Silent Sports' Backwoods Bash Ontario Cup#1

Pleasure Valley, Sunday, 28 April 96 Dave Spurgeon, Chief Official

PeeWee 10-12, Minime 13-14, Minime 13-14 Female, Cadet 15-16 Sport Men, Senior 19-29 Beginner Men, Senior 19-29 Beginner Women, Veteran 30-39 Beginner Men, Veteran 30-39 Sport Women, Master 40+ Women, Cadet (15-16) Expert Men, Junior (17-18) Sport Men, Junior (17-18) Women, Espoire (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30-39) Sport Men, Veteran (30-39) Expert Women, Master (40-49) Sport Men, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Senior (19-29) Expert Women, Veteran (30-39) Expert Men, Master (40+) Expert Men, Pro-Elite Men, Pro-Elite Women,

Rider Summary for Silent Sports' Backwoods Bash Ontario Cup#1

Sunday, 28 April 96 Number of Riders = 666

Number of Riders with the same Name = 3

Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 92

Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 7

Number of Riders that were Disqualified = 0

Number of Riders without Plate/Bib# = 2

Number of Riders with OneDays = 127

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY

PeeWee 10-12                     14    0   1   0   0   5

Minime 13-14                     24    0   0   0   0   8

Minime 13-14 Female               4    0   0   0   0   0

Cadet 15-16 Sport Men            42    1   9   0   0   6

Senior 19-29 Beginner Men        21    0   5   0   0  13

Senior 19-29 Beginner Women       6    0   1   0   0   3

Veteran 30-39 Beginner Men       14    0   1   0   0   5

Veteran 30-39 Sport Women         3    0   1   0   0   2

Master 40+ Women                  3    0   0   0   0   0

Cadet (15-16) Expert Men         17    0   0   0   0   0

Junior (17-18) Sport Men         61    2  13   0   1  13

Junior (17-18) Women              4    0   1   0   0   2

Espoire (19-22) Sport Men        34    0   7   0   0   9

Senior (23-29) Sport Men         72    0  10   0   0  22

Senior (19-29) Sport Women       17    0   0   0   0   3

Veteran (30-39) Sport Men        76    0   8   0   0  25

Veteran (30-39) Expert Women      3    0   0   0   0   0

Master (40-49) Sport Men         37    0   4   0   0   4

Junior (17-18) Expert Men        24    0   7   0   0   0

Senior (19-29) Expert Men        75    2   8   0   0   3

Senior (19-29) Expert Women      14    0   1   0   0   1

Veteran (30-39) Expert Men       39    1   7   0   1   1

Master (40+) Expert Men          10    0   1   0   0   0

Pro-Elite Men                    47    0   7   0   0   1

Pro-Elite Women                   5    1   0   0   0   1

Silent Sports' Backwoods Bash Ontario Cup#1

Pleasure Valley

[email protected]: 9h14m, Sunday, 28 April 96, Event#:1, 8 Km, 2 Laps 14 Entrants

PeeWee 10-12

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 AGE

1   2850 COLE, Paul          CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto     27:00       17.78 100.0  25  13m16 13m43 12

2   2864 CRAWFORD, Chris     ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       30:04  3m04 15.96  89.8  22  15m05 14m58 13

3   2868 LAZARSKI, Martin    from Scarborough                  30:54  3m54 15.53  87.4  20  15m02 15m52 12

4   2863 HENDRICKEN, Shaun   MOUNTAIN TOP BICYCLES             31:16  4m15 15.35  86.4  18  15m11 16m04 12

5   2869 COX, Berek          Proform Cycle / Campbellcroft     31:20  4m20 15.31  86.1  17  15m42 15m38 12

6   2854 LAVALLEE, Jonathan  from Kitchener                    31:22  4m22 15.30  86.1  16  15m45 15m37 12

7   2851 HENNESSY, Matthew   from Cobourg                      37:04 10m04 12.95  72.8  15  17m32 19m31 10

8     35 KULAKOWSKY, Stephen from Hamilton                     38:30 11m29 12.47  70.1  14  18m12 20m18 12

9   2853 BROTT, Benjamin     from Hamilton                     45:46 18m46 10.48  59.0  13  20m17 25m29 12

10  2870 JOHNSTON, Simon     SILENT SPORTS / Willowdale        46:20 19m19 10.36  58.3  12  21m42 24m37 10

11  2866 COPPOLA, David      from Richmond Hill                49:49 22m49  9.63  54.2  11  22m39 27m10 10

12  2865 COPPOLA, Gianmarc   SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE      50:44 23m44  9.46  53.2  10  23m43 27m01 11

13  2867 VANDECAR, Jonathan  FAT TIRE CYCLE / Brantford        55:57 28m57  8.58  48.3   9  25m33 30m24 12

    2852 BROOKER, Derek      BICYCLE WORKS / Waterdown      DNF 1 Lap ToGo                  18m24       12 

[email protected]: 9h13m, 12 Km, 3 Laps 24 Entrants

Minime 13-14

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE

1   2537 HENDRICKEN, Michael MOUNTAIN TOP BICYCLES             36:10       19.90 100.0  25  12m37 11m54 11m38 14

2   2538 FORBES, Andrew      Spinning Wheels / West Hill       36:42 31.45 19.61  98.6  22  12m34 11m59 12m07 14

3   2545 THOMAS, Derek       CYCLEPATH RACING TEAM/Barrie      36:48 37.15 19.56  98.3  20  12m10 12m25 12m12 14

4   2401 GALBRAITH, Tristan  BICYCLE WORKS / Campbellville     36:49 38.29 19.55  98.3  18  12m41 11m59 12m09 14

5   2404 SCHONAUER, Ryan     All Seasons Sports / London       39:50  3m39 18.07  90.8  17  12m44 12m56 14m10 14

6   2546 MILLER, Shawn       from Aurora                       41:08  4m57 17.50  88.0  16  13m38 13m20 14m08 13

7   2410 MARTIN, Taylor      PIERIK'S CYCLE / Ancaster         41:31  5m20 17.34  87.1  15  13m28 13m38 14m24 13

8   2539 MAEMURA, Andrew     from Toronto                      41:46  5m35 17.23  86.6  14  13m48 13m55 14m02 14

9   2540 VAREY, Mike         from Toronto                      41:55  5m44 17.17  86.3  13  13m19 14m54 13m40 13

10  2403 KENNEDY, Galen      from Toronto                      42:19  6m08 17.01  85.5  12  14m24 14m24 13m30 14

11  2402 KASPARIAN, Greg     from Toronto                      42:31  6m20 16.93  85.1  11  14m18 14m36 13m36 14

12  2408 NELSON, Michael     FREEWHEEL CYCLE / Ancaster        42:48  6m37 16.82  84.5  10  13m37 13m58 15m12 13

13  2406 COPPING, Doug       BICYCLE WORKS / Kilbride          44:14  8m03 16.27  81.8   9  14m22 14m33 15m18 14

14  2597 BROUGHTON, Eric     from Uxbridge                     44:54  8m43 16.03  80.6   8  13m59 15m01 15m53 15

15  2409 PALMER, Jesse       from Borden                       45:26  9m15 15.84  79.6   7  14m45 14m29 16m12 13

16  2956 LAZARSKI, Simon     from Scarborough                  45:44  9m33 15.74  79.1   6  14m46 15m08 15m49 13

17  2541 WEBB, Matt          Sprocket Rockets / Uxbridge       46:08  9m57 15.60  78.4   5  14m48 15m10 16m09 14

18  2552 CORDOVADO, Anthony  from Richmond Hill                46:29 10m18 15.49  77.8   4  14m44 15m40 16m04 14

19  2543 OTTENHOF, Matt      Sprocket Rockets / Uxbridge       46:41 10m30 15.42  77.5   3  15m05 15m34 16m01 14

20  2407 HOPKINS, Ian        from Aurora                       46:44 10m33 15.40  77.4   2  14m40 15m12 16m52 14

21  2544 HENDRY, Chris       from Stouffville                  47:12 11m01 15.25  76.6   0  15m20 15m39 16m12 14

22  2411 GUERIN, Jeff        CYCLEPATH / Peterborough          47:42 11m31 15.09  75.8      15m23 15m50 16m28 13

23  2536 ANDREWS, Kyle       from Toronto                      48:19 12m08 14.90  74.9      16m47 15m19 16m12 14

24  2542 GIBSON, Jason       Sproket Rockets / Uxbridge        51:04 14m53 14.10  70.8      16m40 17m18 17m05 14

[email protected]: 9h14m, 8 Km, 2 Laps 4 Entrants

Minime 13-14 Female

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 AGE

1   2955 CONEY, Helena          Dunbar / Newmarket                31:46       15.11 100.0  25  15m53 15m52 13

2   2950 BOWEN, Jacqueline      CYCLEPATH RACING TEAM             34:20  2m34 13.98  92.5  22  16m56 17m23 13

3   2951 GALBRAITH, Cydney      BICYCLE WORKS / Campbellville     35:29  3m42 13.52  89.5  20  16m53 18m35 13

4   2952 LOBODZINSKI, Katherine RACER SPORTIF / London            38:37  6m50 12.43  82.3  18  18m03 20m33 13

[email protected]: 9h12m, 16 Km, 4 Laps 42 Entrants

Cadet 15-16 Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 AGE

1   2580 LEMISKI, Peter       SPOKES `N SLOPES / Acton          43:35       22.02 100.0  25  10m15 11m01 11m07 11m10 16

2   2558 JOHNSTON, Ian        FREEWHEEL CYCLE / Burlington      43:44 8.851 21.95  99.7  22  10m21 10m54 11m07 11m21 15

3   2550 BOWEN, Mike          CYCLEPATH RACING TEAM             44:26 50.80 21.60  98.1  20  10m27 10m53 11m28 11m37 16

4   2561 SMEATON, Jeff        THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C      45:18  1m43 21.19  96.2  18  10m53 11m44 11m14 11m25 15

5   2551 COLE, Michael        CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto     45:39  2m04 21.02  95.5  17  10m33 11m15 12m04 11m45 16

6   2583 PAUTLER, Drew        from Brampton                     47:09  3m34 20.35  92.4  16  11m51 11m36 12m06 11m35 16

7   2564 THOMAS, Jason        CYCLEPATH / Peterborough          47:11  3m36 20.34  92.4  15  11m22 11m35 12m25 11m48 15

8   2592 MEEK, David          SPOKES 'N' SLOPES/NRG/Bolle       48:51  5m15 19.65  89.2  14  11m03 12m00 13m00 12m45 15

9   2576 HOWLETT, Jason       SPOKES 'N' SLOPES / Cambridge     48:53  5m18 19.63  89.1  13  11m57 12m25 12m29 12m01 15

10  2674 HAYWARD, Justin      from Hanover                      49:16  5m40 19.48  88.5  12  11m45 12m20 13m02 12m07 16

11  2569 COMBDON, Aaron       from Port Perry                   49:34  5m59 19.37  87.9  11  11m49 12m19 13m16 12m09 16

12  2568 LOBODZINSKI, Michael RACER SPORTIF / London            50:26  6m50 19.03  86.4  10  11m47 13m08 13m11 12m18 16

13  2567 ELLIOTT, Buchanan    SPOKES 'N' SLOPES / Acton         50:41  7m06 18.94  86.0   9  13m23 12m07 12m38 12m33 15

14  2582 KELLY, Sean          from Brampton                     51:13  7m38 18.74  85.1   8  12m05 11m48 13m10 14m08 16

15  2581 MATTHEWS, Paul       FREEWHEEL CYCLE / Dundas          51:27  7m52 18.65  84.7   7  12m33 12m55 13m02 12m56 15

16  2572 DOFF, Bradley        from Brampton                     51:33  7m57 18.62  84.6   6  13m13 12m27 13m24 12m27 16

17  2579 INRIG, Rob           PIERIK'S CYCLE / Hamilton         52:30  8m54 18.28  83.0   5  12m27 12m55 13m19 13m47 15

18  2584 FRANCIS, Charlie     from Brampton                     53:31  9m56 17.93  81.4   4  12m58 13m23 13m34 13m35 16

19  2586 SZULC, Ryan          from Hamilton                     54:49 11m14 17.51  79.5   3  13m32 13m57 14m16 13m03 16

20  2596 WRIGHT, Andrew       SPOKES 'N' SLOPES/Burlington      55:22 11m47 17.33  78.7   2  13m08 13m35 14m01 14m36 15

