11th Annual KELSO MTB Festival O.Cup#3

Revised, Nov 31, 1996

Kelso Conservation Area, Milton, Sunday, 2 June 96 Dave Spurgeon, Chief Official

PeeWee 10-12, PeeWee 10-12 Female, Minime 13-14, Minime 13-14 Female, Cadet 15-16 Sport/FunClass Men, Cadet 15-16 Women, Senior 19-29 Beg/Fun Class Men, Senior 19-29 Beg/FunClss Women, Veteran 30-39 Beg/FunClass Men, Veteran 30-39 Spt/FunC. Women, Master 40+ Women, Cadet (15-16) Expert Men, Junior (17-18) Sport Men, Junior (17-18) Women, Espoire (19-22) Sport Men, Senior (23-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30-39) Sport Men, Veteran (30-39) Expert Women, Master (40-49) Sport Men, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Senior (19-29) Expert Women, Veteran (30-39) Expert Men, Master (40+) Expert Men, Pro-Elite Men, Pro-Elite Women,

Rider Summary for 11th Annual KELSO MTB Festival O.Cup#3

Sunday, 2 June 96 Number of Riders = 924

Number of Riders with the same Name = 3

Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 137

Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 17

Number of Riders that were Disqualified = 1

Number of Riders without Plate/Bib# = 20

Number of Riders with OneDays = 349

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF DSQ NO# 1DAY

PeeWee 10-12                     17    0   2   0   1   8

PeeWee 10-12 Female               1    0   0   0   0   1

Minime 13-14                     45    1   3   0   1  26

Minime 13-14 Female               4    0   0   0   0   0

Cadet 15-16 Sport/FunClass Men   72    1  11   0   2  37

Cadet 15-16 Women                 2    0   0   0   0   1

Senior 19-29 Beg/Fun Class Men   70    3   9   0   4  59

Senior 19-29 Beg/FunClss Women   12    0   1   0   0  10

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men   51    3   7   0   4  42

Veteran 30-39 Spt/FunC. Women     6    0   0   0   0   4

Master 40+ Women                  6    1   0   0   1   2

Cadet (15-16) Expert Men         22    0   7   0   0   1

Junior (17-18) Sport Men         76    0  13   0   0  22

Junior (17-18) Women              6    0   2   0   0   6

Espoire (19-22) Sport Men        56    3   7   0   3  22

Senior (23-29) Sport Men         98    0  11   0   0  38

Senior (19-29) Sport Women       21    0   4   0   0   5

Veteran (30-39) Sport Men       102    2  11   0   2  51

Veteran (30-39) Expert Women      1    0   0   0   0   0

Master (40-49) Sport Men         54    0   6   0   0  10

Junior (17-18) Expert Men        21    0   4   0   0   0

Senior (19-29) Expert Men        74    2  21   0   2   3

Senior (19-29) Expert Women      15    0   0   1   0   0

Veteran (30-39) Expert Men       37    0   6   0   0   1

Master (40+) Expert Men           9    0   1   0   0   0

Pro-Elite Men                    41    1   9   0   0   0

Pro-Elite Women                   5    0   2   0   0   0

11th Annual KELSO MTB Festival O.Cup#3

Kelso Conservation Area, Milton

Sunday, 2 June 96, Event#:3, 9 Km, 17 Entrants

PeeWee 10-12

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1     -1 HESTER, Robert      Spokes 'N' Slopes / Milton        28:13.95       19.13  94.5  25 

2   2850 COLE, Paul          CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto     28:44.16 30.21 18.79  92.8  22 

3   2852 BROOKER, Derek      BICYCLE WORKS / Waterdown         29:22.22  1m08 18.39  90.8  20 

4   28u7 LAZARSKI, Martin    from Scarborough                  30:37.91  2m23 17.63  87.1  18 

5   2855 HENDRICKEN, Shaun   MOUNTAIN TOP BICYCLES             30:40.54  2m26 17.60  86.9  17 

6   2854 LAVALLEE, Jonathan  CYCLEPATH RACING TEAM             32:17.16  4m03 16.73  82.6  16 

7   2891 ROYLE, Michael      BICYCLE WORKS / Waterdown         32:28.14  4m14 16.63  82.1  15 

8   2856 HARRY, Scott        from Toronto                      33:04.01  4m50 16.33  80.7  14 

9   2895 SHARP, Ryan         from Milton                       33:07.19  4m53 16.30  80.5  13 

10  2896 VANDERMAREL, Curtis from Milton                       33:15.71  5m01 16.23  80.2  12 

11    35 KULAKOWSKY, Stephen from Hamilton                     34:31.06  6m17 15.64  77.3  11 

12  2889 THOMAS, Steven      from Peterborough                 37:02.49  8m48 14.58  72.0  10 

13  2894 JACOME, Byron       from Georgetown                   41:43.05 13m29 12.94  63.9   9 

14  2892 SWYSZCZ, Adam       SCREAM TEAM / Mississauga         51:37.29 23m23 10.46  51.7   8 

15  2893 PATCHETT, Gary      from Mississauga                1:03:23.74 35m09  8.52  42.1   7 

    2897 BRIDGEMAN, Chris    SPOKES 'N' SLOPES / Kilbride   Did Not Finish                    

    2890 LOMANTO, Joey       from Dundas                    Did Not Finish                    

9 Km, 1 Entrants

PeeWee 10-12 Female

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED  PTS. OCUP

1   2949 ROGERS, Brittany from Campbellville                53:30.55 10.09  58.6  25 

17 Km, 2 Laps 45 Entrants

Minime 13-14

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2513 MAZUR, Peter        Neworld / Dundas                  48:26.76       21.05  96.7  25 

2   2414 HENDRICKEN, Michael MOUNTAIN TOP BICYCLES             48:28.73 1.970 21.04  96.7  22 

3   2417 MARTIN, Taylor      PIERIK'S CYCLE / Ancaster         49:29.76  1m03 20.61  94.7  20 

4   2401 GALBRAITH, Tristan  BICYCLE WORKS / Campbellville     49:55.90  1m29 20.43  93.8  18 

5   2512 THOMAS, Derek       CYCLEPATH RACING TEAM/Barrie      50:03.04  1m36 20.38  93.6  17 

6   2412 VAREY, Mike         from Toronto                      52:32.88  4m06 19.41  89.2  16 

7   2416 MAEMURA, Andrew     from Toronto                      52:50.23  4m23 19.30  88.7  15 

8   2408 NELSON, Michael     FREEWHEEL CYCLE / Ancaster        53:17.42  4m50 19.14  87.9  14 

9   2532 MARTUZALSKI, Adam   ZIGGY'S CC INC. / Kitchener       53:26.43  4m59 19.09  87.7  13 

10  2404 SCHONAUER, Ryan     All Seasons Sports / London       53:30.88  5m04 19.06  87.6  12 

11  2524 KOVACS, Robert      from Stoney Creek                 53:35.82  5m09 19.03  87.4  11 

12  2407 HOPKINS, Ian        from Aurora                       53:58.73  5m31 18.90  86.8  10 

13  2403 KENNEDY, Galen      from Toronto                      54:03.12  5m36 18.87  86.7   9 

14  2549 TAYLOR, David       PIERIK'S CYCLE / Puslinch         54:30.86  6m04 18.71  86.0   8 

15  2402 KASPARIAN, Greg     from Toronto                      55:18.42  6m51 18.44  84.7   7 

16  2415 LAZARSKI, Simon     from Scarborough                  56:11.21  7m44 18.15  83.4   6 

17  2509 MILLER, Shawn       from Aurora                       56:11.54  7m44 18.15  83.4   5 

18  2406 COPPING, Doug       BICYCLE WORKS / Kilbride          56:23.95  7m57 18.09  83.1   4 

19  2522 JAGLIELKI, Peter    from Toronto                      56:32.30  8m05 18.04  82.9   3 

20  2527 ELGAR, Andrew       Fibercast Inc / Oakville          56:39.33  8m12 18.00  82.7   2 

21  2526 JARC, Aaron         Fibercast Inc / Oakville          56:42.62  8m15 17.99  82.6   0 

22  2413 WILLIAMS, Nathan    THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C      56:54.82  8m28 17.92  82.3     

23  2523 TAYLOR, Ryan        from Stoney Creek                 56:58.17  8m31 17.90  82.3     

24  2530 NORRIE, David       Parry Sound High School           57:52.24  9m25 17.63  81.0     

25  2516 MALONEY, Kristopher from Waterford                    59:10.48 10m43 17.24  79.2     

26  2400 FORBES, James       from Waterloo                     59:47.72 11m20 17.06  78.4     

27  2511 GERLEWYCH, Matthew  SCREAM TEAM / Etobicoke         1:00:05.85 11m39 16.97  78.0     

28  2533 CRAWFORD, Chris     ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:02:52.38 14m25 16.22  74.5     

29  2552 CORDOVADO, Anthony  from Richmond Hill              1:02:56.45 14m29 16.21  74.5     

30  2510 FARRELL, Senan      from Hamilton                   1:04:41.32 16m14 15.77  72.4     

31  2537 LANG, Jake          from Peterborough               1:04:45.25 16m18 15.75  72.4     

32  2520 VAN KOEVERDEN, Adam from Oakville                   1:07:08.39 18m41 15.19  69.8     

33  2521 MARTIN, Christopher from Oakville                   1:07:10.92 18m44 15.18  69.8     

34  2515 SWYSZCZ, Jonathan   SCREAM TEAM / Mississauga       1:07:20.42 18m53 15.15  69.6     

35  2518 MCGRATH, Joey       from Acton                      1:07:53.10 19m26 15.03  69.0     

36  2535 NANCEKIVELL, Sean   ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:09:59.10 21m32 14.57  67.0     

37  2514 DRING, Jeffery      from Toronto                    1:10:08.76 21m42 14.54  66.8     

38  2543 YORKE, Mathew       SLOPES 'N' SPOKES / Milton      1:20:42.99 32m16 12.64  58.1     

39  2519 DAGENAIS, Marcus    from Acton                      1:20:57.43 32m30 12.60  57.9     

40  2517 STRATTON, Brett     SPOKES 'N' SLOPES / Milton      1:23:01.87 34m35 12.28  56.4     

41  2525 COLE, Jeff          from Milton                     1:24:48.84 36m22 12.03  55.2     

    -898 GUERIN, Jeff        CYCLEPATH / Peterborough       Did Not Start                     

    2531 DICK, Rory          SPOKES 'N' SLOPES / Acton      Did Not Finish                    

    2641 GICK, David         from Peterborough              Did Not Finish                    

    2548 LYALL, Robert       from Caledonia                 Did Not Finish                    

17 Km, 2 Laps 4 Entrants

Minime 13-14 Female

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2954 CONEY, Helena          Dunbar / Newmarket              1:03:32.59       16.05  88.1  25 

2   2950 BOWEN, Jacqueline      CYCLEPATH RACING TEAM           1:07:31.24  3m58 15.11  82.9  22 

3   2952 LOBODZINSKI, Katherine RACER SPORTIF / London          1:08:53.68  5m21 14.81  81.2  20 

4   2951 GALBRAITH, Cydney      BICYCLE WORKS / Campbellville   1:15:59.90 12m27 13.42  73.6  18 

17 Km, 2 Laps 72 Entrants

Cadet 15-16 Sport/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2576 HOWLETT, Jason       SPOKES 'N' SLOPES / Cambridge     46:34.24       21.90 100.0  25 

2   2654 JANZEN, David        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       46:37.92 3.680 21.87  99.9  22 

3   2607 HODGINS, Mark        All Canadain Sports Exchange      46:55.67 21.43 21.74  99.2  20 

4   2598 PAUTLER, Drew        from Brampton                     47:28.18 53.94 21.49  98.1  18 

5   2568 LOBODZINSKI, Michael RACER SPORTIF / London            47:51.63  1m17 21.31  97.3  17 

6     -2 CARR, Gareth         CYCLEPATH RACING TEAM             48:01.80  1m27 21.24  97.0  16 

7   2601 BROUWERS, Seth       BICYCLE WORKS / Campbellville     48:29.15  1m54 21.04  96.1  15 

8   2643 FISCHER, Tony        from Aurora                       48:30.25  1m56 21.03  96.0  14 

9   2579 INRIG, Rob           PIERIK'S CYCLE / Hamilton         49:12.21  2m37 20.73  94.6  13 

10  2660 WILKIE, Joshuah      from Borden                       49:36.43  3m02 20.56  93.9  12 

11  2581 MATTHEWS, Paul       FREEWHEEL CYCLE / Dundas          49:48.02  3m13 20.48  93.5  11 

12  2573 BROWN, Adam          BICYCLE WORKS / Burlington        50:00.93  3m26 20.39  93.1  10 

13  2665 GENZER, Alex         from Fort Erie                    50:01.20  3m26 20.39  93.1   9 

14  2584 FRANCIS, Charlie     from Brampton                     50:26.14  3m51 20.22  92.3   8 

15  2653 VAN ALLEN, Barret    from Brantford                    50:35.42  4m01 20.16  92.1   7 

16  2563 STEPHENSON, Matthew  OGC/PEDROS / Toronto              50:35.51  4m01 20.16  92.1   6 

17  2657 DOUGLAS, Ben         THE BICYCLE SHOP / Brantford      50:53.16  4m18 20.04  91.5   5 

18  2586 SZULC, Ryan          from Hamilton                     51:15.35  4m41 19.90  90.9   4 

19  2565 COPITHORN, Ryan      Boyds / Stouffville               51:20.35  4m46 19.87  90.7   3 

20  2590 GILGEN, Jamie        Team Missing Link / Ilderton      51:22.55  4m48 19.85  90.6   2 

