Chico Challenge Time Trial

High School, Citizens Event, Durham Forest, Uxbridge, Sat. 19 April 97 Allan Hawley, Time Keeper

High School 13+Under Male, High School 14-16 years Male, High School 14-16 years Female, High School 17-19 years Male, Citizens Race Men, Citizens Race Women,

Rider Summary for Chico Challenge Time Trial
Sat. 19 April 97 Number of Riders = 83

Number of Riders with the same Name
1. Justin Dipoce, 510:14M, Aurora = 430:CZM, Aurora
Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 6
Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 2
Number of Riders without Plate/Bib# = 0
Number of Riders with OneDays = 0
Number of Riders without license# assigned = 76

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY
High School 13+Under Male         5    1   2   0   0   0
High School 14-16 years Male     27    1   1   0   0   0
High School 14-16 years Female    1    0   0   0   0   0
High School 17-19 years Male     10    0   2   0   0   0
Citizens Race Men                36    0   1   0   0   0
Citizens Race Women               4    0   0   0   0   0

Chico Challenge Time Trial

High School, Citizens Event, Durham Forest, Uxbridge

Sat. 19 April 97, Event#:AC, 12 Km, 5 Entrants

High School 13+Under Male

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB/TEAM/Sponsor/City/Town         TIME   DIFF. SPEED
1    523 HENDRY, Colin    Ballentrae / Stouffville        1:08:17.63       10.54
2    524 WEBB, Ted        Uxbridge / Uxbridge             1:11:23.13  3m05 10.09
     521 MORANA, Matt     from Scarborough               Did Not Start          
     522 SKINNER, Dan     Williams / Aurora              Did Not Finish         
     526 HURLEY, James    Regency                        Did Not Finish         
Allan Hawley, Time Keeper

Sat. 19 April 97, Event#:AC, 12 Km, 27 Entrants

High School 14-16 years Male

PL PLATE NAME             CLUB/TEAM/Sponsor/City/Town         TIME   DIFF. SPEED
3    510 Justin Dipoce    Pickering College / Aurora        47:15.14        15.24
9    506 Adam Stokes      Dunbarton / Pickering             52:02.08        13.84
1    533 Jamie Scylthorpe Port Hope                         40:25.83       17.81
16   507 Derek Cossitt    from Pickering                    55:50.87 15m25 12.89
15   508 Steve Davis      from Pickering                    55:47.44 15m21 12.91
6    519 Matt Ottenhof    Uxbridge SS / Uxbridge            50:49.16 10m23 14.17
14   516 Cameron Stewart  Williams / Aurora                 54:16.71 13m50 13.26
5    530 Rafe Currelly    Port Hope                         50:04.01  9m38 14.38
2    542 Igor Keizner     Langstaff                         45:27.26  5m01 15.84
4    537 Brodie Bartlett  Dunbarton                         48:05.60  7m39 14.97
18   517 Thomas Skinner   Williams / Aurora                 58:38.33 18m12 12.28
13   528 Brandon Bliss    Port Hope                         53:16.17 12m50 13.52
8    531 Simon Royth      Port Hope                         51:59.72 11m33 13.85
21   514 Andrew Wilgar    from Kitchener                  1:00:39.11 20m13 11.87
7    532 Joe MacDonald    Port Hope                         51:47.82 11m21 13.90
10   534 Ian Tuttle       Port Hope                         52:18.87 11m53 13.76
11   535 Kris marles      St Peters                         52:31.14 12m05 13.71
22   518 Chris Hendry     Stouffville / Stouffville       1:02:28.30 22m02 11.53
19   529 Jesse Aubin      Port Hope                         59:03.08 18m37 12.19
12   520 Matt Webb        Uxbridge / Uxbridge               53:02.50 12m36 13.57
24   509 Scott Shadbolt   Dunbarton H.S. / Pickering      1:13:31.84 33m06  9.79
17   540 Todd Larsen      Port Perry                        58:12.30 17m46 12.37
23   511 Michael DeSantis Langstaff / Thornhill           1:13:27.48 33m01  9.80
20   541 Brett Combdon    Port Perry                        59:13.51 18m47 12.16
25   512 Karim Jaffer     Langstaff / Thornhill           1:23:13.09 42m47  8.65
     513 Robert Smith     Dunbarton / Pickering          Did Not Start          
     515 Eric Broughton   Uxbridge SS / Uxbridge         Did Not Finish         
Allan Hawley, Time Keeper

Sat. 19 April 97, Event#:AC, 12 Km, 1 Entrants

High School 14-16 years Female

PL PLATE NAME               CLUB/TEAM/Sponsor/City/Town       TIME  DIFF. SPEED
1    525 Jennifer Mountenay Henry Street / Whitby           1:11:16       10.10
Allan Hawley, Time Keeper

