Chico Challenge Time Trial

Points Race, Durham Forest, Uxbridge

Peewee (10-12) Male / Female, Minime (13-14) Male / Female, Master 40+Women,Cadet Women,

Junior (17-18) Women, Senior (19-29) Beginner Men/Women, Veteran (30-39) Beginner Men

Sport: Cadet (15-16) Men, Junior (17-18) Men, Espoire (19-22) Men, Senior (23-29) Men,

Senior (19-29) Women, Veteran Men / Women, Master Men,

Expert: Cadet (15-16) Men, Junior (17-18) Men, Senior (19-29) Men / Women,

Veteran (30-39) Men / Women, Master (40+) Men, Pro/Elite Men / Women

Rider Summary for Chico Challenge Time Trial

Sunday, 21 April 96 Number of Riders = 234

Number of Riders that DNF (Did Not Finish) = 6

Number of Riders that DNS (Did Not Start) = 5

CATEGORY                  REGISTERED DNS DNF

PeeWee 10-12 Male                 7    0   0

Minime 13-14                      8    0   0

Minime 13-14 Female               2    0   0

Cadet 15-16 Sport/FunClass Men   20    0   0

Senior 19-29 Beg./FunClass Men    8    0   0

Senior 19-29 Beg./FunCls Women    1    0   0

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men    6    0   0

Cadet (15-16) Expert Men          8    0   0

Junior (17-18) Sport Men         26    1   0

Espoire (19-22) Sport Men        17    0   0

Senior (23-29) Sport Men         30    0   0

Senior (19-29) Sport Women        4    0   0

Veteran (30-39) Sport Men        31    0   1

Veteran (30-39) Expert Women      1    0   0

Master (40-49) Sport Men         16    0   0

Junior (17-18) Expert Men         4    0   3

Senior (19-29) Expert Men        15    0   1

Senior (19-29) Expert Women       2    0   0

Veteran (30-39) Expert Men       13    0   1

Master (40+) Expert Men           4    0   0

Pro-Elite Men                     9    3   0

Pro-Elite Women                   2    1   0

Chico Challenge Time Trial

Points Race, Durham Forest, Uxbridge

Sunday, 21 April 96, Event#:B, 12 Km, 7 Entrants

PeeWee 10-12 Male

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    130 COLE, Paul          from Toronto                      49:08.34       14.65  91.9

2    145 HENDRICKEN, Shaun   Mountain Top / Stoney Creek     1:14:47.20 25m38  9.63  60.4

3    158 VANDECAR, Johnathan FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:27:26.15 38m17  8.23  51.6

4    139 COPPOLA, Gianmarc   from Richmond Hill              1:33:05.08 43m56  7.73  48.5

5    159 VANDECAR, Philip    FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:57:07.06 1h07m  6.15  38.6

6    138 COPPOLA, David      from Richmond Hill              1:59:41.72 1h10m  6.02  37.7

7    141 HAUSMAN, Daniel     from Richmond Hill              2:07:39.11 1h18m  5.64  35.4









Sunday, 21 April 96, Event#:B, 12 Km, 8 Entrants

Minime 13-14

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    144 HENDRICKEN, Michael Mountain Top / Stoney Creek       45:45.52       15.73  91.8

2    142 KENNEDY, Galen      from Toronto                      50:56.93  5m11 14.13  82.4

3    132 SCHONAUER, Ryan     from London                       53:07.25  7m21 13.55  79.1

4    125 GICK, David         from Peterborough                 53:20.72  7m35 13.50  78.7

5    126 HENDRY, Chris       from Stouffville                  53:36.16  7m50 13.43  78.4

6    140 KASPARIAN, Greg                                       55:03.64  9m18 13.08  76.3

7    148 HOPKINS, Ian        from Aurora                     1:04:42.09 18m56 11.13  64.9

8    127 ROGERS, W. David                                    1:08:09.78 22m24 10.56  61.6



Sunday, 21 April 96, Event#:B, 12 Km, 2 Entrants

Minime 13-14 Female

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    129 LOBODZINSKI, Katherine RACER SPORTIF / London          1:07:43.24       10.63  74.1

2    128 BOWEN, Jacqueline      from Peterborough               1:08:26.76 43.51 10.52  73.3



12 Km, 20 Entrants

Cadet 15-16 Sport/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    149 LEMISKI, Peter       from Acton                        39:17.17       18.33 100.0

