Chico Challenge Time Trial

OCA Points Race, Durham Forest, Uxbridge, Sunday, 20 April 97 Dave Spurgeon, Chief Official

PeeWee (10-12), Minime (13-14), Minime (13-14) Female, Cadet (15-16) Sport Men, Senior (17-29) Beginner Men, Senior (19-39) Beginner Women, Veteran (30+) Beginner Men, Master (40-49) Women, Junior (17-18) Sport Men, Under 23 (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30-39) Sport Men, Veteran (30+) Sport Women, Master (40-49) Sport Men, Grand Master (50+) Men, Cadet (15-16) Expert Men, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Senior (19-29) Expert Women, Veteran (30+) Expert Men, Master (40+) Expert Men, Pro-Elite Men, Pro-Elite Women,

Rider Summary for Chico Challenge Time Trial
Sunday, 20 April 97 Number of Riders = 243

Number of Riders with the same Name = 0
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 6
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 9
Number of Riders that were Disqualified = 2
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 108
Number of Riders without license# assigned = 15

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY
PeeWee (10-12)                    2    1   0   0   0   0
Minime (13-14)                   13    1   0   0   0   7
Minime (13-14) Female             2    0   0   0   0   0
Cadet (15-16) Sport Men          21    1   0   0   0   5
Senior (17-29) Beginner Men      13    2   0   1   0   9
Senior (19-39) Beginner Women     3    0   0   0   0   3
Veteran (30+) Beginner Men        3    1   0   0   0   2
Master (40-49) Women              1    1   0   0   0   0
Junior (17-18) Sport Men         25    0   0   0   0  14
Under 23 (19-22) Sport Men        8    0   0   0   0   5
Senior (23-29) Sport Men         28    0   1   1   0  14
Senior (19-29) Sport Women        5    0   0   0   0   1
Veteran (30-39) Sport Men        36    2   0   0   0  22
Veteran (30+) Sport Women         1    0   0   0   0   0
Master (40-49) Sport Men         14    0   0   0   0   7
Grand Master (50+) Men            5    0   0   0   0   1
Cadet (15-16) Expert Men         11    0   2   0   0   2
Junior (17-18) Expert Men        12    0   1   0   0   5
Senior (19-29) Expert Men        18    0   1   0   0   4
Senior (19-29) Expert Women       1    0   0   0   0   0
Veteran (30+) Expert Men         12    0   1   0   0   5
Master (40+) Expert Men           3    0   0   0   0   0
Pro-Elite Men                     5    0   0   0   0   1
Pro-Elite Women                   1    0   0   0   0   1

Chico Challenge Time Trial

OCA Points Race, Durham Forest, Uxbridge

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12 Km, 2 Entrants

PeeWee (10-12)

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    359 Steven Thomas   CYCLEPATH / Peterborough        1:23:31.08        8.62 100.0
     358 Alexander Cole  CYCLEPATH / Toronto            Did Not Start                
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12 Km, 13 Entrants

Minime (13-14)

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    362 Michael Varey    CYCLOSPORT/BODY WISE/Toronto      47:39.35       15.11 100.0
2    350 Justin Dipoce    from Aurora                       48:32.87 53.52 14.83  98.2
3    354 Paul Cole        CYCLEPATH / Toronto               55:05.69  7m26 13.07  86.5
4    352 David Reid       from Stouffville                  55:34.78  7m55 12.95  85.7
5    368 Chris Crawford   ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       56:24.84  8m45 12.76  84.5
6    353 Lukasz Plota     from London                     1:02:39.31 14m59 11.49  76.1
7    360 Jonathan Lavalle                                 1:05:02.52 17m23 11.07  73.3
8    363 Chris Smith      from Whitby                     1:09:47.21 22m07 10.32  68.3
9    381 Warren Douglas   from Etobicoke                  1:10:51.50 23m12 10.16  67.3
10   355 Colin Powers     from Omemee                     1:16:11.87 28m32  9.45  62.5
11   372 David Arnold     from Burlington                 1:18:23.16 30m43  9.19  60.8
12   351 Adam Howe        from Cedar Valley               1:21:18.84 33m39  8.85  58.6
     349 Andrew Wilgar    from Kitchener                 Did Not Start                
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 2 Entrants