21  2566 LYALL, Alex          MOUNTAIN TOP BICYCLES             51:37.93  5m03 19.76  90.2   0 

22  2559 GOLLEK, Joseph       WATERLOO RYDERS / Waterloo        51:42.43  5m08 19.73  90.1     

23  2652 PORTER, Brad         from Hamilton                     51:51.66  5m17 19.67  89.8     

24  2666 ARENDS, Robbie       from Fort Erie                    51:58.54  5m24 19.62  89.6     

25  2659 WOOD, Glenn          from Georgetown                   52:32.08  5m57 19.42  88.6     

26  2663 HILLS, Michael       from Acton                        52:34.45  6m00 19.40  88.6     

27  2591 ASTON, Mike          from Guelph                       52:42.46  6m08 19.35  88.4     

28  2596 MEEK, David          SPOKES 'N' SLOPES/NRG/Bolle       53:09.93  6m35 19.19  87.6     

29  2650 WEBSTER, Mike        from Hamilton                     53:19.87  6m45 19.13  87.3     

30  2574 RICH, Jordan         CYCLEPATH RACING TEAM             53:20.14  6m45 19.12  87.3     

31  2587 NEIL, Adam           from Oshawa                       53:45.74  7m11 18.97  86.6     

32  2697 HARVEY, Andrew       from Brampton                     54:06.23  7m31 18.85  86.1     

33  2661 WOLFER, Thomas       from Acton                        54:20.67  7m46 18.77  85.7     

34  2585 BERGER, Marc         from Uxbridge                     54:23.03  7m48 18.76  85.6     

35  2647 ROGERS, Travis       from Milton                       54:26.77  7m52 18.73  85.5     

36  2589 WRIGHT, Andrew       SPOKES 'N' SLOPES/Burlington      54:27.92  7m53 18.73  85.5     

37  2593 DUTTON, Ryley        from Toronto                      54:44.45  8m10 18.63  85.1     

38  2649 LIGORI, Peter        CYCLEPATH / Brantford             55:15.71  8m41 18.46  84.3     

39     ? CARLETON, Timothy    from Toronto                      55:25.76  8m51 18.40  84.0     

40  2529 WINKEL, Mike         from Fordwich                     55:27.81  8m53 18.39  84.0     

41  2670 HLUCHANIUK, Bo       from Brantford                    55:46.68  9m12 18.29  83.5     

42  2646 CRAWFORD, Sean       from Milton                       56:02.23  9m27 18.20  83.1     

43  2664 BLOOM, Aaron         CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto     56:03.11  9m28 18.20  83.1     

44  2551 PLAMPE, Aris         CYCLEPATH RACING TEAM             56:55.95 10m21 17.92  81.8     

45  2667 GALLAGHER, Ryan      from Acton                        58:38.93 12m04 17.39  79.4     

46  2645 MCKINLEY, Brad       from Rockwood                     58:45.30 12m11 17.36  79.3     

47  2682 STEWART, Ryan        from Hamilton                     59:34.35 13m00 17.12  78.2     

48  2577 THOMPSON, Travis     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD        59:39.02 13m04 17.10  78.1     

49  2575 ELLIOTT, Buchanan    SPOKES 'N' SLOPES / Acton       1:00:15.33 13m41 16.93  77.3     

50  2595 MERKO, Matthew       from Mississauga                1:01:15.91 14m41 16.65  76.0     

51  2686 SCHOFIELD, Ian       SPOKES 'N' SLOPES / Milton      1:01:16.18 14m41 16.65  76.0     

52  2648 THOMPSON, Matt       from Oakville                   1:01:43.70 15m09 16.52  75.4     

53  2655 CAMPBELL, Colin      from Etobicoke                  1:01:54.08 15m19 16.48  75.2     

54  2674 EDEY, Bradley        from Burlington                 1:02:07.26 15m33 16.42  75.0     

55  2689 SEMPLE, Westly       from Guelph                     1:02:17.70 15m43 16.37  74.8     

56  2642 WYLIE, Sean          from Toronto                    1:03:51.27 17m17 15.97  72.9     

57  2698 SEMBAY, Andrew       from Mississauga                1:04:14.25 17m40 15.88  72.5     

58  2656 BRESSMER, Michael    OAKVILLE CC / Oakville          1:07:53.02 21m18 15.03  68.6     

59  2639 CHUM, Matthew        from Willowdale                 1:28:14.55 41m40 11.56  52.8     

    -917 NICOLAE, Stefan      CYCLEPATH / Toronto            Did Not Start                     

    2604 SPIZARSKY, Michael   CYCLEPATH RACING TEAM          Did Not Finish                    

    2603 KELLY, Sean          from Brampton                  Did Not Finish                    

    2606 HAYWARD, Justin      from Hanover                   Did Not Finish                    

    2680 JEANNEAULT, Tristan  from Richmond Hill             Did Not Finish                    

    2578 FREEMAN, Jamie       BICYCLE WORKS / Millgrove      Did Not Finish                    

    2662 SMOLDERS, Bentley    from Orangeville               Did Not Finish                    

    2651 MORRA, Joe           from Scarborough               Did Not Finish                    

   2666c WALKER, Chris        from Fort Erie                 Did Not Finish                    

    2669 POOLE, Rodger        Parry Sound High School Team   Did Not Finish                    

    2668 LEE, Nick Thomson    Parry Sound High School        Did Not Finish                    

      ?2 MASCI, Justin        from Etobicoke                 Did Not Finish                    

17 Km, 2 Laps 2 Entrants

Cadet 15-16 Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2960 CLARK, Ashley    KONA MTB TEAM / Owen Sound      1:05:01.72       15.69  86.1  25 

2   2979 FLEMMING, Laura  Parry Sound High School         1:35:38.98 30m37 10.66  58.5  22 

17 Km, 2 Laps 70 Entrants

Senior 19-29 Beg/Fun Class Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2212 HINDS, Kevin          Toronto Cycle / Scarborough       46:50.36       21.78 100.0  25 

2   -123 FLATTERS, Brendan     SPEED RIVER / Guelph              46:54.48 4.120 21.74  99.9  22 

3   2361 GILLILAND, Brian      Norco / Scarborough               48:11.87  1m21 21.16  97.2  20 

4   2345 MALEC, Ryan           North Shore Racing/Mississauga    49:14.04  2m23 20.72  95.1  18 

5   2332 SMITH, Ryan           from Kitchener                    49:40.96  2m50 20.53  94.3  17 

6   2370 HUGHES, Dennis        from Toronto                      50:13.58  3m23 20.31  93.3  16 

7   2330 LEE, Evan             from Brampton                     50:22.75  3m32 20.25  93.0  15 

8   2397 YEAMAN, David         from Tottenham                    50:57.41  4m07 20.02  91.9  14 

9   2329 HARKNESS, Jamie       from Toronto                      50:59.11  4m08 20.01  91.9  13 

10  2352 WOLF, Kevin           from Kilbride                     51:05.10  4m14 19.97  91.7  12 

11  2364 HOWIE, Mathew         from Englehart                    51:28.83  4m38 19.81  91.0  11 

12  2800 DURDON, Colin         from Milton                       51:36.41  4m46 19.76  90.8  10 

13  2381 BROWN, Jeff           from Etobicoke                    51:44.32  4m53 19.71  90.5   9 

14  2355 PROHASKA, Jay         from Brantford                    52:01.45  5m11 19.61  90.0   8 

15  2764 YONG, Alvin           from Mississauga                  52:05.57  5m15 19.58  89.9   7 

16  2335 PARKER, Tom           from Etobicoke                    52:12.77  5m22 19.54  89.7   6 

17  2204 FIEMA, Thomas         from Mississauaga                 52:16.01  5m25 19.52  89.6   5 

18  2337 CALMA, Rob            from Kitchener                    52:26.06  5m35 19.45  89.3   4 

19  2372 SPROULE, Daryl        from Collingwood                  52:27.93  5m37 19.44  89.3   3 

20  2357 CAREY, Chris          Sweeney Todds Pub / Beam          52:37.38  5m47 19.38  89.0   2 

21  2211 SOWERBY, Mike         from Ancaster                     53:03.69  6m13 19.22  88.3   0 

22  2358 KNOX, J.P.            from Hamilton                     53:08.35  6m17 19.19  88.1     

23  2382 MAR, Colin            from Hamilton                     53:15.99  6m25 19.15  87.9     

24  2360 PATTERSON, Bryan      from Wiarton                      53:34.11  6m43 19.04  87.4     

25  2347 MARSHALL, Robert      from Ajax                         53:35.87  6m45 19.03  87.4     

26  2374 GATERELL, Scott       from Georgetown                   53:51.80  7m01 18.94  87.0     

27  2336 RANKL, Leigh          from Kitchener                    53:57.68  7m07 18.90  86.8     

28  2213 THOMPSON, Paul        CYCLEPATH RACING TEAM             53:59.32  7m08 18.89  86.8     

29  2348 EWEN, Chris           from Burlington                   54:20.58  7m30 18.77  86.2     

30  2371 BECHARD, Brent        from Orangeville                  54:53.70  8m03 18.58  85.3     

31  2331 YONG, Alain           from Mississauga                  55:02.05  8m11 18.53  85.1     

32  2338 BLACK, Gavin          from Oakville                     55:06.00  8m15 18.51  85.0     

33  2375 GREGORZ, Ron          from Oakville                     55:11.83  8m21 18.48  84.9     

34  2351 FRENCH, Gord          from Downsview                    55:24.13  8m33 18.41  84.5     

35  2789 BROWN, Peter          from Toronto                      55:36.60  8m46 18.34  84.2     

36  2342 TSO, Alex             from Burlington                   56:13.89  9m23 18.14  83.3     

37  2359 ASTOLFO, Mike         Oakville Cycle & Sport            56:58.44 10m08 17.90  82.2     

38  2339 BLACK, Michael        from Oakville                     57:33.20 10m42 17.72  81.4     

39  2327 PHANG, Kevin          from Toronto                      57:38.15 10m47 17.70  81.3     

40  2334 CROMIE, Fred          from Mississauga                  57:40.00 10m49 17.69  81.2     

41  2376 SCHAEFER, Roy         Hespeler Cyclery / Kitchener      57:49.96 10m59 17.64  81.0     

42  2214 MOLE, Chris           TRAILBLAZERS / Hepworth           57:51.66 11m01 17.63  81.0     

43  2341 HARRIS, Andrew        from Kitchener                    57:52.43 11m02 17.62  80.9     

44  2328 WAYTOWICH, Richard    from Oshawa                       57:53.97 11m03 17.62  80.9     

45  2394 FRANCQ, Alain         from Hamilton                     58:15.00 11m24 17.51  80.4     

46  2353 WRIGHT, David         from Toronto                      58:19.01 11m28 17.49  80.3     

47  2356 HARLAN, Lee           Sweeney Todds Pub/Beam            59:45.91 12m55 17.07  78.4     

48  2208 GALE, Sean            from Belle River                1:00:44.56 13m54 16.79  77.1     

49  2378 TRAN, Phil            ST. MICHAELS COLLEGE/Toronto    1:00:45.99 13m55 16.79  77.1     

50  2377 MORRIS, Stephen       from Toronto                    1:01:53.55 15m03 16.48  75.7     

51  2210 WARD, Martin          CYCLEPATH / Hamilton            1:04:23.77 17m33 15.84  72.7     

52  2349 SAMUEL, Craig         from Calgary                    1:04:55.41 18m05 15.71  72.1     

53  2387 BUTERA, Dave          from Windsor                    1:05:08.76 18m18 15.66  71.9     

54  2393 STENOFF, Mark         from Mississauga                1:05:12.49 18m22 15.64  71.8     

55  2209 MORTIMER, Darren      from Mississauga                1:06:38.50 19m48 15.31  70.3     

56  2380 LOPEZ, Eddie          Wescam Inc. / Stoney Creek      1:09:27.46 22m37 14.69  67.4     

57  2388 KRUMME, Kurt          Treelickers / Windsor           1:11:19.12 24m28 14.30  65.7     

58  2216 RODAS, Carlos         EARL'S CYCLE / Scarborough      1:16:19.84 29m29 13.36  61.4     

    -900 FONSECA, Neto         from Toronto                   Did Not Start                     

    -912 MADGETT, Duane        from Burlington                Did Not Start                     

    -919 O'RIORDAN, Michael    from Etobicoke                 Did Not Start                     

    2346 VILLENELVE, Daniel    Sprint Can / North York        Did Not Finish                    

    2343 CHANG, Peter          from Kitchener                 Did Not Finish                    

    2354 BEREZUAI, Anthony     from Hamilton                  Did Not Finish                    

    2350 KUNZE, Jeff           from Milton                    Did Not Finish                    

    2344 GUMITIS, Paul         from Welland                   Did Not Finish                    

    2386 DUCEDRE, Chene        Treelickers / Windsor          Did Not Finish                    

    2340 LAKOSEWAL, Adrian     from Mississauga               Did Not Finish                    

    2333 KAPN, Nick            from Weston                    Did Not Finish                    

    2379 AUKSTAKALNIS, Gerhard from Beeton                    Did Not Finish                    

17 Km, 2 Laps 12 Entrants

Senior 19-29 Beg/FunClss Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2936 TEMPLE, Tracey   from Glen Williams                56:50.85       17.94  94.5  25 

2   2935 GREAVES, Kate    from Scarborough                  57:42.98 52.13 17.67  93.1  22 

3   2761 HOUGH, Jodine    Jolley's / Collingwood            59:19.42  2m28 17.19  90.6  20 