2    133 JOHNSTON, Ian        from Burlington                   40:10.02 52.84 17.93  97.8

3    134 SMEATON, Jeff        THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C      40:22.63  1m05 17.83  97.3

4    112 COLE, Michael        from Toronto                      40:46.47  1m29 17.66  96.3

5    156 COMBDOM, Aaron                                         41:42.99  2m25 17.26  94.2

6    111 BOWEN, Mike          from Peterborough                 41:57.69  2m40 17.16  93.6

7    154 LOBODZINSKI, Michael RACER SPORTIF / London            43:06.75  3m49 16.70  91.1

8    116 THOMAS, Jason        CYCLEPATH / Peterborough          44:17.12  4m59 16.26  88.7

9    146 LYALL, Alex          Mountain Top / Caledonia          44:47.72  5m30 16.07  87.7

10   124 BERGER, Marc         from Uxbridge                     45:15.21  5m58 15.91  86.8

11   153 WEBB, Mark           from North York                   45:38.05  6m20 15.78  86.1

12   136 COSTIGANE, David     from Guelph                       45:39.27  6m22 15.77  86.1

13   113 COPITHORN, Ryan      from Stouffville                  48:43.12  9m25 14.78  80.6

14   150 MEEK, David          NRG Enterprises+Spokes`N`Slope    50:30.12 11m12 14.26  77.8

15   115 KIRCHNER, Jeff       from Peterborough                 51:11.46 11m54 14.06  76.7

16   155 HAWKINS, Ryan        from Port Perry                   51:42.58 12m25 13.92  76.0

17   143 DUTTON, Ryley        from Toronto                      52:53.86 13m36 13.61  74.3

18   114 CORDOVADO, Anthony   from Richmond Hill              1:01:25.49 22m08 11.72  64.0

19   157 VANDECAR, Nick       FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:05:17.15 25m59 11.03  60.2

20   137 ASTON, Michael       from Guelph                     1:10:10.69 30m53 10.26  56.0



12 Km, 8 Entrants

Senior 19-29 Beg./FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    161 DAVIDSON, Mike   from Scarborough                  46:26.08       15.51  90.4

2    135 HERON, Nigel P   ZZOOM VELO BICYCLES PLUS          47:38.67  1m12 15.11  88.2

3    118 HOWELL, Tom                                        50:27.44  4m01 14.27  83.2

4    131 WARWICK, Scott   from Guelph                       50:34.16  4m08 14.24  83.1

5    117 ECKLUND, Mike    from Scarborough                  55:31.79  9m05 12.97  75.6

6    147 BOUCHER, Kelly   from Toronto                      58:38.20 12m12 12.28  71.6

7    162 GLOWACZ, Robert  from Mississauga                1:01:24.99 14m58 11.72  68.4

8    119 KUO, Christopher from Unionville                 1:04:27.26 18m01 11.17  65.2



12 Km, 1 Entrants

Senior 19-29 Beg./FunCls Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED  PTS.

1    152 NOLAN, Joy       M.T.P. TRAIL HOGS/North York    1:26:08.27  8.36  55.9



12 Km, 6 Entrants

Veteran 30-39 Beg/FunClass Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    160 TAYLOR, John       Lunartics / Uxbridge              50:48.41       14.17  85.7

2    123 MARGETSON, John    M.T.P. TRAIL HOGS/North York      54:47.02  3m58 13.14  79.4

3    122 HOEBJERG, Kimble   from Brampton                     55:18.55  4m30 13.02  78.7

4    151 BARRY, John        from Toronto                      55:51.53  5m03 12.89  77.9

5    120 BALL, Ian          Lunartics / Uxbridge            1:00:57.42 10m09 11.81  71.4

6    121 CORDOVADO, Adriano from Richmond Hill              1:14:53.92 24m05  9.61  58.1



15 Km, 8 Entrants

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST NAME  CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS. AGE

1    299 DEY, Ryan            THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C      48:07.84       18.70 100.0 16

2    292 VOLLMERSHAUSEN, Mike WOODSTOCK CYCLING CLUB            48:53.11 45.27 18.41  98.5 16

3    213 WADE, Adam           from Mt. Albert                   49:23.04  1m15 18.22  97.5 15

4    210 BRAGG, Michael       from Toronto                      58:11.67 10m03 15.47  82.7 16

5    331 SHAHAR, Avi          SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE      59:35.71 11m27 15.10  80.8 15

