Sporting LIFE Fat Tire Downhill

O.Cup#2, Kelso Conservation Area, Milton, Sat. 10 May 97 Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Cadet (15-16) Sport Men, Cadet (15-16) Expert Men, Cadet (15-16) Women, Junior (17-18) Women, Junior (17-18) Sport Men, Under 23 (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men, Sen.Spt.F, Vet.Spt.F, Sen.Exp.F, Vet.Exp.F, Vet.Spt.M, Mas.Spt.M, Grd.Mas.M, Vet.Exp.M, Mas.Exp.M, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Pro-Elite Men, Pro-Elite Women,

Rider Summary for Sporting LIFE Fat Tire Downhill
Sat. 10 May 97 Number of Riders = 116

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 39
Number of Riders without license# assigned = 12

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY
Cadet (15-16) Sport Men           7    0   0   0   0   5
Cadet (15-16) Women               1    0   0   0   0   0
Junior (17-18) Sport Men         16    0   0   0   0   5
Under 23 (19-22) Sport Men        3    0   0   0   0   1
Senior (23-29) Sport Men         14    0   0   0   0   8
Senior (19-29) Sport Women        2    0   0   0   0   0
Veteran (30-39) Sport Men        10    0   0   0   0   8
Master (40-49) Sport Men          2    0   0   0   0   0
Grand Master (50+) Men            1    0   0   0   0   0
Cadet (15-16) Expert Men          4    0   0   0   0   0
Junior (17-18) Expert Men         7    0   0   0   0   1
Senior (19-29) Expert Men        14    0   0   0   0   6
Veteran (30+) Expert Men          6    0   0   0   0   1
Master (40+) Expert Men           2    0   0   0   0   0
Pro-Elite Men                    23    0   0   0   0   3
Pro-Elite Women                   4    0   0   0   0   1

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 11 Entrants

Cadet (15-16) Sport Men, Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    713 Jason Thomas     CYCLEPATH RT / Peterborough        2:09.40       28.10  93.9  25   2m15s93  2m09s40
2   2538 Matthew Nielsen  from Bracebridge                   2:10.48 1.078 27.87  93.1  22   2m14s43  2m10s48
3    721 Buchanan Elliott SPOKES 'N' SLOPES / Acton          2:11.97 2.564 27.55  92.0  20   2m13s88  2m11s97
4   2355 Benjamin Mcnabb  OGC-PEDROS / Stayner               2:12.33 2.931 27.47  91.8  18   2m15s99  2m12s33
5    759 Brooks Bennett   from Guelph                        2:15.71 6.310 26.79  89.5  17   2m20s46  2m15s71
6   2341 Jamie Steele     from London                        2:25.80 16.39 24.94  83.3  16   2m27s77  2m25s80
7   2536 Daniel Kaczmarek from North York                    2:30.09 20.68 24.23  80.9  15   2m30s09        
8   2302 Miko Beaudry     from Bracebridge                   2:30.18 20.78 24.21  80.9  14   2m37s42  2m30s18
9   2546 Adrian Colison   from Burlington                    2:30.35 20.94 24.18  80.8  13   2m33s69  2m30s35
10  2535 Gordon Dobrindt  from Guelph                        2:41.84 32.43 22.47  75.0  12   2m51s97  2m41s84
11  2539 Carmi Gallant    from Toronto                       2:49.61 40.20 21.44  71.6  11   2m53s13  2m49s61
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 1 Entrants