4   2932 FIDDES, Kim      from Mississauga                1:00:23.58  3m32 16.89  89.0  18 

5   2902 STOUT, Melissa   from Waterdown                  1:05:21.82  8m30 15.60  82.2  17 

6   2933 ZIBERT, Claudia  from Etobicoke                  1:07:16.18 10m25 15.16  79.9  16 

7   2931 HOCEVAR, Helena  CYCLEPATH RACING TEAM           1:07:22.22 10m31 15.14  79.8  15 

8   2938 HERNER, Kristin  from Georgetown                 1:08:44.88 11m54 14.84  78.2  14 

9   2934 TAYLOR, Vivian   from Guelph                     1:11:02.36 14m11 14.36  75.6  13 

10  2939 TANAS, Julie     from Georgetown                 1:11:47.07 14m56 14.21  74.9  12 

11  2930 TOWERS, Erin     from Mississauga                1:19:06.80 22m15 12.89  67.9  11 

    2937 KELLY, Patricia  from Toronto                   Did Not Finish                    

17 Km, 2 Laps 51 Entrants

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2788 CORNELL, Richard   from London                       49:22.96       20.66  98.3  25 

2   2775 GREEN, Stuart      Sweeny Todd's/St. Catharines      50:11.68 48.72 20.32  96.7  22 

3   2799 KEENAN, Steve      from Oakville                     50:24.26  1m01 20.24  96.3  20 

4   2675 HUDSON, Derek      from Greensville                  51:23.69  2m00 19.85  94.5  18 

5   2766 BROWN, Stuart      from Thornhill                    53:20.00  3m57 19.13  91.0  17 

6   2771 BOSCO, Chris       from Dundas                       53:23.92  4m00 19.10  90.9  16 

7   2685 ALLAN, Tim         from Stoney Creek                 53:48.58  4m25 18.96  90.2  15 

8   2793 MILLSOP, Dale      SPOKES 'N' SLOPES / Milton        53:50.61  4m27 18.94  90.2  14 

9   2679 LUKE, Gareth       from Brampton                     53:53.86  4m30 18.92  90.1  13 

10  2683 O'LEARY, John      FAT TIRE CYCLE / Brantford        54:08.36  4m45 18.84  89.7  12 

11  2769 ELLIOT, David      from Hamilton                     54:10.17  4m47 18.83  89.6  11 

12  2790 STARK, Kelly       from London                       54:18.19  4m55 18.78  89.4  10 

13  2760 THOMPSON, Keith    from Oakville                     54:19.89  4m56 18.77  89.4   9 

14  2700 HOEBJERG, Kimble   from Brampton                     54:45.21  5m22 18.63  88.7   8 

15  2777 LAURENT, Andre     from North York                   55:39.92  6m16 18.32  87.2   7 

16  2798 MORAN, Bill        from Toronto                      56:18.91  6m55 18.11  86.2   6 

17  2703 SECA, Ronald       Bianchi / Etobicoke               56:20.34  6m57 18.10  86.2   5 

18  2757 MALTBY, Paul       from Burlington                   56:22.70  6m59 18.09  86.1   4 

19  2759 CHIAPPIRO, Dave    from Mississauga                  56:27.37  7m04 18.07  86.0   3 

20  2767 ORR, Michael       FREEWHEEL CYCLE / Hamilton        56:37.26  7m14 18.01  85.8   2 

21  2776 BYRON, John        from Mississauga                  57:41.25  8m18 17.68  84.2   0 

22  2701 DURDON, Terry      from Milton                       57:59.26  8m36 17.59  83.7     

23  2756 WHARIN, Chris      from Oakville                     58:05.19  8m42 17.56  83.6     

24  2781 STAHL, Stephen     from Toronto                      59:27.58 10m04 17.15  81.7     

25  2780 BRIDGES, Philip    SPOKES 'N' SLOPES/Cyclones      1:00:00.04 10m37 17.00  80.9     

26  2786 DAVEY, Keith       BRAMPTON CYCLE CLUB/Snelgrove   1:00:24.93 11m01 16.88  80.4     

27  -210 BIERNESS, Gary                                     1:00:56.40 11m33 16.74  79.7     

28  2784 PRICE, Steven      from St. Catharines             1:01:42.80 12m19 16.53  78.7     

29  2783 HARVEY, Peter      from Kitchener                  1:02:33.18 13m10 16.31  77.6     

30  2796 RAK, Kevin         from Toronto                    1:04:13.80 14m50 15.88  75.6     

31  2779 GOLDBERG, Larry    from Toronto                    1:05:25.31 16m02 15.59  74.2     

32  2782 ROCH, Steve        from Hamilton                   1:05:26.30 16m03 15.59  74.2     

33  2768 CHAMBERLAIN, Ted   from Hamilton                   1:06:41.16 17m18 15.30  72.8     

34  2763 FREEMAN, Dave      from Toronto                    1:07:10.39 17m47 15.18  72.3     

35  2003 LAZARSKI, Mark     from Scarborough                1:08:12.56 18m49 14.95  71.2     

36  2773 YAU, Ming          from Richmond Hill              1:08:27.83 19m04 14.90  70.9     

37  2677 CANUELLOS, George  from Toronto                    1:08:40.74 19m17 14.85  70.7     

38  2687 ASH, Lorne         from Toronto                    1:11:08.65 21m45 14.34  68.2     

39  2770 CORDOVADO, Adriano from Richmond Hill              1:16:20.96 26m58 13.36  63.6     

40  2765 WALTERS, Neal      from East York                  1:20:15.82 30m52 12.71  60.5     

41  2791 DEBOERS, John      SPOKES 'N' SLOPES / Milton      1:24:30.62 35m07 12.07  57.5     

    -905 HUMPHRYS, Brain    from Mississauga               Did Not Start                     

    -916 MURPHY, James      from Mississauga               Did Not Start                     

    -923 SALISBURY, Scott   Loco Manus Racing / Toronto    Did Not Start                     

    2787 MURRAY, Mike       from Mississauga               Did Not Finish                    

    2795 BEIRNESS, Gary     from Ajax                      Did Not Finish                    

    2785 MACDONALD, Roy     from Toronto                   Did Not Finish                    

    2758 VOSPER, Greg       from Mississauga               Did Not Finish                    

    2778 MENDES, Martin     from Pickering                 Did Not Finish                    

    2772 GIL, Phil          from Mississauga               Did Not Finish                    

    2762 FLEMING, Jon       from Dundas                    Did Not Finish                    

17 Km, 2 Laps 6 Entrants

Veteran 30-39 Spt/FunC. Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2997 BOEHM, Rita      M.T.P. TRAIL HOGS / Etobicoke   1:00:43.72       16.80  92.2  25 

2   2999 DUFOUR, Linda    from Toronto                    1:04:57.37  4m13 15.70  86.2  22 

3   2982 PLINT, Amy       from Ottawa                     1:05:57.90  5m14 15.46  84.9  20 

4   2981 LEE-BANKS, Lisa  LFL (Corp) Racing / Toronto     1:07:58.46  7m14 15.01  82.3  18 

5   2995 LECLAIR, Suzanne from North Bay                  1:08:38.99  7m55 14.86  81.5  17 

6   2996 LAPOINTE, Lyne   from North Bay                  1:18:05.26 17m21 13.06  71.7  16 

17 Km, 2 Laps 6 Entrants

Master 40+ Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    192 DEZIEL, Karen    ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)       58:06.59       17.55 100.0  25 

2    191 GAGNE, Alexa     from London                     1:00:18.14  2m11 16.91  96.4  22 

3    194 CONEY, Ingrid    NEWMARKET EAGLES / Newmarket    1:00:24.78  2m18 16.88  96.2  20 

4    199 CORNER, Carolyn  from Toronto                    1:09:22.51 11m15 14.70  83.8  18 

5    190 BUDGE, Ann       from Coldwater                  1:17:38.65 19m32 13.14  74.8  17 

    -902 HEGARTY, Jane    from Toronto                   Did Not Start                     

25 Km, 3 Laps 22 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   1406 WADE, Adam          SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:05:22.52       22.94  93.5  25 

2   1416 CSEFF, Adam         FREEWHEEL CYCLE / Milton        1:07:35.06  2m12 22.19  90.4  22 

3   1412 ROUBAL, Jan         SAULT CC/Source for Sports      1:08:01.37  2m38 22.05  89.8  20 

4   2550 BOWEN, Mike         CYCLEPATH RACING TEAM           1:08:11.36  2m48 22.00  89.6  18 

5   1413 KARASINSKI, Phillip Feathers Animal Hair/Hanover    1:08:43.66  3m21 21.83  88.9  17 

6   1418 SMEATON, Jeff       THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:08:46.41  3m23 21.81  88.8  16 

7   2558 JOHNSTON, Ian       FREEWHEEL CYCLE / Burlington    1:09:39.85  4m17 21.53  87.7  15 

8   1411 BROOKER, Jason      BICYCLE WORKS / Waterdown       1:10:22.80  5m00 21.31  86.8  14 

9   1420 SAUVE, Neil         from North Bay                  1:12:06.45  6m43 20.80  84.7  13 

10  1405 TRAINI, Enrico      from Toronto                    1:13:40.59  8m18 20.36  82.9  12 

11  1408 LUSCOMBE, Scott     D'ORNELLAS RT/Specialized       1:14:21.67  8m59 20.17  82.2  11 

12  2638 LEWIS, David        FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:14:43.04  9m20 20.08  81.8  10 

13  2564 THOMAS, Jason       CYCLEPATH / Peterborough        1:14:43.53  9m21 20.07  81.8   9 

14  1417 WEBB, Mark          from North York                 1:15:01.93  9m39 19.99  81.4   8 

15  1414 SHAHAR, Avi         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:17:26.39 12m03 19.37  78.9   7 

    1597 GICK, David         from Peterborough              Did Not Finish                    

     228 JOHNS, Morgan       MOUNTAIN TOP BICYCLES / Lite   Did Not Finish                    

    1421 COLE, Michael       CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto  Did Not Finish                    

    1400 DEY, Ryan           THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD     Did Not Finish                    

    1401 GILLIGAN, Mark      Dunbar Bike + Ski / Markham    Did Not Finish                    

    1404 MCLEAN, Peter       Norco/Wheel Goods / St Marys   Did Not Finish                    

    1422 SCHERZ, Martin      from Thornhill                 Did Not Finish                    

25 Km, 3 Laps 76 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   1251 CLUTE, Nathan       SAULT CC/Duke of Windsor        1:05:24.83       22.93 100.0  25 

2   1277 ROYCROFT, Dan       Huntsville / Port Sydney        1:06:38.43  1m13 22.51  98.2  22 

3   1233 NEUMANN, Ondrej     SPOKES 'N' SLOPES/Mississauga   1:06:43.21  1m18 22.48  98.0  20 

4   1215 MINTZ, Dwayne       from Keswick                    1:07:52.42  2m27 22.10  96.4  18 

5   1275 BREMER, Lee         from Willowdale                 1:08:23.23  2m58 21.93  95.7  17 

6   1377 MCINTOSH, Ryan      from North Bay                  1:08:41.14  3m16 21.84  95.2  16 

7   1254 MOFFATT, Nick       from Oshawa                     1:08:42.13  3m17 21.83  95.2  15 

8   1369 KUFFERT, Steven     BICYCLE WORKS / Oakville        1:08:54.76  3m29 21.77  94.9  14 

9   1270 CHARLES, Fraser     from Georgetown                 1:08:57.23  3m32 21.75  94.9  13 

10  1381 FISCHER, Hans       from Aurora                     1:09:06.07  3m41 21.71  94.7  12 

11  1241 RENAUD, Jeff        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:09:32.22  4m07 21.57  94.1  11 

12  1225 IRWIN, Mike         CYCLEPATH RACING TEAM           1:09:47.10  4m22 21.49  93.7  10 

13  1261 NICHOLSON, Mark     from Guelph                     1:10:06.27  4m41 21.40  93.3   9 

14  1239 CAMPBELL, Dave      from Oshawa                     1:10:29.62  5m04 21.28  92.8   8 

15  1276 VON DEHN, Mike      CYCLEPATH RACING TEAM/Guelph    1:10:31.87  5m07 21.27  92.7   7 

16  1259 PURYCH, Tim         SAULT CC / Blind River          1:10:47.25  5m22 21.19  92.4   6 

17  1243 FORGET, Patrick     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:11:05.65  5m40 21.10  92.0   5 

18  1267 KERVIN, David       from Englehart                  1:11:06.25  5m41 21.10  92.0   4 

19  1268 DRAPER, Chris       Team Cheapskates/Club Roast     1:11:06.63  5m41 21.09  92.0   3 

20  1229 MACKENZIE, Drew     from Ottawa                     1:11:06.70  5m41 21.09  92.0   2 

21  1238 NEIL, Patrick       from Oshawa                     1:11:51.78  6m26 20.87  91.0   0 

22  1252 ANDERSON, Travis    A.s.f.s. / Sault Ste Marie      1:12:13.86  6m49 20.77  90.6     

23  1204 CHRISTIE, Mike      from Mississauga                1:12:34.96  7m10 20.67  90.1     

24  1356 NEWTON, Fraser      WHEELS IN MOTION / Lynden       1:12:44.02  7m19 20.62  89.9     

25  1213 MEAD, Josh          from Aurora                     1:12:52.31  7m27 20.58  89.8     

26  1230 ECKART, Brien       EARL'S CYCLE                    1:12:52.59  7m27 20.58  89.8     

27  1211 MARSHALL, Greg      6697 / London                   1:12:57.20  7m32 20.56  89.7     