6    340 SCHERZ, Martin       from Thornhill                  1:00:45.61 12m37 14.81  79.2 15

7    328 LYNCH, Michael       Team Extreme / Tottenham        1:00:52.98 12m45 14.78  79.1 16

8    319 LUSCOMBE, Scott      D'Ornellas RT / Pickering       1:05:42.83 17m34 13.70  73.2 16



15 Km, 26 Entrants

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    225 VAN DER VALK, Mike from Parry Sound                  45:45.04       19.67 100.0

2    215 BREMER, Lee        from Willowdale                   49:08.58  3m23 18.31  93.1

3    309 KERVIN, David      from Englehart                    51:05.92  5m20 17.61  89.5

4    308 DEAN, Jason        from Orangeville                  51:22.52  5m37 17.52  89.1

5    290 JENSEN, Matt       from Innerkip                     51:47.62  6m02 17.38  88.3

6    219 IRWIN, Mike        CYCLEPATH RACING TEAM             54:06.83  8m21 16.63  84.5

7    300 CHRISTIE, Mike     from Mississauga                  54:45.69  9m00 16.43  83.5

8    313 ARMSTRONG, Jim     from Fergus                       55:35.57  9m50 16.19  82.3

9    317 BELL, Nic          from Plainfield                   57:45.99 12m00 15.58  79.2

10   316 MACDONALD, Jaime   from Belleville                   59:26.46 13m41 15.14  77.0

11   220 JACKSON, Scott     from Peterborough                 59:44.53 13m59 15.06  76.6

12   222 SALVENDY, Oscar    from Toronto                      59:53.19 14m08 15.03  76.4

13   324 BARRON, Brian      from Ajax                       1:01:53.71 16m08 14.54  73.9

14   346 STOYANOVICH, Tim   from Etobicoke                  1:01:58.97 16m13 14.52  73.8

15   226 WIERENGA, Eric     NEWMARKET EAGLES CC/Newmarket   1:02:46.95 17m01 14.34  72.9

16   295 BROOKS, Stephen    from Toronto                    1:03:08.87 17m23 14.25  72.5

17   221 MACDONALD, Andrew  from Ajax                       1:03:30.30 17m45 14.17  72.0

18   216 CERQUEIRA, Mario   D'ORNALLAS R.T. / Pickering     1:05:11.86 19m26 13.80  70.2

19   315 SINCLAIR, Sean     from Belleville                 1:05:54.09 20m09 13.66  69.4

20   214 BONGARD, Derek     from Newmarket                  1:05:54.50 20m09 13.66  69.4

21   312 HONS, Ian          from Fergus                     1:06:46.27 21m01 13.48  68.5

22   217 DEEGAM, Mike       from Oshawa                     1:11:10.39 25m25 12.65  64.3

23   224 STANYK, Jason      from Toronto                    1:11:24.98 25m39 12.60  64.1

24   223 SMITH, Rob         from Pickering                  1:12:28.04 26m42 12.42  63.1

25   294 BARNICHE, Michael  CYCLEPATH RACING TEAM/Toronto   1:18:51.63 33m06 11.41  58.0

26   218 EDMISON, Darren    SCREAM TEAM / Mississauga      23:59:59.99 23h14  0.63   3.2



15 Km, 17 Entrants

Espoire (19-22) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    233 SPRULES, Jamie   from Uxbridge                     45:53.56       19.61 100.0

2    341 JOHNSTON, Andrew from Toronto                      49:43.59  3m50 18.10  92.3

3    286 CARVALHO, Cesar  Carrssos Ultimate / Toronto       50:30.87  4m37 17.82  90.9

4    296 PIERIAS, Andrew  from Burlington                   50:40.56  4m47 17.76  90.6

5    287 NOONAN, Sean     Toronto Cycle / Toronto           51:11.69  5m18 17.58  89.6

6    228 GINTER, Brendan  from Whitby                       53:14.09  7m20 16.91  86.2

7    230 HOOD, Doug       from Holland Landing              53:56.88  8m03 16.68  85.1

8    229 HAMILTON, Austin from Toronto                      54:40.56  8m47 16.46  83.9

9    232 SAMSON, Jerome   from Toronto                      56:58.34 11m04 15.80  80.6

10   325 FRISCH, Kevin    Quick Like A Bunny/North Bay      57:37.72 11m44 15.62  79.6

11   285 DICKSON, Stephen from Toronto                      58:59.09 13m05 15.26  77.8

