ROCKHOPPER CLASSIC, Boyd's Bushwackers Klub Race

OCA Sanction Points Race, X-Country, Stouffville, Sunday, 15 June 97 Fred Seemann, Chief Official

PeeWee (10-12), Minime (13-14), Minime (13-14) Female, Cadet (15-16) Sport Men, Senior (17-29) Beginner Men, Senior (19-39) Beginner Women, Veteran (30+) Beginner Men, Grand Master (50+) Women, Junior (17-18) Sport Men, Under 23 (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30-39) Sport Men, Veteran (30+) Sport Women, Master (40-49) Sport Men, Grand Master (50+) Men, Cadet (15-16) Expert Men, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Senior (19-29) Expert Women, Veteran (30+) Expert Men, Master (40+) Expert Men, Pro-Elite Men, Pro-Elite Women,

Rider Summary for ROCKHOPPER CLASSIC, Boyd's Bushwackers Klub Race
Sunday, 15 June 97 Number of Riders = 131

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 2
Number of Riders that were Disqualified = 1
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 41

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY

PeeWee (10-12)                    5    0   0   0   0   5

Minime (13-14)                    4    0   0   0   0   3

Minime (13-14) Female             1    0   0   0   0   0

Cadet (15-16) Sport Men           9    0   0   0   0   4

Senior (17-29) Beginner Men       8    0   0   0   0   6

Senior (19-39) Beginner Women     5    0   0   0   0   2

Veteran (30+) Beginner Men        5    0   0   0   0   4

Grand Master (50+) Women          1    0   0   0   0   1

Junior (17-18) Sport Men         11    0   0   0   0   1

Under 23 (19-22) Sport Men        6    0   0   0   0   0

Senior (23-29) Sport Men         10    0   2   0   0   4

Senior (19-29) Sport Women        2    0   0   0   0   0

Veteran (30-39) Sport Men        17    0   0   0   0   7

Veteran (30+) Sport Women         2    0   0   0   0   1

Master (40-49) Sport Men          7    0   0   0   0   2

Grand Master (50+) Men            1    0   0   0   0   0

Cadet (15-16) Expert Men          3    0   0   0   0   1

Junior (17-18) Expert Men         2    0   0   0   0   0

Senior (19-29) Expert Men        19    0   0   1   0   0

Senior (19-29) Expert Women       2    0   0   0   0   0

Veteran (30+) Expert Men          5    0   0   0   0   0

Master (40+) Expert Men           2    0   0   0   0   0

Pro-Elite Men                     3    0   0   0   0   0

Pro-Elite Women                   1    0   0   0   0   0

ROCKHOPPER CLASSIC, Boyd's Bushwackers Klub Race

OCA Sanction Points Race, X-Country, Stouffville

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 10 Km, 2 Laps 5 Entrants

PeeWee (10-12)

PL PLATE License# SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF.  PTS.

1   2989 OneDayX1 WEBB, Ted        Uxbridge               37:00.59       100.0

2   2991 OneDayX1 SEEMANN, Konrad  Markham                39:56.02  2m55  92.7

3   2997 OneDayX1 GENNINGS, Adam   Niagara Falls          43:09.80  6m09  85.7

4   2990 OneDayX1 BOYD, Greg       Stouffville            43:19.03  6m18  85.4

5   2996 OneDayX3 TROTTER, Wesley  Uxbridge               45:19.15  8m18  81.7

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 10 Km, 2 Laps 4 Entrants

Minime (13-14)

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF.  PTS.

1   2775     7835 DIPOCE, Justin    Aurora                 33:35.50       100.0

2   2892 OneDayX2 REID, David       Stouffville            37:13.61  3m38  90.2

3   2890 OneDayX1 HENDRY, Colin     Stouffville            39:18.29  5m42  85.5

4   2891 OneDayX1 AIVALIUTIS, Lewis Markham                42:53.54  9m18  78.3

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 10 Km, 2 Laps 1 Entrants

Minime (13-14) Female

PL PLATE License# NAME            CITY / HOME TOWN         TIME   SPEED  PTS.

1   2914     6675 Helena Coney    Newmarket              37:37.30 15.95 100.0

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 10 Km, 2 Laps 9 Entrants

Cadet (15-16) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST     CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF.  PTS.