28  1242 SWANSON, Matt       from Oshawa                     1:13:01.54  7m36 20.54  89.6     

29  1206 FRISCH, David       Norco / Bolton                  1:13:04.78  7m39 20.53  89.5     

30  1248 SWYSZCZ, Nick       SCREAM TEAM / Mississauga       1:13:22.91  7m58 20.44  89.1     

31  1372 MCCAUGHEY, Michael  WHEELS IN MOTION / Dundas       1:13:35.32  8m10 20.38  88.9     

32  1274 PROC, John          WHEELS IN MOTION / Hamilton     1:13:35.59  8m10 20.38  88.9     

33  1256 JANSSEN, Mike       from Brampton                   1:14:08.33  8m43 20.23  88.2     

34  1370 CUTLER, Tim         TRAILBLAZERS / Brockville       1:14:25.03  9m00 20.16  87.9     

35  1278 RICHARDS, Tait      from Oakville                   1:14:53.81  9m28 20.03  87.3     

36  1257 MELLISH, Mike       OWEN SOUND/Jolley's Cycle       1:15:09.90  9m45 19.96  87.0     

37  1202 BONGARD, Derek      from Newmarket                  1:15:17.59  9m52 19.92  86.9     

38  1358 FORD, Steve         from Oakville                   1:15:31.71 10m06 19.86  86.6     

39  1271 RASMUSSEN, Brendan  from Bracebridge                1:16:10.43 10m45 19.69  85.9     

40  1228 FLETCHER, Geoff     BICYCLE WORKS / Burlington      1:17:36.88 12m12 19.33  84.3     

41  1397 WAGHORNE, Bret      from Mississauga                1:17:45.45 12m20 19.29  84.1     

42  1354 KING, Andrew        from Etobicoke                  1:17:53.91 12m29 19.26  84.0     

43  1384 PEARSON, Joe        Parry Sound High School         1:18:09.51 12m44 19.19  83.7     

44  1380 POLLETT, Chris      CYCLEPATH RACING TEAM           1:18:16.43 12m51 19.16  83.6     

45  1393 HARVEY, Dave        from Brampton                   1:18:25.38 13m00 19.13  83.4     

46  1260 SEBBEN, Luke        from Hillsburgh                 1:19:06.85 13m42 18.96  82.7     

47  1269 YOUNGBLUT, Steve    Bike Source/Why / Burlington    1:19:27.67 14m02 18.88  82.3     

48  1210 MACDONALD, Andrew   from Ajax                       1:20:11.17 14m46 18.71  81.6     

49  1371 MONSEN, Mike        from Oakville                   1:22:15.85 16m51 18.23  79.5     

50  1385 LIDSTONE, Brian     from Milton                     1:22:27.71 17m02 18.19  79.3     

51  1231 HAMER, Andrew       PIERIK'S CYCLE / Waterdown      1:22:46.88 17m22 18.12  79.0     

52  1232 TAYLOR, Scott       CYCLEPATH / Barrie              1:25:58.02 20m33 17.45  76.1     

53  1258 FISHER, Patrick     BICYCLE WORKS / Mississauga     1:26:12.52 20m47 17.40  75.9     

54  1273 LEIGH, Jeff         SPOKES 'N' SLOPES / Milton      1:26:14.39 20m49 17.39  75.9     

55  1355 PYNN, Allan         from North York                 1:27:17.22 21m52 17.18  74.9     

56  1359 GREIG, Michael      from Newmarket                  1:27:55.67 22m30 17.06  74.4     

57  1388 PERKIN, Richard     from Bramalea                   1:27:59.90 22m35 17.05  74.3     

58  1375 ORTIZ, Brendan      from Pickering                  1:28:18.25 22m53 16.99  74.1     

59  1255 VASKO, Blair        from Fonthill                   1:28:40.71 23m15 16.92  73.8     

60  1253 FOLEY, Chris        from Stoney Creek               1:28:51.83 23m27 16.88  73.6     

61  1222 WIERENGA, Eric      NEWMARKET EAGLES CC/Newmarket   1:31:01.15 25m36 16.48  71.9     

62  1226 CERQUEIRA, Mario    from Pickering                  1:31:04.01 25m39 16.47  71.8     

63  1368 JOHNSON, Pete       from Georgetown                 1:34:33.28 29m08 15.86  69.2     

    1353 HOLDAWAY, Ryan      from Mississauga               Did Not Finish                    

    1209 LUNSHOF, Derek      from Keswick                   Did Not Finish                    

    1244 CARABIN, Trevor     from Caledon East              Did Not Finish                    

    1240 SMITH, Alastair     from King City                 Did Not Finish                    

    1367 CRANE, Mike         from Georgetown                Did Not Finish                    

    1357 CHANDLER, Matt      from Oakville                  Did Not Finish                    

    1205 EDMISON, Darren     SCREAM TEAM / Mississauga      Did Not Finish                    

    1216 MOUCHA, Paul        ZIGGY'S CC / Kitchener         Did Not Finish                    

    1272 QUSEN, Mark         CYCLEPATH / Barrie             Did Not Finish                    

    1279 JUHASZ, Matthew     CyclePath / Etobicoke          Did Not Finish                    

    1263 JENSEN, Matt        Jensen Halters / Innerkip      Did Not Finish                    

    1383 HYETT, Steve        from Burlington                Did Not Finish                    

    1382 FORRESTER, Nicholas from Sudbury                   Did Not Finish                    

25 Km, 3 Laps 6 Entrants

Junior (17-18) Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    180 TRIMBLE, Susan    OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville  1:18:41.13       19.06 100.0  25 

2    160 FARRANT, Colleen  Dad / Mississauga               1:27:12.98  8m31 17.20  90.2  22 

3    184 MCCLURE, Michaela from Waterloo                   1:35:43.07 17m01 15.67  82.2  20 

4    182 PERRY, Aimee      from Georgetown                 1:36:26.57 17m45 15.55  81.6  18 

     188 WATSON, Lindsay   from Oshawa                    Did Not Finish                    

     186 KELLETT, Amanda   from Oshawa                    Did Not Finish                    

25 Km, 3 Laps 56 Entrants

Espoire (19-22) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   1189 RUPPEL, Sean          Chico Racing/Roid Rage          1:04:22.51       23.30 100.0  25 

2   1013 TRIMBLE, Adam         from Oakville                   1:06:31.86  2m09 22.55  96.8  22 

3   1024 ENNS, Thomas          from Waterloo                   1:06:53.44  2m30 22.42  96.2  20 

4   1009 PIERIAS, Andrew       CYCLEPATH / Burlington          1:07:35.30  3m12 22.19  95.2  18 

5   1180 HICKMAN, Andrew       from Oakville                   1:07:39.20  3m16 22.17  95.2  17 

6    952 BENDO, Steve          CYCLEPATH/Cambridge / Elora     1:07:45.29  3m22 22.14  95.0  16 

7   1022 JOHNSON, Jeff         THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:08:11.22  3m48 22.00  94.4  15 

8   1173 JAMISEK, Matt         SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:08:35.44  4m12 21.87  93.9  14 

9    700 PECASKIE, Ron         from Kitchener                  1:09:35.15  5m12 21.56  92.5  13 

10  1032 CHARLES, Trevor       from Georgetown                 1:09:41.19  5m18 21.52  92.4  12 

11  1001 BLAIR, Joshua         THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:09:48.22  5m25 21.49  92.2  11 

12  1029 GUPTILL, Jamie        from Ottawa                     1:10:03.82  5m41 21.41  91.9  10 

13  1040 DENNIS, Michael       Bicycles Etc / Guelph           1:10:13.48  5m50 21.36  91.7   9 

14  1017 GINTER, Brendan       Creeds Cycle / Whitby           1:10:23.86  6m01 21.31  91.4   8 

15  1007 HOOD, Doug            from Holland Landing            1:10:27.34  6m04 21.29  91.4   7 

16  1170 RYCE, David           from London                     1:10:57.53  6m35 21.14  90.7   6 

17  1174 SIMPSON, Rob          FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      1:11:09.45  6m46 21.08  90.5   5 

18  1030 TILSON, Justin        Bike Medics / Little Current    1:12:03.50  7m40 20.82  89.3   4 

19  1025 DICKSON, Stephen      from Toronto                    1:13:09.96  8m47 20.50  88.0   3 

20  1000 CARVALHO, Cesar       from Toronto                    1:13:33.36  9m10 20.39  87.5   2 

21   662 SINCLAIR, Chris       Amp Research / Inglewood        1:13:37.86  9m15 20.37  87.4   0 

22  1006 FRISCH, Kevin         OGC/PEDROS / Bolton             1:14:39.71 10m17 20.09  86.2     

23  1034 JOLLY, Patrick        BICYCLE WORKS / Burlington      1:14:40.70 10m18 20.09  86.2     

24  1033 MCLEAN, Gary          from Georgetown                 1:14:47.18 10m24 20.06  86.1     

25  1036 VANDERLEEUW, Ron      CYCLEPATH/Gears / Woodbridge    1:15:10.58 10m48 19.95  85.6     

26  1021 NOEL, Brian           FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:15:35.24 11m12 19.84  85.2     

27  1190 WAGNER, Craig         SPOKES 'N' SLOPES / Milton      1:15:46.88 11m24 19.79  84.9     

28  1187 BEAGAN, Kirk          Trail Seekers / Parry Sound     1:15:53.14 11m30 19.77  84.8     

29  1169 GREIB, Lowell         from Waterloo                   1:16:54.77 12m32 19.50  83.7     

30  1188 YU, Ryan              from Toronto                    1:17:32.39 13m09 19.34  83.0     

31  1018 MAHER, Patrick        CYCLEPATH RACING TEAM           1:18:10.40 13m47 19.19  82.3     

32  1185 DEBOER, Steve         from Beamsville                 1:18:23.91 14m01 19.13  82.1     

33  1175 POWELL, Chris         from Waterloo                   1:18:49.18 14m26 19.03  81.7     

34  1037 BELL, Dave            Team Tortoise / Mississauga     1:19:35.37 15m12 18.85  80.9     

35   947 NOONAN, Sean          Toronto Cycle / Toronto         1:20:03.44 15m40 18.74  80.4     

36   704 UESSON, Martin        from Pickering                  1:21:06.93 16m44 18.49  79.4     

37   942 COLE, Jeff            The Spokes People / London      1:22:04.55 17m42 18.28  78.4     

38  1186 VAN VLIET, Daniel     from Ottawa                     1:23:05.96 18m43 18.05  77.5     

39  1177 DUNSLOW, Steve        Sport Chek / Pickering          1:23:14.52 18m52 18.02  77.3     

40  1184 BEATTIE, Doug         BICYCLE WORKS / Burlington      1:23:39.84 19m17 17.93  76.9     

41  1172 MARSHALL, Brent       from Oakville                   1:24:27.85 20m05 17.76  76.2     

42  1194 MCRAE, Rob            from Conestogo                  1:27:28.00 23m05 17.15  73.6     

43  1038 STEELE, Bill          from Brampton                   1:28:03.72 23m41 17.03  73.1     

44  1176 KRUEGER, Terence      from Etobicoke                  1:29:29.28 25m06 16.76  71.9     

45  1193 WORSLEY, Brian        ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:29:33.13 25m10 16.75  71.9     

46   976 HINCAPIE, Juan Carlos from Etobicoke                  1:30:38.82 26m16 16.55  71.0     

    -909 LAWRIE, Michael       from Oakville                  Did Not Start                     

    -910 LO, Aloysins          from Mississauga               Did Not Start                     

    -926 TAM, Albert           from Mississauga               Did Not Start                     

    1171 GRIFFETH, Jason       Boler Mt Bike Center / London  Did Not Finish                    

    1179 BARBON, Brian         from Ajax                      Did Not Finish                    

    1031 HINCAPIE, Cesar A     from Etobicoke                 Did Not Finish                    

    1035 SHANTZ, Pierre        from Waterloo                  Did Not Finish                    

    1005 EL-GHAZAL, Imad       from Ottawa                    Did Not Finish                    

    1028 LEMIEUX, Martti       SAULT CC / Sault Ste Marie     Did Not Finish                    

    1178 VERKERK, Vince        from Muirkirk                  Did Not Finish                    

25 Km, 3 Laps 98 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    983 APSE, Edgar        TRAILBLAZERS / Toronto          1:04:53.68       23.11 100.0  25 

2    923 HOFERICA, Lubomir  Cyclemania / Toronto            1:06:36.11  1m42 22.52  97.4  22 

3   2205 VARIEUR, Mike      PIERIK'S CYCLE / Hamilton       1:06:45.94  1m52 22.47  97.2  20 

4    720 MALETTE, Marc      from London                     1:07:46.91  2m53 22.13  95.7  18 

5    702 LEENAARS, Robert   Mountain High / Mississauga     1:08:08.99  3m15 22.01  95.2  17 

6    927 MASKERY, Neil      from Toronto                    1:08:13.22  3m19 21.99  95.1  16 

7    653 CARBONNEAU, Daniel MOUNTAIN TOP BICYCLES/Hamilton  1:08:58.92  4m05 21.74  94.1  15 

8    685 WOOD, Christopher  WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:09:13.64  4m19 21.67  93.7  14 

9   1008 JOHNSTON, Daniel   CYCLEPATH RACING TEAM           1:09:22.54  4m28 21.62  93.5  13 

10   939 TERVIT, Craig      BICYCLE WORKS / Burlington      1:09:23.96  4m30 21.61  93.5  12 

11   931 TARNAWSKI, Gary    CYCLEPATH RACING TEAM           1:09:45.00  4m51 21.51  93.0  11 

12   682 VARNEY, Justin     from Gloucester                 1:10:03.57  5m09 21.41  92.6  10 