Cadet (15-16) Women, Junior (17-18) Women

PL PLATE NAME                  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   2902 Katherine Lobodzinski RACER SPORTIF / London             2:32.37 23.86 100.0  25   2m44s69  2m32s37
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 16 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   1201 Michael Barnicke  from Toronto                       1:51.39       32.64 100.0  25   1m51s39  2m20s84
2   1446 Adam Billinghurst from Bracebridge                   2:04.61 13.21 29.18  89.4  22   2m18s46  2m04s61
3   1236 Brandon Mcguire   from Oakville                      2:05.00 13.60 29.09  89.1  20   2m10s26  2m05s00
4   1205 Adam Brown        from Burlington                    2:05.82 14.42 28.90  88.5  18   2m21s41  2m05s82
5   1264 Kyle Finlayson    from North Bay                     2:13.52 22.12 27.23  83.4  17   2m13s52        
6   1246 Graham Rice       from Burlington                    2:13.62 22.22 27.21  83.4  16   2m15s57  2m13s62
7   1212 Mike Costigan     FREEWHEEL CYCLE / Dundas           2:14.03 22.64 27.13  83.1  15   2m25s75  2m14s03
8   1216 Jamie Freeman     from Millgrove                     2:14.69 23.29 27.00  82.7  14   2m14s69  2m16s99
9   1445 Jeremy McClure                                       2:16.37 24.97 26.66  81.7  13   2m18s03  2m16s37
10  1263 James Linton      from Guelph                        2:21.01 29.61 25.79  79.0  12   2m26s43  2m21s01
11  1449 Ian Schofield     from Milton                        2:21.87 30.47 25.63  78.5  11   2m21s87  2m26s32
12  1218 Jeff Garrett      from Bracebridge                   2:22.11 30.71 25.59  78.4  10   2m22s11  2m23s24
13  1444 Jeff Taylor       from Pushlinch                     2:25.00 33.60 25.07  76.8   9   2m25s61  2m25s00
14  1442 Mike Van Vliet    OAKVILLE CC / Oakville             2:27.86 36.46 24.59  75.3   8   2m27s86        
15  1262 Nathan Bodden     from Burlington                    2:35.04 43.64 23.45  71.9   7   3m10s48  2m35s04
16  1238 Joel Melanson     from Burlinton                     2:39.14 47.74 22.85  70.0   6   2m39s14        
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 17 Entrants

Under 23 (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   1005 Tom McKain      from Kitchener                     2:03.77       29.37 100.0  25   2m03s77  2m11s21
2   1199 Jeff Leigh      from Milton                        2:06.84 3.069 28.66  97.6  22   2m19s28  2m06s84
3   1083 Ron Pecaskie    ZIGGY'S CC INC. / Kitchener        2:08.65 4.876 28.26  96.2  20   2m08s65  2m09s41
4   1006 Mike Astolfo    from Oakville                      2:09.20 5.424 28.14  95.8  18   2m09s87  2m09s20
5   1008 Vince Adamo     from Hamilton                      2:11.26 7.483 27.70  94.3  17   2m12s47  2m11s26
6   1198 Dave Gallant    from Kitchener                     2:11.88 8.101 27.57  93.9  16   2m11s88  2m13s43
7   1085 Peter Milne     from Peterborough                  2:13.50 9.730 27.23  92.7  15   2m13s74  2m13s50
8   1048 Marc Landry     from Ottawa                        2:15.13 11.35 26.91  91.6  14   3m00s74  2m15s13
9    868 Jason Eagan     CYCLEPATH RT / Peterborough        2:15.30 11.52 26.87  91.5  13   2m20s17  2m15s30
10   310 Cameron Charles from Georgetown                    2:16.35 12.57 26.67  90.8  12   2m19s11  2m16s35
11   866 Tim Wiseman     from Markham                       2:17.01 13.23 26.54  90.3  11   2m30s93  2m17s01
12  1023 Robert Clark    from Oakville                      2:17.54 13.76 26.43  90.0  10   2m17s54  2m17s77
13   843 Dan Rockey      from Barrie                        2:21.64 17.86 25.67  87.4   9   2m24s05  2m21s64
14  1007 Bradley Boyd    from Newmarket                     2:22.38 18.60 25.54  86.9   8   2m23s25  2m22s38
15  1003 Matt Sipherd    from Peterborough                  2:23.97 20.19 25.25  86.0   7   2m23s97  2m31s46
16  1002 Dave Cichan     BIG COUNTRY / Richmond Hill        2:27.62 23.84 24.63  83.8   6   2m48s26  2m27s62
17   884 Chris Fabro     from Aurora                        2:29.21 25.43 24.37  83.0   5   2m31s33  2m29s21
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 2 Entrants

Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30+) Sport Women, Senior (19-29) Expert Women, Veteran (30+) Expert Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   2038 Shanda Deziel   ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)        2:32.98 23.77 100.0  25   2m33s38  2m32s98
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 21 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men, Mas.Spt.M, Grd.Mas.M, Vet.Exp.M, Mas.Exp.M