1   2354     2354 ISAAC, Chris       Newmarket              31:24.78       100.0

2   2310     2310 EPP, Kyle          Stouffville            32:13.99 49.21  97.5

3   2339     2339 SKINNER, Thomas    Aurora                 33:20.61  1m55  94.2

4   2535 OneDayX1 WEBB, Matt         Uxbridge               33:23.80  1m59  94.1

5   2534     6350 WINN, Matthew      Pickering              33:30.39  2m05  93.8

6   2330       zC ELLIOTT, Benjamin  Rockwood               33:34.45  2m09  93.6

7   2538 OneDayX1 VAN DIEPEN, Justin Parry Sound            33:37.91  2m13  93.4

8   2533 OneDayX3 HENDRY, Chris      Stouffville            36:57.68  5m32  85.0

9   2536 OneDayX1 EDGAR, Tony        Parry Sound            39:56.52  8m31  78.6

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 10 Km, 2 Laps 8 Entrants

Senior (17-29) Beginner Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF.  PTS.

1   2295 OneDayX1 PEARSON, Joe      Parry Sound            31:23.87       100.0

2   2287 OneDayX1 HARRIS, Kevin     Parry Sound            31:58.48 34.61  98.2

3   1448 OneDayX1 POOLE, Rodger     Parry Sound            32:08.25 44.38  97.7

4   2288 OneDayX1 WILJER, David     Toronto                35:27.03  4m03  88.6

5   2113     7834 ARMSTRONG, Robert Woodbridge             37:33.25  6m09  83.6

6   2299 OneDayX2 RYCHTER, Paul     Oshawa                 40:10.88  8m47  78.1

7   2296 OneDayX1 OUIMET, JC        Georgetown             41:06.52  9m42  76.4

8   2114       zC AUCOIN, Chris     Oakville               42:13.97 10m50  74.3

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 10 Km, 2 Laps 5 Entrants

Senior (19-39) Beginner Women

PL PLATE SURNAME, FIRST     CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1   2704 WALSH, Suzanne     Toronto                39:28.69       15.20 100.0

2   2749 WILJER, Lea        Toronto                40:24.55 55.86 14.85  97.7

3   2703 AUCOIN, Jamie      Oakville               41:26.29  1m57 14.48  95.3

4   2705 PARDON, Heather    Toronto                41:30.63  2m01 14.45  95.1

5   2748 WALCHUK, Teresa L. Brantford              49:03.21  9m34 12.23  80.5

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 10 Km, 2 Laps 5 Entrants

Veteran (30+) Beginner Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF.  PTS.

1   2648 OneDayX1 JOHNSON, Tim     Parry Sound            37:43.02       100.0

2   2564       zC TOPPING, David   Richmond Hill          38:27.51 44.49  98.1

3   2649 OneDayX1 RYCHTER, John    Oshawa                 39:10.96  1m27  96.3

4   1948 OneDayX2 CUMMINGS, Gary   Toronto                43:13.68  5m30  87.3

5   2647 OneDayX2 CARLETON, Robert Toronto                43:57.73  6m14  85.8

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 10 Km, 2 Laps 1 Entrants

Grand Master (50+) Women

PL PLATE NAME            CITY / HOME TOWN         TIME    PTS.

1   2667 Christine Emery Bancroft               50:11.87 100.0

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 20 Km, 4 Laps 11 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1   1258     6845 GILLIGAN, Mark    SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:07:04.54       100.0      

2   1233     6419 MARTYN, Josh      TEAM ALL CANADIAN/Blackstock    1:07:56.44 51.90  98.7 287.2

3   1211     7953 COMBDON, Aaron    from Port Perry                 1:09:48.00  2m43  96.1 292.6

4   1251     7580 TROTTER, Adam     THE FLYING DOGS/WATERLOO        1:11:58.50  4m53  93.2 257.7

5   1215     6346 EPP, Duane        from Stoufville                 1:13:44.62  6m40  91.0 243.3

6   1228     7901 LIGORI, Peter     FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:13:53.62  6m49  90.8 275.4

7   1446 OneDayX1 COPITHORN, Ryan   from Stouffville                1:15:19.20  8m14  89.1      

8   1261     6673 LUSCOMBE, Scott   D'ORNELLAS RT / Pickering       1:15:44.85  8m40  88.6 253.8

9   1250     7891 THOMPSON, Dan     MADONNA WHEELERS CC             1:17:14.54 10m10  86.8      

10  1209     7574 CARLETON, Timothy from Toronto                    1:18:36.22 11m31  85.3 260.2

11  1249     7737 SZULC, Ryan       from Hamilton                   1:21:43.73 14m39  82.1 245.5

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 20 Km, 4 Laps 6 Entrants

Under 23 (19-22) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1   1099 GROCHOWINA, Chad from Lynden                     1:10:21.17       100.0 285.6

2   1074 DEPENCIER, Aaron from Brockville                 1:10:28.26 7.090  99.8 269.7

3   1100 HART, Paul       from Brantford                  1:14:15.48  3m54  94.7      

4   1081 HAYES, Andrew    from Toronto                    1:18:16.17  7m55  89.9 265.3