Minime (13-14) Female

PL PLATE NAME                  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    356 Jacqueline Bowen      CYCLEPATH RT / Peterborough     1:11:02.80       10.56 100.0
2    357 Katherine Lobodzinski RACER SPORTIF / London          1:15:36.85  4m34  9.92  94.0
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12 Km, 21 Entrants

Cadet (15-16) Sport Men

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    379 Tristan Galbraith BICYCLE WORKS / Campbellville     45:59.51       15.65 100.0
2    373 Jamie Sculthorpe                                    46:17.53 18.01 15.55  99.4
3    343 Jeffrey Kirchner  CYCLEPATH / Peterborough          46:29.96 30.44 15.48  98.9
4    376 Ryan Harrison     from Georgetown                   48:17.65  2m18 14.91  95.2
5    361 Andrew Maemura    from Toronto                      48:43.83  2m44 14.78  94.4
6    341 Ryan Schonauer    from London                       49:17.67  3m18 14.61  93.3
7    371 Matthew Merko     from Mississauga                  52:01.11  6m01 13.84  88.4
8    365 Galen Kennedy     from Toronto                      52:02.73  6m03 13.83  88.4
9    337 Eric Broughton    from Uxbridge                     52:36.25  6m36 13.69  87.4
10   366 Ryley Dutton      from Toronto                      53:17.14  7m17 13.51  86.3
11   375 William Inglis    from Toronto                      53:36.87  7m37 13.43  85.8
12   378 James Forbes      from Waterloo                     54:57.06  8m57 13.10  83.7
13   339 Kyle Epp          from Stouffville                  56:41.49 10m41 12.70  81.1
14   369 Paul Bouchard     from Stouffville                  57:42.66 11m43 12.48  79.7
15   342 Matthew Winn      from Pickering                    58:28.48 12m28 12.31  78.7
16   338 Ian Hopkins       from Aurora                     1:00:28.78 14m29 11.90  76.0
17   364 Greg Kasparian    from Toronto                    1:02:17.97 16m18 11.56  73.8
18   340 Nicholas Vipond   from Oshawa                     1:03:43.53 17m44 11.30  72.2
19   377 Mike Huitema                                      1:17:02.94 31m03  9.34  59.7
20   380 Franklin Vu       CYCLEPATH RT / Mississauga      1:20:36.02 34m36  8.93  57.1
     336 Thomas Skinner    from Aurora                    Did Not Start                
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12 Km, 13 Entrants

Senior (17-29) Beginner Men

PL PLATE NAME                      AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    333 Magnus Holmquist          from Willowdale                   53:52.10       13.37 100.0
2    374 Andrew Kovago                                               55:10.19  1m18 13.05  97.6
3    330 Jamie Elcombe             from Whitby                       55:31.57  1m39 12.97  97.0
4    331 John Webster              from Oshawa                       58:02.87  4m10 12.40  92.8
5    327 Paul Rychter              from Oshawa                       59:59.10  6m07 12.00  89.8
6    382 Justin Allaire            from West Hill                  1:00:31.60  6m39 11.90  89.0
7    334 Robert Armstrong          from Woodbridge                 1:04:21.02 10m28 11.19  83.7
8    328 Shawn Wilson              from Pickering                  1:12:47.72 18m55  9.89  74.0
9    326 Shane Priest              from Pickering                  1:24:40.83 30m48  8.50  63.6
10   367 David Allison             from Toronto                    1:26:22.45 32m30  8.34  62.4
     329 Patrick Von Wistinghausen from Downsview                 Did Not Start                
     332 Michael Simpson           from Whitby                    Did Not Start                
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 3 Entrants

Senior (19-39) Beginner Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    347 Leann Welbourn  from Toronto                    1:09:17.79       10.82 100.0
2    348 Jennifer Keyes  from Richmond Hill              1:13:11.62  3m53 10.25  94.7
3    370 Joan Summer     from Toronto                    1:24:27.50 15m09  8.88  82.0
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12 Km, 3 Entrants

Veteran (30+) Beginner Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    344 Andree Dembski  from Newmarket                    59:33.88       12.09 100.0
2    383 Ron Leuthel     from Brampton                   1:07:06.11  7m32 10.73  88.8
     345 David Turner    from Peterborough              Did Not Start                
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 1 Entrants

