Essex Kent Off Road Cycling Team CAN-AM CLASSIC

X-Country, Malden Park, Windsor, Sunday, 18 May 97 Dave Spurgeon, Chief Official

Minime (13-14), Cadet (15-16) Sport Men, Senior (17-29) Beginner Men, Senior (19-39) Beginner Women, Veteran (30+) Beginner Men, Master (40-49) Women, Junior (17-18) Sport Men, Junior (17-18) Women, Under 23 (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30-39) Sport Men, Veteran (30+) Sport Women, Master (40-49) Sport Men, Grand Master (50+) Men, Cadet (15-16) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Senior (19-29) Expert Women, Pro-Elite Men,

Rider Summary for Essex Kent Off Road Cycling Team CAN-AM CLASSIC
Sunday, 18 May 97 Number of Riders = 100

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 14
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 4
Number of Riders without Plate/Bib# = 2
Number of Riders with OneDays = 48
Number of Riders without license# assigned = 2

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY
Minime (13-14)                    6    0   1   0   0   3
Cadet (15-16) Sport Men           9    1   1   0   1   5
Senior (17-29) Beginner Men      14    1   3   0   1  13
Senior (19-39) Beginner Women     2    0   0   0   0   1
Veteran (30+) Beginner Men        3    0   0   0   0   3
Master (40-49) Women              1    0   0   0   0   1
Junior (17-18) Sport Men          6    0   1   0   0   0
Junior (17-18) Women              1    0   0   0   0   0
Under 23 (19-22) Sport Men       10    0   1   0   0   7
Senior (23-29) Sport Men         11    1   1   0   0   6
Senior (19-29) Sport Women        5    1   1   0   0   1
Veteran (30-39) Sport Men         7    0   2   0   0   2
Veteran (30+) Sport Women         1    0   0   0   0   1
Master (40-49) Sport Men          6    0   1   0   0   3
Grand Master (50+) Men            3    0   0   0   0   2
Cadet (15-16) Expert Men          1    0   0   0   0   0
Senior (19-29) Expert Men         8    0   1   0   0   0
Senior (19-29) Expert Women       2    0   0   0   0   0
Pro-Elite Men                     4    0   1   0   0   0

[email protected]: 9h04m, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 8 Km, 6 Entrants

Minime (13-14)

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1   2753 Chris Kovacs       from Stoney Creek                 32:34.78       14.73  85.7
2   2538 Joshua Jenner      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       34:39.77  2m04 13.85  80.5
3   2890 Matt Alce          from Centralia                    35:32.96  2m58 13.50  78.5
4   2892 Nathaniel Bere     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       35:50.94  3m16 13.39  77.8
5   2891 Stephen Kulakowsky from Hamilton                     39:56.28  7m21 12.02  69.9
    2771 Lukasz Plota       from London                    Did Not Finish               
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 9h02m, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 16 Km, 2 Laps 9 Entrants

Cadet (15-16) Sport Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2
1   2532 Robert Kovacs   from Stoney Creek                 49:36.53       19.35 100.0 26m49 22m46
2   2314 Jamie Gilgen    from Ilderton                     54:11.69  4m35 17.71  91.5 28m53 25m18
3   2333 Todd Miller     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       54:59.48  5m22 17.46  90.2 28m06 26m52
4   2524 Mike Milligan   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:01:40.44 12m03 15.57  80.4 31m20 30m19
5   2533 Adam Karpenko   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:02:32.80 12m56 15.35  79.3 32m20 30m12
6   2523 Jesse Marcuz    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:02:44.36 13m07 15.30  79.1 31m59 30m45
7   2531 Andrew Turner   from London                     1:06:27.34 16m50 14.45  74.6 34m19 32m07
     -11 Gary Wiens      Private                        Did Not Start                            
    2529 Mike Williams   from Thornbury                 Did Not Finish                           
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 9h00m, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 16 Km, 2 Laps 14 Entrants

Senior (17-29) Beginner Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2
1   2284 Jamie Handy         from Toronto                      56:29.51       16.99 100.0 29m58 26m31
2   2294 Jason Fuffoul       from Leamington                 1:04:55.12  8m25 14.79  87.0 33m16 31m38
3   1008 Andy Kincaid        from Windsor                    1:05:11.57  8m42 14.73  86.7 32m51 32m20
4   2278 Jamie Eddleston     from London                     1:05:36.63  9m07 14.63  86.1 33m59 31m37
5   2280 Pak  Ho             from Windsor                    1:09:58.73 13m29 13.72  80.7 38m17 31m41
6   2112 Brian Tiessen       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:10:34.66 14m05 13.60  80.0 36m24 34m10
7   2287 Waldemar Zagorski   from Windsor                    1:10:58.40 14m28 13.53  79.6 34m41 36m16
8   2281 Wes Wiens           from Niagara On The Lake        1:12:34.17 16m04 13.23  77.8 1h07m  4m59
9   2296 Lenard Beaudoin     from Amherstburg                1:15:43.11 19m13 12.68  74.6 38m26 37m16
10  2295 Trevor Hines        from Windsor                    1:21:36.72 25m07 11.76  69.2 41m05 40m31
      -7 Ben Pye             Pillsworths                    Did Not Start                            
    2285 Marc Cadotte        from Windsor                   Did Not Finish                           
    2288 Daryl Alan Griffith ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    DNF 1 Lap ToGo                32m11      
    2279 Scott Turner        from Windsor                   DNF 1 Lap ToGo                38m35      
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 9h04m, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 8 Km, 2 Entrants