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   1683 Lance Webb          from Huntsville                    2:04.82       29.13  99.4  25   2m05s31  2m04s82
2    666 Jerry Clive         THE FLYING DOGS / WATERLOO         2:07.53 2.718 28.51  97.3  22   2m09s81  2m07s53
3   1456 Michael Boekdrukker from North York                    2:08.06 3.239 28.39  96.9  20   2m10s04  2m08s06
4   1681 David Varga         from Toronto                       2:08.43 3.618 28.31  96.6  18   2m09s36  2m08s43
5    545 John Hubbert        from Barrie                        2:12.50 7.680 27.44  93.7  17   2m16s85  2m12s50
6   1536 Tom Dabrowsky       from Richmond Hill                 2:13.47 8.653 27.24  93.0  16   2m20s23  2m13s47
7    521 Mark Fairfull       from Guelph                        2:13.63 8.816 27.21  92.9  15   2m13s63  2m21s59
8   1682 R. Scott Johnston   from Sharon                        2:13.90 9.087 27.15  92.7  14   2m15s79  2m13s90
9   1473 David Grant         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE       2:13.94 9.120 27.15  92.7  13   2m13s94  2m23s99
10  1685 Brook Rayner        from Burlington                    2:16.51 11.69 26.64  90.9  12   2m16s51  2m17s42
11  1690 David Boswell       from Burlington                    2:18.69 13.87 26.22  89.5  11   2m18s69  2m21s86
12  1695 Andy Caswell        from Burlington                    2:18.98 14.16 26.16  89.3  10   2m18s98        
13  1679 Anthony Jazvo       from Etobicoke                     2:19.09 14.27 26.14  89.2   9   2m19s74  2m19s09
14   663 Stewart Moir        from Stouffville                   2:19.62 14.80 26.04  88.9   8   2m23s92  2m19s62
15  1722 Neil Guiry          CYCLEPATH RT / Oakville            2:19.97 15.15 25.98  88.7   7   2m21s31  2m19s97
16  1706 Jim Best            from Scarborough                   2:20.51 15.69 25.88  88.3   6   2m20s73  2m20s51
17  1547 Mike Myddleton      CYCLEPATH RT / Barrie              2:27.82 22.99 24.60  84.0   5   2m27s82  2m30s40
18  1680 John Biro           from Newmarket                     2:27.87 23.05 24.59  83.9   4   2m27s87  2m30s04
19  1666 Andrew Watson       from Stratford                     2:29.11 24.29 24.38  83.2   3   2m29s11        
20  1546 Gord Stansell       TRAILBLAZERS / Barrie              2:32.09 27.27 23.91  81.6   2   2m32s09  2m46s88
21  1900 Tom Hegarty         from Toronto                       2:35.69 30.87 23.35  79.7   0   2m36s66  2m35s69
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 7 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    226 Peter McLean        from St Marys                      1:56.94       31.09 100.0  25   1m59s53  1m56s94
2   1241 Brent Muio          from Sault Ste Marie               2:02.49 5.543 29.68  95.5  22   2m06s21  2m02s49
3   1229 Michael Lobodzinski OGC-FISHER / London                2:04.26 7.317 29.26  94.1  20   2m05s81  2m04s26
4    230 Chris Cousineau     from Maryhill                      2:07.00 10.06 28.63  92.1  18   2m09s42  2m07s00
5    227 Ted Bogel           from Burlington                    2:15.04 18.10 26.92  86.6  17   2m15s04  2m15s08
6   1443 Christian Parslow   FAT TIRE CYCLE / Brantford         2:23.83 26.88 25.28  81.3  16   2m23s83  2m25s13
7   1441 Benjamin Farrant    from Mississauga                   2:29.40 32.46 24.34  78.3  15   2m38s41  2m29s40
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 14 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1   1082 Doug Beattie    from Burlington                    1:55.42       31.50 100.0  25   1m59s27  1m55s42
2    814 Kris Ebben                                         2:02.78 7.354 29.61  94.0  22   2m02s78  2m03s23
3    327 Mike Irwin      from Peterborough                  2:04.00 8.573 29.32  93.1  20   2m05s92  2m04s00
4   1055 Rob Kosmrlj     from Scarborough                   2:04.57 9.146 29.19  92.7  18   2m07s09  2m04s57
5    547 Rob Schultz     from North York                    2:04.94 9.514 29.10  92.4  17   2m12s52  2m04s94
6    384 Chris Matthews  OGC-Bontrager / Dundas             2:06.50 11.08 28.74  91.2  16   2m09s00  2m06s50
7    387 Brent Lowes     from Scarborough                   2:07.59 12.17 28.50  90.5  15   2m45s48  2m07s59