12   329 UESSON, Martin   from Pickering                    59:15.48 13m21 15.19  77.4

13   231 MAHER, Patrick   CYCLEPATH RACING TEAM             59:22.00 13m28 15.16  77.3

14   327 HAMILTON, Matt   FREEWHEEL CYCLE / Millgrove     1:02:36.38 16m42 14.38  73.3

15   330 UULANOVIC, Dan   from Pickering                  1:03:06.05 17m12 14.26  72.7

16   322 HEGEDUS, Leslie  Mountain Manic / Sharon         1:04:05.74 18m12 14.04  71.6

17   323 FORNERIS, Kevin  Mountain Manic / Newmarket      1:07:47.41 21m53 13.28  67.7



15 Km, 30 Entrants

Senior (23-29) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    237 HONEY, Kal         MISSISSAUGA BICYCLE CLUB          51:13.22       17.57  97.9

2    236 FOWLIE, Chris      from Whitby                       52:13.59  1m00 17.23  96.1

3    291 MARSHALL, Gregory  from Peterborough                 53:25.52  2m12 16.85  93.9

4    342 CROOK, Doug        from London                       53:34.42  2m21 16.80  93.6

5    243 SALTER, Daniel     D'ORNELLAS RACING TEAM/Oshawa     54:23.10  3m09 16.55  92.2

6    283 BARRETT, Chris     from Ajax                         54:45.21  3m31 16.44  91.6

7    242 PIECOWYE, Jason Te from Whitby                       57:02.19  5m48 15.78  88.0

8    238 JOHNSTON, Daniel   CYCLEPATH RACING TEAM             57:12.73  5m59 15.73  87.7

9    247 TWYDELL, Nick      from Richmond Hill                58:11.13  6m57 15.47  86.2

10   245 SMITH, Pat         from Aurora                       58:49.68  7m36 15.30  85.3

11   244 SLOT, Bart         from Lindsay                      59:15.63  8m02 15.19  84.7

12   339 BROWN, Eldon       from Toronto                    1:00:03.83  8m50 14.98  83.5

13   320 DOLAN, Dan         from Burlington                 1:00:38.32  9m25 14.84  82.7

14   234 BEELIK, Chris      from Sutton, West               1:00:59.93  9m46 14.75  82.2

15   239 LOVALLO, Mark      from Waterloo                   1:01:24.74 10m11 14.66  81.7

16   235 COWPER, Chris      from Thorold                    1:01:30.05 10m16 14.63  81.6

17   279 BAKER, Brad        from Markham                    1:01:55.68 10m42 14.53  81.0

18   288 CIFALDI, Dino      The Spokes People / London      1:02:50.04 11m36 14.32  79.8

19   298 COX, Andy          from Waterloo                   1:03:29.26 12m16 14.18  79.0

20   297 JOKINIEMI, Pekka   M.T.P. TRAIL HOGS / Toronto     1:03:43.37 12m30 14.12  78.7

21   249 VIRDIRAMO, Mike    from Scarborough                1:04:06.33 12m53 14.04  78.3

22   240 MAKURAT, Robert    from Toronto                    1:04:39.10 13m25 13.92  77.6

23   250 WEIR, Ian          from St. Pauls                  1:06:04.13 14m50 13.62  75.9

24   246 TONNA, Paul        from Oshawa                     1:06:43.39 15m30 13.49  75.2

25   248 VIRDIRAMO, John    from Locust Hill                1:06:56.70 15m43 13.44  74.9

26   307 GALPIN, Randy      from Oshawa                     1:08:51.71 17m38 13.07  72.9

27   241 PERCY, Tim         M.T.P. TRAIL HOGS/North York    1:15:55.57 24m42 11.85  66.1

28   343 GOMES, Ulisses     The Spokes People / London      1:18:43.70 27m30 11.43  63.7

29   337 CHIU, Anson        TRAILBLAZERS / North York       1:20:43.38 29m30 11.15  62.1

30   280 COPE, Kevin        The Spokes People / London      1:41:28.64 50m15  8.87  49.4



Sunday, 21 April 96, Event#:B, 15 Km, 4 Entrants

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    284 WEBB, Adrienne    from North York                   59:51.36       15.04  96.7

2    277 MOGG, Karen       THE BICYCLE SHOP/BRANTFORD C    1:01:56.17  2m04 14.53  93.5

3    278 PERRIER, Michelle from Toronto                    1:13:22.15 13m30 12.27  78.9

