smalldon     from Oakville                   1:45:50.64 33m31 12.68  3m39 49m33 52m37
20   569 John Adams        from Pickering                  1:55:07.09 42m48 11.65  3m05 54m50 57m10
21   638 Jason Redlarski   from Oshawa                     2:03:50.63 51m31 10.83  3m17 55m15 1h05m
22   614 Steve Pridie      from Oshawa                     2:05:36.39 53m17 10.68  3m26 56m45 1h05m
     408 Adam Yurkin       from Ajax                      DNF 2 LapsToGo           3m04            
     441 Grant Boyden      from Port Perry                DNF 1 Lap ToGo           3m41 57m04      
     633 Michael Chad      from Ajax                      Did Not Start                            
     549 Bruce Renoux                                     Did Not Start                            
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h28, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 8 Entrants

Twenty Kilometer 30-39 years Female

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    605 Shannon Tucker   Gears Racing .com/Streetsville  1:25:33.79       15.68  2m51 41m53 40m49
2    672 Heather Fedash   from Toronto                    1:31:59.26  6m25 14.58  2m52 45m13 43m53
3    461 Angele Ruder     from Bolton                     1:44:35.52 19m01 12.83  3m05 49m24 52m05
4    527 Shannon Bentley  from Markham                    1:51:08.31 25m34 12.07  3m36 53m42 53m48
5    586 Kelly Sharkey    from St. Catharines             1:51:43.97 26m10 12.01  3m11 51m34 56m58
6    644 Kim Adie         Beta Bike Club/Fenelon Falls    1:53:10.61 27m36 11.85  3m19 53m27 56m23
7    585 Renee Hillier    from Port Hope                  2:21:04.37 55m30  9.51  3m56 1h06m 1h10m
8    541 Jacquelyn Burton Fly Gurlz / Vaughan             2:40:41.30 1h15m  8.35  4m04 1h12m 1h24m
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h28, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 29 Entrants

Twenty Kilometer 40-49 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    542 Don Andringa    from Oshawa                     1:20:15.50       16.72  2m20 38m11 39m43
2    658 Barry Near      Sports Swap / Toronto           1:23:07.70  2m52 16.14  2m19 42m58 37m49
3    607 John MacKillop  from Toronto                    1:24:28.41  4m12 15.88  2m47 43m01 38m38
4    495 Barney Kerr     Northern Cycling Club/Oshawa    1:24:45.26  4m29 15.83  3m07 41m13 40m24
5    506 John Bietola    Northern Cycling Club           1:25:18.04  5m02 15.73  2m26 43m52 38m59
6    639 Jim Wopereis    from Cobourg                    1:25:55.23  5m39 15.61  2m45 41m46 41m22
7    667 Dick Zandstra   from Trenton                    1:26:48.93  6m33 15.45  3m05 41m42 42m01
8    628 Kerry Murchie   from Pickering                  1:27:39.23  7m23 15.31  3m22 42m09 42m07
9    591 Steven Rose     Uxbridge CC / Scarborough       1:28:35.21  8m19 15.14  3m22 43m03 42m09
10   669 Dave Chesher    from Port Hope                  1:28:58.93  8m43 15.08  2m58 43m18 42m41
11   486 Wayne Slute     from Oshawa                     1:29:17.98  9m02 15.02  3m05 44m33 41m38
12   552 Tom Onderwater  from Lakefield                  1:30:00.06  9m44 14.91  2m47 42m54 44m18
13   629 Peter O`Rourke  from Calabogie                  1:30:31.40 10m15 14.82  2m42 43m30 44m18
14   619 Dwight Couchman from Peterborough               1:30:35.42 10m19 14.81  2m36 44m20 43m38
15   608 Bill Weick                                      1:31:58.99 11m43 14.59  2m57 44m01 44m59
16   615 Dean Lindsay    from Courtice                   1:32:07.14 11m51 14.56  3m09 42m33 46m24
17   504 Steve Wallace   from Port Hope                  1:32:53.53 12m38 14.44  2m56 44m03 45m52
18   683 Reid Sheppard   from Scarborough                1:33:25.09 13m09 14.36  3m05 44m39 45m40
19   626 Ray Denure      from Lindsay                    1:36:38.45 16m22 13.88  2m40 46m03 47m53
20   529 Richard Hislop  from Toronto                    1:38:17.37 18m01 13.65  2m44 47m12 48m20
21   536 Andy Raithby    from Burlington                 1:40:49.92 20m34 13.31  2m55 47m38 50m14
22   632 Marc Lauzon     from Oshawa                     1:42:47.24 22m31 13.05  3m38 48m52 50m15
23   661 Don MacDonald   from Enniskillen                1:44:49.20 24m33 12.80  3m36 46m57 54m15
24   646 Clem Laferriere from Oshawa                     1:48:00.22 27m44 12.42  3m39 49m42 54m38
25   508 Mark Mandigo    from Mitchell                   1:50:23.24 30m07 12.15  3m27 50m21 56m34
26   659 Mike Danilko                                    1:51:20.18 31m04 12.05  3m36 52m00 55m43
27   687 Chris Dawson    from St. Catharines             1:51:49.47 31m33 12.00  3m11 51m33 57m04
28   688 Ed Paul                                         1:54:14.98 33m59 11.74 1h54m  .000  .000
29   670 Greg Warner     from Peterborough               2:15:58.21 55m42  9.87  3m08 48m31 1h24m
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h28, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 3 Entrants