21  2585 BERGER, Marc         from Uxbridge                     56:00 12m25 17.14  77.8   0  13m19 13m48 14m20 14m32 15

22  2578 FREEMAN, Jamie       BICYCLE WORKS / Millgrove         56:40 13m05 16.94  76.9      13m21 14m00 14m50 14m27 16

23  2593 ROGERS, Travis       from Milton                       56:59 13m24 16.84  76.5      14m14 13m25 14m11 15m08 16

24  2594 BROUWERS, Seth       BICYCLE WORKS / Campbellville     57:05 13m29 16.82  76.4      11m52 13m45 15m28 15m58 15

25  2673 REID, Chris          from Guelph                       58:48 15m12 16.33  74.1      13m38 14m43 14m42 15m43 15

26  2587 NEIL, Adam           from Oshawa                       59:05 15m29 16.25  73.8      12m26 16m13 15m23 15m01 15

27  2573 BROWN, Adam          BICYCLE WORKS / Burlington        59:51 16m16 16.04  72.8      29m19 15m10 15m21  .000 16

28  2672 SPIZARSKY, Michael   CYCLEPATH RACING TEAM           1:00:59 17m24 15.74  71.5      14m26 14m42 15m45 16m05 15

29  2570 MELANSON, Joel       from Burlinton                  1:01:14 17m39 15.68  71.2      14m46 14m46 15m42 15m59 16

30  2671 BLOOM, Aaron         CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:04:09 20m33 14.96  67.9      14m17 17m24 16m48 15m37 16

31  2574 RICH, Jordan         CYCLEPATH RACING TEAM           1:05:17 21m42 14.70  66.8      15m25 16m12 17m42 15m57 16

32  2577 THOMPSON, Travis     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:15:20 31m44 12.74  57.9      14m30 14m56 23m55 21m58 16

    2565 COPITHORN, Ryan      Boyds / Stouffville            DNF 1 Lap ToGo                  13m18 15m14 15m07       15 

    2599 SEDGEWICK, Scott     from Toronto                   DNF 3 LapsToGo                  14m56                   15 

    2598 PEACE, Michael       from North York                DNF 3 LapsToGo                  12m57                   16 

    2575 ROUBAL, Jan          SAULT CC/Source for Sports     DNF 3 LapsToGo                  13m30                   16 

    2563 STEPHENSON, Matthew  OGC/PEDROS / Toronto           DNF 2 LapsToGo                  14m33 16m11             16 

    2553 COSTIGAN, Mike       from Dundas                    DNF 1 Lap ToGo                  14m16 14m33 14m52       16 

    2595 JEANNEAULT, Tristan  from Richmond Hill             DNF 1 Lap ToGo                  14m54 14m11 14m53       17 

    2554 COSTIGANE, David     OGC/PEDROS / Guelph            Did Not Start                                           15 

    2562 KIRCHNER, Jeffrey    from Peterborough              Did Not Finish                                          16 

    2588 WILGAR, Michael      OGC/PEDROS / Toronto           DNF 2 LapsToGo                  14m12 15m35             16 

[email protected]: 9h12m, 16 Km, 4 Laps 21 Entrants

Senior 19-29 Beginner Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1   2591 MASKERY, Neil    from Toronto                      44:24       21.61 100.0  25  10m24 10m57 11m55 11m07

2   2205 VARIEUR, Mike    PIERIK'S CYCLE / Hamilton         46:59  2m34 20.43  94.5  22  10m58 12m03 12m07 11m49

3   2372 EAMER, Mark      from Bowmanville                  49:10  4m45 19.52  90.3  20  11m25 12m26 13m04 12m13

4   2590 HARKNESS, Jamie  from Toronto                      51:39  7m14 18.58  86.0  18  12m20 13m05 13m14 12m58

5   2370 GALES, Scott     from Seagrave                     53:38  9m13 17.90  82.8  17  13m27 13m03 13m29 13m37

6   2208 HECK, Stephen    EARL'S CYCLE / Scarborough        54:02  9m37 17.77  82.2  16  13m39 13m07 13m31 13m44

7   2206 HOWELL, Thomas   EARL'S CYCLE / North York         54:45 10m20 17.53  81.1  15  13m35 13m53 13m33 13m42

8   2362 HOFFMAN, Peter   from Toronto                      55:55 11m30 17.16  79.4  14  13m42 14m14 13m58 14m00

9   2361 EAGEN, Jamie     from Lindsay                      57:13 12m48 16.78  77.6  13  13m47 14m06 14m21 14m58

10  2369 SIMPSON, Alan    from Toronto                      59:22 14m57 16.17  74.8  12  14m53 28m46 15m41  .000

11  2366 DEEGAN, Mike     from Oshawa                     1:00:55 16m30 15.76  72.9  11  14m58 15m00 15m49 15m06

12  2363 WEAVER, Sean     Rapid Dog Racing / Barrie       1:02:53 18m28 15.26  70.6  10  14m09 16m41 16m24 15m38

13  2368 HAYES, Andrew    from Toronto                    1:05:58 21m33 14.55  67.3   9  14m35 16m33 17m48 17m00

14  2209 MORTIMER, Darren from Mississauga                1:08:19 23m54 14.05  65.0   8  34m25  .000 17m25 16m28

15  2399 FIEMA, Thomas    from Mississauaga               1:10:34 26m09 13.60  62.9   7  15m49 17m21 18m04 19m18

16  2367 RYCHTER, Paul    from Oshawa                     1:17:06 32m41 12.45  57.6   6  17m07 19m05 20m48 20m04

    2374 WONG, Brian      from Scarborough               DNF 1 Lap ToGo                  23m08 22m49 20m31      

    2364 RODAS, Carlos    EARL'S CYCLE / Scarborough     DNF 2 LapsToGo                  20m20 28m08            

    2365 WILSON, Phillip  from Mississauga               Did Not Finish                                         

    2375 LEE, David       from Scarborough               Did Not Finish                                         

    2373 BELL, Dave       Team Tortoise / Mississauga    DNF 1 Lap ToGo                  13m25 13m53 15m10      

[email protected]: 9h13m, 12 Km, 3 Laps 6 Entrants

Senior 19-29 Beginner Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2920 EDWARDS, Stepn    from Guelph                       39:54       18.04 100.0  25  13m32 13m11 13m09

2   2204 CROMPTON, Jocelyn FOREST CITY CC / London           47:01  7m07 15.31  84.8  22  15m01 15m27 16m32

3   2924 GORESKI, Meagan   from Port Perry                   55:33 15m39 12.96  71.8  20  17m22 18m26 19m44

4   2923 KEENS, Allison    from Barrie                       57:36 17m42 12.50  69.3  18  18m30 19m36 19m29

5   2921 HOCEVAR, Helena   CYCLEPATH RACING TEAM           1:02:27 22m33 11.53  63.9  17  20m24 19m32 22m30

    2922 HOFFMAN, Claudia  FREEWHEEL CYCLE / Dundas       DNF 1 Lap ToGo                  17m50 18m25      

[email protected]: 9h13m, 12 Km, 3 Laps 14 Entrants

Veteran 30-39 Beginner Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE

1   2771 MILLER, Ian         OWEN SOUND CYCLING CLUB           38:30       18.70 100.0  25  12m53 12m48 12m47 36

2   1610 GALBRAITH, Robert C BICYCLE WORKS / Campbellville     41:21  2m50 17.41  93.1  22  14m38 13m26 13m16 49

3   2360 JONES, Brian        from Montreal                     44:08  5m38 16.31  87.2      14m35 14m50 14m43 32

4   2772 MARGETSON, John     M.T.P. TRAIL HOGS/North York      44:47  6m16 16.08  86.0  20  14m42 14m54 15m11 31

5   2207 BROWN, Stuart       from Thornhill                    45:00  6m29 16.00  85.6  18  14m33 14m57 15m28 35

6   2700 HOEBJERG, Kimble    from Brampton                     45:33  7m02 15.81  84.5  17  15m07 15m19 15m06 31

7   2774 BARRY, John         Deamons of Dirt / Toronto         45:47  7m16 15.72  84.1  16  15m30 15m28 14m49 31

8   1913 FIEMA, Jerzy        from Mississauga                  46:51  8m21 15.36  82.2  15  14m59 15m46 16m05 44

9   1919 CALLEN, Mike        from Etobicoke                    47:23  8m53 15.19  81.3  14  15m32 15m38 16m12 30

10  2701 DURDON, Terry       from Milton                       47:39  9m09 15.11  80.8  13  15m22 15m59 16m17 41

11  1912 STOJANOWSKI, Henry  from Mississauga                  53:47 15m16 13.39  71.6  12  16m39 18m10 18m57 37

12  1921 ROCH, Steve         from Hamilton                     57:07 18m37 12.60  67.4  11  18m52 18m18 19m56 37

13  2773 LAZARSKI, Mark      from Scarborough                  57:40 19m09 12.49  66.8  10  18m35 19m34 19m30 42

    2770 ROTHBERG, Brian     from Thornhill                 DNF 2 LapsToGo                  17m45             51 

[email protected]: 9h13m, 12 Km, 3 Laps 3 Entrants

Veteran 30-39 Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN       TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   2982 PLINT, Amy       Ottawa                 50:44       14.19  95.8  25  16m49 17m04 16m50

2   2991 LECLAIR, Suzanne North Bay              56:09  5m25 12.82  86.5  22  19m32 18m46 17m51

    2990 ZINGA, Francine  Mississauga         DNF 1 Lap ToGo                  26m04 32m38      

[email protected]: 9h14m, 12 Km, 3 Laps 3 Entrants

Master 40+ Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    192 DEZIEL, Karen    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       44:10       16.30 100.0  25  13m53 14m55 15m21

2    195 CONEY, Ingrid    NEWMARKET EAGLES / Newmarket      45:49  1m39 15.71  96.4  22  14m13 15m20 16m15

3    191 GAGNE, Alexa     from London                       48:52  4m42 14.73  90.4  20  15m51 16m12 16m49

[email protected]: 14h26, 20.55 Km, 3 Laps 17 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE

1   1404 MCLEAN, Peter        Norco/Wheel Goods / St Marys    1:02:54       19.60  98.1  25  20m26 21m20 21m07 16

2   1400 DEY, Ryan            THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:02:59 4.511 19.58  98.0  22  20m28 21m19 21m10 16

3   1407 VOLLMERSHAUSEN, Mike WOODSTOCK CC / Woodstock        1:05:14  2m20 18.90  94.6  20  21m01 21m53 22m19 16

4   1406 WADE, Adam           SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:05:50  2m55 18.73  93.8  18  21m15 22m19 22m15 15

5   1416 CSEFF, Adam          FREEWHEEL CYCLE / Milton        1:07:43  4m48 18.21  91.2  17  21m30 23m14 22m58 16

6   1413 KARASINSKI, Phillip  Feathers Animal Hair/Hanover    1:14:13 11m19 16.61  83.2  16  23m08 23m57 27m07 16

7   1401 GILLIGAN, Mark       Dunbar Bike + Ski / Markham     1:14:28 11m33 16.56  82.9  15  25m07 24m29 24m51 16

8   1412 ROUBAL, Jan          SAULT CC/Source for Sports      1:16:11 13m16 16.18  81.0  14  27m38 23m39 24m53 16

9   1415 LEWIS, David         FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:18:43 15m48 15.66  78.4  13  22m55 24m58 30m49 15

10  1414 SHAHAR, Avi          SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:19:54 16m59 15.43  77.3  12  25m27 26m54 27m33 15

11  1409 BRAGG, Michael       from Toronto                    1:20:45 17m50 15.27  76.5  11  25m55 31m38 23m11 16

12  1411 BROOKER, Jason       BICYCLE WORKS / Waterdown       1:21:29 18m34 15.13  75.8  10  23m34 26m17 31m37 16

13  1405 TRAINI, Enrico       from Toronto                    1:21:54 18m59 15.05  75.4   9  25m54 26m17 29m41 16

14  1403 LYNCH, Michael       Team Extreme / Tottenham        1:24:33 21m38 14.58  73.0   8  27m00 29m24 28m08 16

15  1408 LUSCOMBE, Scott      D'ORNELLAS RT/Specialized       1:26:15 23m20 14.29  71.6   7  25m30 28m52 31m52 16

16  1580 SCHERZ, Martin       from Thornhill                  1:27:29 24m35 14.09  70.6   6  27m49 27m01 32m38 15

17  1417 WEBB, Mark           from North York                 1:28:57 26m02 13.86  69.4   5  26m24 27m36 34m56 15