5   1075 HARVEY, Mike     from Elliot Lake                1:24:59.76 14m38  82.8 254.1

6   1077 WILLMORE, David  from Fort Erie                  1:30:51.45 20m30  77.4 225.3

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 20 Km, 4 Laps 10 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1   1044 OneDayX2 FISHER, Russell   from Gilford                    1:08:53.13       100.0      

2    877     6824 CUNNINGHAM, Jamie from Brantford                  1:11:25.27  2m32  96.4 277.8

3    879     6580 MATSALLA, Colin   from Aurora                     1:12:30.96  3m37  95.0      

4    875     6584 HARLAN, Leelan    from St. Catharines             1:13:10.73  4m17  94.1 281.8

5   1041 OneDayX1 MULLEN, Tim       from Stouffville                1:14:15.10  5m21  92.8      

6    845     6519 SARAKA, Bryan     from Toronto                    1:18:54.67 10m01  87.3 261.8

7   1048 OneDayX4 VEDOVA, Craig     from Port Stanley               1:19:11.31 10m18  87.0 253.5

8   1047 OneDayX1 WALL, Kevin       from Waterloo                   1:22:08.28 13m15  83.9      

     880     6633 LEYNES, Tristan   from Scarborough               Did Not Finish          146.7

     888     6804 SOLOWAY, Zelig    from Toronto                   Did Not Finish               

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 15 Km, 3 Laps 2 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1   2046 SPRULES, Erica   from Uxbridge                   1:02:39.60       100.0 289.3

2   2023 HARRIS, Joanne   from London                     1:14:55.00 12m15  83.6 254.7

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 20 Km, 4 Laps 17 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1   1690 CLEMENTS, Robert   SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:09:17.10       100.0      

2   1478 HITCHCOCK, Todd    from Whitby                     1:11:31.12  2m14  96.9      

3   1537 CHARUK, Craig      from Fonthill                   1:12:10.88  2m53  96.0 287.9

4   1677 SHACKLETON, Finlay from Cheltenham                 1:12:35.93  3m18  95.4      

5   1698 GREEN, Stuart      from St. Catharines             1:15:30.48  6m13  91.8      

6   1514 SIMPSON, Arthur    from Colborne                   1:16:23.76  7m06  90.7      

7   1676 DUCHARME, Tom      MADONA WHEELERS / Scarborough   1:17:10.45  7m53  89.8      

8   1556 DAVIS, Jim         from Brantford                  1:18:36.57  9m19  88.1      

9   1487 LOVALLO, Mark      ZIGGY'S CC INC. / Waterloo      1:19:50.50 10m33  86.8      

10  1680 PEREIRA, Adelio    from Waterloo                   1:20:48.77 11m31  85.7      

11  1691 FERNANDEZ, Tom     from Pickering                  1:21:09.26 11m52  85.4      

12  1682 HOMPUS, Mike       MOTION INDUSTRIES / Colborne    1:21:09.76 11m52  85.4      

13  1505 RAYMENT, Paul      from Toronto                    1:21:46.72 12m29  84.7      

14  1699 EMERY, Clive       from Bancroft                   1:22:45.33 13m28  83.7      

15  1543 DALGLISH, Peter    from Pickering                  1:25:19.72 16m02  81.2      

16  1685 ARMITAGE, Greg     from Toronto                    1:27:48.13 18m31  78.9      

17  1896 BOYD, Ian          from Stouffville                1:02:04.07        111.6      

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 15 Km, 3 Laps 2 Entrants

Veteran (30+) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1   2659 CONEY, Ingrid       from Newmarket                  1:04:38.74       100.0 290.0

2   2097 HITCHCOCK, Susan D. from Whitby                     1:26:19.00 21m40  74.9      

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 15 Km, 3 Laps 7 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE License# SURNAME, FIRST     AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1   1753     6678 SCHERBERGER, Aiken from Toronto                      57:13.56       100.0 296.8

2   1895 OneDayX1 WEBB, Jess         from Uxbridge                     57:45.53 31.97  99.1      

3   1718     6329 KEANIE, Steve      from Whitby                       59:10.09  1m56  96.7 281.8

4   1752     6586 COPITHORN, Rocky   from Stouffville                1:03:21.29  6m07  90.3 243.6

5   1707     7683 BEST, Dunnery      from Toronto                    1:05:29.00  8m15  87.4 271.3

6   1894 OneDayX3 ELLIOTT, Perry     FIT TRAIL RIDERS / Guelph       1:08:27.00 11m13  83.6 227.3

7   1890     6490 SHAHAR, Leon       from Thornhill                  1:11:14.00 14m00  80.3      