Twenty Kilometer 40-49 years Female

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    625 Susan Denure    from Lindsay                    1:32:35.27       14.49  2m43 45m06 44m45
2    579 Dawn Hamel      from Hawkestone                 1:39:44.79  7m09 13.45  3m00 47m01 49m42
3    630 Annice O`Rourke from Calabogie                  1:42:23.10  9m47 13.10  3m02 47m30 51m50
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h28, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 22.36 Km, 3 Laps 7 Entrants

Twenty Kilometer 50+ Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    604 Lou Marles      from Peterborough               1:29:15.00       15.03  2m49 44m37 41m48
2    572 Ronald Near     Sports Swap / Toronto           1:32:47.88  3m32 14.46  2m34 47m10 43m02
3    640 Gord Stewart    from Peterborough               1:34:24.48  5m09 14.21  2m42 45m51 45m50
4    665 Lloyd Abell     from Oshawa                     1:36:35.85  7m20 13.89  3m21 44m50 48m24
5    635 Richard Ash     from Ajax                       1:37:41.93  8m26 13.73  3m11 46m44 47m45
6    414 Dave Cunningham Northern Cycling Club / Ajax    2:01:32.06 32m17 11.04  3m33 54m56 1h03m
     695 Jan Kocemba     from Oshawa                    DNF 2 LapsToGo           2m31            
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h14, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 43.72 Km, 5 Laps 24 Entrants

Fourty Kilometer 40 years and Over, or Under 20 years Male

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5
1    507 Kyle Douglas    Bay Cycle/3Rox Racing/Ashburn   2:13:47.57       19.61  2m16 31m56 32m47 33m18 33m28
2    684 Ken Waring      from Caledon                    2:29:51.02 16m03 17.51  2m32 35m18 36m25 37m39 37m55
3    522 Harold Crapp    from Peterborough               2:30:11.08 16m23 17.47  2m22 35m03 36m33 37m16 38m55
4    602 Peter Hennessy  from Cobourg                    2:31:34.76 17m47 17.31  2m39 34m23 35m46 38m22 40m22
5    562 Ron Spencer     from Hawkestone                 2:33:53.66 20m06 17.05  2m33 36m21 37m22 38m25 39m09
6    556 Gordon Avann    Skiis And Biikes / Keswick      2:33:56.76 20m09 17.04  2m34 36m24 37m24 38m24 39m08
7    622 Cory Hancock    Bay Cycle/3Rox Racing           2:36:01.41 22m13 16.81  2m35 36m56 37m54 37m59 40m34
8    463 Frederick Batty from Brooklin                   2:37:36.28 23m48 16.64  2m31 36m14 38m40 41m24 38m45
9    483 Keith Evans     from Lindsay                    2:42:28.90 28m41 16.14  2m57 39m34 39m02 39m37 41m17
10   651 Steve Baker     from Uxbridge                   2:43:11.57 29m23 16.07  2m46 38m48 39m31 40m23 41m41
11   501 Peter Dobson    from Whitby                     2:45:23.10 31m35 15.86  2m36 38m14 39m39 41m02 43m49
12   656 Mark Farrow                                     2:51:43.26 37m55 15.28  2m47 40m15 42m22 42m36 43m41
13   603 Greg Hall       from Peterborough               2:51:58.51 38m10 15.25  2m55 39m53 41m30 42m54 44m44
14   519 Jess Webb       from Uxbridge                   2:53:12.64 39m25 15.14  3m15 43m59 39m29 42m26 44m00
15   425 Will Winn       Team McBride - Fitfix           2:54:56.15 41m08 15.00  2m46 39m01 39m53 43m27 49m47
16   582 Steve Cooke     from Dundas                     2:55:48.30 42m00 14.92  2m47 45m34 40m08 41m27 45m50
17   493 Steve Hewitt    from Ajax                       2:56:21.44 42m33 14.87  3m07 40m48 43m43 44m31 44m11
18   512 Grant Snyder    from Kingston                   2:57:35.33 43m47 14.77  2m54 39m57 42m18 43m20 49m03
19   682 Cyril Gibb      from Agincourt                  3:02:50.62 49m03 14.35  2m47 41m35 44m04 47m23 46m59
20   696 Peter Ursel     Beta Bike Club / Lindsay        3:06:11.49 52m23 14.09  3m07 40m19 42m43 46m00 53m59
21   610 Mark Ciana      from Campbellcroft              3:14:06.42 1h00m 13.51  3m04 45m09 45m03 48m55 51m53
22   484 Larry Manuel    from Kingston                   3:58:48.35 1h45m 10.98  5m49 45m54 1h00m 1h00m 1h06m
     657 Heinz Markmeyer from Belleville                DNF 1 Lap ToGo           2m42 45m55 51m01 57m02      
     478 Anthony Whetham from Ajax                      DNF 2 LapsToGo           3m03 44m22 45m52            
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h14, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 43.72 Km, 5 Laps 17 Entrants