Master (40-49) Women

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME    PTS.
     346 Marylou Smith   from Cobourg                   Did Not Start    
Dave Spurgeon, Chief Official

12.5 Km, 25 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    196 Brad Porter         from Hamilton                     42:53.07       17.49 100.0
2    195 Gareth Carr         from Cambridge                    43:35.39 42.31 17.21  98.4
3    140 Aaron Combdon       from Port Perry                   44:27.05  1m33 16.87  96.5
4    147 Drew Paulter        from Brampton                     45:09.32  2m16 16.61  95.0
5    144 Alex Genzer         from Fort Erie                    45:38.08  2m45 16.43  94.0
6    232 Josh Martyn         from Blackstock                   45:39.74  2m46 16.42  93.9
7    141 Colin Mark          from Prince Albert                46:17.20  3m24 16.20  92.7
8    206 Sean Konings        from Colgan                       50:10.55  7m17 14.95  85.5
9    209 Timothy Carleton    from Toronto                      51:02.28  8m09 14.69  84.0
10   187 Steven Rombeek      from Belwood                      51:16.66  8m23 14.63  83.6
11   199 Mat MacDougall      from Cambridge                    51:19.71  8m26 14.61  83.5
12   143 Duane Epp           from Stouffville                  51:59.11  9m06 14.43  82.5
13   145 Michael Lobodzinski OGC-FISHER / London               52:00.26  9m07 14.42  82.5
14   146 Richard Handlir     CYCLEPATH / Pickering             52:46.36  9m53 14.21  81.3
15   231 Scott Luscombe      from Pickering                    53:09.91 10m16 14.11  80.7
16   142 Ryan Hawkins        from Port Perry                   53:35.97 10m42 13.99  80.0
17   216 Matt Ezrin          from Toronto                      53:45.97 10m52 13.95  79.8
18   192 Brien Eckart        EARL'S CYCLE / Ajax               53:56.88 11m03 13.90  79.5
19   218 Ian Hons            from Fergus                       54:44.59 11m51 13.70  78.3
20   207 Michael Lynch       from Tottenham                    55:14.41 12m21 13.58  77.6
21   217 Jeff Hill           from Belwood                      55:28.27 12m35 13.52  77.3
22   220 Keegan Brown        from Orono                        56:51.90 13m58 13.19  75.4
23   219 Mario Cerqueira     from Pickering                  1:00:05.30 17m12 12.48  71.4
24   205 Mike Packard        from Alliston                   1:10:37.30 27m44 10.62  60.7
25   148 Brian McQuaid       from Peterborough               1:18:33.60 35m40  9.55  54.6
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 8 Entrants