13   735 ROSS, Neil         ST. MICHAELS COLLEGE/Toronto    1:10:03.84  5m10 21.41  92.6   9 

14   933 EAMER, Mark        from Bowmanville                1:10:43.94  5m50 21.21  91.7   8 

15   665 BEL, Sebastien Le  from Nepean                     1:11:02.88  6m09 21.11  91.3   7 

16   721 COURNEENE, Sean    from Sault Ste. Marie           1:11:04.81  6m11 21.10  91.3   6 

17   730 BASTIN, Mark       DUKES IMAGE GROUP / Toronto     1:11:05.91  6m12 21.10  91.3   5 

18   995 WALLER, Scott      PARK AVENUE CYCLING TEAM/NY     1:11:07.22  6m13 21.09  91.2     

19   722 LUEDEMANN, Philip  CYCLEPATH RACING TEAM           1:11:11.56  6m17 21.07  91.2   4 

20   693 PATERSON, Tod      Ollie's Cycle / Hillsburgh      1:11:14.36  6m20 21.06  91.1   3 

21   944 CROSSMAN, Rob      Bikeland / Collingwood          1:11:16.12  6m22 21.05  91.1   2 

22   683 VEGTER, Fred       SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:11:42.05  6m48 20.92  90.5   0 

23   708 COLTAS, Chris      from Ajax                       1:11:52.92  6m59 20.87  90.3     

24   732 ARAUJO, Alex       CYCLEPATH RT / Etobicoke        1:12:07.15  7m13 20.80  90.0     

25   672 SALTER, Daniel     D'ORNELLAS RACING TEAM/Oshawa   1:12:21.70  7m28 20.73  89.7     

26   668 FUSHIMI, Makito    ST. CATHARINES CC LTD.          1:12:26.37  7m32 20.71  89.6     

27   724 BARRETT, Chris     CYCLEPATH/Pickering / Ajax      1:12:40.27  7m46 20.64  89.3     

28  1003 CHUNG, Yohan       PIERIK'S CYCLE/St. Catharines   1:12:47.24  7m53 20.61  89.2     

29   982 COONS, Steve       Specific Chiropractic/Beeton    1:12:52.52  7m58 20.58  89.0     

30   929 BROWN, Chris       Jolleys Cylce Center            1:13:25.53  8m31 20.43  88.4     

31   657 DOLAN, Dan         from Burlington                 1:13:32.06  8m38 20.40  88.3     

32   717 HOWELL, Thomas     EARL'S CYCLE / North York       1:13:42.94  8m49 20.35  88.0     

33   697 SOLNIK, Dave       CYCLEPATH RACING TEAM/Barrie    1:14:06.83  9m13 20.24  87.6     

34   938 LECH, Chris        from St. Catharines             1:14:23.91  9m30 20.16  87.2     

35   943 ENG, Ken           from Etobicoke                  1:15:17.52 10m23 19.92  86.2     

36   928 LOWES, Brent       from Toronto                    1:15:52.51 10m58 19.77  85.5     

37   680 TWYDELL, Nick      Santa Cruz/Outland              1:15:58.71 11m05 19.74  85.4     

38   661 GRANT, David       SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:16:14.15 11m20 19.68  85.1     

39   719 SMITH, Simon       from King City                  1:16:14.37 11m20 19.67  85.1     

40   997 HANDFORD, Matthew  Hey Guy! / Griffith             1:16:31.94 11m38 19.60  84.8     

41   977 POOLE, Graham      Trail Seekers / Parry Sound     1:16:46.44 11m52 19.54  84.5     

42   678 SMITH, Pat         The Bicycle Spokesman/Aurora    1:17:02.70 12m09 19.47  84.2     

43   729 WILSON, Jason      SCREAM TEAM / Mississauga       1:17:14.35 12m20 19.42  84.0     

44   932 ARA, Mike          from Toronto                    1:17:25.94 12m32 19.37  83.8     

45   964 GRAHAM, Geoffrey   from Mississauaga               1:17:44.72 12m51 19.29  83.5     

46   954 LYALL, Jeremy      from Toronto                    1:18:17.07 13m23 19.16  82.9     

47   695 BURDETT, Martin    FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:18:27.84 13m34 19.12  82.7     

48   998 MARSHALL, Dennis   from Mississauga                1:18:39.37 13m45 19.07  82.5     

49   930 RUTTAN, John       from Toronto                    1:18:57.00 14m03 19.00  82.2     

50   715 VILLANYI, Colman   OAKVILLE CYCLING CLUB           1:19:05.95 14m12 18.96  82.0     

51   963 POLLARD, Rod       from Mississauga                1:19:09.58 14m15 18.95  82.0     

52   948 MARTINEN, William  No Clue / Toronto               1:19:18.31 14m24 18.91  81.8     

53   658 DORR, Brian        from Burlington                 1:19:25.87 14m32 18.88  81.7     

54   690 DAVIES, Sean       from Brampton                   1:19:43.14 14m49 18.82  81.4     

55   728 RABANILLO, Samuel  PIERIK'S CYCLE / Mississauga    1:19:55.22 15m01 18.77  81.2     

56   934 WALLIS, Frederick  Missing Link / London           1:20:09.56 15m15 18.71  81.0     

57   993 DOIRE, Richard     from Dorchester                 1:20:17.30 15m23 18.68  80.8     

58   692 EAGAN, Jason       CYCLEPATH RACING TEAM           1:20:18.95 15m25 18.68  80.8     

59   937 GOODMAN, Ross      from Oshawa                     1:20:19.00 15m25 18.68  80.8     

60   684 WESTAWAY, Mark     from Toronto                    1:20:20.93 15m27 18.67  80.8     

61   945 BRUDZ, Jim         FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:20:37.46 15m43 18.60  80.5     

62   659 FOWLIE, Chris      from Whitby                     1:21:19.70 16m26 18.44  79.8     

63   676 SICILIANO, Antonio from Oakville                   1:22:26.38 17m32 18.20  78.7     

64   666 LOVALLO, Mark      from Waterloo                   1:22:50.71 17m57 18.11  78.3     

65   981 BISHOP, Tom        FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:23:23.00 18m29 17.99  77.8     

66   960 PASTERNAK, Karl    from Scarborough                1:23:23.45 18m29 17.99  77.8     

67   950 LEYNES, Tristan    from Scarborough                1:23:31.46 18m37 17.96  77.7     

68   946 URWIN, Allan       from Burlington                 1:24:03.82 19m10 17.84  77.2     

69   969 MOORE, Justin      from Whitby                     1:24:22.44 19m28 17.78  76.9     

70   674 SCHAUS, Steve      from Walkerton                  1:24:34.35 19m40 17.74  76.7     

71   687 GALPIN, Randy      from Oshawa                     1:24:42.54 19m48 17.71  76.6     

72   996 GIBBS, Chad        Wheels in Motion / Hamilton     1:26:08.28 21m14 17.41  75.3     

73   650 BIRCH, Timothy     ZIGGY'S CC INC. / Waterloo      1:26:11.19 21m17 17.40  75.3     

74   975 FU, William        Team Hemorrhoid / Scarborough   1:26:40.39 21m46 17.31  74.9     

75   941 KELLY, Robinson    from Toronto                    1:27:03.70 22m10 17.23  74.5     

76   989 MCNEA, Troy        from St. Thomas                 1:27:54.28 23m00 17.06  73.8     

77   986 COX, Andy          from Waterloo                   1:28:13.40 23m19 17.00  73.6     

78   723 PARENT, Robert     ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:28:18.50 23m24 16.99  73.5     

79   974 FENYO, John        Team Hemorrhoid / Pickering     1:29:04.37 24m10 16.84  72.9     

80   935 MACPHERSON, George from Mississauga                1:29:14.47 24m20 16.81  72.7     

81   924 CRAMP, Dave        from Cobourg                    1:30:29.12 25m35 16.58  71.7     

82   681 VALENTI, David     HIGH PARK CYCLE / Brampton      1:30:54.33 26m00 16.50  71.4     

83   727 CHIU, Anson        TRAILBLAZERS/Overkill           1:33:08.68 28m15 16.10  69.7     

84   940 JOHNSTON, David    CYCLEPATH / Etobicoke           1:33:57.18 29m03 15.97  69.1     

85   925 ALEKS, Nikolic     from Etobicoke                  1:35:30.11 30m36 15.71  68.0     

86   958 EDWARDS, Brian     from Owen Sound                 1:41:47.39 36m53 14.74  63.8     

87   936 WATERHOUSE, Ryan   from St. Catharines             1:46:43.88 41m50 14.05  60.8     

     926 HARRISON, Derek    from Whitby                    Did Not Finish                    

     953 FERNANDES, Larsen  from Scarborough               Did Not Finish                    

     979 WEST, Rob          from Scarborough               Did Not Finish                    

     703 PEARSON, Mark      from Mississauga               Did Not Finish                    

     688 PATON, Christopher BICYCLE WORKS / Burlington     Did Not Finish                    

     667 MAKURAT, Robert    from Toronto                   Did Not Finish                    

     652 BROWN, Eldon       from Toronto                   Did Not Finish                    

     744 HECK, Stephen      EARL'S CYCLE / Scarborough     Did Not Finish                    

     718 MCCORMICK, John    WATERLOO RYDERS / Cambridge    Did Not Finish                    

     731 SCHAUS, Kevin      from Chesley                   Did Not Finish                    

     725 CICHAN, Greg       SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNTR  Did Not Finish                    

25 Km, 3 Laps 21 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   2132 MCGILVRAY, Lisa    ST. MICHAELS COLLEGE/Toronto    1:19:51.43       18.78  95.1  25 

2   2143 HENRY, Alana       Jolley's Cycle Center/Toronto   1:20:55.58  1m04 18.54  93.9  22 

3   2147 STANNARD, Sherri   CYCLEPATH RACING TEAM           1:21:42.54  1m51 18.36  93.0  20 

4   2197 GUZDA, Rhonda      ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:25:10.11  5m18 17.61  89.2  18 

5   2142 NIMICK, Zoe        Jolley's Cycle Center           1:25:47.79  5m56 17.48  88.6  17 

6   2196 BOLL, Gisele       from Simcoe                     1:26:32.50  6m41 17.33  87.8  16 

7   2150 DESPARD, Erin      SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG CNTRY    1:28:26.19  8m34 16.96  85.9  15 

8   2137 BRIGGS, Jane       HighVelocity/MuskokaMultisport  1:28:51.73  9m00 16.88  85.5  14 

9   2153 PERRIER, Michelle  CYCLEPATH / Toronto             1:30:40.10 10m48 16.54  83.8  13 

10  2151 CROMPTON, Jocelyn  FOREST CITY CC / London         1:32:58.79 13m07 16.13  81.7  12 

11  2135 SIMMS, Wendy       from Barrie                     1:33:15.48 13m24 16.08  81.5  11 

12  2146 BRAGG, Tina        from Hamilton                   1:34:10.79 14m19 15.93  80.7  10 

13  2198 ST PIERRE, Dawn    from St. Thomas                 1:34:46.22 14m54 15.83  80.2   9 

14  2193 VALASTIAK, Betty   CYCLEPATH/Gears / Oakville      1:35:26.15 15m34 15.72  79.6   8 

15  2140 HANDFORD, Martha   KINGSTON VELO CLUB / Kingston   1:40:47.80 20m56 14.88  75.4   7 

16  2139 USHERWOOD, Sandra  DUKES IMAGE GROUP/Georgetown    1:41:28.82 21m37 14.78  74.9   6 

17  2192 SORENSON, Jane     from Bradford                   1:53:28.00 33m36 13.22  67.0   5 

    2195 JARLEHAG, Veronica from Toronto                   Did Not Finish                    

    2145 LOPEZ, Karen       TRAILBLAZERS/Overkill/Toronto  Did Not Finish                    

    2148 SEAY, Victoria     SCREAM TEAM / Toronto          Did Not Finish                    

    2152 TOROK, Nicole      PIERIK'S CYCLE/Port Colborne   Did Not Finish                    

25 Km, 3 Laps 102 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   1667 QUINNEY, Bill      CHAIN REACTION / Toronto        1:08:36.76       21.86  98.2  25 

2   1921 DEGASPERIS, Mike   Bike Canada / St. Catharines    1:09:39.37  1m02 21.53  96.7  22 

3   1607 FARRUGIA, Paul     Gears Bikes & Ski/Mississauga   1:09:56.23  1m19 21.45  96.3  20 

4   1912 MACINNIS, Jeff     from Toronto                    1:09:58.81  1m22 21.43  96.2  18 

5   1657 MORGAN, George     SCHWINN CANADA/Pearl Izumi      1:10:49.62  2m12 21.18  95.1  17 

6   1603 COOPER, Stephen    JET FUEL BICYCLE CLUB/Toronto   1:11:01.87  2m25 21.12  94.8  16 

7   1883 PORTER, Terry      Boyd's Sports / Stouffville     1:11:08.84  2m32 21.08  94.7  15 

8   1897 AKINS, Randy       RJ Mech / Barrie                1:11:16.92  2m40 21.04  94.5  14 

9   1608 FLATMAN, Dennis    TRAILBLAZERS / Toronto          1:11:17.74  2m40 21.04  94.5  13 

10  1630 STIGTER, Frank     Spokes / Brantford              1:11:23.89  2m47 21.01  94.3  12 

11  1642 BAYLISS, Barney    from Toronto                    1:12:23.38  3m46 20.72  93.0  11 

12  1658 THOMSON, Scott     OWEN SOUND CC/Jolley's Cycle    1:12:39.14  4m02 20.65  92.7  10 