8    321 James Heaver    from Newmarket                     2:08.05 12.62 28.39  90.1  14   2m14s25  2m08s05
9    492 Basilio Pezzo   from Toronto                       2:08.90 13.47 28.21  89.5  13   2m11s22  2m08s90
10   493 Ren‚ Latreille  from Hamilton                      2:11.51 16.08 27.65  87.8  12   2m11s51  2m18s48
11   494 Darren Brown    from Burlington                    2:11.82 16.39 27.58  87.6  11   2m11s82  2m13s79
12   370 Chris Draper    from North Bay                     2:12.08 16.65 27.53  87.4  10   2m13s18  2m12s08
13   315 Noel Flatters   from Guelph                        2:16.68 21.25 26.60  84.4   9   2m16s79  2m16s68
14   489 Aaron Benson    from Toronto                       2:25.07 29.64 25.06  79.6   8   2m31s90  2m25s07
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 23 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1     69 Eric Cseff          OUTLAND/BIG COUNTRY / Milton       1:52.95       32.19 100.0  25   1m56s65  1m52s95
2      7 Dylan Lanspeary     OGC-FISHER / Windsor               1:53.86  .910 31.93  99.2  22   1m53s86  2m03s29
3     26 George Cobham       GT/SILENT SPORTS CC / Acton        1:53.91  .952 31.92  99.2  20   1m56s08  1m53s91
4     66 Joe Bauckham        GT / Collingwood                   1:54.25 1.299 31.82  98.9  18   2m01s67  1m54s25
5     27 Peter Holzhuter     from Ottawa                        1:56.11 3.159 31.31  97.3  17   2m00s22  1m56s11
6     28 Jason Smith         from Oakville                      1:56.24 3.289 31.28  97.2  16   1m56s24  1m58s26
7     97 Christopher Benny   KONA MTB TEAM / Woodstock          1:58.84 5.885 30.59  95.0  15   1m58s84  2m00s82
8     52 Michael J Van Dusen from Streetsville                  1:59.19 6.234 30.51  94.8  14   2m04s25  1m59s19
9     20 Dustin Jakomait     from Sault Ste Marie               1:59.65 6.694 30.39  94.4  13   2m01s59  1m59s65
10   356 Julian Salkauskis   from Toronto                       2:00.14 7.184 30.26  94.0  12   2m00s14        
11   360 Michael Towers      from Mississauga                   2:00.26 7.303 30.23  93.9  11   2m00s26  2m01s63
12    19 Jesse Jakomait      OGC-FISHER / Sault Ste Marie       2:00.44 7.490 30.19  93.8  10   2m03s95  2m00s44
13    61 Sean Barron         NESTEA/SONIC CYCLE/Etobicoke       2:00.51 7.554 30.17  93.7   9   2m03s48  2m00s51
14    62 Eric Vermander      from Gloucester                    2:03.73 10.77 29.39  91.3   8   2m05s39  2m03s73
15   324 Matt Horne          from Burlington                    2:04.41 11.45 29.23  90.8   7   2m06s96  2m04s41
16   303 Mark Baker          from London                        2:04.79 11.83 29.14  90.5   6   2m09s09  2m04s79
17    56 Mark N Wells        FREEWHEEL CYCLE / Grimsby          2:06.07 13.11 28.84  89.6   5   2m08s14  2m06s07
18   366 Dathan Wells        from Toronto                       2:07.24 14.28 28.58  88.8   4   2m23s86  2m07s24
19    96 Sean Noonan         from Toronto                       2:08.87 15.91 28.21  87.6   3   2m08s87  2m09s78
20   362 Justin Wells        from Toronto                       2:09.35 16.40 28.11  87.3   2   2m09s35  2m11s25
21    55 Steve Youngblut     from Burlington                    2:13.62 20.67 27.21  84.5   0   2m13s62  2m15s26
22    95 Bryan Tremblay      from Hamilton                      2:13.79 20.84 27.18  84.4       2m13s79  2m16s41
23    48 Petr Oprsal         from Mississauga                   2:17.01 24.06 26.54  82.4       2m17s01  2m17s24
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official

Sat. 10 May 97, Event#:2d, 1.01 Km, 2 Laps 4 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP   RUN# 1   RUN# 2
1    102 Cecile Gambin   SCHWINN / Toronto                  2:10.51       27.86  95.1  25   2m13s45  2m10s51
2    104 Fiona Donnan    from Streetsville                  2:19.38 8.877 26.09  89.0  22   2m23s31  2m19s38
3    142 Karen Mogg      from Cambridge                     2:21.04 10.53 25.78  88.0  20   2m31s09  2m21s04
4    113 Susan Morrow    from Streetsville                  2:27.24 16.73 24.69  84.3  18   2m46s27  2m27s24
Kevin Willey-Chief, Dave Spurgeon-Start Official