[email protected]: 14h26, 20.55 Km, 3 Laps 61 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE

1   1220 VAN DER VALK, Mike   Trail Seekers / Parry Sound     1:02:50       19.62 100.0  25  20m04 21m11 21m34 17

2   1370 MOFFATT, Nick        from Oshawa                     1:05:23  2m32 18.86  96.1  22  21m35 22m01 21m46 17

3   2670 JENSEN, Matt         Jensen Halters / Innerkip       1:08:00  5m10 18.13  92.4  20  22m33 22m53 22m33 18

4   1216 MOUCHA, Paul         ZIGGY'S CC / Kitchener          1:08:31  5m41 17.99  91.7  18  21m49 23m19 23m23 17

5   1224 DEAN, Jason          from Orangeville                1:08:38  5m48 17.96  91.5  17  22m39 22m45 23m13 17

6   1233 NEUMANN, Ondrej      SPOKES 'N' SLOPES/Mississauga   1:10:11  7m21 17.57  89.5  16  22m37 23m12 24m21 17

7   1215 MINTZ, Dwayne        from Keswick                    1:11:13  8m23 17.31  88.2  15  22m58 23m49 24m25 17

8   1372 ROYCROFT, Dan        Huntsville / Port Sydney        1:13:11 10m21 16.85  85.8  14  23m10 24m40 25m20 18

9   1376 SANZ, Geoff          from Scarborough                1:14:39 11m49 16.51  84.2  13  23m32 24m49 26m18 18

10  1364 MCCAUGHEY, Michael   WHEELS IN MOTION / Dundas       1:14:50 12m00 16.48  84.0  12  25m32 24m22 24m55 17

11  1229 MACKENZIE, Drew      from Ottawa                     1:14:51 12m01 16.47  83.9  11  26m10 23m28 25m12 18

12  1225 IRWIN, Mike          CYCLEPATH RACING TEAM           1:14:52 12m02 16.47  83.9  10  23m47 25m10 25m54 18

13  1249 ROSS, Kelly          OGC/PEDROS / Cavan              1:14:54 12m04 16.46  83.9   9  24m10 26m44 23m59 18

14  1239 CAMPBELL, Dave       from Oshawa                     1:18:39 15m49 15.68  79.9   8  24m27 25m23 28m48 18

15  1238 NEIL, Patrick        from Oshawa                     1:19:42 16m52 15.47  78.8   7  23m51 25m17 30m34 18

16  1361 LIVINGSTONE, Brennan Motion Industries / Trenton     1:20:10 17m20 15.38  78.4   6  25m28 26m17 28m24 18

17  1247 MELLISH, Mike        OWEN SOUND/Jolley's Cycle       1:20:17 17m27 15.36  78.3   5  26m51 26m06 27m20 18

18  1206 FRISCH, David        Norco / Bolton                  1:20:33 17m43 15.31  78.0   4  26m35 26m12 27m45 18

19  1237 MCCORD, Ryan         CYCLEPATH / Peterborough        1:20:42 17m52 15.28  77.9   3  25m04 26m39 28m57 17

20  1232 TAYLOR, Scott        CYCLEPATH / Barrie              1:21:05 18m15 15.20  77.5   2  26m48 27m11 27m05 18

21  1205 EDMISON, Darren      SCREAM TEAM / Mississauga       1:21:06 18m16 15.20  77.5   0  27m05 27m44 26m17 18

22  1230 ECKART, Brien        EARL'S CYCLE                    1:21:57 19m07 15.04  76.7      27m49 27m07 27m01 17

23  1374 KING, Andrew         from Etobicoke                  1:22:08 19m18 15.01  76.5      27m49 26m50 27m28 18

24  1207 HALE, Matthew        from Napanee                    1:22:35 19m45 14.93  76.1      26m21 28m25 27m49 18

25  1217 OPRSAL, Michal       from Mississauga                1:22:40 19m50 14.91  76.0      26m32 27m31 28m36 17

26  1213 MEAD, Josh           from Aurora                     1:23:02 20m12 14.85  75.7      23m46 26m19 32m56 18

27  1242 SWANSON, Matt        from Oshawa                     1:24:23 21m33 14.61  74.5      24m24 25m21 34m38 18

28  1380 BONGARD, Derek       from Newmarket                  1:25:40 22m50 14.39  73.3      26m44 27m05 31m51 17

29  1360 GRYAMA, Michael      from Oddessa                    1:26:09 23m19 14.31  72.9      27m03 28m50 30m15 17

30  1235 QUSEN, Mark          CYCLEPATH / Barrie              1:26:52 24m02 14.19  72.3      24m16 30m10 32m25 18

31  1378 PROC, John           WHEELS IN MOTION / Hamilton     1:27:28 24m38 14.09  71.8      29m21 28m29 29m37 18

32  1366 NEWTON, Fraser       WHEELS IN MOTION / Lynden       1:27:30 24m40 14.09  71.8      37m07 24m39 25m43 17

33  1371 HOWARD, Morgan       from Peterborough               1:27:34 24m44 14.08  71.7      27m37 30m30 29m26 17

34  1245 HUBBEARD, Adam       from Peterborough               1:28:05 25m14 14.00  71.3      26m13 30m32 31m19 17

35  1365 QUINN, Mike          WHEELS IN MOTION / Dundas       1:28:12 25m22 13.98  71.2      25m52 29m52 32m26 18

36  1209 LUNSHOF, Derek       from Keswick                    1:28:48 25m58 13.88  70.8      28m46 31m14 28m47 17

37  1369 WOODNUTT, Luke       FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:29:24 26m33 13.79  70.3      27m35 30m17 31m31 17

38  1375 PINDER, Niall        from Scarborough                1:30:01 27m11 13.70  69.8      28m44 28m17 32m59 18

39  1234 CONNOR, Adam                                         1:30:51 28m01 13.57  69.2      26m00 28m51 35m59

40  1222 WIERENGA, Eric       NEWMARKET EAGLES CC/Newmarket   1:33:54 31m04 13.13  66.9      29m23 32m24 32m06 17

41  1210 MACDONALD, Andrew    from Ajax                       1:34:57 32m07 12.99  66.2      28m31 29m00 37m24 18

42  1228 FLETCHER, Geoff      BICYCLE WORKS / Burlington      1:36:26 33m36 12.78  65.1      29m55 34m59 31m31 17

43  1377 BAKS, Eric           DNF / Brampton                  1:39:59 37m09 12.33  62.8      30m23 34m15 35m20 17

44  1373 GREIG, Michael       from Newmarket                  1:43:46 40m56 11.88  60.6      33m14 34m02 36m29 17

45  1226 CERQUEIRA, Mario     D'ORNALLAS R.T. / Pickering     1:50:45 47m55 11.13  56.7      42m12 32m54 35m38 17

46  1246 TUDGE, Jason         from Peterborough               1:53:49 50m59 10.83  55.2      22m51 25m17 1h05m 0

    1231 HAMER, Andrew        PIERIK'S CYCLE / Waterdown     Did Not Start                   29m47 38m01       17 

    1219 SALVENDY, Oscar      from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                  24m51             17 

    1221 WHITNEY, Mark        from Port Hope                 DNF 2 LapsToGo                  28m47             18 

    1368 CUTLER, Tim          TRAILBLAZERS / Brockville      DNF 2 LapsToGo                  24m58             17 

    1241 RENAUD, Jeff         ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    DNF 2 LapsToGo                  23m01             17 

    1240 SMITH, Alastair      from King City                 Did Not Finish                                    17 

    1243 FORGET, Patrick      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    DNF 2 LapsToGo                  25m12             17 

    1248 SWYSZCZ, Nick        SCREAM TEAM / Mississauga      DNF 2 LapsToGo                  30m18             17 

    1244 CARABIN, Trevor      from Caledon East              Did Not Finish                                    17 

    1204 CHRISTIE, Mike       from Mississauga               Did Not Finish                                    17 

    1208 JUHASZ, Matthew      CyclePath / Etobicoke          Did Not Finish                                    17 

    1379 MILLER, Utopia       RACER SPORTIF/St. Catharines   Did Not Finish                                    18 

      -7 SMITH, Doug          from Minesing                  Did Not Start                                     18 

    1236 BATES, Alasdair      Caledon Hills CC/Orangeville   DNF 1 Lap ToGo                  24m22 29m33       18 

    1367 ARNOLD, Cam          DNR / Oshawa                   Did Not Finish                                    18 

[email protected]: 14h30, 13.7 Km, 2 Laps 4 Entrants

Junior (17-18) Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2

1    160 FARRANT, Colleen Dad / Mississauga               1:03:45       12.89  83.5  25  32m27 31m17

2    161 WATSON, Lindsay  from Oshawa                     1:04:35 49.77 12.73  82.4  22  32m26 32m08

3    150 THOMAS, Vanessa  Barracuda / Roslin              1:13:48 10m02 11.14  72.1  20  34m56 38m51

     151 MCKNIGHT, Kelsey from Dundas                    DNF 1 Lap ToGo                  38m13      

[email protected]: 14h27, 20.55 Km, 3 Laps 34 Entrants

Espoire (19-22) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE

1   1019 JOHNSTON, Andrew  Sport Swap / Toronto            1:06:29       18.54 100.0  25  22m31 21m50 22m07 19

2   1009 PIERIAS, Andrew   CYCLEPATH / Burlington          1:07:39  1m10 18.22  98.3  22  22m35 22m11 22m53 19

3   1014 SILVEIRA, Spencer CYCLEPATH RACING TEAM           1:10:02  3m32 17.60  94.9  20  23m49 22m40 23m32 22

4   1013 TRIMBLE, Adam     from Oakville                   1:10:22  3m52 17.52  94.5  18  24m59 22m20 23m02 19

5    712 SCOTT, Alex       RACER SPORTIF & My Mother       1:11:44  5m14 17.19  92.7  17  24m51 23m49 23m03 19

6   1017 GINTER, Brendan   Creeds Cycle / Whitby           1:13:16  6m46 16.83  90.8  16  24m23 24m11 24m40 21

7   1022 JOHNSON, Jeff     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:14:26  7m57 16.56  89.3  15  25m04 25m28 23m54 19

8   1024 ENNS, Thomas      from Waterloo                   1:14:36  8m06 16.53  89.1  14  23m53 24m54 25m49 22

9   1161 CARVALHO, Cesar   Carrssos Ultimate / Toronto     1:15:20  8m51 16.36  88.3  13  24m25 25m05 25m49 19

10  1010 SAMSON, Jerome    from Toronto                    1:16:04  9m34 16.21  87.4  12  25m31 25m02 25m29 19

11   662 SINCLAIR, Chris   Amp Research / Inglewood        1:16:26  9m56 16.13  87.0  11  25m26 25m13 25m46 19

12   688 GUPTILL, Jamie    from Ottawa                     1:16:27  9m57 16.13  87.0  10  25m42 25m11 25m33 19

13   963 JOLLY, Patrick    BICYCLE WORKS / Burlington      1:17:29 11m00 15.91  85.8   9  25m27 25m52 26m09 19

14  1021 NOEL, Brian       FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:18:32 12m03 15.70  84.7   8  25m06 25m41 27m44 19

15  1001 BLAIR, Joshua     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:18:40 12m11 15.67  84.5   7  25m56 24m54 27m50 19

16  1195 HARDING, David    from Midland                    1:19:56 13m27 15.42  83.2   6  25m28 24m35 29m52 22

17  1006 FRISCH, Kevin     OGC/PEDROS / Bolton             1:19:59 13m29 15.41  83.1   5  26m44 26m34 26m40 19

18  1015 BURGER, Mark      SPOKES 'N' SLOPES/Boll‚/Milton  1:20:31 14m01 15.31  82.6   4  25m54 27m33 27m02 19

19  1163 DICKSON, Stephen  from Toronto                    1:20:53 14m23 15.24  82.2   3  25m15 26m15 29m22 20

20  1164 GUEST, Matt       FAT TIRE CYCLE/BRANTFORD CC     1:23:12 16m43 14.82  79.9   2  25m49 27m55 29m27 20

21  1162 DOUGALD, Reg      Spinning Wheels / Toronto       1:25:32 19m02 14.41  77.7   0  25m57 27m51 31m43 19

22  1198 MAST, William     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:27:18 20m49 14.12  76.2      26m30 34m26 26m21 21

23   691 HALL, Geoff       WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:27:44 21m15 14.05  75.8      28m38 29m33 29m32 20

