Barnshock '96 X-Country

Mount Pleasant, Swatty Wotherspoon, Chief Official

Peewee (10-12) Male, Minime (13-14) Male / Female, Cadet (15-16) Men, Master 40+Women,

Junior (17-18) Beg. Men, Senior (19-29) Beg. Men, Veteran (30-39) Beg. Men, Master Beg. Men

Sport: Junior (17-18) Men,Senior (19-29) Women, Veteran Men, Master Men,

Sport/Expert: Cadet (15-16) Men, Veteran (30+) Women,

Sunday, 26 May 96, Event#:D, 9 Km, 3 Laps 7 Entrants

PeeWee 10-12

PL PLATE SURNAME, FIRST     CITY / HOME TOWN       TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   2896 HESTER, Robert                            31:18       17.25 100.0

2   2854 LAVALLEE, Jonathan Kitchener              34:53  3m35 15.48  89.7

3   2548 LYALL, Robert                             35:42  4m24 15.13  87.7

4   2894 BOWERS, Steve                             37:41  6m23 14.33  83.1

5   2898 HARRY, Scott                              41:15  9m57 13.09  75.9

6   2892 MUNRO, Dan                                46:20 15m02 11.65  67.6

7   2544 ARNOLD, David                             48:10 16m52 11.21  65.0

9 Km, 3 Laps 8 Entrants

Minime 13-14 Male and Female

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF.  PTS. CAT
1   2549 TAYLOR, David     PIERIK'S CYCLE / Puslinch         30:37.30       100.0 MIM

2   2413 WILLIAMS, Nathan  THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C      30:37.69  .390 100.0 MIM

3   2542 HEATHER, Neil                                       31:50.00  1m12  96.2 MIM

4   2532 MARTUZALSKI, Adam from Kitchener                    32:33.00  1m55  94.1 MIM

5   2528 WOODNUTT, Mark    FAT TIRE CYCLE / Brantford        33:59.00  3m21  90.1 MIM

6   2530 CRAWFORD, Chris   from Kitchener                    34:55.00  4m17  87.7 MIM

7   2534 WILSON, Fraser                                      37:18.00  6m40  82.1 MIM

8   2959 COURTNEY, Kristen                                   40:35.00  9m57  75.5 MIF 1/1

9 Km, 3 Laps 7 Entrants

Cadet 15-16 Beg/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN       TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   2682 HAYWARD, Justin  Hanover                26:11       20.62 100.0

2   2686 COOK, Jason                             28:24  2m13 19.01  92.2

3   2676 BEISCHLAGG, Matt                        29:28  3m17 18.33  88.9

4   2698 REID, Chris      Guelph                 30:06  3m55 17.94  87.0

5   2689 LINTON, James                           30:50  4m39 17.51  84.9

6   2697 TAYLOR, Jeff                            37:15 11m04 14.50  70.3

    2690 RAPOSO, Nelson                       Did Not Finish

9 Km, 3 Laps 6 Entrants

Junior 17-18 Beg/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN       TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1   1260 VON DEHN, Mike   CYCLEPATH RACING TEAM/Guelph      27:19.0       19.77 100.0

2   1392 DAWSON, Blake    from Jarvis                       29:22.4  2m03 18.38  93.0

3   2684 DRAKE, Mike      from Brantford                    32:40.0  5m21 16.53  83.6

4   1396 MONTAGNE, Eric                                     35:14.0  7m55 15.33  77.5

    2678 REID, Joel       from Brantford                 Did Not Finish              

15 Km, 5 Laps 7 Entrants

Senior 19-29 Beg/Fun Class Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   2394 CONTINI, Scott                                           42:06       21.38 100.0

2   2213 THOMPSON, Paul         R + M Motosport / Mississauga     55:36 13m30 16.19  75.7

3   2792 NEWTON, Christopher                                      55:41 13m35 16.16  75.6

4   2397 VON LUVAWIECKI, Stefan                                   57:12 15m06 15.73  73.6

5   2393 MILBURY, Bill          from Freelton                     59:06 17m00 15.23  71.2

6   1934 O'FLAHERTY, Al                                         1:01:33 19m27 14.62  68.4

    2210 WARD, Martin           CYCLEPATH / Hamilton           Did Not Finish            

9 Km, 3 Laps 3 Entrants

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN       TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   2796 O'LEARY, John    Brantford              29:22       18.39 100.0

2   2798 ZYCH, Rob                               34:49  5m27 15.50  84.3

     pre MOULTON, John                        Did Not Start             

9 Km, 3 Laps 2 Entrants

Veteran 30-39 Spt/FunC. Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB/Sponsor/CITY      TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   2999 WANAMAKER, Lynne from Courtice          32:53       16.42 100.0

2   2996 HAGEL, Susan                            38:37  5m44 13.98  85.2

9 Km, 3 Laps 2 Entrants

Master 40+ Beg./Fun Class Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN       TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   2098 HALLWARD, Graham                        28:48       18.75 100.0

2   2096 PRUE, Scott                             31:49  3m01 16.97  90.5

9 Km, 3 Laps 2 Entrants

Master 40+ Women

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME       CITY / HOME TOWN       TIME  SPEED  PTS.