13  1670 OLEKSIJ, Ed        from Toronto                    1:13:40.88  5m04 20.36  91.4   9 

14  2794 GAYNOR, Jeff       Parker Bros Powersports         1:13:47.41  5m10 20.33  91.3   8 

15  1660 ENNS, Fred         from London                     1:13:52.58  5m15 20.30  91.2   7 

16  1621 MUELLER, Martin    from Oshawa                     1:14:10.98  5m34 20.22  90.8   6 

17  1618 LINDSAY, Duncan    from Whitby                     1:14:16.14  5m39 20.20  90.7   5 

18  1924 LAYFIELD, James    from Toronto                    1:14:31.19  5m54 20.13  90.4   4 

19  2013 MIFEK, George      KOBRA (Komoka Offroad)/London   1:14:45.25  6m08 20.07  90.1   3 

20  1634 VARGA, Steve       from North York                 1:14:55.63  6m18 20.02  89.9   2 

21  1906 BAXTER, Jamie      from Hamilton                   1:15:23.64  6m46 19.90  89.3   0 

22   543 ASHBY, Gord        TRAILBLAZERS / Toronto          1:15:26.50  6m49 19.88  89.3     

23  1916 CRIPPS, Paul       from Burlington                 1:15:29.25  6m52 19.87  89.2     

24  1606 EVANS, Douglas     from Bramalea                   1:15:30.07  6m53 19.87  89.2     

25  1649 USHERWOOD, Brad    DUKES IMAGE GROUP/Georgetown    1:15:33.91  6m57 19.85  89.1     

26  1898 CANFOR, Rich       from Hamilton                   1:15:41.82  7m05 19.82  89.0     

27  1888 YURKON, Kim        from Etobicoke                  1:15:43.09  7m06 19.81  88.9     

28  1875 CARTER, Shane      from Guelph                     1:15:48.74  7m11 19.79  88.8     

29  1663 LANE, Andrew       from Thornhill                  1:15:51.38  7m14 19.77  88.8     

30  1901 PIFEL, Walter      The Mentholatum Co./Eden, N.Y.  1:15:57.09  7m20 19.75  88.7     

31  1895 SMOLLETT, Lloyd    Lloyd's Window Tinting          1:16:02.26  7m25 19.73  88.6     

32  1659 RICHARDS, Keith    from Minesing                   1:16:57.84  8m21 19.49  87.5     

33  1909 TEGLAS, Mike       from Cambridge                  1:17:03.72  8m26 19.46  87.4     

34  1635 VASIC, Vladislav   from Etobicoke                  1:17:05.04  8m28 19.46  87.4     

35  1682 MILLER, Ian        OWEN SOUND CYCLING CLUB         1:17:19.59  8m42 19.40  87.1     

36  1619 MARTIN, Robert     FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      1:17:25.52  8m48 19.37  87.0     

37  1652 LINK, Darren       PIERIK'S CYCLE / Hamilton       1:18:15.23  9m38 19.17  86.1     

38  1923 WHARIN, John       from Oakville                   1:18:19.24  9m42 19.15  86.0     

39  1904 MUELLER, Peter     from Dundas                     1:18:23.36  9m46 19.14  85.9     

40  1911 HIGGINBOTTOM, Russ KOBRA (Komoka Offroad)/London   1:18:27.70  9m50 19.12  85.8     

41  1650 BROWN, Roy         Wife's Paycheque / Whitby       1:18:29.95  9m53 19.11  85.8     

42  1677 ROYES, Kevin       Bakoda / Hamilton               1:18:32.70  9m55 19.10  85.7     

43  1640 MCKEAGE, Tim       Dogvom Race Team / Oshawa       1:18:56.53 10m19 19.00  85.3     

44  1878 HENDERSON, Mike    from Georgetown                 1:18:58.46 10m21 18.99  85.3     

45  1938 MOREL, Andy        Trail Seekers / Parry Sound     1:19:03.35 10m26 18.97  85.2     

46  1874 SHACKLETON, Andrew from Kitchener                  1:19:08.51 10m31 18.95  85.1     

47  1900 JONES, Stuart      from Toronto                    1:19:18.34 10m41 18.91  84.9     

48  1941 CALVERT, Hugh      from Brampton                   1:19:24.66 10m47 18.89  84.8     

49  1902 VALIANTE, Usman    Cycle Logic / East York         1:19:27.18 10m50 18.88  84.8     

50  1915 PLUMMER, Jonathan  from Waterloo                   1:19:46.74 11m09 18.80  84.4     

51  1602 COLBERT, Hazen     Don Valley MTB / North York     1:19:49.87 11m13 18.79  84.4     

52  1887 ANDERSON, Tom      from Brantford                  1:19:58.16 11m21 18.76  84.2     

53  1631 SUBONOVICH, Danny  HAMILTON CC / Hamilton          1:20:12.77 11m36 18.70  84.0     

54  1892 BELFORD, Brad      from Toronto                    1:20:13.16 11m36 18.70  84.0     

55  1891 ALAKAS, Tim        Thornton Cycle / Welland        1:20:16.73 11m39 18.68  83.9     

56  1654 WILSON, Chris      THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:20:17.93 11m41 18.68  83.9     

57  1894 SMERDON, Gerald    from Burlington                 1:20:32.05 11m55 18.63  83.6     

58  1671 WILLIS, Joe        from Toronto                    1:20:41.83 12m05 18.59  83.5     

59  1614 HILL, A.J.         Muskoka MultiSport/Gravenhurst  1:20:46.55 12m09 18.57  83.4     

60  1676 NOWICKYJ, Roman    FAT TIRE CYCLE / Mississauga    1:20:53.97 12m17 18.54  83.2     

61  1948 BAUER, Don         from Alliston                   1:20:54.84 12m18 18.54  83.2     

62  1880 BARRY, John        Deamons of Dirt / Toronto       1:20:59.57 12m22 18.52  83.1     

63  1943 BIALKOWSKI, David  Bialkowski Trysport             1:21:04.95 12m28 18.50  83.1     

64  1655 PEREIRA, Adelio    SCREAM TEAM / Waterloo          1:21:14.84 12m38 18.46  82.9     

65  1637 YOHN, Gregory      from Port Elgin                 1:21:16.48 12m39 18.46  82.9     

66  1889 FRANCOZ, Jeff      from Toronto                    1:22:22.67 13m45 18.21  81.8     

67  1920 WATT, Dave         from Mississauga                1:22:41.84 14m05 18.14  81.4     

68  1873 DAWSON, Chris      from St. Catharines             1:22:55.57 14m18 18.09  81.2     

69  1899 BERTRAND, Richard  from St. Catharines             1:22:58.81 14m22 18.08  81.2     

70  1886 KIRKWOOD, Chris    from Burlington                 1:23:05.51 14m28 18.05  81.0     

71  1669 PIRAINO, Frank     from Cambridge                  1:23:13.59 14m36 18.02  80.9     

72  1681 OLVER, Robert      M.T.P. TRAIL HOGS / Markham     1:23:24.24 14m47 17.98  80.7     

73  1890 CHARUK, Craig      from Fonthill                   1:23:29.29 14m52 17.97  80.7     

74  1939 REID, David        from Ajax                       1:24:12.52 15m35 17.81  80.0     

75  1638 YOUNG, Danny       BICYCLE WORKS / Burlington      1:24:52.34 16m15 17.67  79.3     

76  1656 DIXON, Gary        from Niagara Falls              1:25:33.81 16m57 17.53  78.7     

77  1877 ABBEY, Garnett     from Burlington                 1:25:53.86 17m17 17.46  78.4     

78  1903 HAMADL, Bob        from Etobicoke                  1:27:01.09 18m24 17.24  77.4     

79  1947 SHEBIB, Joe        from Ottawa                     1:28:29.96 19m53 16.95  76.1     

80  1922 ELLIS, Glenroy     from Toronto                    1:30:39.42 22m02 16.55  74.3     

81  1885 VASCOTTO, Roy      from Brampton                   1:33:31.39 24m54 16.04  72.0     

82  1942 MARSHALL, Jeff     from Mississauga                1:34:17.14 25m40 15.91  71.4     

83  1636 WILLEY, Kevin      OGC/PEDROS / Nepean             1:35:01.19 26m24 15.79  70.9     

84  1672 RENAUD, Philip     HAMILTON CC:CYCLEPATH RACING    1:36:52.20 28m15 15.48  69.5     

85  1644 TILLEY, Stephen    from Toronto                    1:36:54.83 28m18 15.48  69.5     

86  1679 BONE, Brian        from London                     1:38:06.07 29m29 15.29  68.6     

87  1908 JENKINSON, Michael from Oakville                   1:39:09.62 30m32 15.13  67.9     

88  1893 HERBERT, Chris     Sports Clubs Of Canada          1:43:59.30 35m22 14.42  64.8     

89  1936 SHUTE, Steve       Osprey Computer Systems         1:44:04.35 35m27 14.41  64.7     

    -901 GRACEY, Shawn      from Weston                    Did Not Start                     

    -908 KROPP, Tom         from Mississauga               Did Not Start                     

    1896 DOSEN, Dan         from Toronto                   Did Not Finish                    

    1879 DECOSTE, Bryan     from Oshawa                    Did Not Finish                    

    1934 BUNGAY, Allan      from London                    Did Not Finish                    

    1626 SHINBIN, Mark      BICYCLE WORKS / Ancaster       Did Not Finish                    

    1647 BANKS, Jeff        LFL (Corp) Racing / Toronto    Did Not Finish                    

    1651 POUW, Jamieson     from Fergus                    Did Not Finish                    

    1680 MACKINNON, David   from Whitby                    Did Not Finish                    

    1678 CLARKSON, Mike     SCREAM TEAM / Toronto          Did Not Finish                    

    1881 WARREN, Mark       Daypass / Toronto              Did Not Finish                    

    1884 TONNA, Mark        CYCLEPATH/Gears/Port Credit    Did Not Finish                    

    1882 LECKIE, Scott      from Toronto                   Did Not Finish                    

25 Km, 3 Laps 1 Entrants

Veteran (30-39) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN         TIME   SPEED  PTS. OCUP

1    189 BAIRD, Susan     Toronto              1:28:38.65 16.92  89.1  25 

25 Km, 3 Laps 54 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1   1983 SOWDEN, Martin      CHAIN REACTION TORONTO/Toronto  1:11:45.66       20.90  96.0  25 

2   2092 CHEWTER, Brian      WEST QUEBEC WHEELERS/Hamilton   1:12:51.24  1m05 20.59  94.6  22 

3   2095 COPELAND, Steve     The Missing Link / London       1:13:40.73  1m55 20.36  93.5  20 

4   1998 BROWN, Robbie       Muskat & Brown / North York     1:14:03.46  2m17 20.25  93.1  18 

5   1953 BELL, Bill          from Plainfield                 1:14:18.73  2m33 20.19  92.7  17 

6   2006 FINNIGAN, Mike      ST. CATHARINES CC LTD./Welland  1:14:58.94  3m13 20.00  91.9  16 

7   1981 RANDALL, Martin     Northern Cycle / Courtice       1:15:01.03  3m15 20.00  91.9  15 

8   1991 DEZIEL, Chris       ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:15:09.59  3m23 19.96  91.7  14 

9   2011 HALLWARD, Graham    TORONTO RANDONNEURS / Toronto   1:15:24.37  3m38 19.89  91.4  13 

10  2010 BROWN, Jeffrey      Capauclino Primo / Titermtici   1:16:07.82  4m22 19.70  90.5  12 

11  1982 RIDGE, David        from Mississauga                1:16:09.24  4m23 19.70  90.5  11 

12  1977 MORRISSEY, Thom     Team Trail Seekers/Parry Sound  1:16:10.40  4m24 19.69  90.5  10 

13  1957 HONES, Heinz        ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:16:13.91  4m28 19.68  90.4   9 

14  1976 MERRITT, Michael    All Season Sports / London      1:16:37.91  4m52 19.57  89.9   8 

15  2009 THORNTON, Greg D    ST. CATHARINES CC LTD.          1:17:47.73  6m02 19.28  88.6   7 

16  1950 AITKEN, Alastair    OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville  1:17:49.04  6m03 19.28  88.6   6 

17  1996 JAKOMAIT, Bill      from Sault Ste Marie            1:18:05.03  6m19 19.21  88.3   5 

18  1987 WADE, Richard       from Mount Albert               1:18:34.03  6m48 19.09  87.7   4 

19  2093 FROST, Steve        Ollie's / Georgetown            1:19:02.75  7m17 18.98  87.2   3 

20  1958 DOBLE, Michael      SCHWINN CANADA / Oakville       1:19:55.10  8m09 18.77  86.2   2 

21  1979 PETERS, Michael     from Toronto                    1:20:03.67  8m18 18.74  86.1   0 

22  1980 PHILP, Paul         from St Catharines              1:20:04.11  8m18 18.73  86.1     

23  1969 KOLODZIEJSKI, Ed    PIERIK'S CYCLE / Stoney Creek   1:20:35.74  8m50 18.61  85.5     

24  1971 KULAKOWSKY, George  from Hamilton                   1:21:20.40  9m34 18.44  84.7     

25  1967 KINGS, Dennis       BRANTFORD CYCLING CLUB          1:21:25.72  9m40 18.42  84.6     

26  1970 KULAKOWSKY, Thomas  PIERIK'S CYCLE / Grimsby        1:21:40.61  9m54 18.37  84.4     

27  1610 GALBRAITH, Robert C BICYCLE WORKS / Campbellville   1:21:49.23 10m03 18.33  84.2     