24   686 HAMILTON, Matthew FREEWHEEL CYCLE / Millgrove     1:30:09 23m39 13.68  73.8      28m16 30m21 31m31 21

25  1018 MAHER, Patrick    CYCLEPATH RACING TEAM           1:30:16 23m46 13.66  73.7      30m26 27m59 31m49 19

26  1023 NICHOLAS, Andrew  THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:31:19 24m49 13.50  72.8      29m36 31m30 30m12 22

27  2371 SIMPSON, Rob      FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      1:34:41 28m11 13.02  70.2      25m20 28m21 40m59 20

    1007 HOOD, Doug        from Holland Landing           Did Not Finish                                    22 

    1165 POWELL, Shawn     Team Atomic Squid/Mississauga  DNF 1 Lap ToGo                  25m02 30m45       22 

    1199 GORDON, Coll      from Campbellville             DNF 2 LapsToGo                  27m20             21 

    1196 WAYNE, David      Ontario Sports / Cambridge     DNF 1 Lap ToGo                  37m59 36m59       22 

     700 PECASKIE, Ron     from Kitchener                 DNF 2 LapsToGo                  25m23             20 

     705 HAUN, Chris       Bike Canada / Niagara Falls    Did Not Finish                                    22 

    1197 NEWTON, Doug      from Lynden                    Did Not Finish                                    21 

[email protected]: 14h27, 20.55 Km, 3 Laps 72 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    981 VINCZE, Jason        DUKES IMAGE GROUP / Oakville    1:13:41       16.73  90.3  25  25m40 24m12 23m47

2    978 BELLEHUMEUR, Troy    from Bloomfield                 1:14:13 31.79 16.61  89.7  22  25m46 24m21 24m05

3    701 BROWN, Mike          ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:14:21 40.32 16.58  89.5  20  25m45 24m35 24m00

4    694 DAINTY, William      from Whitby                     1:14:28 46.47 16.56  89.4  18  25m39 24m44 24m04

5    668 MARSHALL, Gregory    from Peterborough               1:14:31 49.85 16.55  89.3  17  25m54 23m38 24m58

6    983 HOFERICA, Lubomir    Cyclemania / Toronto            1:14:42  1m01 16.50  89.1  16  25m09 24m27 25m06

7    980 TARNAWSKI, Gary      CYCLEPATH RACING TEAM           1:14:56  1m15 16.45  88.8  15  26m02 24m34 24m19

8    710 HONEY, Kal           MISSISSAUGA BICYCLE CLUB        1:15:05  1m23 16.42  88.6  14  26m14 24m27 24m23

9    702 LEENAARS, Robert     Mountain High / Mississauga     1:15:08  1m27 16.41  88.6  13  25m34 24m26 25m07

10   653 CARBONNEAU, Daniel   MOUNTAIN TOP BICYCLES/Hamilton  1:15:13  1m31 16.39  88.5  12  25m52 23m37 25m43

11   966 FLETCHER, Rob        from Toronto                    1:15:19  1m37 16.37  88.3  11  27m04 24m25 23m49

12   974 CUNNINGHAM, Jamie    FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:16:24  2m43 16.14  87.1  10  26m33 25m15 24m35

13   708 COLTAS, Chris        from Ajax                       1:17:33  3m51 15.90  85.8   9  26m59 25m08 25m26

14   976 BARRETT, Chris       CYCLEPATH/Pickering / Ajax      1:17:59  4m17 15.81  85.3   8  27m03 25m43 25m12

15   682 VARNEY, Justin       from Gloucester                 1:18:04  4m22 15.79  85.2   7  26m52 25m26 25m45

16   969 LUEDEMANN, Philip    CYCLEPATH RACING TEAM           1:18:19  4m38 15.74  85.0   6  27m01 25m49 25m28

17   989 ARAUJO, Alex         CYCLEPATH RT / Etobicoke        1:19:27  5m45 15.52  83.8   5  26m23 25m22 27m40

18   672 SALTER, Daniel       D'ORNELLAS RACING TEAM/Oshawa   1:19:30  5m49 15.51  83.7   4  26m47 26m05 26m37

19   659 FOWLIE, Chris        from Whitby                     1:19:51  6m10 15.44  83.3   3  26m34 26m19 26m56

20   971 DUKE, Matthew        from Hamilton                   1:20:57  7m15 15.23  82.2   2  27m27 26m15 27m13

21   965 BISHOP, Tom          FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:21:37  7m56 15.11  81.5   0  27m35 26m00 28m00

22   680 TWYDELL, Nick        Santa Cruz/Outland              1:21:55  8m13 15.05  81.2      28m20 26m51 26m43

23   979 MOLTENO, Tim         SCREAM TEAM / Toronto           1:22:29  8m47 14.95  80.7      27m29 27m15 27m44

24   675 SCHULTZ, Rob         Bicycles Etc / St Catharines    1:22:36  8m54 14.93  80.6      27m06 26m49 28m40

25   706 BONGARD, James       from Oakville                   1:23:08  9m26 14.83  80.0      27m49 27m23 27m54

26  1003 CHUNG, Yohan         PIERIK'S CYCLE/St. Catharines   1:24:33 10m51 14.58  78.7      28m53 27m41 27m58

27   655 DALGLEISH, Darren    from Shannonville               1:24:44 11m03 14.55  78.5      27m53 28m31 28m19

28   657 DOLAN, Dan           from Burlington                 1:25:01 11m20 14.50  78.3      30m18 26m29 28m13

29   964 SMITH, Ben           Bicycles Etc. / Guelph          1:25:18 11m36 14.45  78.0      28m32 27m57 28m48

30   975 BRUDZ, Jim           FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:25:20 11m39 14.45  78.0      27m52 28m24 29m03

31   652 BROWN, Eldon         from Toronto                    1:25:24 11m43 14.44  77.9      28m25 28m29 28m29

32  1008 JOHNSTON, Daniel     CYCLEPATH RACING TEAM           1:25:26 11m44 14.43  77.9      28m40 27m46 28m59

33   973 JONES, Tom           from Ottawa                     1:25:39 11m58 14.39  77.7      26m50 25m46 33m02

34   690 DAVIES, Sean         from Brampton                   1:26:09 12m27 14.31  77.2      28m58 27m51 29m18

35   669 PIECOWYE, Jason Te   Northern Cycle / Whitby         1:26:32 12m50 14.25  76.9      28m29 28m51 29m10

36   658 DORR, Brian          from Burlington                 1:28:16 14m34 13.97  75.4      29m00 28m37 30m38

37   968 MCDOUGALL, Graham    from Whitby                     1:28:25 14m44 13.94  75.3      28m09 30m54 29m22

38   693 PATERSON, Tod        Ollie's Cycle / Hillsburgh      1:29:23 15m41 13.79  74.5      30m18 26m39 32m25

39   681 VALENTI, David       HIGH PARK CYCLE / Brampton      1:29:31 15m50 13.77  74.3      32m03 28m22 29m05

40   666 LOVALLO, Mark        from Waterloo                   1:29:40 15m58 13.75  74.2      29m16 30m28 29m55

41   699 MACINNIS, Allan      from North York                 1:30:24 16m43 13.64  73.6      29m08 30m12 31m03

42   677 SLOT, Bart           from Lindsay                    1:30:32 16m50 13.62  73.5      30m20 29m21 30m49

43   663 JAEGER, Howard       from Gloucester                 1:30:59 17m18 13.55  73.1      28m46 28m54 33m18

44   697 SOLNIK, Dave         CYCLEPATH RACING TEAM/Barrie    1:31:06 17m24 13.53  73.0      30m22 31m34 29m10

45   986 WEIR, Ian            from St. Pauls                  1:31:41 17m59 13.45  72.6      30m56 30m15 30m29

46   703 PEARSON, Mark        from Mississauga                1:33:15 19m33 13.22  71.4      31m07 31m07 31m00

47   687 GALPIN, Randy        from Oshawa                     1:34:10 20m29 13.09  70.7      30m41 31m07 32m21

48   684 WESTAWAY, Mark       from Toronto                    1:34:10 20m29 13.09  70.7      31m26 30m38 32m05

49   650 BIRCH, Timothy       ZIGGY'S CC INC. / Waterloo      1:34:34 20m53 13.04  70.4      32m42 30m09 31m42

50   984 DRAKE, Michael Jr.   from Oshawa                     1:35:38 21m57 12.89  69.6      29m39 29m49 36m09

51   970 HALL, Colin          CYCLEPATH / Peterborough        1:36:19 22m38 12.80  69.1      35m20 30m53 30m05

52   695 BURDETT, Martin      FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:36:50 23m08 12.73  68.7      30m29 32m40 33m40

53   987 MONTEITH, Steve      Giant / London                  1:39:00 25m18 12.45  67.2      34m04 33m29 31m25

54   696 LEYNES, Tristan      from Scarborough                1:39:36 25m54 12.38  66.8      31m54 32m35 35m06

55   676 SICILIANO, Antonio   from Oakville                   1:39:55 26m14 12.34  66.6      32m54 32m38 34m22

56   985 SIMPSON, Michael     from Scarborough                1:42:13 28m32 12.06  65.1      33m46 33m41 34m45

57   667 MAKURAT, Robert      from Toronto                    1:44:03 30m21 11.85  64.0      43m53 29m06 31m03

58   992 JAZUO, Anthony       from North York                 1:45:14 31m32 11.72  63.2      36m58 33m18 34m56

59   982 FRANCQ, Alain        from Hamilton                   1:47:04 33m22 11.52  62.2      32m51 36m24 37m48

60   698 GILL, Ron            from North York                 1:47:57 34m16 11.42  61.6      30m39 40m23 36m54

61   972 VILLANYI, Colman     OAKVILLE CYCLING CLUB           1:48:42 35m01 11.34  61.2      30m24 42m28 35m49

62   988 LAVIGNE, Jean Pierre from Toronto                    1:53:42 40m00 10.84  58.5      37m58 38m20 37m23

     689 STIGTER, Michael     The Spokes People / Brantford  DNF 1 Lap ToGo                  38m02 36m58      

     692 EAGON, Jason         CYCLEPATH / Peterborough       DNF 2 LapsToGo                  35m25            

     977 PRIDDLE, Craig       from Caesarea                  DNF 1 Lap ToGo                  34m21 34m01      

    1160 MATCHETT, Chris      Poole Bros. / Hawkestone       DNF 1 Lap ToGo                  33m50 40m06      

     960 GIBSON, Scott        from Sudbury                   DNF 2 LapsToGo                  33m08            

     990 WADE, Aaron          Motion Industries / Trenton    DNF 2 LapsToGo                  28m48            

     991 CRAMP, Dave          from Cobourg                   DNF 1 Lap ToGo                  35m50 39m16      

     678 SMITH, Pat           The Bicycle Spokesman/Aurora   Did Not Finish                                   

     683 VEGTER, Fred         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE   Did Not Finish                                   

     967 PARENT, Robert       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    DNF 2 LapsToGo                  40m26            

[email protected]: 14h30, 13.7 Km, 2 Laps 17 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2

1    127 WEBB, Adrienne    from North York                   56:12       14.62  91.1  25  28m48 27m23

2   2132 MOGG, Karen       THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C      58:20  2m07 14.09  87.7  22  30m43 27m37

3   2187 STANNARD, Sherri  CYCLEPATH RACING TEAM           1:00:01  3m48 13.69  85.3  20  30m48 29m13

4   2142 NIMICK, Zoe       Jolley's Cycle Center           1:00:36  4m24 13.56  84.5  18  30m23 30m13

5   2189 PARN, Ingrid      from Willowdale                 1:01:27  5m15 13.37  83.3  17  31m41 29m46

6   2181 SEAY, Victoria    SCREAM TEAM / Toronto           1:02:41  6m29 13.11  81.6  16  31m02 31m39

7   2183 GUZDA, Rhonda     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:03:52  7m39 12.87  80.2  15  30m45 33m07

8   2186 LOPEZ, Karen      TRAILBLAZERS/Overkill/Toronto   1:04:02  7m50 12.83  79.9  14  33m23 30m38

9   2185 HOWITT, Suzanne   FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      1:04:33  8m20 12.73  79.3  13  32m23 32m09

10  2137 BRIGGS, Jane      HighVelocity/MuskokaMultisport  1:05:28  9m15 12.55  78.2  12  33m22 32m05

11  2184 MACKENZIE, Donna  ZIGGY'S CC INC. / Cambridge     1:05:31  9m18 12.55  78.1  11  33m43 31m47