Sat. 19 April 97, Event#:AC, 12 Km, 10 Entrants

High School 17-19 years Male

PL PLATE NAME            CLUB/TEAM/Sponsor/City/Town         TIME   DIFF. SPEED
1    501 Aaron Combdon   Glen / Port Perry                 40:04.15       17.97
5    504 Colin Mark      Port Perry / Port Perry           43:09.06  3m04 16.69
6    503 Derek Bongard   Sacred Heart / Newmarket          44:52.28  4m48 16.05
8    500 Jason Anderson  from Pickering                    49:30.96  9m26 14.54
7    505 Ryan Hawkins    Ryan / Port Perry                 47:01.43  6m57 15.31
3    527 Kevin Calhoun   Crestwood                         42:11.29  2m07 17.07
4    536 Joe Lepine      O'Neil / Oshawa                   42:30.89  2m26 16.94
2    539 Josh Martyn     Port Perry                        41:01.20 57.05 17.55
     502 Eric Wierenga   Sacred Heart / Newmarket       Did Not Finish         
     538 Matt Waters     Henry Street                   Did Not Finish         
Allan Hawley, Time Keeper

Sat. 19 April 97, Event#:AC, 12 Km, 36 Entrants

Citizens Race Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME       CLUB/TEAM/Sponsor/City/Town         TIME   DIFF. SPEED
3    402 NICKERSON, Keith          from Hamilton                     45:21.44  5m16 15.87
7    409 WADLEIGH, Tim             G.O.R.B.A. / Guelph               48:04.80  7m59 14.98
1    433 COSTIGANE, David          Bits 'N' Bikes / Guelph           41:26.45       17.37
12   406 MORANA, Bassy             from Scarborough                  55:08.18 13m41 13.06
8    419 GREGOIRE, Jason                                             49:11.39  7m44 14.64
11   408 SKERRATT, George          from Lindsay                      54:53.22 13m26 13.12
10   407 SNYDER, John              from Aurora                       53:20.44 11m53 13.50
18   404 SWARBRICK, John           from Waterloo                     57:26.59 16m00 12.53
4    427 BAIRD, Andy               BEAVER VALLEY MTB CLUB            46:03.73  4m37 15.63
6    426 MURPHY, David                                               47:02.16  5m35 15.31
2    435 ASTON, Mike               from Guelph                       45:15.56  3m49 15.91
17   414 GRINWIS, Luke             from Guelph                       57:05.13 15m38 12.61
15   415 KRIKORIAN, John           from Guelph                       56:36.12 15m09 12.72
21   410 WADLEIGH, Jim             G.O.R.B.A. / Guelph               59:08.60 17m42 12.17
9    423 CHABROL, Wayne                                              52:43.53 11m17 13.66
5    436 WEBB, Jess                                                  46:57.52  5m31 15.33
23   400 FUNNELL, Jeff             from Stouffville                1:01:36.57 20m10 11.69
27   403 VON WISTINGHAUGEN, Peter  from Richmond Hill              1:04:08.22 22m41 11.23
29   401 WEIDE, Jason Vander       from Mississauga                1:05:28.66 24m02 11.00
16   420 SIMPSON, Mike                                               56:40.90 15m14 12.70
26   413 FRIEND, Andrew            from Guelph                     1:02:58.00 21m31 11.43
19   424 WARING, Ken               from Toronto                      57:59.71 16m33 12.41
14   430 DIPOCE, Justin            from Aurora                       56:33.26 15m06 12.73
32   405 RYCHTER, John             from Oshawa                     1:09:21.96 27m55 10.38
20   428 SCHATTEMAN, Robert                                          59:01.49 17m35 12.20
13   439 BURROWWS, Jim                                               55:18.38 13m51 13.02
24   432 BENNETT, Brooks           Bicycles Etc. / Guelph          1:01:45.97 20m19 11.66
25   434 DOBRINDT, Gordon                                          1:01:55.94 20m29 11.63
28   429 HEMPHILL, Lorne                                           1:05:00.84 23m34 11.07
22   438 GROVES, Scott             from Chatham                    1:01:09.44 19m42 11.77
31   425 HUMPHREY, Paul                                            1:09:06.66 27m40 10.42
30   431 VONWISTINGHAUSIN, Patrick                                 1:06:34.21 25m07 10.82
33   437 GROVES, Brett             from Chatham                    1:10:22.27 28m55 10.23
     421 HILL, Byron               Broke Chain                    Did Not Finish         
Allan Hawley, Time Keeper

Sat. 19 April 97, Event#:AC, 12 Km, 4 Entrants

Citizens Race Women

PL PLATE NAME                  CITY / HOME TOWN         TIME   DIFF. SPEED
1    418 Jessica Lefstein      Port Credit          1:10:20.76       10.24
2    417 Anne Swarbrick        Waterloo             1:11:36.72  1m15 10.05
3    422 Kim Miroslavich                            1:16:42.62  6m21  9.39
4    416 Christine Mirdslavich Brampton             1:39:21.94 29m01  7.25
Allan Hawley, Time Keeper