1    191 GAGNE, Alexa              London                 31:48 16.98 100.0

2    198 ATKINSON-EMERY, Christine                        40:59 13.18  77.6

Swatty Wotherspoon, Chief Official

Sunday, 26 May 96, Event#:D, 15 Km, 5 Laps 18 Entrants

Cadet (15-16) Sport/Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   1413 KARASINSKI, Phillip from Hanover                      41:11       21.85 100.0

2   2594 CARR, Gareth        CYCLEPATH RACING TEAM             41:39 28.00 21.61  98.9

3   2576 HOWLETT, Jason      SPOKES `N SLOPES / Cambridge      43:41  2m30 20.60  94.3

4   2566 LYALL, Alex         MOUNTAIN TOP BICYCLES             43:47  2m36 20.56  94.1

5   2561 TROTTER, Adam       from Waterloo                     45:55  4m44 19.60  89.7

6   2559 GOLLEK, Joseph      from Waterloo                     46:04  4m53 19.54  89.4

7   2680 DOUGLAS, Ben        from Brantford                    47:56  6m45 18.78  85.9

8   2554 COSTIGANE, David    from Guelph                       47:57  6m46 18.77  85.9

9   2596 WRIGHT, Andrew      SPOKES 'N SLOPES / Burlington     49:10  7m59 18.31  83.8

10  2688 CARLETON, Tim                                         49:41  8m30 18.11  82.9

11  2699 PORTER, Brad        from Hamilton                     49:44  8m33 18.10  82.8

12  2670 BENNETT, Brooks     from Guelph                       50:07  8m56 17.96  82.2

13  2602 KOZIK, Paul                                           50:16  9m05 17.90  81.9

14  2600 CANZONERI, Vince                                      51:57 10m46 17.32  79.3

15  2553 COSTIGAN, Mike      from Dundas                       56:34 15m23 15.91  72.8

    2592 MACDOUGALL, Mat     from Cambridge                 Did Not Finish            

    2674 PARSLOW, Chris      from Brantford                 Did Not Finish            

    2598 LIGORI, Peter                                      Did Not Finish            

18 Km, 6 Laps 12 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   1240 SMITH, Alastair  from King City                    56:50       19.00 100.0

2   1233 NEUMANN, Ondrej  SPOKES `N SLOPES/Mississauga      57:46 56.00 18.70  98.4

3   1216 MOUCHA, Paul     ZIGGY'S CC / Kitchener            58:32  1m42 18.45  97.1

4   1224 DEAN, Jason      from Orangeville                  58:59  2m09 18.31  96.4

5   1215 MINTZ, Dwayne    from Keswick                      58:59  2m09 18.31  96.4

6   1261 NICHOLSON, Mark                                  1:01:52  5m02 17.46  91.9

7   1213 MEAD, Josh       from Aurora                     1:02:44  5m54 17.22  90.6

8   1204 CHRISTIE, Mike   from Mississauga                1:02:45  5m55 17.21  90.6

9   1384 POLLETT, Chris   Cyclepath / Cambridge           1:06:42  9m52 16.19  85.2

10  1380 HONS, Ian        from Fergus                     1:09:49 12m59 15.47  81.4

11  1388 WOODNOTT, Luke   FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:11:14 14m24 15.16  79.8

12  1262 ARMSTRONG, Jim   from Fergus                     1:17:54 21m04 13.86  73.0

18 Km, 6 Laps 2 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   2143 HENRY, Alana     Jolley's Cycle Center/Toronto   1:15:12       14.36 100.0

2   2146 BRAGG, Tina      from Hamilton                   1:18:31  3m19 13.76  95.8

18 Km, 6 Laps 12 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   1916 LEPP, Philip      from Cambridge                  1:00:11       17.95 100.0

2   1932 CLARKSON, Mike    SCREAM TEAM / Toronto           1:01:26  1m15 17.58  98.0

3   1924 SUMSIEN, Mike                                     1:02:28  2m17 17.29  96.3

4   1654 WILSON, Chris     THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD      1:04:14  4m03 16.81  93.7

5   1938 EMERY, Clive                                      1:05:44  5m33 16.43  91.6

6   1922 ANDERSON, Tom                                     1:06:36  6m25 16.22  90.4

7   1942 SNELL, Chris      from Bancroft                   1:06:37  6m26 16.21  90.3

8   1672 RENAUD, Philip    HAMILTON CC:CYCLEPATH RACING    1:14:20 14m09 14.53  81.0

9   1920 THOMPSON, Keith   from Oakville                   1:17:12 17m01 13.99  78.0

    1631 SUBONOVICH, Danny HAMILTON CC / Hamilton         Did Not Finish            

    1948 HAZLEWOD, Jerry                                  Did Not Finish            

    1936 BROWN, Randy      Hespeler Cyclery / Paris       Did Not Finish            

15 Km, 5 Laps 1 Entrants

Veteran (30-39) Sport/Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN       TIME  SPEED  PTS.

1   2994 WARD, Michelle                          54:04 16.65 100.0

15 Km, 5 Laps 7 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN      TIME  DIFF. SPEED  PTS.

1   1981 RANDALL, Martin  Northern Cycle / Courtice         43:38       20.63 100.0

2   2006 FINNIGAN, Mike   ST. CATHARINES CC LTD./Welland    45:40  2m02 19.71  95.5

3   2094 THORNTON, Greg D ST. CATHARINES CC LTD.            46:32  2m54 19.34  93.8

4   2004 STRAHM, Ron      Johnston / Stratford              48:11  4m33 18.68  90.6

5   1957 HONES, Heinz     ZIGGY'S CC / Kitchener            51:07  7m29 17.61  85.4

6   2000 VANDECAR, Eric   FAT TIRE CYCLE / Brantford        55:09 11m31 16.32  79.1

7   2092 PEGGIE, Brian                                      58:31 14m53 15.38  74.6

Swatty Wotherspoon, Chief Official