12  2135 SIMMS, Wendy      from Barrie                     1:07:45 11m32 12.13  75.6  10  34m17 33m27

13  2139 USHERWOOD, Sandra DUKES IMAGE GROUP/Georgetown    1:11:03 14m50 11.57  72.0   9  34m19 36m44

14  2140 HANDFORD, Martha  KINGSTON VELO CLUB / Kingston   1:12:33 16m20 11.33  70.6   8  33m01 39m31

15  2138 GUNBY, Katie      FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:16:44 20m31 10.71  66.7   7  36m13 40m30

16  2182 RYAN, Sara        from Ottawa                     1:19:01 22m48 10.40  64.8   6  37m37 41m23

17  2188 OHLINE, Shane     from Toronto                    1:27:02 30m50  9.44  58.8   5  42m53 44m09

[email protected]: 14h28, 20.55 Km, 3 Laps 76 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3

1   1936 DERMONT, David    from Toronto                    1:10:43       17.44  96.2  25  25m32 23m05 22m05

2   1937 WRIGHT, John      SILENT SPORTS / Aurora          1:13:33  2m50 16.76  92.5  22  25m56 24m11 23m25

3   1657 MORGAN, George    SCHWINN CANADA/Pearl Izumi      1:13:58  3m15 16.67  92.0  20  25m43 24m00 24m14

4   1645 MCLELLAN, Chris   from Nepean                     1:14:45  4m02 16.49  91.0  18  25m46 23m19 25m39

5   1658 THOMSON, Scott    OWEN SOUND CC/Jolley's Cycle    1:15:09  4m26 16.41  90.6  17  25m58 24m45 24m26

6   1949 WARD, Brian       from Courtice                   1:15:23  4m40 16.35  90.3  16  26m24 24m20 24m38

7   1923 QUINNEY, Bill     CHAIN REACTION / Toronto        1:15:58  5m15 16.23  89.6  15  26m33 24m43 24m41

8   1603 COOPER, Stephen   JET FUEL BICYCLE CLUB/Toronto   1:16:35  5m51 16.10  88.9  14  26m08 24m47 25m39

9   1607 FARRUGIA, Paul    Gears Bikes & Ski/Mississauga   1:16:52  6m09 16.04  88.5  13  26m22 25m00 25m29

10  1652 LINK, Darren      PIERIK'S CYCLE / Hamilton       1:17:16  6m33 15.96  88.1  12  26m25 24m55 25m55

11  3601 HARDING, Barry    from Whitby                     1:17:21  6m38 15.94  88.0  11  25m42 25m10 26m29

12  1608 FLATMAN, Dennis   TRAILBLAZERS / Toronto          1:18:46  8m03 15.65  86.4  10  27m43 25m10 25m52

13  1628 SOBIE, Jeff       SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:18:58  8m15 15.61  86.2   9  26m51 25m11 26m55

14  1622 PARKER, Larry     from Lindsay                    1:19:52  9m09 15.44  85.2   8  27m51 25m31 26m28

15  1941 CRIPPS, Paul      from Burlington                 1:20:07  9m24 15.39  84.9   7  28m50 25m17 25m58

16  1630 STIGTER, Frank    Spokes / Brantford              1:20:45 10m01 15.27  84.3   6  28m32 25m51 26m20

17  1948 OLEKSIJ, Ed       from Toronto                    1:21:19 10m36 15.16  83.7   5  28m10 26m06 27m03

18  1621 MUELLER, Martin   from Oshawa                     1:21:24 10m41 15.14  83.6   4  28m34 25m12 27m37

19  1649 USHERWOOD, Brad   DUKES IMAGE GROUP/Georgetown    1:21:26 10m43 15.14  83.6   3  28m07 26m10 27m09

20  1946 WILLSON, Stephen  ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:21:31 10m48 15.12  83.5   2  27m54 25m58 27m38

21  1929 CLARKSON, Mike    SCREAM TEAM / Toronto           1:21:33 10m50 15.12  83.4   0  28m27 27m03 26m02

22  1932 BONE, Brian       from London                     1:21:35 10m52 15.11  83.4      28m41 26m15 26m38

23  1605 CUYLLE, Chris     from Toronto                    1:22:01 11m18 15.03  83.0      28m27 26m13 27m20

24  1918 BOWKER, Paul      Motion Industries / Trenton     1:22:02 11m19 15.03  83.0      28m31 26m26 27m03

25  1928 FARRUGIA, David   from Toronto                    1:22:27 11m44 14.95  82.5      27m41 27m00 27m45

26  1606 EVANS, Douglas    from Bramalea                   1:22:48 12m05 14.89  82.2      29m18 25m47 27m42

27  1651 POUW, Jamieson    from Fergus                     1:23:14 12m31 14.81  81.8      28m27 26m17 28m29

28  1618 LINDSAY, Duncan   from Whitby                     1:23:35 12m52 14.75  81.4      28m24 26m35 28m35

29  1660 ENNS, Fred        from London                     1:24:22 13m39 14.61  80.7      29m18 27m06 27m57

30  1940 WARD, Vernon      M.T.P. TRAIL HOGS / Toronto     1:25:07 14m24 14.48  80.0      28m04 27m40 29m22

31  1631 SUBONOVICH, Danny HAMILTON CC / Hamilton          1:25:13 14m30 14.47  79.9      29m32 27m58 27m42

32   543 ASHBY, Gord       TRAILBLAZERS / Toronto          1:25:54 15m11 14.35  79.2      29m43 27m44 28m26

33  1619 MARTIN, Robert    FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      1:26:24 15m40 14.27  78.8      29m45 27m54 28m43

34  1931 SIMPSON, Arthur   Motion Industries / Colbourne   1:26:49 16m06 14.20  78.4      29m44 28m37 28m27

35  1659 RICHARDS, Keith   from Minesing                   1:27:43 17m00 14.06  77.6      29m34 28m52 29m16

36  1926 SMERDON, Gerald   from Burlington                 1:27:45 17m02 14.05  77.6      30m42 28m23 28m39

37  1650 BROWN, Roy        Wife's Paycheque / Whitby       1:28:29 17m46 13.93  76.9      29m31 28m12 30m46

38  1655 PEREIRA, Adelio   SCREAM TEAM / Waterloo          1:28:37 17m54 13.91  76.8      30m18 28m49 29m29

39  1935 ELLIOTT, Steven   from Oshawa                     1:28:38 17m55 13.91  76.8      29m02 30m15 29m21

40  1602 COLBERT, Hazen    Don Valley MTB / North York     1:28:49 18m06 13.88  76.6      30m15 29m39 28m54

41  1646 BASARABA, David   SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG CTRY     1:28:56 18m13 13.86  76.5      30m09 29m31 29m15

42  1637 YOHN, Gregory     from Port Elgin                 1:29:01 18m18 13.85  76.5      29m53 27m51 31m15

43  1600 BISHOP, Jonathan  from Toronto                    1:29:04 18m21 13.84  76.4      30m23 28m24 30m17

44  1944 SANDERSON, Tim    from Pickering                  1:29:48 19m05 13.73  75.8      30m57 29m16 29m33

45  3603 BUCK, Jeremy      from Aurora                     1:30:03 19m20 13.69  75.6      31m01 29m08 29m53

46  1663 LANE, Andrew      from Thornhill                  1:30:15 19m32 13.66  75.4      31m23 28m53 29m58

47  1914 DAVIS, Steve      from Kanata                     1:30:16 19m33 13.66  75.4      29m37 28m38 32m00

48  1635 VASIC, Vladislav  from Etobicoke                  1:30:39 19m56 13.60  75.1      30m35 30m34 29m29

49  1917 PERRY, Deric      Motion Industries / Trenton     1:31:04 20m21 13.54  74.7      30m19 29m38 31m06

50  1614 HILL, A.J.        Muskoka MultiSport/Gravenhurst  1:31:20 20m37 13.50  74.5      31m05 29m57 30m16

51  1653 CAMPBELL, Bill    DUKES IMAGE GROUP / Toronto     1:31:56 21m13 13.41  74.0      30m05 30m40 31m10

52  1939 WILLIS, Joe       from Toronto                    1:33:59 23m16 13.12  72.4      32m42 29m44 31m33

53  1609 FOGG, Brett       M.T.P. TRAIL HOGS / Etobicoke   1:34:31 23m48 13.04  72.0      31m29 29m49 33m11

54  1942 VANDENBERG, John  from Prince Albert              1:36:05 25m22 12.83  70.8      31m58 30m53 33m12

55  1930 HOMPUS, Mike      Motion Industries / Colborne    1:36:27 25m44 12.78  70.6      32m55 31m48 31m43

56  1916 COLVIN, Rob       from Ajax                       1:37:23 26m40 12.66  69.9      37m44 28m52 30m46

57  1922 GRACEY, Shawn     from Weston                     1:38:05 27m22 12.57  69.4      35m27 31m39 30m58

58  1915 SCHRAEDER, Brian  from Courtice                   1:38:47 28m04 12.48  68.9      33m43 31m04 33m59

59  1638 YOUNG, Danny      BICYCLE WORKS / Burlington      1:41:04 30m21 12.20  67.3      35m25 32m44 32m53

60  3604 MOSELY, Stephen   from East York                  1:42:44 32m01 12.00  66.2      34m19 35m23 33m01

61  1611 GOLAZ, Glenn      from Roseneath                  1:44:11 33m28 11.83  65.3      33m25 34m42 36m03

62  1924 STOCK, David      from Toronto                    1:44:58 34m15 11.75  64.8      35m21 34m10 35m27

63  1656 DIXON, Gary       from Niagara Falls              1:45:05 34m22 11.73  64.8      33m53 34m59 36m13

64  1934 DAWSON, Chris     from St. Catharines             1:47:39 36m56 11.45  63.2      34m15 38m28 34m55

65  1925 IMOLA, Lou        FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:48:27 37m44 11.37  62.8      35m04 35m56 37m26

66  1647 BANKS, Jeff       LFL (Corp) Racing / Toronto     2:00:42 49m59 10.21  56.4      39m01 38m16 43m24

67  1626 SHINBIN, Mark     BICYCLE WORKS / Ancaster        2:02:12 51m29 10.09  55.7      37m28 43m16 41m27

68  1636 WILLEY, Kevin     OGC/PEDROS / Nepean             2:04:25 53m42  9.91  54.7      37m25 42m24 44m35

    1613 HENNESSY, Peter   from Cobourg                   DNF 1 Lap ToGo                  26m21 25m37      

    1661 HITCHCOCK, Todd   from Pickering                 DNF 2 LapsToGo                  29m20            

    1947 SEELEY, Ross      from Willowdale                DNF 1 Lap ToGo                  31m02 33m12      

    3602 RIVERS, Mark      from Markham                   DNF 1 Lap ToGo                  27m28  8m27      

    1654 WILSON, Chris     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD     Did Not Finish                                   

    3600 ORR, Alex         from Toronto                   Did Not Finish                                   

    1933 MARTIN, Rick      from St. Catharines            Did Not Finish                                   

    1927 VAN KUIK, John    from Oshawa                    Did Not Finish                                   

[email protected]: 14h30, 20.55 Km, 3 Laps 3 Entrants

Veteran (30-39) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    170 TAYLOR, Cathy    Beeton Chiropractic / Stroud    1:35:57       12.85  83.2  25  28m52 29m50 37m14

2    140 COX, Susan       PAUL CYCLE / Verdun             1:36:34 37.09 12.77  82.7      30m06 33m37 32m50

3   2980 SOHMER, Nina     from Lindsay                    2:16:22 40m25  9.04  58.6  22  43m49 46m39 45m54

[email protected]: 14h29, 20.55 Km, 3 Laps 37 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 AGE

1   2081 WILLSON, Grant     from Whitby                     1:14:44       16.50  93.2  25  27m01 23m46 23m55 43

2   1965 HENDRY, Neil       Boyd's Sports / Stouffville     1:15:42 57.98 16.29  92.0  22  27m31 24m01 24m08 42

3   1983 SOWDEN, Martin     CHAIN REACTION TORONTO/Toronto  1:19:05  4m21 15.59  88.1  20  27m36 25m12 26m16 46

4   1994 LAUTER, David      ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:19:39  4m55 15.48  87.4  18  28m36 25m16 25m46 51

5   1998 BROWN, Robbie      Muskat & Brown / North York     1:20:14  5m30 15.37  86.8  17  27m02 26m07 27m03 40