Under 23 (19-22) Sport Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    194 Dan Lamanes                                       45:51.45       16.35 100.0
2    139 Chris Johnston  from Toronto                      49:51.60  4m00 15.04  92.0
3    138 Chad Madaleno   from Aliston                      50:33.76  4m42 14.83  90.7
4    225 Kevin Frisch    from Bolton                       51:09.68  5m18 14.66  89.6
5    193 Andrew Hayes    from Toronto                      51:25.50  5m34 14.58  89.2
6    240 Marcus Williams from Bond Head                    53:00.56  7m09 14.15  86.5
7    244 Sean Hoy        from Ajax                         53:35.27  7m43 14.00  85.6
8    137 Chris Crockford from Stouffville                  53:36.29  7m44 13.99  85.5
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 28 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    198 Stephen Heck        from Scarborough                  43:38.29       17.19 100.0
2    133 Daniel Salter       D'ORNELLAS RT / Courtice          45:41.98  2m03 16.41  95.5
3    229 Geof Harries        from Whitby                       46:31.30  2m53 16.12  93.8
4    128 Mike Davidson       from Scarborough                  47:19.51  3m41 15.85  92.2
5    166 Thomas Howell       EARL'S CYCLE / North York         48:15.37  4m37 15.54  90.4
6    136 Dave Drenth         from Toronto                      48:35.32  4m57 15.44  89.8
7    135 Jason T.E. Piecowye from Whitby                       49:01.84  5m23 15.30  89.0
8    130 Michael Grass       from Oshawa                       49:34.18  5m55 15.13  88.0
9    227 Alan Kriss          from Toronto                      50:42.11  7m03 14.79  86.1
10   182 Iyad Abbas          from Guelph                       51:28.02  7m49 14.57  84.8
11   185 Craig Vedova        from Port Stanley                 52:14.94  8m36 14.35  83.5
12   247 Jason Adamson       from Pickering                    52:26.88  8m48 14.30  83.2
13   238 Bryan Saraka                                          52:59.00  9m20 14.16  82.4
14   127 Bart Slot           from Lindsay                      53:59.40 10m21 13.89  80.8
15   132 William Drake       from Newcastle                    55:22.26 11m43 13.54  78.8
16   129 Robert LeBlanc      from North York                   55:52.64 12m14 13.42  78.1
17   131 David Johnston      CYCLEPATH RT / Etobicoke          56:00.63 12m22 13.39  77.9
18   184 Chris Vernackt      from St. Thomas                   56:48.60 13m10 13.20  76.8
19   201 Shawn Pangburn      from Courtice                     58:05.13 14m26 12.91  75.1
20   239 Jeff Moore          from Toronto                      59:05.74 15m27 12.69  73.8
21   233 Ruari Duffield      from Etobicoke                  1:01:54.05 18m15 12.12  70.5
22   179 Aleks Nikolic       from Etobicoke                  1:05:33.22 21m54 11.44  66.6
23   237 Mitchell Goldman    from North York                 1:05:51.62 22m13 11.39  66.3
24   226 Rupert Penzinger    from Toronto                    1:08:14.34 24m36 10.99  63.9
25   126 Jay Moore           from Newmarket                  1:08:38.74 25m00 10.93  63.6
26   134 Simon Macdonald     from Aurora                     1:11:40.54 28m02 10.46  60.9
     188 Scott Kabota        from Whitby                    Did Not Finish               
     243 Steve Webster       from Pickering                 DISQUALIFIED!                
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 5 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    204 Rayna Wulff      from Newmarket                    54:12.31       13.84 100.0
2    174 Victoria Seay    SCREEEAM TEEEAM / Toronto         56:36.24  2m23 13.25  95.8
3    202 Helena Hocevar   CYCLEPATH RT / Toronto          1:03:40.74  9m28 11.78  85.1
4    175 Madeline LeBlanc from North York                 1:04:39.18 10m26 11.60  83.8
5    181 Heather King                                     1:07:19.45 13m07 11.14  80.5
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 36 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    163 Uli Mayer       WATERLOO CC / Waterloo            44:11.12       16.97 100.0
2    159 Ross Seeley     from North York                   45:39.56  1m28 16.43  96.8
3    183 Robert Freeman  from St. Thomas ?                 45:57.16  1m46 16.32  96.2
4    157 Ross Walmsley   from Oshawa                       46:43.94  2m32 16.05  94.5
5    224 Gary Hayward    ZZOOM VELO BICYCLES PLUS          46:50.21  2m39 16.01  94.3
6    190 Glen Laycock    from Toronto                      47:33.53  3m22 15.77  92.9
7    161 Vernon Ward     MTP TRAIL HOGS / Toronto          48:53.23  4m42 15.34  90.4
8    152 Tim McKeage     from Oshawa                       49:12.66  5m01 15.24  89.8
9    162 Pat Smith       from Aurora                       49:22.49  5m11 15.19  89.5
10   154 Frank Stigter   from Markham                      50:23.14  6m12 14.89  87.7
11   214 Sean Marrable   from Richmond Hill                50:53.22  6m42 14.74  86.8
12   150 Daryl Aldworth  from Newmarket                    51:41.10  7m29 14.51  85.5
13   180 Mirsad Rastoder from Toronto                      52:11.46  8m00 14.37  84.7
14   212 Joe Willis      from Toronto                      52:12.58  8m01 14.37  84.6
15   155 Sean Sarty      from Toronto                      52:20.25  8m09 14.33  84.4
16   223 Tom Ducharme    MADONA WHEELERS / Scarborough     53:00.46  8m49 14.15  83.4
17   208 David Willsie   from Toronto                      53:06.87  8m55 14.12  83.2
18   149 Douglas Evans   from Bramalea                     54:54.00 10m42 13.66  80.5
19   222 Tom Fernandez   from Pickering                    55:09.37 10m58 13.60  80.1
20   158 Cori Wiens      from Toronto                      55:33.13 11m22 13.50  79.5
21   215 Al Marquardt    from Whitby                       56:17.26 12m06 13.32  78.5
22   246 Brett Fogg      TRAIL HOGS-MTP / Etobicoke        56:18.04 12m06 13.32  78.5
23   228 Greg Parsons    from Toronto                      58:01.00 13m49 12.93  76.2
24   235 Emil Kitka                                      1:00:34.38 16m23 12.38  72.9
25   160 Patrick Henry   from Thornhill                  1:00:54.68 16m43 12.31  72.5
26   242 Andrew Lane     from Thornhill                  1:02:15.97 18m04 12.05  71.0
27   241 David MacKinnan from Whitby                     1:02:31.52 18m20 12.00  70.7
28   200 John Margetson  TRAIL HOGS-MTP / North York     1:03:00.19 18m49 11.90  70.1
29   165 Doug Decloux    from Newmarket                  1:03:03.34 18m52 11.89  70.1
30   189 Galen Udell     from Richmond Hill              1:03:29.55 19m18 11.81  69.6
31   164 Peter Dalglish  from Pickering                  1:06:07.00 21m55 11.34  66.8
32   236 David Stock     from Toronto                    1:09:10.00 24m58 10.84  63.9
33   210 Paul Cogan      from Thornhill                  1:18:43.01 34m31  9.53  56.1
34   151 Tony Ronco      from Peterborough               1:21:40.94 37m29  9.18  54.1
     153 Jamieson Pouw   from Fergus                    Did Not Start                
     156 Steve Davis     from Kanata                    Did Not Start                
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 1 Entrants