4    282 KUPFER, Sandra    from Toronto                    1:18:22.28 18m30 11.48  73.9



15 Km, 31 Entrants

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    281 HENDRIKS, Phil    The Spokes People / London        47:36.23       18.91 100.0

2    318 HARDING, Barry    from Whitby                       51:57.89  4m21 17.32  91.6

3    261 MORRIS, Brian     from Uxbridge                     52:35.26  4m59 17.11  90.5

4    263 REID, Scott       from Oshawa                       52:43.04  5m06 17.07  90.3

5    266 WILLSON, Stephen  ZZOOM VELO BICYCLES PLUS          54:19.48  6m43 16.57  87.6

6    251 BAYLISS, Barney   from Toronto                      54:30.08  6m53 16.51  87.3

7    259 LINDSAY, Duncan   from Whitby                       55:04.60  7m28 16.34  86.4

8    255 FLATMAN, Dennis   from Toronto                      55:28.56  7m52 16.22  85.8

9    254 EVANS, Douglas    from Bramalea                     56:35.85  8m59 15.90  84.1

10   264 STIGTER, Frank    from Brantford                    56:55.76  9m19 15.81  83.6

11   345 BRADBURY, Paul    Team Bradbury / Uxbridge          57:53.12 10m16 15.55  82.2

12   252 BISHOP, Jonathan  from Toronto                      58:01.94 10m25 15.51  82.0

13   311 MUELLER, Martin   from Oshawa                       58:09.30 10m33 15.48  81.9

14   260 MCKEAGE, Tim      from Oshawa                       58:57.55 11m21 15.26  80.7

15   302 EIDSVIK, Bruce    from Toronto                    1:00:50.63 13m14 14.79  78.2

16   321 COLBERT, Hazen    from North York                 1:01:38.60 14m02 14.60  77.2

17   305 O'NEIL, Rick      from Montreal, Quebec           1:01:56.09 14m19 14.53  76.9

18   338 SANDERSON, Tim    from Pickering                  1:02:06.16 14m29 14.49  76.7

19   258 LANE, Andrew      from Thornhill                  1:03:02.46 15m26 14.28  75.5

20   262 PARKER, Larry     from Lindsay                    1:03:34.90 15m58 14.16  74.9

21   256 FOGG, Brett       M.T.P. TRAIL HOGS / Etobicoke   1:03:38.08 16m01 14.14  74.8

22   257 GOLAZ, Glenn      from Ajax                       1:04:06.26 16m30 14.04  74.3

23   310 BUCK, Jeremy      from Aurora                     1:05:06.67 17m30 13.82  73.1

24   265 VANDENBURG, John                                  1:05:55.66 18m19 13.65  72.2

25   303 COUK, Clive       from Toronto                    1:08:44.38 21m08 13.09  69.3

26   289 DRAYCOTT, Paul    from Thornhill                  1:08:50.96 21m14 13.07  69.1

27   306 WIGG, David       from Oakville                   1:09:42.51 22m06 12.91  68.3

28   253 CLARKE, John      M.T.P. TRAIL HOGS/Mississauga   1:11:00.05 23m23 12.68  67.0

29   336 TILLEY, Steve     from Toronto                    1:35:20.66 47m44  9.44  49.9

30   334 DALGLISH, Peter   from Pickering                  1:37:54.03 50m17  9.19  48.6

31   344 SALVATORE, Nunzio NEWMARKET EAGLES CC            23:59:59.99 23h12  0.63   3.3



15 Km, 1 Entrants

Veteran (30-39) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST   CITY / HOME TOWN         TIME   SPEED  PTS.

1    276 SOHMER, Nina     Lindsay              1:37:57.04  9.19  61.5



15 Km, 16 Entrants

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.