28  1992 POWELL, Keith       Off Road Atomic Squid           1:22:01.70 10m16 18.29  84.0     

29  1995 TAYLOR, Eric        from Ameliasburgh               1:23:36.72 11m51 17.94  82.4     

30  1955 BEST, Jim           Best Bike Works / Scarborough   1:24:10.34 12m24 17.82  81.9     

31  1989 MINKHORST, Keith    from Milton                     1:25:35.09 13m49 17.53  80.5     

32  2087 ANDRE-BARRETT, Greg OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville  1:25:41.46 13m55 17.50  80.4     

33  2098 FIEMA, Jerzy        from Mississauga                1:25:58.92 14m13 17.45  80.1     

34  2090 TOKAR, Lee          from Welland                    1:26:19.19 14m33 17.38  79.8     

35  1956 BOBBETTE, Ron       from Minesing                   1:26:22.32 14m36 17.37  79.8     

36  2088 HEGARTY, Tom        DUKES CYCLE / Toronto           1:26:26.11 14m40 17.35  79.7     

37  1988 WYATT, Gord         from Newmarket                  1:27:38.61 15m52 17.11  78.6     

38  2002 TRETHEWEY, Paul     FREEWHEEL CYCLE / Toronto       1:28:12.17 16m26 17.01  78.1     

39  1997 CLUTE, Douglas      SAULT CC / Sault Ste. Marie     1:29:26.82 17m41 16.77  77.0     

40  2001 KULAKOWSKY, Jan     Pieriks Cycle / Beamsville      1:29:43.35 17m57 16.72  76.8     

41  1974 MACDONALD, Martin   from Ajax                       1:30:29.71 18m44 16.58  76.1     

42  2000 VANDECAR, Eric      FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:31:15.13 19m29 16.44  75.5     

43  1999 GUIRY, Neil         CYCLEPATH & Binford/Oakville    1:32:06.43 20m20 16.29  74.8     

44  1993 SZABO, George       from Hillsdale                  1:33:24.86 21m39 16.06  73.8     

45  1966 HUGENHOLTZ, Herman  Chris Hugenholtz / Gloucester   1:33:56.67 22m11 15.97  73.4     

46  2096 MCLEOD, Brad        from Milton                     1:34:49.50 23m03 15.82  72.7     

47  1960 FRISCH, John        M.T.P. TRAIL HOGS / Bolton      1:56:14.00 44m28 12.91  59.3     

48  2094 ALMOND, Gary        from Mississauga                1:56:33.00 44m47 12.87  59.1     

    1962 GERBER, Fred        SCREAM TEAM / Mississauga      Did Not Finish                    

    1954 BELL, Dave          WOODSTOCK CC / Woodstock       Did Not Finish                    

    1990 WORDEN, Peter       from Markham                   Did Not Finish                    

    2012 BROWN, Christopher  from Toronto                   Did Not Finish                    

    2007 PUGH, Martin        from Toronto                   Did Not Finish                    

    2089 SMITHSON, Ted       from St. Catharines            Did Not Finish                    

41 Km, 5 Laps 21 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    223 JEWETT, Gordon     SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:39:34.97       24.70 100.0  25 

2    226 LEGIN, Derrick     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:42:18.70  2m43 24.04  97.3  22 

3    225 CLARK, Chris       OGC/PROFLEX / Owen Sound        1:44:04.60  4m29 23.64  95.7  20 

4    216 WADDELL, Jody      CHAIN REACTION/ROCKY MTN        1:44:23.99  4m49 23.56  95.4  18 

5    222 CSEFF, Eric        SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNT    1:46:51.73  7m16 23.02  93.2  17 

6    211 PARADIS, Eric      FREEWHEEL CYCLE/Niagara Falls   1:47:24.75  7m49 22.90  92.7  16 

7    233 VAN DER VALK, Mike Trail Seekers / Parry Sound     1:48:34.94  8m59 22.66  91.7  15 

8    207 KINGS, Matthew     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:49:06.52  9m31 22.55  91.3  14 

9    209 OLIVER, Tim        Giant/Herington's/Jr Digs       1:50:11.44 10m36 22.32  90.4  13 

10   206 HORNE, Matt        BICYCLE WORKS / Burlington      1:51:02.96 11m27 22.15  89.7  12 

11   202 COUSINEAU, Chris   Jolley's Cycle / Maryhill       1:51:17.13 11m42 22.11  89.5  11 

12   227 BRABY, Dax         FREEWHEEL CYCLE / Mississauga   1:51:31.47 11m56 22.06  89.3  10 

13   220 BENNY, Chris       KONA MTB TEAM / Woodstock       1:55:51.43 16m16 21.23  86.0   9 

14   210 ORGAN, Tao         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:57:15.30 17m40 20.98  84.9   8 

15   224 LEPINE, Joe        CYCLEPATH RACING TEAM/Oshawa    1:58:31.43 18m56 20.76  84.0   7 

16   277 MARINOFF, David M  CYCLEPATH RACING TEAM/Nepean    2:00:40.18 21m05 20.39  82.5   6 

17   201 COURTNEY, John     FREEWHEEL CYCLE / Princeton     2:02:07.51 22m32 20.14  81.5   5 

     232 DEAN, Jason        from Orangeville               Did Not Finish                    

     203 GERBER, Ryan       SCREAM TEAM / Mississauga      Did Not Finish                    

     212 PINFOLD, Andrew    CYCLEPATH-WHEELER/Woodbridge   Did Not Finish                    

     215 TOWERS, Michael    CYCLEPATH RACING TEAM          Did Not Finish                    

41 Km, 5 Laps 74 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    312 HOLMGREN, Robert     WATERLOO RYDERS / Waterloo      1:41:14.72       24.30 100.0  25 

2    317 LEFEUVRE, Andrew     Ollie's Cycle / Georgetown      1:42:18.88  1m04 24.04  99.0  22 

3    396 HUGENHOLTZ, Chris    Kunstadt Sports/Norco           1:42:54.91  1m40 23.90  98.4  20 

4    306 CHARLES, Cameron     from Georgetown                 1:45:17.28  4m02 23.36  96.2  18 

5    327 REAIN, Greg          Prologue Endurance / Kanata     1:45:54.35  4m39 23.23  95.6  17 

6    382 MCFARLANE, Gordon    Kamikaze / Thornhill            1:45:59.79  4m45 23.21  95.5  16 

7    477 SLACK, Paul          Norco / Pickering               1:46:05.61  4m50 23.19  95.4  15 

8    475 STEWART, Nathan      PIERIK'S CYCLE / Burlington     1:46:49.77  5m35 23.03  94.8  14 

9     29 CORNER, Dave         OTTAWA BIKEWAY CC / Toronto     1:46:58.06  5m43 23.00  94.7  13 

10   408 BROCKENSHIRE, Taylor ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)     1:47:25.75  6m11 22.90  94.2  12 

11   341 WILLS, Jeffrey       ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:47:31.84  6m17 22.88  94.2  11 

12   349 HEATH, Brian         TRAILBLAZERS/Overkill           1:47:37.77  6m23 22.86  94.1  10 

13   377 MEYERS, Brandon      SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:48:59.23  7m44 22.57  92.9   9 

14   340 WHEELER, Zachary     Bloomfield Bicycle Club         1:49:06.42  7m51 22.55  92.8   8 

15   364 CAREY, Joe           FREEWHEEL CYCLE / Waterdown     1:49:39.43  8m24 22.43  92.3   7 

16  1019 JOHNSTON, Andrew     Sport Swap / Toronto            1:50:02.94  8m48 22.35  92.0   6 

17   368 GRANT, Shaun         WATERLOO RYDERS / Hawsville     1:50:38.15  9m23 22.24  91.5   5 

18   219 KIRBY, Ian           SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:50:47.27  9m32 22.20  91.4   4 

19   407 RIVET, James         RACER SPORTIF / Ajax            1:50:47.49  9m32 22.20  91.4   3 

20   335 TOBIAS, Kris         CHAIN REACTION TORONTO/Toronto  1:51:51.15 10m36 21.99  90.5   2 

21   376 O'GRADY, Sean        Proform Cycle / Cobourg         1:51:52.46 10m37 21.99  90.5   0 

22   304 CARLEY, Brendan      CYCLEPATH RACING TEAM/Guelph    1:52:00.70 10m45 21.96  90.4     

23   384 DOBSON, Dave         TRAILBLAZERS / Don Mills        1:52:24.90 11m10 21.88  90.1     

24   322 MATTHEWS, Jeffrey    Ollies Cycle / Brampton         1:52:25.97 11m11 21.88  90.0     

25   393 CRIPPS, Derek        TRAILBLAZERS / Scarborough      1:52:39.21 11m24 21.84  89.9     

26   357 BRUNTON, Wayne       Ollie's Cycle / Georgetown      1:52:41.29 11m26 21.83  89.8     

27   400 FLETCHER, Rob        from Toronto                    1:53:06.01 11m51 21.75  89.5     

28   361 KIRKWOOD, Andrew     from Milton                     1:53:37.87 12m23 21.65  89.1     

29   332 RUDNICKI, David      from Orleans                    1:53:42.81 12m28 21.63  89.0     

30   391 SILVEIRA, Spencer    CYCLEPATH RACING TEAM           1:54:18.68 13m03 21.52  88.6     

31   476 EARLE, Brian         Beeton Family Chiropractic      1:54:19.01 13m04 21.52  88.6     

32   360 SINCLAIR, Grant      FREEWHEEL CYCLE / Hamilton      1:54:37.63 13m22 21.46  88.3     

33   326 PALMER, Greg         WHEELS IN MOTION / Hamilton     1:54:45.81 13m31 21.44  88.2     

34   389 VINCZE, Jason        DUKES IMAGE GROUP / Oakville    1:55:04.87 13m50 21.38  88.0     

35   323 MONAHAN, Andrew      Monahan's / Lisle               1:55:23.38 14m08 21.32  87.7     

36   356 MATTHEWS, Chris      FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:55:27.11 14m12 21.31  87.7     

37   479 ARSENEAU, Dan        WATERLOO RYDERS / Cambridge     1:56:10.67 14m55 21.17  87.1     

38   395 VEALE, Tony          KONA MTB TEAM/Spokes People     1:56:21.05 15m06 21.14  87.0     

39   358 KEIRSTEAD, Ray       EARL'S CYCLE / North York       1:56:39.50 15m24 21.09  86.8     

40   351 SALKAUSKIS, Julian   CYCLEPATH/Etobicoke/Hamilton    1:57:36.00 16m21 20.92  86.1     

41   346 HARRIS, Garnet       from London                     1:57:50.58 16m35 20.88  85.9     

42   478 TAYLOR, Ben          from Windsor                    1:58:28.86 17m14 20.76  85.5     

43   342 BARNETT, Philip      FAT TIRE CYCLE/Agency Blue      1:58:54.73 17m40 20.69  85.1     

44   402 MORLEY, Michael      from Barrie                     1:59:16.26 18m01 20.63  84.9     

45   334 SHAW, Dave           DUKES IMAGE GROUP / Toronto     1:59:21.10 18m06 20.61  84.8     

46   363 SUTER, Les           KONA MTB TEAM / Newmarket       1:59:31.15 18m16 20.58  84.7     

47   392 TURK, Peter          from Thornhill                  1:59:45.81 18m31 20.54  84.5     

48   324 MOO_CHOY, Nigel      TRAILBLAZERS / Markham          2:02:25.97 21m11 20.09  82.7     

49   403 HONEY, Kal           MISSISSAUGA BICYCLE CLUB        2:05:52.38 24m37 19.54  80.4     

50   367 BURCH, Dave          Jolly's Cycle Center / Omemee   2:16:33.97 35m19 18.01  74.1     

51   366 HOUNSLOW, Owen       CYCLEPATH RACING TEAM/Welland   2:39:09.64 57m54 15.46  63.6     

    -913 MAIER, Jeff          Halvati Mtn Bikes              Did Not Start                     

    -918 O'BRIEN, Michael     from Hamburg, NY               Did Not Start                     

     410 CICHAN, Michael      SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNTR  Did Not Finish                    

     405 DUKE, Matthew        from Hamilton                  Did Not Finish                    

     406 GOJIC, Mirko         TEAM HAMMERHEAD/Polar/Brampton Did Not Finish                    

     404 SYMONS, Jeffrey      FOREST CITY:CYCLEPATH/London   Did Not Finish                    

     409 DAVIS, Warren        WOODSTOCK CYCLING CLUB         Did Not Finish                    

     337 WALKER, David        from Burlington                Did Not Finish                    

     314 JUHASZ, Steve        CYCLEPATH RT/Wheeler Kooka     Did Not Finish                    

     300 AHO, Drew            FREEWHEEL CYCLE / Burlington   Did Not Finish                    

     380 BARKER, James        FAT TIRE CYCLE / Brantford     Did Not Finish                    

     374 BOJESEN, Martin      Boyd's/Rocky Mountain/Barrie   Did Not Finish                    

     303 BURSEY, Stephen      Cheapskates / North Bay        Did Not Finish                    

     331 CLAYTON, Jeff        from Woodstock                 Did Not Finish                    

     388 DAIBER, Ryan         ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    Did Not Finish                    

     344 FISHER, Rusty        SANTA CRUZ/OUTLAND/BIG COUNT   Did Not Finish                    

     310 GIVENS, Robert       CYCLEPATH RACING TEAM/Barrie   Did Not Finish                    

     362 LEONARD, Jube        ROCKY MOUNTAIN/Boyd's          Did Not Finish                    

     321 MARVIN, Chris        OAKVELO CC / Hamilton          Did Not Finish                    

    2141 MERCHANT, Rodney     Hilltop Bicycle Co. / Toronto  Did Not Finish                    

     352 RAPOCH, Drew         from Ottawa                    Did Not Finish                    

     336 LEITH, Jonathon      FREEWHEEL CYCLE / Hamilton     Did Not Finish                    

     375 LIST, Jeremy         CYCLEPATH / Barrie             Did Not Finish                    

33 Km, 4 Laps 15 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    138 HAAGMANS-HAWKE, Kim  D'ORNELLAS RT/Specialized       1:36:06.84       20.60  93.6  25 