Veteran (30+) Sport Women

PL PLATE NAME                    AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED  PTS.
1    211 Sharon Phillips-Laidlaw from Wyevale                    1:09:02.88 10.86 100.0
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 14 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    170 Chris Westcott  from Lindsay                      49:58.17       15.01 100.0
2    167 Duncan Lindsay  from Whitby                       52:37.73  2m39 14.25  94.9
3    171 Steve Keanie    from Whitby                       54:12.22  4m14 13.84  92.2
4    245 Dunnery Best    from Toronto                      54:19.03  4m20 13.81  92.0
5    178 Jim Best        from Scarborough                  55:22.51  5m24 13.54  90.2
6    169 David Braun     from Peterborough               1:00:33.06 10m34 12.39  82.5
7    173 Greg Hasted     from Uxbridge                   1:01:56.48 11m58 12.11  80.7
8    172 Michael Drake   from Oshawa                     1:02:12.01 12m13 12.06  80.3
9    221 Rocky Copithorn from Stouffville                1:04:50.04 14m51 11.57  77.1
10   168 Tom Cruickshank from Outeremont                 1:06:48.20 16m50 11.23  74.8
11   203 Paul Skinner                                    1:13:09.34 23m11 10.25  68.3
12   213 Peter Worden    from Markham                    1:13:54.80 23m56 10.15  67.6
13   234 Steve Wigg      from Peterborough               1:16:05.54 26m07  9.86  65.7
14   248 Bill Goulding   from Port Perry                 1:25:54.37 35m56  8.73  58.2
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 12.5 Km, 5 Entrants