1    268 HENDRY, Neil      from Stouffville                  50:07.54       17.95 100.0

2    269 LAUTER, David     ZZOOM VELO BICYCLES PLUS          51:00.31 52.76 17.65  98.3

3    273 SOWDEN, Martin    CHAIN REACTION / Toronto          52:27.15  2m19 17.16  95.6

4    272 RANDALL, Martin   from Courtice                     56:01.51  5m53 16.06  89.5

5    314 BELL, Bill        from Plainfield                   56:50.76  6m43 15.83  88.2

6    267 BOBBETTE, Ron     from Minesing                     58:35.71  8m28 15.36  85.5

7    274 WADE, Richard     from Mount Albert               1:00:36.48 10m28 14.85  82.7

8    301 BEST, Jim         from Scarborough                1:05:21.84 15m14 13.77  76.7

9    332 MINKHORST, Keith                                  1:05:54.72 15m47 13.65  76.0

10   333 MCLEOD, Brad      from Milton                     1:06:27.80 16m20 13.54  75.4

11   270 MACDONALD, Martin from Ajax                       1:09:46.08 19m38 12.90  71.8

12   335 WORDEN, Peter     from Markham                    1:10:28.02 20m20 12.77  71.1

13   304 WYATT, Gord       from Newmarket                  1:16:33.97 26m26 11.75  65.5

14   275 WIGG, Steve       from Peterborough               1:24:32.19 34m24 10.65  59.3

15   293 VANDECAR, Eric    FAT TIRE CYCLE / Brantford      1:29:00.29 38m52 10.11  56.3

16   326 FRISCH, John      M.T.P. TRAIL HOGS / Bolton      1:31:16.61 41m09  9.86  54.9



30 Km, 2 Laps 4 Entrants

Junior (17-18) Expert Men

PL Bib SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2

1   40 TOWERS, Michael  CYCLEPATH RACING TEAM           1:46:04.08 16.97 100.0 50m03s00 56m01s07

    47 ECKART, Brien    Earl's / Rochester Hills, MI   Did Not Finish          1h02m28        

    49 CSEFF, Eric      Spokes `N` Slopes / Milton     Did Not Finish          1h21m53        

    33 BENNY, Chris     Woodstock CC / Pedal Power     Did Not Finish          1h29m56        

30 Km, 2 Laps 15 Entrants

Senior (19-29) Expert Men

PL B# SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2

1  11 RIVET, James     RACER SPORTIF / Ajax            1:39:35.56       18.07 100.0 48m21s52 51m14s04

2  25 LEONARD, Jube    Boyd's/Rocky Mountain/Kestwick  1:42:00.77  2m25 17.64  97.6 49m38s84 52m21s92

3  29 CARLEY, Brendan  Cyclepath/Guelph/Campbellville  1:42:09.50  2m33 17.62  97.5 50m13s52 51m55s98

4  41 VURMA, Jason     The Spokes People / London      1:44:25.22  4m49 17.24  95.4 51m12s67 53m12s55

5   7 BARNES, Jon      from Stoufville                 1:47:27.89  7m52 16.75  92.7 52m00s72 55m27s17

6  42 CRIPPS, Derek    TRAILBLAZERS / Scarborough      1:48:44.36  9m08 16.55  91.6 52m17s46 56m26s90

7  38 HEATH, Brian     TRAILBLAZERS / Willowdale       1:49:17.05  9m41 16.47  91.1 50m56s17 58m20s87

8  31 HARRIS, Garnet   from London                     1:54:15.76 14m40 15.75  87.2 54m45s14 59m30s62

9  43 SHAW, Dave       DUKES IMAGE GROUP / Toronto     1:54:28.49 14m52 15.72  87.0 54m06s77 1h00m21

10  8 KEIRSTEAD, Ray   Earl`s Cycle / Scarborough      2:01:23.43 21m47 14.83  82.0 56m08s96 1h05m14

11 27 CICHAN, Michael  Santa Cruz / Toronto            2:05:54.06 26m18 14.30  79.1 57m06s38 1h08m47

12  9 MOO_CHOY, Nigel  TRAILBLAZERS / Markham          2:06:09.74 26m34 14.27  78.9 1h02m00 1h04m09

13 10 MUSGRAVE, Keith  Muskoka Multi-Sport/Willowdale  2:09:56.57 30m21 13.85  76.6 58m56s96 1h10m59

14 12 TRAINER, Gord    from St. Catharines             2:32:31.14 52m55 11.80  65.3 1h10m58 1h21m32

   13 WEIR, Dan        from Thornhill                 Did Not Finish                1h01m05        



30 Km, 2 Laps 2 Entrants

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE SURNAME, FIRST    CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2

1     24 COLE, Heather     DUKES IMAGE GROUP / Oshawa      1:56:45.87       15.42 100.0 55m34s21 1h01m11

2     26 PHILLIPS, Valerie Boyd's Sports / North York      2:04:51.53  8m05 14.42  93.5 58m57s27 1h05m54