2    121 GILLIGAN, Linda      SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    1:40:05.54  3m58 19.78  89.8  22 

3    128 PHILLIPS, Valerie    Boyd's Sports / North York      1:40:22.24  4m15 19.73  89.6  20 

4    127 WEBB, Adrienne       from North York                 1:40:39.71  4m32 19.67  89.3  18 

5    131 WESTMAN, Trisha      SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    1:40:52.17  4m45 19.63  89.1  17 

6    137 MOGG, Karen          THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:43:15.20  7m08 19.18  87.1  16 

7    135 STEPHENSON, Jennifer Bicyclette / Toronto            1:44:17.32  8m10 18.99  86.2  15 

8    132 HAWKES, Kim          Ollies Cycle/Rocky Mountain     1:45:13.67  9m06 18.82  85.5  14 

9    139 WHITMORE, Lori       Missing Link / London           1:47:30.93 11m24 18.42  83.6  13 

10   124 MERCIER, Deana       CHAIN REACTION / Willowdale     1:47:50.05 11m43 18.36  83.4  12 

11   142 PINCHIN, Vicki       PIERIK'S CYCLE / Hamilton       1:54:11.07 18m04 17.34  78.7  11 

12   125 LAROCHELLE, Lisa     FOREST CITY CC / London         1:56:00.59 19m53 17.07  77.5  10 

13   136 BOTTOS, Pamela       BICYCLE WORKS / Waterdown       1:58:37.07 22m30 16.69  75.8   9 

14   122 HEALE, Holly         FREEWHEEL CYCLE / Huntsville    2:01:55.08 25m48 16.24  73.8   8 

     133 MILLAR, Kathleen     SCHWINN TEAM VANWOOD CANADA    DISQUALIFIED!                     

41 Km, 5 Laps 37 Entrants

Veteran (30-39) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    598 SULE, Robert        SCREAM TEAM / Toronto           1:45:37.39       23.29  96.9  25 

2    532 BUCK, Michael       SILENT SPORTS CYCLING TEAMPo    1:46:38.36  1m00 23.07  95.9  22 

3    518 NEVIN, Scott        from Kitchener                  1:48:37.93  3m00 22.65  94.2  20 

4    557 OSTROM, John        Gears / Mississauga             1:49:38.51  4m01 22.44  93.3  18 

5    542 JONES, Neil         FREEWHEEL CYCLE / Dundas        1:50:12.90  4m35 22.32  92.8  17 

6    553 DERMONT, David      from Toronto                    1:50:16.96  4m39 22.31  92.8  16 

7    544 RITCHIE, James      MOUNTAIN TOP BICYCLES           1:50:23.28  4m45 22.29  92.7  15 

8    500 CLEMENTS, Robert    SILENT SPORTS CYCLING TEAM      1:50:47.83  5m10 22.20  92.3  14 

9    509 HILL, Kevin         from Oshawa                     1:51:51.65  6m14 21.99  91.5  13 

10   528 WHITMORE, Steve     Mongoose / London               1:52:05.00  6m27 21.95  91.3  12 

11    39 REDDEN, Christopher SCHWINN CANADA / Cambellville   1:52:20.60  6m43 21.90  91.1  11 

12   501 BOWKUNOWICZ, Paul   THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:52:27.30  6m49 21.88  91.0  10 

13   510 JENKINSON, Tim      Bts / Hillburgh                 1:53:31.56  7m54 21.67  90.1   9 

14   505 EXELL, Ronald C     from Barrie                     1:55:12.41  9m35 21.35  88.8   8 

15   529 YAUK, Alec          DUKES IMAGE GROUP / Toronto     1:55:35.75  9m58 21.28  88.5   7 

16   551 GAWINSKI, Ted       Cheapskates Sports/North Bay    1:58:37.77 13m00 20.74  86.2   6 

17   548 DAY, Bruce          SCREAM TEAM / Toronto           1:59:04.47 13m27 20.66  85.9   5 

18   503 CUSHING, Gregory T  Hills R Us-Proform Cycle        1:59:05.23 13m27 20.66  85.9   4 

19   539 BOEHM, Ron          Northern Cycle / Ajax           2:00:38.66 15m01 20.39  84.8   3 

20   524 SANDERS, John       Sanders Dog Grooming / London   2:01:02.72 15m25 20.32  84.5   2 

21   550 KUEHN, Marvin       PIERIK'S CYCLE / Dundas         2:02:22.20 16m44 20.10  83.6   0 

22   520 PYE, Jono           CHAIN REACTION TORONTO          2:02:28.62 16m51 20.09  83.5     

23   554 MAHONEY, Denis      Specific Chiropractic/Toronto   2:04:21.82 18m44 19.78  82.3     

24   522 ROBERTS, Nigel      OGC-PEDRO'S / Toronto           2:05:24.06 19m46 19.62  81.6     

25   512 KURELEK, Andy       BICYCLE WORKS / Burlington      2:06:44.30 21m06 19.41  80.7     

26   545 WEEKS, Paul         WOODSTOCK CC / Springford       2:08:25.53 22m48 19.16  79.7     

27   552 FARROW, Brian       DUKES IMAGE GROUP/Scarborough   2:11:21.62 25m44 18.73  77.9     

28   530 CLIVE, Jerry        WATERLOO RYDERS/Bloomingdale    2:13:57.00 28m19 18.37  76.4     

29   555 SCHNEPF, Paul       BICYCLE WORKS / Burlington      2:17:20.89 31m43 17.91  74.5     

30   519 PURINS, Peter       BICYCLE WORKS / Hamilton        2:17:35.72 31m58 17.88  74.4     

31   596 WARING, Ken         from Toronto                    2:17:38.85 32m01 17.87  74.3     

     595 KEHOE, Shawn        Dougs Bikes / Etobicoke        Did Not Finish                    

     556 KNAPP, Howard       Northern Cycle / Oshawa        Did Not Finish                    

     230 BUNGAY, Troy        from London                    Did Not Finish                    

     541 KRUEGER, Mano       from Mississauga               Did Not Finish                    

     515 MARTINEZ, Vladimir  from Toronto                   Did Not Finish                    

     526 VAN VOORST, Hendrik NORCO / Toronto                Did Not Finish                    

33 Km, 4 Laps 9 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    605 MARTUZALSKI, Ziggy ZIGGY'S CC INC. / Kitchener     1:26:13.42       22.96  98.6  25 

2    607 COLE, Howard       CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:28:36.83  2m23 22.34  96.0  22 

3    609 PROUT, Thomas      from Haileybury                 1:29:04.35  2m50 22.23  95.5  20 

4    601 CLUETT, Gary       ZIGGY'S CC INC. / Plattsville   1:30:43.33  4m29 21.82  93.7  18 

5    604 GARRETT, George    HAMILTON CC / Moffat            1:33:55.18  7m41 21.08  90.5  17 

6    608 NEARY, Michael     DUKE'S IMAGE GROUP/Willowdale   1:36:23.48 10m10 20.54  88.2  16 

7    606 REDDEN, Kerry      WOODSTOCK CC / Woodstock        1:42:28.24 16m14 19.32  83.0  15 

8    603 DUBECKI, Larry     WOODSTOCK CC / Woodstock        1:47:20.39 21m06 18.45  79.2  14 

    1965 HENDRY, Neil       Boyd's Sports / Stouffville    Did Not Finish                    

56 Km, 7 Laps 41 Entrants

Pro-Elite Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1     19 CROOKHAM, Jason      from Armstrong                  2:12:45.06       25.31 100.0  25 

2      2 MCGRATH, Seamus      KONA MTB TEAM / Millgrove       2:13:26.64 41.58 25.18  99.5  22 

3      6 COBHAM, Paul         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE    2:16:59.20  4m14 24.53  96.9  20 

4      3 HALL, Josh           SCHWINN CANADA / Waterloo       2:20:30.22  7m45 23.91  94.5  18 

5     62 COUSINEAU, Marc      SCHWINN/Full Cycle / Ottawa     2:20:35.17  7m50 23.90  94.4  17 

6     16 SPADACCINI, Paul     OGC:PROFLEX / Ottawa            2:21:07.35  8m22 23.81  94.1  16 

7     34 KRANZ, Darren        BICYCLE WORKS / Burlington      2:21:40.64  8m55 23.72  93.7  15 

8     21 LANSPEARY, Dylan     ROCKET (Essex/Kent O.R.C.T)     2:23:00.61 10m15 23.49  92.8  14 

9      8 HINE, Julian         KONA MTB TEAM / Ottawa          2:23:44.06 10m59 23.38  92.4  13 

10    13 MORSE, Peter         CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   2:24:18.82 11m33 23.28  92.0  12 

11    49 IRVING, David        NORCO/Oakley / Mississauga      2:24:22.56 11m37 23.27  91.9  11 

12     7 TURK, Arno           RIP N HAMMER / Thornhill        2:25:01.28 12m16 23.17  91.5  10 

13    23 DISTEFAN, Paul       PIERIK'S CYCLE/Specialized      2:25:11.28 12m26 23.14  91.4   9 

14    12 STEPHENS, Sandy      All Seasons Sports/Woodstock    2:27:24.97 14m39 22.79  90.1   8 

15    14 TRAENKMANN, Steven   TRAILBLAZERS / Scarborough      2:27:29.63 14m44 22.78  90.0   7 

16    30 FAULDS, Jeff         SCARY FAST / Ottawa             2:27:46.28 15m01 22.74  89.8   6 

17    57 GLOADE, Curtis       Braun's Bicycle / Waterloo      2:27:50.34 15m05 22.73  89.8   5 

18    32 HEINO, Rodd          SPEED RIVER BICYCLE / Guelph    2:27:54.52 15m09 22.72  89.8   4 

19    47 JAKOMAIT, Dustin     SUALT CC/Old Ski House/PB       2:28:33.57 15m48 22.62  89.4   3 

20    33 JAKOMAIT, Jesse      SAULT CC/Power Bar/Ski House    2:29:37.94 16m52 22.46  88.7   2 

21     9 ORSCHEL, Eric        SILENT SPORTS CYCLING TEAM      2:31:11.53 18m26 22.22  87.8   0 

22    26 ANTHONY, David       Spinning Wheels / Toronto       2:31:38.56 18m53 22.16  87.5     

23    22 STEER, Brian         CYCLEPATH / PARK-PRE / Guelph   2:31:41.80 18m56 22.15  87.5     

24    10 LAROCHELLE, Michael  ASAMA/FORREST CITY CC           2:32:41.83 19m56 22.00  86.9     

25    52 HUNT, Ed             CYCLEPATH-PARKPRE / Midland     2:33:22.97 20m37 21.91  86.5     

26    31 HANSEN, Jeffrey      SILENT SPORTS CYCLING TEAM      2:33:39.50 20m54 21.87  86.4     

27    98 BREAULT, Michael     Chico Racing/Chrome/Uxbridge    2:34:10.10 21m25 21.79  86.1     

28    11 NEAL, Steve          SCHWINN CANADA/Schreiners       2:37:08.93 24m23 21.38  84.5     

29    27 BAUMBERGER, Robert   SILENT SPORTS / Aurora          2:39:15.87 26m30 21.10  83.4     

30    36 LASCI, Dean          SILENT SPORTS/W.O.W. / Stroud   2:42:49.58 30m04 20.64  81.5     

31    37 OPRSAL, Petr         MISSISSAUGA BICYCLE CLUB        2:44:33.45 31m48 20.42  80.7     

       5 PEDERSEN, Brian      FOREST CITY CCAll Seasons Sp   Did Not Start                     

      28 COBHAM, George       Zerobike / Acton               Did Not Finish                    

      53 HAWKES, Craig        Specialized / Ottawa           Did Not Finish                    

      43 KESKI-PUKKILA, Marko THUNDER BAY CYCLING CLUB       Did Not Finish                    

      41 MANN, Robert         SILENT SPORTS CYCLING TEAM     Did Not Finish                    

      58 RENAUD, Rob          ROCKET (Essex Kent O.R.C.T)    Did Not Finish                    

       1 RUPPEL, Adam         SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE   Did Not Finish                    

      48 TOMSIC, Dave         ASAMA CC / Ottawa              Did Not Finish                    

       4 WEBER, Jeff          SCHWINN CANADA / Waterloo      Did Not Finish                    

      42 SAMUELS, Noah        from Toronto                   Did Not Finish                    

41 Km, 5 Laps 5 Entrants

Pro-Elite Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP

1    101 HUNTER, Leslie    KONA MTB TEAM / Toronto         2:00:51.74       20.35  88.4  25 

2    102 GAMBIN, Cecile    SCHWINN CANADA / Thornhill      2:07:12.10  6m20 19.34  84.0  22 

3    108 FISHER, Yvonne    ZIGGY'S CC INC./Litespeed       2:34:19.21 33m27 15.94  69.2  20 

     107 GRIFFITHS, Fiona  RIP N HAMMER/FOREST CITY CC    Did Not Finish                    

     110 ROBERTSON, Pamela KINGSTON VELO CLUB / Kingston  Did Not Finish                    

Dave Spurgeon, Chief Official