6   1981 RANDALL, Martin    Northern Cycle / Courtice       1:20:30  5m46 15.31  86.5  16  28m27 26m00 26m02 40

7   1982 RIDGE, David       from Mississauga                1:23:30  8m46 14.76  83.4  15  29m21 27m12 26m56 42

8   1953 BELL, Bill         from Plainfield                 1:23:41  8m57 14.73  83.2  14  29m25 27m07 27m08 47

9   1991 DEZIEL, Chris      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:24:05  9m21 14.66  82.8  13  29m28 27m22 27m14 46

10  1957 HONES, Heinz       ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:24:37  9m53 14.57  82.3  12  29m50 26m45 28m00 40

11  1950 AITKEN, Alastair   OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville  1:24:43  9m59 14.55  82.2  11  29m30 27m16 27m56 46

12  1976 MERRITT, Michael   All Season Sports / London      1:25:10 10m26 14.48  81.8  10  30m53 27m16 27m00 42

13  2080 BROWN, Jeffrey     Capauclino Primo / Titermtici   1:27:14 12m30 14.13  79.8   9  28m40 28m44 29m48 42

14  1967 KINGS, Dennis      BRANTFORD CYCLING CLUB          1:30:11 15m27 13.67  77.2   8  30m33 29m19 30m17 45

15  1969 KOLODZIEJSKI, Ed   PIERIK'S CYCLE / Stoney Creek   1:30:15 15m31 13.66  77.2   7  30m27 29m24 30m23 47

16  1987 WADE, Richard      from Mount Albert               1:30:53 16m09 13.57  76.6   6  31m03 28m58 30m51 43

17  1938 GRIFFITHS, Paul    from Pickering                  1:31:48 17m04 13.43  75.9   5  31m16 30m31 30m00 44

18  1956 BOBBETTE, Ron      from Minesing                   1:32:40 17m56 13.31  75.2   4  29m36 28m58 34m04 43

19  1954 BELL, Dave         WOODSTOCK CC / Woodstock        1:33:57 19m13 13.12  74.1   3  31m10 31m42 31m04 41

20  1971 KULAKOWSKY, George from Hamilton                   1:34:11 19m27 13.09  73.9   2  31m40 29m43 32m47 44

21  1955 BEST, Jim          Best Bike Works / Scarborough   1:34:26 19m42 13.06  73.7   0  33m09 30m35 30m40 44

22  1988 WYATT, Gord        from Newmarket                  1:36:20 21m36 12.80  72.3      34m06 30m41 31m32 52

23  1992 POWELL, Keith      Off Road Atomic Squid           1:37:29 22m45 12.65  71.4      31m25 33m02 33m01 51

24  1995 TAYLOR, Eric       from Ameliasburgh               1:37:44 23m00 12.61  71.2      33m55 31m15 32m34 51

25  1970 KULAKOWSKY, Thomas PIERIK'S CYCLE / Grimsby        1:38:14 23m30 12.55  70.9      34m09 32m20 31m44 48

26  2082 DRAKE, Michael     from Oshawa                     1:39:05 24m21 12.44  70.3      33m14 31m40 34m10 48

27  2002 TRETHEWEY, Paul    FREEWHEEL CYCLE / Toronto       1:39:12 24m28 12.43  70.2      33m37 31m45 33m49 47

28  1962 GERBER, Fred       SCREAM TEAM / Mississauga       1:39:42 24m58 12.37  69.8      35m02 32m03 32m36 53

29  1993 SZABO, George      from Hillsdale                  1:39:52 25m08 12.35  69.7      32m19 31m52 35m39 49

30  2001 KULAKOWSKY, Jan    Pieriks Cycle / Beamsville      1:46:14 31m30 11.61  65.6      35m54 34m52 35m27 45

31  2083 JARRETT, Blake     from Toronto                    1:47:19 32m35 11.49  64.9      33m00 32m53 41m26 40

32  1974 MACDONALD, Martin  from Ajax                       1:47:41 32m57 11.45  64.7      35m08 35m48 36m44 49

33  1920 CLUTE, Douglas     SAULT CC / Sault Ste. Marie     1:47:42 32m58 11.45  64.7      32m24 39m03 36m15 51

    2000 VANDECAR, Eric     FAT TIRE CYCLE / Brantford     DNF 2 LapsToGo                  39m45             48 

    1960 FRISCH, John       M.T.P. TRAIL HOGS / Bolton     DNF 1 Lap ToGo                  39m38 43m50       41 

    1973 LEMISKI, Peter     SPOKES `N SLOPES / Oakville    DNF 2 LapsToGo                  43m19             42 

    1996 JAKOMAIT, Bill     from Sault Ste Marie           DNF 2 LapsToGo                  38m50             44 

[email protected]: 11h21, 27.4 Km, 4 Laps 24 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    223 JEWETT, Gordon    SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:21:32       20.16 100.0  25  20m43 20m09 20m33 20m05

2    220 BENNY, Chris      KONA MTB TEAM / Woodstock       1:23:40  2m07 19.65  97.5  22  20m42 21m03 21m04 20m49

3    211 PARADIS, Eric     FREEWHEEL CYCLE/Niagara Falls   1:26:53  5m20 18.92  93.8  20  21m59 21m35 21m21 21m56

4    225 CLARK, Chris      OGC/PROFLEX / Owen Sound        1:28:16  6m44 18.62  92.4  18  21m52 22m04 21m46 22m33

5    216 WADDELL, Jody     CHAIN REACTION/ROCKY MTN        1:28:32  7m00 18.57  92.1  17  22m01 22m22 22m18 21m50

6    212 PINFOLD, Andrew   CYCLEPATH-WHEELER/Woodbridge    1:30:20  8m47 18.20  90.3  16  20m57 21m58 26m24 20m59

7    207 KINGS, Matthew    THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:30:42  9m09 18.12  89.9  15  22m41 22m26 22m44 22m48

8    215 TOWERS, Michael   CYCLEPATH RACING TEAM           1:32:21 10m48 17.80  88.3  14  22m38 23m30 23m08 23m03

9    209 OLIVER, Tim       Giant/Herington's/Jr Digs       1:32:25 10m52 17.79  88.2  13  22m28 23m23 23m30 23m01

10   210 ORGAN, Tao        SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:32:55 11m23 17.69  87.7  12  22m31 23m28 24m01 22m54

11   201 COURTNEY, John    FREEWHEEL CYCLE / Princeton     1:34:34 13m01 17.38  86.2  11  23m01 23m27 23m56 24m09

12   206 HORNE, Matt       BICYCLE WORKS / Burlington      1:34:41 13m08 17.36  86.1  10  23m19 23m22 24m18 23m41

13   224 LEPINE, Joe       from Oshawa                     1:35:16 13m43 17.26  85.6   9  22m19 23m18 24m25 25m12

14   218 HOLMES, Scott     RACER SPORTIF / Orangeville     1:38:02 16m29 16.77  83.2   8  23m45 25m15 24m43 24m17

15   213 STOCK, Eric       from Fenwick                    1:42:24 20m52 16.05  79.6   7  24m17 25m31 25m50 26m44

16   228 JOHNS, Morgan     MOUNTAIN TOP BICYCLES / Lite    1:42:37 21m04 16.02  79.5   6  22m02 22m29 23m24 34m40

17   203 GERBER, Ryan      SCREAM TEAM / Mississauga       1:44:33 23m01 15.72  78.0   5  22m58 25m27 25m25 30m42

     208 MARINOFF, David M CYCLEPATH RACING TEAM/Nepean   Did Not Finish                                         

     227 BRABY, Dax        FREEWHEEL CYCLE / Mississauga  DNF 2 LapsToGo                  25m47 26m48            

     280 COBURN, Bryan     SILENT SPORTS / Toronto        DNF 3 LapsToGo                  23m28                  

     222 CSEFF, Eric       SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNT   DNF 2 LapsToGo                  21m28 20m36            

     221 DEWAR, Chris      CYCLEPATH RACING TEAM / Maple  DNF 3 LapsToGo                  22m39                  

     226 LEGIN, Derrick    THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD     DNF 2 LapsToGo                  21m45 22m08            

     204 HALL, Craig       WATERLOO RYDERS / Waterloo     Did Not Finish                                         

[email protected]: 11h22, 27.4 Km, 4 Laps 75 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    374 BOJESEN, Martin      Boyd's/Rocky Mountain/Barrie    1:26:18       19.05  92.6  25  21m24 20m25 21m05 23m23

2    341 WILLS, Jeffrey       ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:26:20 1.720 19.04  92.5  22  21m08 20m57 21m10 23m02

3    433 BROCKENSHIRE, Davis  ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:26:38 20.03 18.97  92.2      21m59 21m29 21m38 21m30

4    312 HOLMGREN, Robert     WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:27:27  1m09 18.80  91.3  20  21m22 21m50 22m11 22m03

5    367 BURCH, Dave          Jolly's Cycle Center / Omemee   1:27:41  1m23 18.75  91.1  18  22m25 21m46 21m44 21m45

6    315 JUHASZ, Steve        CYCLEPATH RT/Wheeler Kooka      1:28:10  1m52 18.64  90.6  17  21m27 21m54 22m19 22m30

7    339 WATTS, Ryan          from Welland                    1:29:04  2m45 18.46  89.7  16  22m24 22m19 22m18 22m02

8    386 BERG, Jason          OTTAWA BIKEWAY CC / Ottawa      1:29:24  3m05 18.39  89.4  15  23m58 22m17 21m59 21m08

9    375 LIST, Jeremy         CYCLEPATH / Barrie              1:29:47  3m29 18.31  89.0  14  22m07 22m12 23m19 22m08

10   349 HEATH, Brian         TRAILBLAZERS/Overkill           1:30:17  3m58 18.21  88.5  13  23m16 22m30 22m27 22m02

11   321 MARVIN, Chris        OAKVELO CC / Hamilton           1:30:22  4m04 18.19  88.4  12  22m06 22m52 22m46 22m37

12   380 BARKER, James        FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:30:26  4m07 18.18  88.3  11  23m21 22m40 22m10 22m13

13   352 RAPOCH, Drew         from Ottawa                     1:30:33  4m15 18.15  88.2  10  22m54 22m26 22m48 22m23

14   364 CAREY, Joe           FREEWHEEL CYCLE / Waterdown     1:31:50  5m32 17.90  87.0   9  23m04 22m41 22m56 23m08

15   332 RUDNICKI, David      from Orleans                    1:31:55  5m36 17.88  86.9   8  23m06 22m54 23m05 22m49

16   383 BROCKENSHIRE, Taylor ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:32:11  5m52 17.83  86.7   7  22m57 23m27 22m57 22m48

17   372 WESTLAKE, Jeff       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:32:12  5m53 17.83  86.7   6  23m03 22m50 22m50 23m28

18   365 ASSELSTINE, Michael  from Ottawa                     1:32:13  5m54 17.83  86.6   5  22m53 22m54 23m11 23m13

19    44 HIRST, Mike          City of Gloucester/Mtn Master   1:32:37  6m19 17.75  86.3   4  22m05 23m13 23m56 23m21

20   379 MARSHALL, Dan        from Markham                    1:32:40  6m22 17.74  86.2   3  23m36 23m06 22m57 23m00

21   432 VALLEIX, Philippe    DNR - Sunn-Chipie / Windsor     1:32:56  6m37 17.69  86.0   2  22m58 23m06 24m03 22m47

22   304 CARLEY, Brendan      CYCLEPATH RACING TEAM/Guelph    1:33:24  7m06 17.60  85.5   0  23m05 23m59 23m33 22m46

23   338 WALLACE, Kevin       CYCLEPATH RACING TEAM/Oakville  1:33:26  7m08 17.59  85.5      22m26 23m25 23m55 23m38

24   377 MEYERS, Brandon      SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:33:57  7m38 17.50  85.0      23m08 23m32 23m34 23m42

25   363 SUTER, Les           KONA MTB TEAM / Newmarket       1:33:59  7m41 17.49  85.0      23m00 23m06 23m19 24m33

26   302 BARNES, Jon          Boyd's Sports / Stoufville      1:34:11  7m53 17.45  84.8      24m35 23m19 22m58 23m18

27   340 WHEELER, Zachary     Bloomfield Bicycle Club         1:34:59  8m40 17.31  84.1      24m07 23m27 23m36 23m47

28   368 GRANT, Shaun         WATERLOO RYDERS / Hawsville     1:35:01  8m43 17.30  84.1      23m34 23m21 24m13 23m53