30 Km, 2 Laps 13 Entrants

Veteran (30-39) Expert Men

PL Bib SURNAME, FIRST NAME CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2

1   37 KOSTASHUK, Stephen  ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:43:17.69       17.43 100.0 49m34s24 53m43s45

2   15 HILL, Kevin         from Oshawa                     1:45:38.79  2m21 17.04  97.8 50m33s59 55m05s19

3   32 MAROGNA, Aurelio    from Whiterock/London           1:46:23.89  3m06 16.92  97.1 52m11s16 54m12s73

4   16 KNAPP, Howard       from Oshawa                     1:47:44.68  4m26 16.71  95.9 52m04s63 55m40s04

5   21 YAUK, Alec          DUKES IMAGE GROUP / Toronto     1:48:29.62  5m11 16.59  95.2 51m37s37 56m52s25

6   17 LANGDON, Vince      M.T.P. TRAIL HOGS / Oshawa      1:51:06.16  7m48 16.20  93.0 52m31s95 58m34s20

7   19 PYE, Jono           CHAIN REACTION TORONTO          1:54:44.75 11m27 15.69  90.0 54m07s15 1h00m37

8   28 VAN VOORST, Hendrik NORCO / Toronto                 1:57:39.01 14m21 15.30  87.8 55m06s41 1h02m32

9   14 HIGHAM, Richard     Struck By Lightning             1:58:28.14 15m10 15.19  87.2 56m59s71 1h01m28

10  44 MEEUWISSE, Glenn    from Orillia                    2:03:54.19 20m36 14.53  83.4 53m02s91 1h10m51

11  20 WILKES, Rob         Struck By Lightening            2:05:48.03 22m30 14.31  82.1 1h01m17 1h04m30

12  18 OLIVER, Rob         M.T.P. TRAIL HOGS / Markham     2:10:49.85 27m32 13.76  79.0 59m58s73 1h10m51

    48 BROWNE, Richard     Team X/R. Browne Inc./Toronto  Did Not Finish                1h03m25        



30 Km, 2 Laps 4 Entrants

Master (40+) Expert Men

PL PLATE SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2

1     22 GARRARD, Jerry   ZZOOM VELO BICYCLES PLUS        1:43:16.01       17.43 100.0 49m03s16 54m12s84

2     35 COLE, Howard     from Toronto                    1:47:28.30  4m12 16.75  96.1 50m32s08 56m56s22

3     30 NEARY, Michael   from Willowdale                 2:00:58.49 17m42 14.88  85.4 56m55s58 1h04m02

4     45 VARGA, David     from Toronto                    2:08:25.19 25m09 14.02  80.4 1h03m29 1h04m55



30 Km, 2 Laps 9 Entrants

Pro-Elite Men

PL BIB SURNAME, FIRST     CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   DIFF. SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2

1    1 MCGRATH, Seamus    KONA MTB TEAM / Millgrove       1:30:17.94       19.93 100.0 44m34s65 45m43s29

2    3 NEAL, Stephen      SCHWINN CANADA / Washago        1:30:32.34 14.40 19.88  99.7 43m56s71 46m35s63

3   34 STEPHENS, Sandy    All Seasons Sports/Woodstock    1:31:12.55 54.61 19.73  99.0 43m32s09 47m40s46

4    4 SAMUELS, Noah      from London/Toronto             1:37:40.89  7m22 18.43  92.4 46m10s83 51m30s05

5    2 COBHAM, George     from Acton                      1:41:32.76 11m14 17.73  88.9 47m51s18 53m41s57

6   39 BAUMBERGER, Robert SILENT SPORTS / Aurora          1:58:05.25 27m47 15.24  76.5 50m28s96 1h07m36

    -1 BREAULT, Michael   Python Bicycles / Uxbridge     Did Not Start                                

     5 TIMMONS, Steve     Sportswap / Toronto            Did Not Start                                

     6 TRAENKMANN, Steven TRAILBLAZERS / Scarborough     Did Not Start                                



30 Km, 2 Laps 2 Entrants

Pro-Elite Women

PL BIB SURNAME, FIRST   CLUB / Sponsor / CITY / TOWN        TIME   SPEED  PTS.   RUN# 1   RUN# 2

1   36 GAMBIN, Cecile   SCHWINN CANADA / Thornhill      2:01:04.46 14.87 100.0 57m47s80 1h03m16

    23 HUNTER, Leslie   KONA MTB TEAM / Toronto        Did Not Start