Senior (19-39) Beginner Women

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1   2701 Erasmia Koukouvaos ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       39:36.71       12.12  79.1
2   2749 Nicole Natyshak    from Windsor                      40:36.46 59.74 11.82  77.2
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 9h04m, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 16 Km, 2 Laps 3 Entrants

Veteran (30+) Beginner Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2
1   2649 Angelo Faoro    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:09:40.39       13.78  84.2 34m52 34m48
2   2647 John Walker     from Dearborn, MI               1:10:34.07 53.68 13.60  83.2 35m34 35m00
3   2648 Robert Carleton from Toronto                    1:20:54.82 11m14 11.86  72.5 41m01 39m53
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 9h04m, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 8 Km, 1 Entrants

Master (40-49) Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1   2658 Karen Deziel    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       33:48.27       14.20  96.7
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h04, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 24.7 Km, 3 Laps 6 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   1210 Gareth Carr       from Cambridge                  1:15:08.04       19.72 100.0 25m20 24m23 25m24
2   1202 Corey Beaudoin    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:17:18.26  2m10 19.17  97.2 26m10 26m07 24m59
3    298 Patrick Forget    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:21:02.05  5m54 18.29  92.7 25m17 25m51 29m53
4   1437 Brad Reiter       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:22:57.28  7m49 17.87  90.6 27m12 27m48 27m56
5   1209 Timothy Carleton  from Toronto                    1:29:08.51 14m00 16.63  84.3 27m55 28m30 32m42
    1231 Mathew MacDougall from Cambridge                 Did Not Finish                                 
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h08, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 16.7 Km, 2 Laps 1 Entrants

Junior (17-18) Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2
1    203 Elaine Rupke    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       56:59.26       17.58 100.0 28m51 28m07
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h02, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 24.7 Km, 3 Laps 10 Entrants

Under 23 (19-22) Sport Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   1174 Chad Grochowina from Lynden                     1:18:46.72       18.81 100.0 27m04 25m38 26m03
2   1184 Ryan Bennett    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:20:11.98  1m25 18.48  98.2 27m22 25m58 26m50
3   1193 Ralph Grochal   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:20:48.72  2m02 18.34  97.5 27m04 26m51 26m53
4   1180 Jason Skreptak  from Windsor                    1:24:10.63  5m23 17.61  93.6 27m23 27m48 28m59
5   1057 Anthony Lloyd   from Clarksburg                 1:27:02.69  8m15 17.03  90.5 28m39 29m14 29m08
6   1073 Darryl Hindle   from Clarksburg                 1:31:32.77 12m46 16.19  86.1 31m11 31m04 29m17
7   1175 Scott Bondy     from Windsor                    1:34:34.77 15m48 15.67  83.3 29m06 32m30 32m57
8   1198 Trevor Tuck     from Windsor                    1:36:54.31 18m07 15.29  81.3 30m40 30m36 35m37
9   1194 Derek Papineau  from Windsor                    1:38:06.51 19m19 15.11  80.3 29m17 31m37 37m11
    1055 Douglas Goodwin ROCKET (Essex Kent O.R.C.T.)   Did Not Finish                                 
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h00, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 24.7 Km, 3 Laps 11 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   1007 David Head      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:17:54.38       19.02 100.0 27m12 25m39 25m02
2    875 Lee Harlan      from St. Catharines             1:18:44.19 49.81 18.82  98.9 27m07 25m34 26m02
3   1006 Brian Cowlin    from Windsor                    1:20:31.01  2m36 18.41  96.8 27m44 26m28 26m17
4    809 Martin Burdett  FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:21:54.27  3m59 18.09  95.1 27m01 27m51 27m01
5    893 Craig Guthrie   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:35:16.60 17m22 15.55  81.8 31m40 31m55 31m40
6   1044 Robert Krasny   from Windsor                    1:36:01.57 18m07 15.43  81.1 31m21 32m18 32m21
7    867 Dave Cramp      from Brampton                   1:39:30.04 21m35 14.89  78.3 33m09 32m12 34m08
8     99 Michael Bell    from Flint, MI                  1:41:37.60 23m43 14.58  76.7 34m30 36m44 30m22
9   1003 Jeffrey Baltzer ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:48:56.06 31m01 13.60  71.5 33m58 36m49 38m07
     894 David Guthrie   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    DNF 1 Lap ToGo                25m59 25m26      
    1011 Richarad Sealey ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    Did Not Start                                  
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h08, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 16.7 Km, 2 Laps 5 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2
1   2097 Debbie Schoger    from Essex                      1:06:09.46       15.15  96.3 33m47 32m21
2   2020 Katherine Bourget from London                     1:08:57.17  2m47 14.53  92.4 34m11 34m45
3   2023 Joanne Harris     from London                     1:11:29.32  5m19 14.02  89.1 37m04 34m25
    2038 Shanda Deziel     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    Did Not Start                            
    2044 Erin Caverzan     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    Did Not Finish                           
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h06, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 24.7 Km, 3 Laps 7 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   1538 Glen Laycock    from Toronto                    1:17:20.49       19.16 100.0 27m30 24m44 25m05
2   1537 Craig Charuk    from Fonthill                   1:19:54.09  2m33 18.55  96.8 26m45 26m09 26m59
3   1691 Michael Sumsion from Brantford                  1:20:14.00  2m53 18.47  96.4 27m13 26m33 26m26
4   1690 Chris Eagen     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:34:22.33 17m01 15.70  82.0 31m13 30m38 32m30
5   1698 Rod Larson      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:45:37.10 28m16 14.03  73.2 32m24 33m01 40m11
    1556 Jim Davis       Fat Tire Cycle                 Did Not Finish                                 
    1451 Tom Anderson    from Brantford                 DNF 2 LapsToGo                27m35            
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h08, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 16.7 Km, 2 Laps 1 Entrants