Fourty Kilometer 20-39 years Male

PL PLATE NAME                      AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5
1    469 Matt Douglas              Bay Cycle/3Rox Racing/Ashburn   2:13:50.50       19.60  2m18 31m53 32m47 33m18 33m32
2    698 Mike The Captain Clarkson Skiis And Biikes / Brampton     2:23:46.18  9m55 18.25  2m44 34m20 33m55 36m10 36m35
3    554 Norman Jay Arsenault      from Belleville                 2:25:26.94 11m36 18.04  2m27 34m34 35m00 36m11 37m12
4    581 Nicolas Ross              Team Lifesavers / Toronto       2:28:57.56 15m07 17.61  2m30 35m19 36m25 36m55 37m46
5    503 Justin Rogers             Pedal Performance / Pickering   2:31:38.26 17m47 17.30  2m26 34m37 35m46 38m25 40m22
6    563 Craig Mann                Team Lifesavers / Toronto       2:31:39.78 17m49 17.30  2m19 33m51 35m53 38m16 41m19
7    668 Aidan McConkey            Bicycles Plus / Bowmanville     2:37:35.71 23m45 16.65  2m38 36m42 38m12 39m46 40m16
8    655 Jason Kocho               Bicycles Plus / Oshawa          2:39:10.59 25m20 16.48  2m39 36m14 37m23 39m09 43m44
9    499 Rob Campbell              from Peterborough               2:42:03.07 28m12 16.19  2m43 36m52 38m54 41m15 42m16
10   548 Jamie Millette            Team Lifesavers/Peterborough    2:46:36.00 32m45 15.75  2m44 38m43 40m32 40m55 43m39
11   526 Scott Bentley             from Markham                    3:22:36.52 1h08m 12.95  2m46 41m38 42m37 48m29 1h07m
     564 Shaun Sandbach            from Peterborough              DNF 3 LapsToGo           2m53 45m50                  
     531 Lukasz Swiderski          from Scarborough               DNF 4 LapsToGo           3m01                        
     697 Steven Smith              from Caledon East              DNF 2 LapsToGo           2m24 35m06 47m24            
     429 Jamie Pogson              Pedal Performance / Whitby     DNF 4 LapsToGo           2m28                        
     452 James Morton              from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo           2m41 36m11 37m48 42m10      
     532 Radek Swiderski           from Scarborough               DNF 3 LapsToGo           2m59 47m30                  
Allan Hawley - Time Keeper

[email protected]: 10h14, Monday, 19 May 2003, Event#:a2, 43.72 Km, 5 Laps 3 Entrants

Fourty Kilometer 20-39 years Female

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5
1    685 Kim Haagmans-Hawke from Oshawa                     2:50:11.80       15.41  5m24 39m23 40m32 42m01 42m50
2    430 Marcia Blaschke    Fly Gurlz / Peterborough        2:59:58.07  9m46 14.58  3m00 41m21 43m00 46m51 45m43
3    575 Kathy Watkins      Fly Gurlz / Thornhill           3:03:36.69 13m24 14.29  3m05 42m35 44m51 46m10 46m52
Allan Hawley - Time Keeper


Ontario Cycling Association
1185 Eglinton Ave., E., Ste. 408
North York, Ontario
Canada   M3C 3C6
Phone:  (416) 426-7242
Fax:  (416) 426-7349
Email:  [email protected]
Website: www.ontariocycling.org