29   388 DAIBER, Ryan         ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:35:16  8m57 17.26  83.9      28m25 22m03 22m43 22m03

30   326 PALMER, Greg         WHEELS IN MOTION / Hamilton     1:35:17  8m59 17.25  83.8      24m04 23m51 23m53 23m27

31   335 TOBIAS, Kris         CHAIN REACTION TORONTO/Toronto  1:35:59  9m40 17.13  83.2      23m49 23m48 23m52 24m28

32   322 MATTHEWS, Jeffrey    Ollies Cycle / Brampton         1:36:09  9m51 17.10  83.1      23m57 23m17 23m59 24m55

33   362 LEONARD, Jube        ROCKY MOUNTAIN/Boyd's           1:36:19 10m00 17.07  82.9      23m53 24m29 24m03 23m53

34   387 STABLES, Mark        FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:36:39 10m20 17.01  82.7      24m06 24m25 24m17 23m49

35   354 STEWART, Nathan      PIERIK'S CYCLE / Burlington     1:36:44 10m26 16.99  82.6      24m00 24m23 24m29 23m51

36   370 WEST, Anthony        Full Tilt Cycles / Ottawa       1:36:52 10m34 16.97  82.5      23m12 23m32 24m21 25m46

37   376 O'GRADY, Sean        Proform Cycle / Cobourg         1:38:45 12m27 16.65  80.9      24m23 24m18 24m22 25m40

38   348 WEIR, Dan            Boyd's Sports/Rocky Mountain    1:39:27 13m08 16.53  80.3      24m20 24m24 25m16 25m24

39   325 ORGAN, George        CYCLEPATH RACING TEAM           1:39:27 13m08 16.53  80.3      24m24 24m22 25m03 25m36

40   323 MONAHAN, Andrew      Monahan's / Lisle               1:39:29 13m11 16.52  80.3      25m22 24m29 24m37 24m59

41   361 KIRKWOOD, Andrew     from Milton                     1:40:35 14m16 16.34  79.4      26m14 24m04 25m11 25m04

42   342 BARNETT, Philip      FAT TIRE CYCLE/Agency Blue      1:41:12 14m53 16.24  78.9      25m51 25m06 24m59 25m15

43   360 SINCLAIR, Grant      FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      1:41:13 14m54 16.24  78.9      25m10 24m41 26m55 24m26

44   336 LEIGH, Jeff          SPOKES 'N' SLOPES / Milton      1:41:40 15m21 16.17  78.6      25m30 25m28 25m41 25m00

45   359 SINCLAIR, Mark       FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:41:53 15m34 16.13  78.4      24m19 24m48 26m44 26m01

46   355 EUWEN, Kevin         from Georgetown                 1:42:11 15m52 16.09  78.2      23m23 23m29 25m02 30m16

47   434 GELLATLY, Craig      TEAM HAMMERHEAD/Scribbler       1:42:33 16m14 16.03  77.9      26m06 25m35 25m00 25m51

48   300 AHO, Drew            FREEWHEEL CYCLE / Burlington    1:43:18 16m59 15.91  77.3      24m33 26m05 25m58 26m41

49   384 DOBSON, Dave         TRAILBLAZERS / Don Mills        1:43:28 17m09 15.89  77.2      25m41 26m16 25m53 25m37

50   219 KIRBY, Ian           SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:44:09 17m50 15.78  76.7      31m14 24m08 23m55 24m50

51   345 SIMMS, Kevin         Monavans / Barrie               1:44:51 18m33 15.68  76.2      25m25 25m35 26m14 27m36

52   324 MOO_CHOY, Nigel      TRAILBLAZERS / Markham          1:45:39 19m21 15.56  75.6      26m51 25m45 26m38 26m24

53   381 LOKER, Steve         FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:46:26 20m08 15.44  75.1      25m21 25m03 27m30 28m31

54   358 KEIRSTEAD, Ray       EARL'S CYCLE / North York       1:46:31 20m13 15.43  75.0      26m13 26m18 26m36 27m23

55   431 ARSENEAU, Dan        WATERLOO RYDERS / Cambridge     1:47:51 21m32 15.24  74.1      24m22 26m37 27m56 28m55

56   373 PERKINS, Tony        from Cambridge                  1:48:47 22m29 15.11  73.4      27m05 26m39 27m31 27m31

57   357 BRUNTON, Wayne       Ollie's Cycle / Georgetown      1:49:57 23m38 14.95  72.7      24m08 24m11 31m19 30m16

58   366 HOUNSLOW, Owen       CYCLEPATH RACING TEAM/Welland   1:52:34 26m15 14.60  71.0      26m38 26m47 28m17 30m50

59   378 DIAMOND, Blair       FAT TIRE CYCLE / Cambridge      1:52:51 26m32 14.57  70.8      28m07 28m20 28m24 27m58

60   356 MATTHEWS, Chris      FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:53:07 26m49 14.53  70.6      25m24 24m31 27m25 35m46

61   313 HONING, Brian        from Brampton                   1:56:52 30m33 14.07  68.4      29m06 28m33 28m42 30m29

62   385 SZCZEPANIAK, Phil    FREEWHEEL CYCLE / Dundas        2:00:51 34m33 13.60  66.1      24m46 26m39 28m55 40m29

63   430 PICKERING, Richard   from Etobicoke                  2:05:35 39m16 13.09  63.6      28m33 28m56 35m34 32m30

64    71 CICHAN, Michael      SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNTR   2:08:54 42m36 12.75  62.0      26m02 26m53 32m59 42m59

65   308 CRAIK, Jeff          from Angus                      2:21:53 55m35 11.59  56.3      33m32 36m25 33m43 38m12

     327 REAIN, Greg          Prologue Endurance / Kanata    DNF 3 LapsToGo                  24m39                  

    1004 CRIPPS, Derek        TRAILBLAZERS / Scarborough     DNF 3 LapsToGo                  25m05                  

    2141 MERCHANT, Rodney     Hilltop Bicycle Co. / Toronto  DNF 2 LapsToGo                  28m30 38m16            

     317 LEFEUVRE, Andrew     from Geogetown                 DNF 3 LapsToGo                  22m29                  

     371 EARLE, Brian         Beeton Family Chiropractic     DNF 2 LapsToGo                  24m54 26m40            

     310 GIVENS, Robert       CYCLEPATH RACING TEAM/Barrie   DNF 3 LapsToGo                  26m37                  

     382 MCFARLANE, Gordon    Kamikaze / Thornhill           DNF 1 Lap ToGo                  23m19 23m07 30m11      

     350 HOLZHUTER, Peter     SCARY FAST / Ottawa            DNF 2 LapsToGo                  24m49 33m59            

     344 FISHER, Rusty        SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNT   Did Not Start                                          

     330 RIVET, James         RACER SPORTIF / Ajax           Did Not Start                                          

[email protected]: 11h23, 20.55 Km, 3 Laps 14 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    120 COLE, Heather       DUKES IMAGE GROUP / Oshawa      1:20:22       15.34  85.7  25  26m44 26m39 26m59

2    143 HAAGMANS-HAWKE, Kim D'ORNELLAS RT/Specialized       1:22:58  2m35 14.86  83.0  22  26m55 27m14 28m48

3    133 MILLAR, Kathleen    SCHWINN TEAM VANWOOD CANADA     1:23:36  3m13 14.75  82.4  20  28m29 27m45 27m21

4    124 MERCIER, Deana      CHAIN REACTION / Willowdale     1:24:07  3m44 14.66  81.9  18  27m53 27m54 28m18

5    128 PHILLIPS, Valerie   Boyd's Sports / North York      1:24:40  4m17 14.56  81.3  17  28m31 27m55 28m13

6    121 GILLIGAN, Linda     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:28:44  8m21 13.89  77.6  16  29m27 29m26 29m50

7    132 HAWKES, Kim         Ollies Cycle/Rocky Mountain     1:28:52  8m29 13.87  77.5  15  30m30 29m15 29m06

8    141 DILLELLO, Maria     MOUNTAIN TOP BICYCLES/Hamilton  1:28:55  8m32 13.86  77.4  14  30m04 29m46 29m05

9    123 JENNINGS, Heather   from Cheltenham                 1:33:08 12m45 13.24  73.9  13  30m22 31m17 31m29

10   122 HEALE, Holly        FREEWHEEL CYCLE / Huntsville    1:37:01 16m38 12.71  71.0  12  30m35 32m20 34m05

11   125 LAROCHELLE, Lisa    FOREST CITY CC / London         1:37:49 17m26 12.60  70.4  11  31m33 32m23 33m51

12   131 WESTMAN, Trisha     SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:40:35 20m12 12.26  68.5  10  30m02 33m27 37m05

13   142 PINCHIN, Vicki      PIERIK'S CYCLE / Hamilton       1:42:38 22m15 12.01  67.1   9  32m00 33m50 36m46

     130 VERSCHUUREN, Joany  DUKES IMAGE GROUP / Etobicoke  DNF 1 Lap ToGo                  30m59 35m44      

[email protected]: 11h22, 27.4 Km, 4 Laps 39 Entrants

Veteran (30-39) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    516 MEEUWISSE, Glenn    HARDWOOD HILLS / Orillia        1:30:57       18.08  92.5  25  22m41 22m34 22m56 22m45

2    535 SULE, Robert        SCREAM TEAM / Toronto           1:31:15 17.93 18.02  92.2  22  23m14 22m35 22m28 22m56

3    517 MORRISON, Conor     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:33:39  2m41 17.55  89.8  20  24m03 23m03 23m06 23m25

4    562 BROWNE, Richard     TEAM HAMMERHEAD / Toronto       1:34:15  3m18 17.44  89.2  18  23m45 22m40 23m11 24m38

5    504 DRINKWATER, Robert  Bianchi / Toronto               1:34:31  3m33 17.39  89.0  17  24m01 23m06 23m03 24m19

6   1616 KNAPP, Howard       Northern Cycle / Oshawa         1:34:44  3m47 17.35  88.8  16  24m27 23m26 23m15 23m34

7    510 JENKINSON, Tim      Bts / Hillburgh                 1:35:19  4m22 17.25  88.2  15  23m56 23m14 23m39 24m29

8    542 JONES, Neil         FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:35:54  4m57 17.14  87.7  14  25m43 23m20 23m20 23m30

9    532 BUCK, Michael       SILENT SPORTS CYCLING TEAMPo    1:36:02  5m05 17.12  87.6  13  25m59 23m27 23m30 23m05

10   518 NEVIN, Scott        from Kitchener                  1:36:38  5m41 17.01  87.0  12  24m37 23m14 22m44 26m02

11   508 FORD, Christopher   WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:36:59  6m01 16.95  86.7  11  24m25 24m04 24m04 24m24

12    39 REDDEN, Christopher SCHWINN CANADA / Cambellville   1:37:00  6m03 16.95  86.7  10  24m02 23m53 24m25 24m39

13   523 RUNGIS, Gus         ZIGGY'S CC INC. / Cambridge     1:38:30  7m32 16.69  85.4   9  24m41 24m40 24m38 24m29

14   500 CLEMENTS, Robert    SILENT SPORTS CYCLING TEAM      1:38:59  8m02 16.61  85.0   8  26m15 23m52 24m46 24m04

15   541 KRUEGER, Mano       from Mississauga                1:39:57  9m00 16.45  84.1   7  24m55 23m42 24m53 26m26

16   529 YAUK, Alec          DUKES IMAGE GROUP / Toronto     1:40:06  9m09 16.42  84.0   6  25m16 24m29 25m10 25m09

17   531 REYMER, Dan         SCREAM TEAM / Mississauga       1:40:11  9m14 16.41  83.9   5  25m18 23m24 24m04 27m23

18   512 KURELEK, Andy       BICYCLE WORKS / Burlington      1:41:02 10m05 16.27  83.2   4  25m52 24m58 24m46 25m25

19   534 PALMER, Doug        Kamikaze / Borden               1:42:36 11m39 16.02  82.0   3  26m44 24m53 25m10 25m47

20   513 LANGDON, Vince      M.T.P. TRAIL HOGS / Oshawa      1:42:36 11m39 16.02  82.0   2  26m36 24m56 25m35 25m27

21   509 HILL, Kevin         from Oshawa                     1:44:29 13m32 15.73  80.5   0  27m45 25m14 25m40 25m49

22   505 EXELL, Ronald C     from Barrie                     1:47:10 16m12 15.34  78.5      28m14 26m26 26m29 25m59