Grand Master (50+) Men

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.
1    176 David Lauter      ZZOOM VELO BICYCLES PLUS          49:48.02       15.06 100.0
2    186 Andre Ouimet      from Georgetown                   57:25.50  7m37 13.06  86.7
3    191 Martin MacDonald  from Ajax                       1:03:35.76 13m47 11.79  78.3
4    197 Tom Hegarty       from Toronto                    1:10:54.05 21m06 10.58  70.2
5    177 Christopher Brown from Toronto                    1:15:15.22 25m27  9.97  66.2
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 25 Km, 2 Laps 11 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2
1     42 Adam Wade       SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:32:46.26       16.17 100.0 46m26s34 46m19s91
2     48 Ian Johnston    FREEWHEEL CYCLE / Burlington    1:33:45.19 58.92 16.00  99.0 45m28s33 48m16s85
3     43 Jeff Smeaton    SPOKES 'N' SLOPES / Brantford   1:34:01.32  1m15 15.95  98.7 47m26s42 46m34s89
4     24 Michael Cole    CYCLEPATH RT / Toronto          1:36:47.59  4m01 15.50  95.8 49m19s94 47m27s64
5     32 Marc Berger     from Uxbridge                   1:38:16.49  5m30 15.26  94.4 48m14s13 50m02s35
6     25 Jason Thomas    CYCLEPATH RT / Peterborough     1:44:18.05 11m31 14.38  88.9 47m41s60 56m36s44
7     44 Ben Douglas     from Brantford                  1:46:09.77 13m23 14.13  87.4 51m14s05 54m55s71
8     27 Martin Scherz   from Thornhill                  1:55:13.65 22m27 13.02  80.5 56m04s17 59m09s47
9     26 Sean Ainley     from Wasaga Beach               2:04:41.34 31m55 12.03  74.4 53m19s43 1h11m21
      46 Andrew Wright   SPOKES 'N' SLOPES/Burlington   Did Not Finish                52m49s60        
      55 Mark Webb       from Toronto                   Did Not Finish                1h03m44        
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 25 Km, 2 Laps 12 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2
1      4 Mike Van Der Valk from Parry Sound                1:24:53.18       17.67 100.0 42m42s04 42m11s14
2      3 Ryan Dey          BICYCLE SHOP / Paris            1:25:24.30 31.11 17.56  99.4 42m57s06 42m27s23
3     38 Alastair Smith    CHAIN REACTION / King City      1:34:43.99  9m50 15.83  89.6 45m30s63 49m13s36
4      7 Lee Bremer        from Willowdale                 1:37:41.70 12m48 15.35  86.9 46m50s64 50m51s06
5     34 Toni Fischer      from Aurora                     1:38:30.42 13m37 15.23  86.2 47m32s94 50m57s48
6      9 Mike Bowen        CYCLEPATH RT / Peterborough     1:41:37.36 16m44 14.76  83.5 49m47s43 51m49s92
7      6 Oscar Salvendy    from Toronto                    1:41:58.19 17m05 14.71  83.2 52m18s72 49m39s47
8      8 Matt Patterson    from Whitby                     1:47:47.73 22m54 13.92  78.7 52m42s14 55m05s59
9     56 Kirk McNabb       from Stayner                    1:52:44.28 27m51 13.31  75.3 53m43s01 59m01s27
10    52 Ryan Gavadza      from Toronto                    1:58:09.68 33m16 12.69  71.8 55m40s88 1h02m28
11     5 Jonathan Riviere  from Whitby                     2:06:40.66 41m47 11.84  67.0 59m49s12 1h06m51
      60 Dwayne Mintz      from Keswick                   Did Not Finish                51m32s20        
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 25 Km, 2 Laps 18 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2
1     30 Edgars Apse      from Toronto                    1:27:11.11       17.20 100.0 42m43s66 44m27s44
2     45 Jamie Sprules    SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:28:36.72  1m25 16.93  98.4 44m12s49 44m24s22
3     12 Tim Oliver       from Simcoe                     1:30:52.80  3m41 16.51  95.9 44m44s11 46m08s68
4     36 Craig Gellatly   from Oakville                   1:33:04.98  5m53 16.11  93.7 45m53s39 47m11s59
5     40 Neil Ross        from Toronto                    1:33:26.83  6m15 16.05  93.3 46m29s85 46m56s97
6     28 Tony Veale       from Claremont                  1:35:07.65  7m56 15.77  91.7 48m24s80 46m42s84
7     49 Michael Dennis   from Guelph                     1:36:06.49  8m55 15.61  90.7 46m16s95 49m49s54
8     51 Basilio Pezzo    from Toronto                    1:36:47.89  9m36 15.50  90.1 47m44s65 49m03s23
9     13 Brendan Ginter   from Whitby                     1:37:29.48 10m18 15.39  89.4 48m28s08 49m01s40
10    50 Matthew Handford from Griffith                   1:41:49.00 14m37 14.73  85.6 50m47s89 51m01s11
11    58 Rodney Merchant  from Toronto                    1:43:06.86 15m55 14.55  84.6 50m54s34 52m12s51
12    41 Jube Leonard     from Keswick                    1:44:24.67 17m13 14.37  83.5 48m34s06 55m50s60
13    10 Eldon Brown      from Toronto                    1:47:29.81 20m18 13.95  81.1 52m42s72 54m47s08
14    11 Keith Musgrave   from Willowdale                 1:51:26.73 24m15 13.46  78.2 56m18s31 55m08s42
15    33 Lyle Fawcett     from Hamilton                   1:51:54.28 24m43 13.40  77.9 55m34s69 56m19s58
16    59 Josh Mead        from Aurora                     1:55:00.25 27m49 13.04  75.8 1h01m56 53m03s49
17    62 Nigel Moo_Choy   from Markham                    1:57:00.42 29m49 12.82  74.5 57m43s95 59m16s47
      29 Daniel Johnston  CYCLEPATH RT / Etobicoke       Did Not Finish                1h02m53        
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 25 Km, 2 Laps 1 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE NAME            CITY / HOME TOWN         TIME   SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2
1     21 Martha Handford Ottawa               2:53:37.28  8.64 100.0 1h04m57 1h48m39
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 25 Km, 2 Laps 12 Entrants