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 15 Km, 3 Laps 1 Entrants

Grand Master (50+) Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME    PTS. BEST3

1   1904 OUIMET, Andre    from Georgetown                 1:03:09.81  95.4 253.1

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 25 Km, 5 Laps 3 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town    TIME  DIFF.  PTS. BEST3

1    721 ELLIOTT, Buchanan from Rockwood                   1:34:01       100.0 265.6

2    759 D'ANDREA, Shaun   from Stouffville                1:44:25 10m24  90.0      

------ The following riders did less laps ------

3    725 WEBB, Mark        from Toronto                    1:22:44         90.9 240.9

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 30 Km, 6 Laps 2 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1    251 CARR, Gareth     from Cambridge                  1:44:28.49        97.3      

2    298 SALVENDY, Oscar  OGC-BONTRAGER / Toronto         1:52:39.00  8m10  90.2 256.9

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 30 Km, 6 Laps 19 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1    357 SPRULES, Jamie    SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:40:14.11       100.0 292.8

2    301 APSE, Edgars      from Toronto                    1:40:25.37 11.26  99.8 283.8

3    386 BARKER, James     FREEWHEEL CYCLE / Brantford     1:40:49.20 35.09  99.4 271.4

4    497 CAIRD, Andrew     ZIGGY'S CC INC. / Waterloo      1:42:47.62  2m33  97.5 265.6

5    496 ROSS, Neil        from Toronto                    1:42:57.23  2m43  97.4 277.5

6    359 TOBIAS, Kris      from Toronto                    1:43:39.86  3m25  96.7 276.3

7    342 MEYERS, Brandon   SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:44:46.20  4m32  95.7 274.5

8    371 VERKERK, Vince    from Muirkirk                   1:44:46.76  4m32  95.7      

9    382 SILVEIRA, Spencer BICYCLE SHOP/BRANTFORD CC       1:46:05.90  5m51  94.5 273.9

10   390 FRASER, Scott     from Mississauga                1:46:37.71  6m23  94.0      

11   391 BARNETT, Philip   BICYCLE SHOP/BRANTFORD CC       1:48:49.25  8m35  92.1 263.0

12   319 HARRIS, Garnet    from London                     1:49:10.95  8m56  91.8 262.1

13   341 MERCHANT, Rodney  from Toronto                    1:49:36.32  9m22  91.5 258.1

14   338 MARSHALL, Dan     CHAIN REACTION TORONTO/Markham  1:49:45.28  9m31  91.3 253.1

15   344 MUSGRAVE, Keith   from Willowdale                 1:50:29.11 10m15  90.7 247.0

16   343 MOO_CHOY, Nigel   from Markham                    1:51:38.42 11m24  89.8 238.1

17   252 GIVENS, Robert    CYCLEPATH RT / Barrie           1:52:55.00 12m40  88.8      

18   401 BURDETT, Martin   FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:54:41.00 14m26  87.4      

     492 SWEEZY, Erik                                     DISQUALIFIED!                

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 25 Km, 5 Laps 2 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB/TEAM/Sponsor/City/Town       TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1    178 DESPARD, Erin    KONA/High Country/Orangeville   1:43:09       14.54 100.0

2    143 WULFF, Rayna     CYCLEPATH RT / Newmarket        1:52:53  9m44 13.29  91.4

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 30 Km, 6 Laps 5 Entrants

Veteran (30+) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF.  PTS. BEST3

1    518 DAVIS, Kevin           from North York                 1:39:23.76       100.0 297.2

2    513 CLARKSON, Mike Captain from Toronto                    1:44:23.49  4m59  95.2 283.3

3    544 LAYCOCK, Glen          from Toronto                    1:45:42.36  6m18  94.0      

4   1663 FREEMAN, Robert        from St. Thomas                 1:45:45.22  6m21  94.0      

5    400 VAN VOORST, Hendrik    from Toronto                    2:04:57.61 25m33  79.5      

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 25 Km, 5 Laps 2 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. BEST3

1    664 COLE, Howard     from Toronto                    1:27:13.47       17.20 100.0 298.5

2    654 RANDALL, Martin  from Courtice                   1:32:54.78  5m41 16.14  93.9 277.0

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 35 Km, 7 Laps 3 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town    TIME  DIFF.  PTS.

1     16 JEWETT, Gordon   SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:53:51       100.0

2     46 MANN, Robert     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:56:05  2m14  98.1

3     37 HANSEN, Chris    SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:02:43  8m52  92.8

Fred Seemann, Chief Official

Sunday, 15 June 97, Event#:C, 30 Km, 6 Laps 1 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME    PTS.

1    107 Linda Gilligan  SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:02:07.01  97.5

Fred Seemann, Chief Official