23   525 VAN DIJK, Emil      Jolley's Cycle Center           1:47:42 16m45 15.26  78.1      24m17 23m28 26m47 33m09

24   524 SANDERS, John       Sanders Dog Grooming / London   1:49:18 18m21 15.04  76.9      28m27 25m59 27m02 27m49

25   538 AKINS, Randy        RJ Mech / Barrie                1:49:37 18m40 15.00  76.7      25m20 24m36 25m29 34m10

26   503 CUSHING, Gregory T  Hills R Us-Proform Cycle        1:51:18 20m20 14.77  75.6      27m53 27m04 28m58 27m22

27   539 BOEHM, Ron          Northern Cycle / Ajax           1:53:06 22m08 14.54  74.4      26m18 26m11 27m57 32m38

28   530 CLIVE, Jerry        WATERLOO RYDERS/Bloomingdale    1:55:43 24m46 14.21  72.7      29m03 28m13 30m01 28m25

29   540 COX, Robert         Proform Cycle/Gore              1:59:09 28m12 13.80  70.6      28m37 28m21 31m31 30m39

30   526 VAN VOORST, Hendrik NORCO / Toronto                 1:59:55 28m58 13.71  70.1      28m10 29m01 31m00 31m43

31   515 MARTINEZ, Vladimir  from Toronto                    2:21:50 50m53 11.59  59.3      28m56 30m41 34m05 48m07

     501 BOWKUNOWICZ, Paul   THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C   DNF 2 LapsToGo                  25m53 25m27            

     536 CAMPBELL, Colin     OTTAWA BICYCLE CLUB/BIKEWAY    DNF 2 LapsToGo                  24m51 24m27            

     511 KOSTASHUK, Stephen  ZZOOM VELO BICYCLES PLUS       DNF 1 Lap ToGo                  25m54 24m03 26m26      

     533 MACLEOD, Ian R.     Silent Sports/Thin Blue Line   DNF 2 LapsToGo                  26m54 25m40            

     -79 PYE, Jono           CHAIN REACTION TORONTO         Did Not Start                                          

     522 ROBERTS, Nigel      OGC-PEDRO'S / Toronto          DNF 3 LapsToGo                  27m51                  

     537 OSTROM, John        Gears / Mississauga            Did Not Finish                                         

     561 OSTROM, Neil        Mountain High / Mississauga    DNF 3 LapsToGo                  25m50                  

[email protected]: 11h23, 20.55 Km, 3 Laps 10 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3

1    610 KERR, Martin       OWEN SOUND CC / Wiarton         1:07:38       18.23  96.3  25  23m19 22m09 22m09

2    605 MARTUZALSKI, Ziggy ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:08:30 51.59 18.00  95.1  22  23m41 22m43 22m05

3    609 PROUT, Thomas      from Haileybury                 1:12:02  4m23 17.12  90.4  20  25m12 23m30 23m18

4    607 COLE, Howard       CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:12:08  4m29 17.09  90.3  18  24m32 23m52 23m43

5    601 CLUETT, Gary       ZIGGY'S CC INC. / Plattsville   1:12:44  5m05 16.95  89.5  17  24m34 24m02 24m07

6    604 GARRETT, George    HAMILTON CC / Moffat            1:14:06  6m27 16.64  87.9  16  25m56 24m06 24m03

7   1961 GARRARD, Jerry     ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:14:23  6m45 16.57  87.5  15  25m10 24m31 24m41

8    608 NEARY, Michael     DUKE'S IMAGE GROUP/Willowdale   1:19:53 12m14 15.43  81.5  14  26m57 26m05 26m50

9    603 DUBECKI, Larry     WOODSTOCK CC / Woodstock        1:21:42 14m03 15.09  79.7  13  27m32 26m42 27m27

    1978 PACKHAM, Bill      from Thornhill                 DNF 2 LapsToGo                  27m55            

[email protected]: 11h20, 34.25 Km, 5 Laps 47 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4 LAP 5

1     21 LANSPEARY, Dylan     ROCKET (Essex/Kent O.R.C.T)     1:39:52       20.58  99.9  25  20m27 20m14 19m27 19m53 19m49

2      6 COBHAM, Paul         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:41:26  1m33 20.26  98.4  22  19m34 20m04 19m23 19m56 22m28

3      2 MCGRATH, Seamus      KONA MTB TEAM / Millgrove       1:43:09  3m17 19.92  96.8  20  19m33 20m04 19m22 24m44 19m24

4     43 KESKI-PUKKILA, Marko THUNDER BAY CYCLING CLUB        1:43:10  3m18 19.92  96.7  18  20m55 20m13 20m24 20m42 20m55

5      3 HALL, Josh           SCHWINN CANADA / Waterloo       1:43:32  3m39 19.85  96.4  17  20m23 20m30 20m54 20m42 21m01

6     58 RENAUD, Rob          ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:43:39  3m47 19.83  96.3  16  21m11 20m35 20m37 20m44 20m30

7     11 NEAL, Steve          SCHWINN CANADA/Schreiners       1:44:39  4m46 19.64  95.4  15  21m00 20m35 20m38 21m06 21m18

8     25 BAKKER, Osmond       ASAMA CC / Mississauga          1:44:56  5m03 19.58  95.1  14  20m25 20m54 20m54 21m20 21m20

9     16 SPADACCINI, Paul     OGC:PROFLEX / Ottawa            1:45:41  5m48 19.44  94.5  13  20m53 20m43 20m46 21m13 22m04

10    31 HANSEN, Jeffrey      SILENT SPORTS CYCLING TEAM      1:45:48  5m55 19.42  94.3  12  20m11 21m24 21m29 21m26 21m15

11    28 COBHAM, George       Zerobike / Acton                1:45:55  6m02 19.40  94.2  11  20m56 20m53 21m20 21m13 21m30

12    42 SAMUELS, Noah        from Toronto                    1:46:10  6m17 19.36  94.0  10  21m03 21m12 20m58 21m28 21m25

13     7 TURK, Arno           RIP N HAMMER / Thornhill        1:46:22  6m30 19.32  93.8   9  19m46 20m16 20m15 20m58 25m05

14    23 DISTEFAN, Paul       PIERIK'S CYCLE/Specialized      1:46:28  6m36 19.30  93.8   8  21m16 20m58 20m41 21m19 22m11

15     9 ORSCHEL, Eric        SILENT SPORTS CYCLING TEAM      1:46:38  6m45 19.27  93.6   7  21m14 21m02 21m11 21m23 21m46

16    14 TRAENKMANN, Steven   TRAILBLAZERS / Scarborough      1:47:05  7m13 19.19  93.2   6  21m41 21m10 21m23 21m37 21m12

17    48 TOMSIC, Dave         ASAMA CC / Ottawa               1:47:36  7m44 19.10  92.8   5  20m49 21m22 21m09 21m56 22m18

18    49 MORSE, Peter         CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:47:46  7m54 19.07  92.6   4  21m13 21m40 21m18 21m59 21m33

19    34 KRANZ, Darren        BICYCLE WORKS / Burlington      1:47:46  7m54 19.07  92.6   3  21m45 21m28 21m35 22m03 20m53

20    33 JAKOMAIT, Jesse      SAULT CC/Power Bar/Ski House    1:48:34  8m41 18.93  91.9   2  21m17 21m44 21m54 22m11 21m26

21     8 HINE, Julian         KONA MTB TEAM / Ottawa          1:48:40  8m48 18.91  91.8   0  20m45 21m26 21m07 22m06 23m15

22    73 HORTON, Marcus       C.PAUL/TREK/Adidas/Power Bar    1:49:01  9m09 18.85  91.6      21m01 20m42 20m53 22m43 23m39

23    53 HAWKES, Craig        Specialized / Ottawa            1:50:19 10m26 18.63  90.5      22m26 21m32 21m45 22m00 22m34

24    41 MANN, Robert         SILENT SPORTS CYCLING TEAM      1:51:22 11m30 18.45  89.6      22m04 21m41 22m02 22m19 23m14

25    57 GLOADE, Curtis       Braun's Bicycle / Waterloo      1:53:10 13m18 18.16  88.2      22m31 22m06 22m45 23m03 22m44

26     5 PEDERSEN, Brian      FOREST CITY CCAll Seasons Sp    1:53:15 13m23 18.14  88.1      21m41 22m19 22m58 23m10 23m06

27    45 MORRISON, Andrew     CHAIN REACTION TORONTO          1:54:10 14m18 18.00  87.4      22m11 21m54 22m45 23m37 23m42

28    26 ANTHONY, David       Spinning Wheels / Toronto       1:55:11 15m19 17.84  86.7      22m02 22m57 23m28 23m21 23m21

29    32 HEINO, Rodd          SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:56:08 16m15 17.69  86.0      22m49 22m03 22m46 23m15 25m13

30    72 LAWRENCE, Chris      UNIVEGA/LOUIS GARNEAU/Nepean    1:57:12 17m19 17.53  85.2      22m08 23m01 24m11 22m48 25m02

31    27 BAUMBERGER, Robert   SILENT SPORTS / Aurora          1:57:16 17m23 17.52  85.1      22m24 22m08 23m27 24m29 24m45

32    12 STEPHENS, Sandy      All Seasons Sports/Woodstock    1:57:55 18m03 17.43  84.6      29m40 21m00 20m57 21m32 24m44

33    10 LAROCHELLE, Michael  ASAMA/FORREST CITY CC           1:57:57 18m05 17.42  84.6      23m00 23m41 23m27 24m12 23m36

34    52 HUNT, Ed             CYCLEPATH-PARKPRE / Midland     1:59:06 19m14 17.25  83.8      21m54 23m08 24m13 23m56 25m53

35    30 FAULDS, Jeff         SCARY FAST / Ottawa             2:00:03 20m11 17.12  83.1      22m22 22m13 23m33 25m08 26m44

36    17 TIMMONS, Steve       Sportswap / Toronto             2:00:16 20m24 17.08  83.0      20m51 27m59 22m40 22m45 25m59

37    22 STEER, Brian         CYCLEPATH / PARK-PRE / Guelph   2:02:29 22m36 16.78  81.5      22m47 23m40 24m05 24m44 27m11

38    29 CORNER, Dave         OTTAWA BIKEWAY CC / Toronto     2:02:49 22m56 16.73  81.3      23m21 23m41 24m19 25m38 25m49

39    47 JAKOMAIT, Dustin     SUALT CC/Old Ski House/PB       2:05:21 25m28 16.39  79.6      22m10 22m29 22m11 24m29 33m58

40    37 OPRSAL, Petr         MISSISSAUGA BICYCLE CLUB        2:11:13 31m20 15.66  76.1      24m04 25m05 27m00 27m04 27m57

       1 RUPPEL, Adam         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE   Did Not Finish                                               

      74 BOGUE, David         FOREST CITY/All Seasons/London DNF 4 LapsToGo                  22m50                        

      19 CROOKHAM, Jason      from Armstrong                 DNF 2 LapsToGo                  19m34 29m09 21m14            

      59 CURRAN, Lucas        RACER SPORTIF / Burlington     DNF 2 LapsToGo                  25m36 21m03 21m26            

      40 TIMMONS, Gary        CYCLEPATH RACING TEAM          DNF 3 LapsToGo                  20m15 21m20                  

      50 ROCKALL, Jonathan    Winters Agencies / Ottawa      DNF 1 Lap ToGo                  24m09 24m38 27m44 25m24      

      51 TRESS, Don           SCREAM TEAM / Mississauga      DNF 1 Lap ToGo                  22m01 22m55 23m56 25m54      

[email protected]: 11h22, 27.4 Km, 4 Laps 5 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 4

1    103 BUCKLEY, Tracey  SCHWINN/TEAM VANWOOD / Guelph   1:35:49       17.16  95.8  25  24m44 23m13 23m22 24m29

2    101 HUNTER, Leslie   KONA MTB TEAM / Toronto         1:44:13  8m24 15.77  88.1  22  26m17 24m34 26m13 27m08

3    102 GAMBIN, Cecile   SCHWINN CANADA / Thornhill      1:47:53 12m04 15.24  85.1  20  27m50 26m39 26m42 26m41

4    107 GRIFFITHS, Fiona RIP N HAMMER/FOREST CITY CC     2:07:51 32m02 12.86  71.8  18  29m04 29m24 31m58 37m23

     119 CHERRY, Gayle    SCHWINN / Washago              Did Not Start                                          

Dave Spurgeon, Chief Official