Veteran (30+) Expert Men

PL PLATE NAME                  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2
1     37 Richard Browne        TEAM HAMMERHEAD / Toronto       1:28:59.80       16.85 100.0 44m18s85 44m40s94
2     57 Michael Breault       from Uxbridge                   1:29:11.02 11.22 16.82  99.8 44m29s89 44m41s13
3     31 Mike Captain Clarkson from Toronto                    1:30:48.93  1m49 16.52  98.0 46m09s98 44m38s95
4     17 Derek Dixon           from Scarborough                1:32:43.16  3m43 16.18  96.0 46m28s86 46m14s30
5     19 Howard Knapp          from Oshawa                     1:33:49.41  4m49 15.99  94.9 47m14s13 46m35s28
6     63 Tom Stefopulos        from Uxbridge                   1:36:25.80  7m26 15.56  92.3 48m24s84 48m00s96
7     16 Dennis Flatman        TRIAL BLAZERS / Toronto         1:37:47.57  8m47 15.34  91.0 48m44s13 49m03s44
8     61 Brian Morris          from Uxbridge                   1:37:53.53  8m53 15.32  90.9 46m47s58 51m05s94
9     15 Vladislav Vasic       from Etobicoke                  1:44:59.81 16m00 14.29  84.8 52m53s40 52m06s40
10    20 Nick Twydell          from Richmond Hill              1:47:32.18 18m32 13.95  82.8 54m31s50 53m00s67
11    14 Paul Draycott         from Toronto                    1:51:22.26 22m22 13.47  79.9 54m01s19 57m21s06
      18 John Robertson        from Hamilton                  Did Not Finish                               
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 25 Km, 2 Laps 3 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2
1     23 Howard Cole     from Toronto                    1:38:39.42       15.20 100.0 48m06s08 50m33s34
2     22 Martin Randall  from Courtice                   1:41:16.55  2m37 14.81  97.4 50m08s28 51m08s27
3     54 Martin Sowden   CHAIN REACTION / Toronto        1:41:28.54  2m49 14.78  97.2 49m58s86 51m29s67
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 25 Km, 2 Laps 5 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2
1      1 Osmond Bakker   from Scarborough                1:22:15.01       18.24 100.0 40m56s24 41m18s77
2     35 Jeffrey Wills   ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:22:40.81 25.80 18.14  99.5 41m14s09 41m26s72
3     53 Peter Morse     CYCLEPATH RT / Toronto          1:24:36.72  2m21 17.73  97.2 42m53s24 41m43s47
4     39 Jon Barnes      from Stoufville                 1:28:06.50  5m51 17.02  93.4 43m59s59 44m06s90
5      2 Andrew Johnston from Toronto                    1:28:41.62  6m26 16.91  92.7 44m30s68 44m10s94
Dave Spurgeon, Chief Official

Sunday, 20 April 97, Event#:A, 25 Km, 2 Laps 1 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town      TIME   SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2
1     47 Valerie Phillips SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:07:39.84 11.75 100.0 1h00m27 1h07m12
Dave Spurgeon, Chief Official