Veteran (30+) Sport Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2
1   2019 Lorrie Comber   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:11:04.53       14.10  92.1 36m33 34m31
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h06, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 24.7 Km, 3 Laps 6 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3
1   1890 James B. McCloskey ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:24:25.65       17.55 100.0 29m00 27m50 27m34
2   1756 Mike Smith         ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:28:49.91  4m24 16.68  95.0 29m51 29m07 29m50
3   1894 Mark Buckner       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:30:08.56  5m42 16.44  93.7 30m12 30m50 29m05
4   1896 Chris Deziel       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:30:51.75  6m26 16.31  92.9 27m50 27m10 35m50
5   1895 George Kulakowsky  from Hamilton                   1:37:11.34 12m45 15.25  86.9 32m50 32m12 32m07
    1712 Marty Comber       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    DNF 1 Lap ToGo                27m47 28m28      
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 14h08, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 16.7 Km, 2 Laps 3 Entrants

Grand Master (50+) Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2
1   1902 Ron Strahm      FESTIVAL CITY CYCLING TEAM        59:16.93       16.90  99.5 30m12 29m04
2   1949 Bob Bere        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:10:52.54 11m35 14.14  83.2 36m11 34m41
3   1948 Andre Ouimet    from Georgetown                 1:23:00.43 23m43 12.07  71.1 45m17 37m42
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 11h05, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 24.7 Km, 3 Laps 1 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    719 David Janzen    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:13:08.92 20.26 100.0 25m19 23m26 24m23
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 11h05, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 32.7 Km, 4 Laps 8 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4
1    304 Davis Brockenshire ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:30:40.16       21.64 100.0 23m18 22m18 22m23 22m39
2    335 Chris Lech         from St. Catherines             1:35:05.61  4m25 20.63  95.3 24m37 23m21 23m36 23m29
3    313 Ryan Daiber        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:40:48.27 10m08 19.46  89.9 24m40 24m29 25m51 25m47
4    306 Mike Brown         ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:43:51.27 13m11 18.89  87.3 26m05 24m59 25m28 27m16
5    319 Garnet Harris      from London                     1:45:49.89 15m09 18.54  85.7 26m53 25m52 25m58 27m04
6    376 Andrew Caird       ZIGGY'S CC INC. / Waterloo      1:47:17.44 16m37 18.29  84.5 25m40 25m34 28m17 27m44
7    397 Barry Reid         from Belle River                1:48:48.91 18m08 18.03  83.3 27m23 27m59 26m32 26m52
     378 Gordon McFarlane   from Thornhill                 DNF 2 LapsToGo                24m36 25m10            
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 11h05, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 24.7 Km, 3 Laps 2 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3
1    134 Alana Henry     from Toronto                    1:36:53.05       15.30  93.5 32m57 32m59 30m55
2    135 Suzanne Lapos   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:40:12.87  3m19 14.79  90.4 36m58 30m56 32m18
Dave Spurgeon, Chief Official

[email protected]: 11h03, Sunday, 18 May 97, Event#:B, 40.7 Km, 5 Laps 4 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5
1     12 Paul Distefan   from Hamilton                   1:56:25.50       20.97 100.0 24m30 23m05 22m24 22m59 23m24
2     26 George Cobham   from Acton                      2:11:14.82 14m49 18.61  88.7 25m37 24m25 24m41 25m58 30m30
------ The following riders did less laps ------
3      9 Rob Renaud      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:55:53.37        16.86  80.4 26m27 28m12 29m59 31m13      
      67 Sandy Stephens  WOODSTOCK MTB CLUB/Woodstock   DNF 2 LapsToGo                25m36 25m48 26m05            
Dave Spurgeon, Chief Official